Σελ. 43 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 23333841424344454853 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 631-645 από 841
  1. #631
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    περιπου οπως τα σκεφτεσαι ειναι η κατασταση.
    στο 90% των περιπτωσεων φταινε τα πιταρισμενα dslam.
    η συνδεση με το DSLAM ειναι κανονικα 2mbps η οτι αλλο εχεις αλλα απο το DSLAM μεχρι το
    ATM ειναι τα προβληματα.
    και φυσικα δεν μπορει να σου κανει τιποτα η οτενετ,το helpdesk ειναι απλα για να δουλευουνε τα τηλεφωνα.

    ενταξει,υπαρχουν και περιπτωσεις που το προβλημα βρισκεται αλλου αλλα αυτες νομιζω ειναι οι λιγωτερες και δεν ειναι μονιμες καταστασεις,αργα η γρηγορα διορθωνονται γιατι αφορουν μεγαλυτερη μαζα χρηστων.

  2. #632
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από redbull Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κατι κι εγω φίλοι μου;
    Αυτο που διαβάζω δεν σημαίνει οτι ΑΝ συνδεθώ με απ'ευθειας συνδεση (πχ. laplink) με κάποιον αλλο συνδρομητη DSL ας πούμε στο ιδιο ή και σε διαφορετικό DSLAM, η ταχυτητα μεταφοράς ενος αρχειου απο τον ενα στον αλλο θα πρεπει να αγγίζει την μέγιστη; Αλλιως πως μπορει να ειναι εγγυημένη η συνδεση στα 1024 με το δικτυο του ΟΤΕ; Εκτος αν δεν εννοούμε οσα λέμε , αρα αθέτηση συμβολαίου.


    Και γιατι δεν το πιστεύω; Αφου οταν ΣΟΥΡΝΕΙ, δεν μπορεις να πιασεις κατω απο 100ms Ping στο 1ο hop.... Αφου εκεινες τις ωρες και το site της otenet ΣΕΡΝΕΙ φοβερα. Αυτο δεν ειναι ...τοπικο δίκτυο; Μηπως λοιπον ο κόφτης μπαινει στο κύκλωμα του OTE κι οχι στης OTENET και τσάμπα της ζαλίζουμε το helpdesk; Μηπως και κόφτης δεν μπαινει τελικά, αλλα απλως τα DSLam ειναι γεμάτα τόσο φίσκα και πρεπει να αναβαθμίσουν γιατι αλλιως οι ΟΤΕδες ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και εκτός των ορων του συμβολαίου.... Μηπως οι ταχύτητες με το εξωτερικό δεν εχουν πρόβλημα αλλα ΜΟΝΟ η συνδεση μας με το 1ο ή 2ο Hop; Μηπως;;;


    Δεν εχω δοκιμάσει απ'ευθειας link, μηπως κάποιος μπορει να μας διαφωτίσει;
    Αυτό που μπορείς να ελέγξεις εσύ είναι η σύνδεση με το 1ο IP (Layer3) hop.
    Αυτό που αναφέρεται στο κείμενο που παραθέτεις είναι η σύνδεση με το 1o ΑΤΜ (Layer2) hop. Αν υπήρχε η δυνατότητα να επικοινωνήσεις κατεθείαν μέσω ATM με τον διπλανό σου, τότε θα έπιανες το "max" της ταχύτητάς σου (εφόσον φυσικά το επέτρεπε και ο άλλος).

  3. #633
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    @Χονολουλου@
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.959
    Downloads
    9
    Uploads
    6
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΚΟΖ
    Router
    U.S. Robotics 9108
    Nα ποσταρω κι ενα δικο μου!










    Τα συμπερασματα δικα σας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teo_L20 : 19-12-06 στις 15:00.

  4. #634
    Το avatar του μέλους redbull
    redbull Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μπορείς να ελέγξεις εσύ είναι η σύνδεση με το 1ο IP (Layer3) hop. Αυτό που αναφέρεται στο κείμενο που παραθέτεις είναι η σύνδεση με το 1o ΑΤΜ (Layer2) hop. Αν υπήρχε η δυνατότητα να επικοινωνήσεις κατεθείαν μέσω ATM με τον διπλανό σου, τότε θα έπιανες το "max" της ταχύτητάς σου (εφόσον φυσικά το επέτρεπε και ο άλλος).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από l_satsok Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιπου οπως τα σκεφτεσαι ειναι η κατασταση. στο 90% των περιπτωσεων φταινε τα πιταρισμενα dslam. η συνδεση με το DSLAM ειναι κανονικα 2mbps η οτι αλλο εχεις αλλα απο το DSLAM μεχρι το ATM ειναι τα προβληματα. και φυσικα δεν μπορει να σου κανει τιποτα η οτενετ,το helpdesk ειναι απλα για να δουλευουνε τα τηλεφωνα. [...]

    Ευχαριστω για τις απαντήσεις
    Για να το ξεκαθαρίσουμε δηλαδή, για την κατάσταση φταιει 100% ο ΟΤΕ, αλλα δεν κάνει κάτι τόσο ξεδιάντροπο και παράνομο που να παραβαίνει τους όρους του συμβολαίου αφου η ταχύτητα με το DSLAM ειναι σωστή και "κλειδωμένη". Το κομμάτι DSLAM<-->ATM που ανήνει κι αυτο στην δικαιοδοσία του ΟΤΕ εχει πρόβλημα, αλλα δεν καλύπτεται απο το συμβόλαιο, σωστα;

    Η λύση ειναι μονο μαζική καταγγελία στην ΕΕΤΤ ή αλλαγή ADSL line σε ιδιωτικό..
    Σκούρα τα πράγματα.....

  5. #635
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    με ηρακλειο εβγαλα 685 kb/s 157 kb/s οχι και ασχημα

  6. #636
    Εγγραφή
    29-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Σημερα περασα απο το καταστημα να πληρωσω το θεωρητικο 2mbit και τους ρωτησα "ποτε προβλεπεται να ποιασουμε αυτο που πληρωνουμε, οταν θα καταργησω το συμβολαιο?". Μου κρατησε στοιχεια κλπ γιατι λεει εδω και ενα μηνα κρατανε ολων τα στοιχεια που κανουν παραπονα για τις ταχυτητες ωστε να εχουν αποδειξεις προς τον οτε.

    Κρατησε τα παντα, ποσο ποιανω πραγματικα πως ημουν πριν τις υποβαθμησεις κλπ. Οχι οτι θα καταφερουν τπτ αλλα ετσι για να λεμε οτι κατι κανουμε. Εγω τους το ξεκαθαρησα, με το τελος του συμβολαιου απευθειας μεταφορα στην μικροτερη δυνατη ταχυτητα ωστε να ξερω οτι με κοροιδευουν λιγοτερο.

    Παντως το οτι η ταχυτητα δεν ειναι εγγυημενη ειναι απο τις μεγαλυτερες απατες. Εις υγειαν των κοροιδων θα λενε απο την ταβερνα που θα τρωνε τα λεφτα μας...

  7. #637
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    click START to re-test
    Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 264.20Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 345.18kb/s
    Your Workstation is connected to a Cable/DSL modem


    Το κόλπο είναι απλό: Ρίχνουμε τις τιμές για να πάρουν όλοι, δείχνουμε robust growth στους ξένους, (από 50.000 σε 400.000 μέσα σε έξι μήνες), ανεβάζουμε τα έσοδα, (πόσα λεφτά αφήνουν 50.000 κόσμος και πόσα 1.000.000), πουλάμε τον ΟΤΕ και αφήνουμε το μπάχαλο που αφήσαμε με τις υποδομές που ΔΕΝ αναβαθμίσαμε στους καινούργιους ιδιοκτήτες.. Ε! ρε κουτοπόνηρο ελληνικό κράτος!!


    Θα μου πείτε εμάς πάει καλύτερα.. Μήπως είστε στην Αθήνα? Μα εκεί ο ΟΤΕ αντιμετωπίζει ή θα αντιμετωπίσει ανταγωνισμό από ιδιόκτητα δίκτυα. Και γιατί οι πάροχοι δεν διαμαρτύρονται? Αφού τους συμφέρει.. Κερδίζουν καινούργιους πελάτες χωρίς να χρειάζονται μεγαλύτερη σύνδεση με το εξωτερικό, αφού ο ΟΤΕ κόβει τη γραμμή πριν φτάσει σε αυτούς..

  8. #638
    Το avatar του μέλους DRKLABS
    DRKLABS Guest
    Περιοχή Ιεραπετρας Κρητης , αναβαθμιστηκε η γραμμη μου απο 1024 σε 2048 απο 21/09/2006 απο τοτε δεν εχω καν τη γραμη που ειχα πριν δηλ τη 1024 η οποια δεν δουλευε full αλλα τουλαχιστον επιανα 980 kb/sec, εδω και τρεις μηνες περιπου δουλευει μετα την αναβαθμιση απο 300kb/sec και σπανιως σε κατι αναλαμπες που εχει για μερικα λεπτα πιανω 1700 kb/sec .Τι συμβαινει βρε παιδια ας μου εξηγησει και μενα καποιος...
    οι τεχνικοι του οτε ξαναεστησαν τη γραμμη απο την αρχη στο dslam ετσι μου ειπαν τελως παντων μα παλι τα ιδια , καποιος τεχνικος μου ειπε μαλιστα οτι εχει μπουκωσει το dslam και δεν υπαρχει bandwidth , καποιος αλλος μου ειπε οτι τελικα περιμενουν καινουριο εξοπλισμο μεχρι τις 20 ιανουαριου και οτι θα διορθωθουν τα πραγματα , μα τελικα τι φταει ? μηπως ξερει κανεις να με διαφωτισει? εχω το speedtouch 530 μηπως θελει καμια αναβαθμιση στο firmware?
    Αυτη τη στιγμη κατεβαζω με 30-60 το πολυ μετα τις 02:00 το βραδυ μπορει να ανεβει
    Εχω μεινει αναυδος !!! με την απαντηση μιας κυριας απο τον otenet οπου μου απαντησε τι προβλημα εχετε κυριε? στο συμβολαιο δεν αναφερει πουθενα σαφη ταχυτητα !!!!! Αρα ενοουσε βουλωστε το και αυτο ειναι αμα θελετε παρτε το αμα θελετε αφηστε το αλλα δεν μπορειτε να το αφησετε γιατι εχετε κανει και ενα ετησιο συμβολαιο με otenet !!!! XA XA XA
    ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ PRAGMATIKA EXV MPERDEYTEI META APO 20 HMERES THL APO DO KI APO KEI...

  9. #639
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved



    Αυτό ήταν για να χαρώ μετά και πάλι επιστροφή στην πραγματικότητα......



    Με γραμμή 1024/256


  10. #640
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    GREECE
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    31(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 223.10Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 721.43kb/s

    Οι παραπανω ταχυτητες ειναι μεταξυ 17:00 - 00:30
    Πρωινες ωρες ειμαι 1,40+ kb/s
    Βραδυνες ωρες μετα τις 01:30 1,10+ kb/s

    Βεβαια εχει 1 εβδομαδα που χτυπουσα κατι 1,7-1,80 αλλα ως δια μαγειας εξαφανιστηκαν αυτες οι ταχυτητες.

  11. #641
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μόλις έκοψα τη vivodi κυρίως γιατί με ενόχλησε η αδιαφορία και η καθυστέρηση του help desk. Θα κάνω σύνδεση με otenet αλλά από ότι βλέπω μια από τα ίδια και εδώ…

    Όπως και να έχει αυτό με τις ταχύτητες είναι απάτη και θα έπρεπε να υπάρχουν τιμωρίες. Στην Αγγλία που ήμουν τόσα χρόνια οι πραγματικές ταχύτητες συμβάδιζαν πάντα με τις ονομαστικές. Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και εδώ.

  12. #642
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    GREECE
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    31(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stevenik Εμφάνιση μηνυμάτων
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 223.10Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 721.43kb/s

    Οι παραπανω ταχυτητες ειναι μεταξυ 17:00 - 00:30
    Πρωινες ωρες ειμαι 1,40+ kb/s
    Βραδυνες ωρες μετα τις 01:30 1,10+ kb/s

    Βεβαια εχει 1 εβδομαδα που χτυπουσα κατι 1,7-1,80 αλλα ως δια μαγειας εξαφανιστηκαν αυτες οι ταχυτητες.
    Αυτα που ελεγα ποιο πανω εχθες το βραδυ επιβαιωνονται σημερα το πρωι:

    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.81Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.78Mb/s

  13. #643
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    Αισχος!

  14. #644
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Nα μην το ματιάξω, πριν λίγο που γύρισα σπίτι, παρατηρώ ταχύτητες ~50ΚΒ/δευτ, από εκεί που από τα 30ΚΒ/δευτ δεν ξεκολλούσε ποτέ!

    Λες σιγά σιγά να αρχίσει να φτιάχνει; Λες να είναι επειδή προχθές τους ξαναπήρα τηλ. και τους έβρισα; Λες επειδή όλοι οι φοιτητές της Θεσσαλονίκης έχουν φύγει και ξεμπούκωσαν τα DSLAM?

    Υ.Γ. Tώρα είδα και 100ΚΒ/δευτ !!! Ήρθε ο Αγιος Βασίλης!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dogganos : 23-12-06 στις 19:34.

  15. #645
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98955/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
    Router
    ZYXEL
    SNR / Attn
    2(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath



    1024/256

    Έτσι πάει ο ΟΤΕ

Σελ. 43 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 23333841424344454853 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γνωριζετε κατι για τις αναβαθμισεις?
    Από fleamarker στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-07, 01:26
  2. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-06, 14:53
  3. Πώς πάτε μετά τις αναβαθμίσεις?
    Από demollyon στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-06, 21:41
  4. Otenet ECONOMY τι γίνεται μετά τις 31/6/05?
    Από jim74 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-05, 12:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας