Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 46
  1. #1
    Το avatar του μέλους vasilisv6
    vasilisv6 Guest
    Καλημέρα σε όλους....
    Είμαι ενοικιαστής σε ένα διαμέρισμα και θα ήθελα να ρωτήσω ποιός πληρώνει το αποθεματικό της πολυκατοικίας.....ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης????
    Το σπίτι είναι καινούριο αλλά ξενοίκιαστο 2 χρόνια....
    Η πολυκατοικία έχει 8 διαμερίσματα και είναι όλοι ιδιοκτήτες εκτός από εμένα...
    Δεν έπρεπε να τα έχει δώσει ο ιδιοκτήτης???
    σας ευχαριστώ...

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο λογαριασμός κοινοχρήστων έχει δύο ποσά: το ποσό που θα πληρώσει ο ενοικιαστής και το ποσό που θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης. Εκεί λογικά θα γράφει το τι θα πληρώσεις εσύ και το τι ο ιδιοκτήτης και το αποθεματικό το πληρώνει πάντα ο ιδιοκτήτης, αφού είναι "κάβα" που θα μείνει σε αυτόν.

    ........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Tα κοινόχρηστα φυσικά τα πληρώνεις εσύ όλα και μετά αφαιρείς από το ενοίκιο το ποσό που αντιστοιχεί στον ιδιοκτήτη.
    Κρατάς και την απόδειξη και του τη δίνεις για να είσαι εντάξει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giwrgosth : 08-02-11 στις 10:24. Αιτία: auto merged post
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    24(dB) / 6(dB)
    Φυσικά το αποθεματικό λογαριάζεται στα έξοδα του ιδιοκτήτη.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisv6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους....
    Είμαι ενοικιαστής σε ένα διαμέρισμα και θα ήθελα να ρωτήσω ποιός πληρώνει το αποθεματικό της πολυκατοικίας.....ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης????
    Το σπίτι είναι καινούριο αλλά ξενοίκιαστο 2 χρόνια....
    Η πολυκατοικία έχει 8 διαμερίσματα και είναι όλοι ιδιοκτήτες εκτός από εμένα...
    Δεν έπρεπε να τα έχει δώσει ο ιδιοκτήτης???
    σας ευχαριστώ...
    Την επόμενη φορά του δίνεις το ενοίκιο μείον το αποθεματικό όπως αναφέρει και ο Γιώργος. Πάντα έτσι γίνεται. Και όχι μόνο το αποθεματικό. Κάθε εργασία συντήρησης επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη και μπαίνει σε διαφορετικό κομμάτι στον λογαριασμό κοινοχρήστων. Το αποθεματικό ακολουθεί πάντα τον ιδιοκτήτη.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.399
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Επισκευής οχι συντήρησης
    Socii stamus Cadimus dividui

  6. #6
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    FritzBoxFon 7050
    Το αποθεματικό υπάρχει συνήθως για τη διευκόλυνση του διαχειριστή σε περίπτωση έκτακτης δαπάνης, εξυπηρέτηση των πληρωμών σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής κοινοχρήστων από κάποιο ένοικο κτλ...
    Σε καμία περίπτωση δεν ακολουθεί υποχρεωτικά τον ιδιοκτήτη.
    Ακολουθεί τον ένοικο (με την έννοια του κατοίκου-χρήστη) του κάθε διαμερίσματος.
    Υπό αυτή την έννοια ο κάθε ένοικος με την εγκατάσταση σε ένα διαμέρισμα έχει υποχρέωση να καταβάλει την αναλογία του στο αποθεματικό, την οποία θα πάρει πίσω όταν φύγει και η υποχρέωση θα μεταβιβαστεί στον επόμενο ένοικο.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sivadws2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αποθεματικό υπάρχει συνήθως για τη διευκόλυνση του διαχειριστή σε περίπτωση έκτακτης δαπάνης, εξυπηρέτηση των πληρωμών σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής κοινοχρήστων από κάποιο ένοικο κτλ...
    Σε καμία περίπτωση δεν ακολουθεί υποχρεωτικά τον ιδιοκτήτη.
    Ακολουθεί τον ένοικο (με την έννοια του κατοίκου-χρήστη) του κάθε διαμερίσματος.
    Υπό αυτή την έννοια ο κάθε ένοικος με την εγκατάσταση σε ένα διαμέρισμα έχει υποχρέωση να καταβάλει την αναλογία του στο αποθεματικό, την οποία θα πάρει πίσω όταν φύγει και η υποχρέωση θα μεταβιβαστεί στον επόμενο ένοικο.
    Tα λες ανάποδα, τo αποθεματικό είναι του ιδιοκτήτη.
    Σου έχουν ζητήσει ποτέ σαν ένοικο με το που μπήκες να καταβάλεις χρήματα για αποθεματικό? Έχω νοικιάσει 10 σπίτια και δεν μου έχει τύχει ποτέ. Αγόρασα καινούριο σπίτι και με τη μια πλήρωσα το ποσοστό μου για το αποθεματικό.
    Είναι παράλογο κάθε φορά που κάποιος νοικιάζει ένα σπίτι να πληρώνει για το αποθεματικό και όταν φεύγει να τα παίρνει πισω.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  8. #8
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα λες ανάποδα, τo αποθεματικό είναι του ιδιοκτήτη.
    Σου έχουν ζητήσει ποτέ σαν ένοικο με το που μπήκες να καταβάλεις χρήματα για αποθεματικό? Έχω νοικιάσει 10 σπίτια και δεν μου έχει τύχει ποτέ. Αγόρασα καινούριο σπίτι και με τη μια πλήρωσα το ποσοστό μου για το αποθεματικό.
    Είναι παράλογο κάθε φορά που κάποιος νοικιάζει ένα σπίτι να πληρώνει για το αποθεματικό και όταν φεύγει να τα παίρνει πισω.
    Κι εγώ έτσι ήξερα (και το βρίσκω παράλογο να γίνεται αλλιώς), αλλά με αφορμή το μήνυμα του sivadws2 το έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα ότι μάλλον έχει δίκιο:

    http://www.bbnet.gr/qform3.htm
    http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?t=42
    http://www.polyd.gr/faq-a.htm#faq03
    http://www.oikoipiresies.gr/services...ion-notes.html

    Είναι το ίδιο κείμενο που προφανώς αναπαράγεται από την ίδια πηγή. Τώρα αν η πηγή των παραπάνω είναι λανθασμένη... τι να πω;

    Ίσως να έχει σχέση με το καταστατικό της πολυκατοικίας, γιατί στα παραπάνω κείμενα γράφει "συνήθως" το πληρώνει ο ενοικιαστής.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To είδα και εγώ αυτό ψάχνοντας τώρα, αλλά θεωρώ πως είναι λάθος.
    Από όσα ξέρω η διαδικασία είναι η εξής σε μια νέα πολυκατοικία, για να πάμε από το 0:
    Στην πρώτη συνέλευση που θα βγει ο διαχειριστής ορίζουν το αποθεματικό που το πληρώνουν όλοι.
    Αν κάποιος αγοράσει μετά κάποιο διαμέρισμα πληρώνει και αυτός το αποθεματικό που του αναλογεί.
    Αν πουληθεί κάποιο το αποθεματικό ακολουθεί το διαμέρισμα και όχι τον ιδιοκτήτη. Σιγά και τα λεφτά φυσικά, έτσι ώστε να τα ζητήσει ο πωλητής από τον αγοραστή.
    Αν για κάποιο λόγο λοιπόν υπαρξει λόγος αύξησης του αποθεματικού, η λογική λέει πως θα τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης και όχι ο ενοικιαστής.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #10
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    FritzBoxFon 7050
    Το αποθεματικό εξυπηρετεί ανά πάσα στιγμή τον ένοικο του διαμερίσματος και όχι το ίδιο το διαμέρισμα(άρα τον ιδιοκτήτη). Χρησιμοποιείται για τρέχοντα έξοδα και όχι για πάγιες* δαπάνες.
    Ακόμη και αν μία πάγια δαπάνη πληρωθεί προσωρινά από το αποθεματικό αυτό γίνεται για διευκόλυνση και μόνο του διαχειριστή. Η τελική επιβάρυνση είναι του ιδιοκτήτη και τα χρήματα επιστρέφονται στο αποθεματικό για να μην μειωθεί. Το αποθεματικό δεν έχει σχέση με την ιδιοκτησία αλλά με τη λειτουργία και την κοινή χρήση της οικοδομής.

    (*εννοώ δαπάνες ιδιοκτητών)

  11. #11
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sivadws2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αποθεματικό εξυπηρετεί ανά πάσα στιγμή τον ένοικο του διαμερίσματος και όχι το ίδιο το διαμέρισμα(άρα τον ιδιοκτήτη). Χρησιμοποιείται για τρέχοντα έξοδα και όχι για πάγιες* δαπάνες.
    Ακόμη και αν μία πάγια δαπάνη πληρωθεί προσωρινά από το αποθεματικό αυτό γίνεται για διευκόλυνση και μόνο του διαχειριστή. Η τελική επιβάρυνση είναι του ιδιοκτήτη και τα χρήματα επιστρέφονται στο αποθεματικό για να μην μειωθεί. Το αποθεματικό δεν έχει σχέση με την ιδιοκτησία αλλά με τη λειτουργία και την κοινή χρήση της οικοδομής.

    (*εννοώ δαπάνες ιδιοκτητών)
    Δεν ειναι λογικο αυτο που λες. Στην πολυκατοικια μου αυξανουμε σταθερα καθε μηνα το αποθεματικο για να αντιμετωπισουμε καποιες ακριβες εργασιες σε δυο τρια χρονια. Ειναι λογικο να πληρωσει το ποσον του αποθεματικου ο ενοικιαστης που αυριο θα εχει φυγει και αρα δεν θα επωφεληθει απο τις εργασιες αυτες ? Οχι βεβαια. Το αποθεματικο ειναι παντα του ιδιοκτητη. Και επειδη πριν απο αρκετα χρονια ειχαμε εμπλακει και σε δικαστκες διαμαχες για το θεμα σε πληροφορω οτι και τα δικαστηρια εχουν την ιδια γνωμη (δυστυχως δεν εχω προχειρη την αποφαση , υποχρεωτικα θα στηριχτεις μονο στο λογο μου ...)

    ........Auto merged post: nodasz πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    To είδα και εγώ αυτό ψάχνοντας τώρα, αλλά θεωρώ πως είναι λάθος.
    Από όσα ξέρω η διαδικασία είναι η εξής σε μια νέα πολυκατοικία, για να πάμε από το 0:
    Στην πρώτη συνέλευση που θα βγει ο διαχειριστής ορίζουν το αποθεματικό που το πληρώνουν όλοι.
    Αν κάποιος αγοράσει μετά κάποιο διαμέρισμα πληρώνει και αυτός το αποθεματικό που του αναλογεί.
    Αν πουληθεί κάποιο το αποθεματικό ακολουθεί το διαμέρισμα και όχι τον ιδιοκτήτη. Σιγά και τα λεφτά φυσικά, έτσι ώστε να τα ζητήσει ο πωλητής από τον αγοραστή.
    Αν για κάποιο λόγο λοιπόν υπαρξει λόγος αύξησης του αποθεματικού, η λογική λέει πως θα τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης και όχι ο ενοικιαστής.
    Ακριβως ετσι , συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nodasz : 08-02-11 στις 20:59. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισκευής οχι συντήρησης
    Πολύ σωστά, δεν το έγραψα σωστά (όπως και κατασκευής πχ κήπου αλλά την συντήρηση του κήπου όπως σωστά ανέφερες την χρεώνεται ο ενοικιαστής).

  13. #13
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το αποθεματικο το πληρώνει ο εκάστοτε κάτοικος του διαμερίσματος.
    Είτε είναι ενοικιαστής είτε ιδιοκτήτης.
    Το οποίο τους επιστρέφεται ατόφιο και άτοκο κατα την αποχώρησή τους.

    Τα έξοδα επισκευών, συντήρησης είναι πάντα του ιδιοκτήτη (εκτός κι αν κάνει ζημιά ο ενοικος οφ κορς)

  14. #14
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Dachau
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    50/10
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport W724V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αποθεματικο το πληρώνει ο εκάστοτε κάτοικος του διαμερίσματος.
    Είτε είναι ενοικιαστής είτε ιδιοκτήτης.
    Το οποίο τους επιστρέφεται ατόφιο και άτοκο κατα την αποχώρησή τους.

    Τα έξοδα επισκευών, συντήρησης είναι πάντα του ιδιοκτήτη (εκτός κι αν κάνει ζημιά ο ενοικος οφ κορς)
    Το αποθεματικό το πληρώνει ΠΑΝΤΑ ο ιδιοκτήτης.
    Είμαι διαχειριστής 2χρόνια και από τα 8 το 1 διαμέρισμα είναι ενοίκιο.
    Όταν πουλήθηκε από τον κατασκευαστή ήρθε ο ιδιοκτήτης και κατέβαλε αποθεματικό αλλά και όλα τα έξοδα που του αναλογούν.Όταν νοικιάστηκε,λίγο μετά,χρειάστηκε αύξηση αποθεματικού την οποία κατέβαλε ο ιδιοκτήτης.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγώ διαχειριστής είμαι. Το αρχικό ποσόν το πλήρωσαν κάποιοι ιδιοκτήτες σε ορισμένα διαμερίσματα απο αυτά που ενοικιάζονται, σε άλλα οι ενοικιαστές, οι οποίοι φεύγοντας το πήραν πίσω. Πέραν αυτού, αναφερόμουν σε ένα πάγιο μικροποσο που χρεώνεται κάθε μήνα στα διαμερίσματα. Έπρεπε να είμαι πιο σαφης.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχετικά με τη θέρμανση πολυκατοικίας
    Από Sectoras στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-10, 23:52
  2. βοηθεια με κουτι πολυκατοικιας
    Από acid_18 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 22:11
  3. Δεσμεύσεις Διαχειριστή Πολυκατοικίας
    Από dalton85 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-07, 19:28
  4. ιστός σε ταράτσα πολυκατοικίας
    Από firefox στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-06, 03:50
  5. Εσωτερική καλωδίωση πολυκατοικίας
    Από PeLeCaN στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-06, 17:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας