Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Exclamation
    Γεία σας ,δημιουργώ αυτό το θέμα για να σας θέσω το παρακάτω ερώτημα που με προβληματίζει.Πριν περίπου 6 μήνες αγόρασα νέο υπολογιστή, που είναι ικανός πιστεύω να τρέξει και τα πιο σύγχρονα παιχνίδια ( θα παραθέσω τεχνικά στοιχειά παρακάτω) μιας ασχολούμαι και με το 3d animation έπρεπε να είναι κάπως σχετικά κάλος

    το πρόβλημα μου είναι ότι στα παιχνίδια που παίζω πχ το dragon age, και το nba 2k11 κολλάνε καθώς παίζω(ενώ το Hardware μου είναι ικανό να τα παίξει)
    Έχω τρεις σκληρούς δίσκους(500gb,120gb,2TB) και το λειτουργικό μου είναι windows 7 ultimate 64 bit και το τρέχω στον 500ari δίσκο

    Συγκεκριμένα ο επεξεργαστής μου (τετραπυρηνος i5) χτυπάει 85~98% χρίση μολις τρέχω το παιχνίδι κάτι που μου φαινότανε παράλογο,ενώ η μνήμη μένει σε φυσιολογικά επιπεδα

    Είδα στο internet κάποιους τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος
    p.x ανασυγκρότηση δίσκων,έλεγχος για ιούς,καθάρισμα του ανεμιστήρα του cpu που το έκανα και είδα μια μικρή βελτίωση ( to bitdefender μου δημιουργούσε πρόβλημα στο pro evolution και το έβγαλα ) έκανα και format μπας και φταίει το λειτουργικό αλλά τα ίδια .

    Δεν ξέρω τι φταίει αλλά μου φαίνεται περίεργο για τόσο νέο υπολογιστή να αρχίσουν από τώρα τα προβλήματα

    Μήπως ο δίσκος μου έχει πρόβλημα,και πάει για βρόντο και καθυστερεί το μηχάνημα η έχει χαμηλό transfer rate και επηρεάζει το σύστημα?η το Cpu τα έπαιξε?Μπας και έχω χρησιμοποιήσει υπερβολικά το cpu και έχει αρχίσει να φθείρετε?

    τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι :

    μητρικη: Asroch H55M pro
    τροφοδοτικο :750W
    επεξεργαστης :intel i5 750 @ 2.66mhz s1156
    μνημη ram: 4gb ddr 3
    καρτα γραφικων : ECS GTX 480 1,5gb
    Σκληρος δισκος : western digital 500 gb (16 mb cache,7200 rpm)

  2. #2
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Εσύ έστησες το pc ή κάπου αλλού?

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μου το στήσανε στο πλαίσιο

  4. #4
    Εγγραφή
    17-08-2008
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    334
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys AM-200
    Φίλε μου,

    τα περισσότερα παιχνίδια προγραμματίζονται έτσι ώστε να χρησιμοποιούν το 100% (σχεδόν) των πυρήνων πάνω στους οποίους "τρέχουν". Είναι φυσιολογικό αυτό (χρησιμοποιούν loop και όχι high-res timers). Δοκίμασε μ' ένα παιχνίδι του 2000 και θα δεις την ίδια χρήση (βέβαια μάλλον 1 πυρήνας θα χρησιμοποιείται).
    Αν όμως τα καρέ είναι λιγότερα απ' ότι θα έπρεπε στη σύνθεσή σου και συναρτήσει των (πολλών) παραμέτρων ρύθμισης του παιχνιδιού δεν αποδίδει σωστά, τότε υπάρχουν οι εξείς πιθανοί λόγοι:
    1) Drivers της κάρτας γραφικών (αλλά και άλλων υποσυστημάτων σε 2η φάση)
    2) Μη κατάλληλο Power Management Scheme
    3) Ιοί, malwares και σχετικά
    4) Πρόβλημα του παιχνιδιού (συνήθως λύνονται με patches)

    Όλοι οι λόγοι "παίζουν" εξίσου και είναι πολύ σημαντικοί. Λόγοι όπως ανασυγκρότηση είναι πολύ δευτερεύοντες (τριτεύοντες να το πω; ) όσον αφορά τα καρέ καθώς επίσης και η ταχύτητα του σκληρού (λειτουργικού, εγκατεστηθέντος παιχνιδιού). Αυτοί οι λιγότερο σημαντικοί παράγοντες είναι πολύ σημαντικοί όσον αφορά το φόρτωμα το οποίο γίνεται ανά τακτά διαστήματα μεν, απέχοντα αρκετά δευτερόλεπτα δε (συνήθως εμφανίζεται και Loading...)

    Πέραν των 4 σημαντικών παραγόντων έλεγξε τυχόν υπηρεσίες/διεργασίες παρασκηνίου. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να παρατηρήσεις για κανένα λεπτό τη χρήση CPU πριν μπεις στο παιχνίδι και να βεβαιωθείς ότι είναι χαμηλή (κάτω των 5%) ανά πυρήνα. Ο λόγος που το αναφέρω αυτό είναι ότι αν ασχολείσαι με Animation, τα αντίστοιχα προγράμματα (ειδικά τα αγορασμένα) τρέχουν αρκετές υπηρεσίες (licensing, render servers κτλ.) ακόμα κι αν δεν είναι φορτωμένα στη μνήμη.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2009
    Περιοχή
    αλάργο
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    από θερμοκρασίες ο cpu/gpu πως πάει;

  6. #6
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Διευκρίνησέ μας λίγο το "κολλάει". Μιλάμε για frame-dropping(χάνει καρέ-λιγότερο ομαλή κίνηση) η για stuttering(προσωρινό πάγωμα);

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pyautg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διευκρίνησέ μας λίγο το "κολλάει". Μιλάμε για frame-dropping(χάνει καρέ-λιγότερο ομαλή κίνηση) η για stuttering(προσωρινό πάγωμα);
    λογικά είναι frame droping μιας και δεν κολλάει σε κάποιο σταθερό σημείο η εικόνα , παρά συνεχίζει να παίζει απλά πιο αργά.
    Θα δοκιμάσω αργότερα θερμοκρασίες και θα της δημοσιεύσω
    αλλά όπως κατάλαβα και εγώ και μου επιβεβαιώνετε και εσείς μπορεί να είναι το οτιδήποτε

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Νομίζω ότι φταίνε οι οδηγοί.. και σε εμένα δημιουργεί προβλήματα η κάρτα γραφικών και το world of warcraft..από τα 60 (vsynch on) πέφτει στα 2-3 fps με παγώματα.. έχω gtx 480
    Ένας τρόπος να το διορθώσεις είναι να απενεργοποιήσεις το vsynch.. ο λόγος είναι (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ στο world of warcraft), το vsynch του παιχνιδιού, πέρα ότι ελέγχει τα καρέ 60 το δευτερόλεπτο, κατά περίεργο τρόπο κλειδώνει σε συγκεκριμένη ταχύτητα το ανεμιστήρακι τις κάρτας! Έτσι υπερθερμαίνετε η κάρτα και αν δεν το προσέξεις καίγετε.. λολ
    Εγώ τώρα ότι παίζω, απενεργοποιώ το vsynch μέχρι να το διορθώσουν.. λες να το έκαναν επίτηδες? Λολ

    τρεξε ενα OCCT για 15-20 λεπτα

    Και κοίτα αν θα σου βγάλει κάποιο πρόβλημα (ερορ) η κάρτα. Αν δεις να ανέβει πάνω από 94 βαθμούς η κάρτα, ακύρωσε το τεστ..

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοίπον,
    τέσταρα τις θερμοκρασίες και η κάρτα γραφικών όταν δεν τρέχω κάποιο παιχνίδι είναι περίπου στους 45c με 1680rpm το ανεμιστηρακι και ανεβαίνει περίπου στους 55 όταν τρέχω κάποιο game
    Τώρα ο επεξεργαστής είναι περίπου στους 50 με 60 βαθμούς χωρίς να τρέχω κάτι και πάει στους 80-90 όταν τρέχω κάποιο game όπως πχ το dead space 2
    Είναι πολύ για εναν i5? και αν ναι ,μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  10. #10
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Legolas 13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ο επεξεργαστής είναι περίπου στους 50 με 60 βαθμούς χωρίς να τρέχω κάτι και πάει στους 80-90 όταν τρέχω κάποιο game όπως πχ το dead space 2
    Είναι πολύ για εναν i5? και αν ναι ,μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση
    Πάρα πολλοί βαθμοί θερμοκρασίας σε idle. Έλεγξε αν πατάει σωστά η ψύκτρα. Εκεί είναι το πρόβλημα.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10016/1022
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Zyxel
    Αυτό που λέει ο grgz και επιπρόσθετα τσέκαρε μήπως κανένα τζιμάνι έχει βάλει πάρα πολύ/καθόλου θερμοαγώγιμη αλοιφή ανάμεσα στη CPU και στην ψύκτρα.
    Think for yourself.
    Question Authority.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρα πολλοί βαθμοί θερμοκρασίας σε idle. Έλεγξε αν πατάει σωστά η ψύκτρα. Εκεί είναι το πρόβλημα.
    όντως από ότι φαινετε δεν πάταγε καλά γιατί το ξανά έβαλα καλύτερα και τώρα idle δείχνει από 37 - 40 και ingame φτάνει στους 50

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιά χαρά είσαι.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστώ μάγκες

Παρόμοια Θέματα

  1. κολλαει ο υπολογιστης
    Από john1980gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-10, 11:04
  2. ΚΟΛΛΑΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ
    Από sakisgrand στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 23:40
  3. ο υπολογιστης κολλαει ορισμενες φορες
    Από mpirarxos στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 08:19
  4. Κολλαει τρελα ο υπολογιστης!
    Από marfourna στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-07, 15:32
  5. ΚΟΛΛΑΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ
    Από Vasia στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-07, 20:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας