Σελ. 117 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 97107112115116117118119122127137 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.741-1.755 από 5826
  1. #1741
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Στο Ε2 για τα αγροτεμάχια στη στήλη ΘΕΣΗ βάζουμε 0 να υποθέσω και η επιφάνεια που γράφουμε θα είναι σε στρέμματα.
    Σωστά ;;

  2. #1742
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γειά σας παιδιά.
    Μια βοήθεια για κάποιον που ξέρει από φορολογικές δηλώσεις
    1. Συνταξιούχος που έπρεπε να πάρει σύνταξη από το 2012 δεν παίρνει σύνταξη ακόμη αν και κατέθεσε εγκαίρως τα χαρτιά του.
    Επειδή έχει μηδενικά ποσά δεν μπορεί να τσεκάρει την ένδειξη 013 για συνταξιούχος και έτσι το αφορολόγητο όριο δεν αυξάνεται σε 9000. Επίσης επειδή δεν τσεκάρεται ο 013 δεν παίρνει έκπτωση 30% στα τεκμήρια και ο λογαριασμός βγαίνει γύρω στα 2500€ λόγω τεκμηρίων. Κανένα κόλπο κανείς? καμιά ιδέα?
    2. Ο ίδιος έκανε και νομιμοποίηση ημιυπαιθρίων το 2012 και πλήρωσε πάνω από 2500€. Αυτές οι δαπάνες μπαίνουν σε κανένα πεδίο?
    Ευχαριστώ και καλή σας μέρα
    All sins are attempts to fill voids

  3. #1743
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τα 2500ευρώ είναι πρόστιμο νομιμοποίησης ? Αν ναί τότε δεν μπαίνουν πουθενά. Αν όμως είναι έξοδα που πλήρωσε σε μηχανικό για την διεκπεραίωση της διαδικασίας και έχει απόδειξη τότε μπαίνουν.

    Για το τεκμήριο κοίτα αν μπορεί να γίνει ανάλωση κεφαλαίου.

  4. #1744
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ Basilhs23,

    Ευχαριστώ, τα έξοδα του μηχανικού μπαίνουν στο πεδίο 049-Αποδείξεις?
    Το πρόστιμο δεν είναι δαπάνη?

    Όσο για την ανάλωση κεφαλαίου το έχω σκεφτεί, ήθελα όμως να την αποφύγω. Βλέπεις, δικαιούται να είναι συνταξιούχος από περσι και είναι πάνω από 65 και δεν μπορεί να τικάρει το αντίστοιχο πεδίο γιατι ο ΟΓΑ καθυστέρησε την σύνταξη. Και κερατάς και δαρμένος....Είναι άδικο, παράλογο και ανήθικο νομίζω
    All sins are attempts to fill voids

  5. #1745
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τα πρόστιμα και οι φόροι / τέλη που πληρώνουμε στο κράτος δεν είναι δαπάνες.

    Του μηχανικού μπαίνουν κανονικά όπως με τις υπόλοιπες αποδείξεις.

  6. #1746
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ και πάλι.

    Καλό βράδυ
    All sins are attempts to fill voids

  7. #1747
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    καλησπέρα, ερώτηση: τελικά οι τόκοι (που είναι μεγαλύτεροι απο 250 ευρώ) θα είναι μέσα στην φορολογική δήλωση έτοιμοι; μπήκα με έναν γνωστό πριν απο λίγο και είδαμε ότι δεν υπάρχουν οι τόκοι (που θα έπρεπε γιατί ξεπερνούσαν το όριο των 250 ευρώ μέσα στο 2012).
    Σε ποιόν κωδικό θα έπρεπε να είναι;
    Μήπως δεν τους πέρασαν ακόμη; αν όχι τότε πως ζητάνε να γίνουν σωστά οι φορολογικές δηλώσεις;

  8. #1748
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλά πολλά πράγματα είπε οτι θα κάνει το ΥΠ.ΟΙΚ και δεν έχουν γίνει. Για τους τόκους μην σκάς, δήλωσε το καθαρό ποσόν και το παρακρατηθέν από την τράπεζα στα αντίστοιχα κουτάκια του πίνακα (ποσά που μειώνουν την αντικειμενική δαπάνη), νόμιζω το 659 είναι και ένα άλλο, τσεκαρέ τα και εσύ και ξεμπέρδεψες.

  9. #1749
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά πολλά πράγματα είπε οτι θα κάνει το ΥΠ.ΟΙΚ και δεν έχουν γίνει. Για τους τόκους μην σκάς, δήλωσε το καθαρό ποσόν και το παρακρατηθέν από την τράπεζα στα αντίστοιχα κουτάκια του πίνακα (ποσά που μειώνουν την αντικειμενική δαπάνη), νόμιζω το 659 είναι και ένα άλλο, τσεκαρέ τα και εσύ και ξεμπέρδεψες.
    υπάρχει κάποια ημερομηνία που θεωρητικά θα προσθέσει το ΥΠ.ΟΙΚ τους τόκους; νομίζω ότι ο κόσμος δεν μπορεί να τρέχει σε όλες τις τράπεζες για να παίρνει το αντίστοιχο έγγραφο με τους τόκους...... πρέπει να πάμε και σε τράπεζες που έχουμε πχ 100 ευρώ και επομένως 0,1 ευρώ τόκους;

    κάτι ακόμη, έχω αποδείξεις απο μια σχολή ζωγραφικής και έναν αθλητικό σύλλογο όπου πληρώνω συνδρομή για το παιδί μου. Οι αποδείξεις δεν είναι τρυπημένες κλπ (γράφουν επάνω Αθεώρητα κλπ). Μπορώ να τις βάλω στην φορολογική δήλωση; ως τι; ως απλές αποδείξεις αγορών ή κάτι άλλο;
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  10. #1750
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχουμε κανεναν λογιστή εδω, ή καποιον ψαγμενο, να ξερει κατι παραπανω, για το τι σκεφτονται τα καλοπαιδα με το θεμα της .....εκκρεμους εκκαθαρισης (νέο φρούτο από φέτος), που ταλαιπωρεί φέτος πολλούς απο εμάς;
    Θελω να ξεμπερδευω, να ξερω τι με περιμένει και θελω να τελειωνω μαζί τους, δεν εχω ορεξη να σερνω μια εκκρεμοτητα που ανα πασα στιγμη θα μου σκασει στο κεφαλι.
    Να δω τι θελουν, και να θεωρησω το θεμα ληξαν. Ζητω πολλα ε? Οι τακτοποιημενες δουλειες στην ελλαδα, ειναι απιαστο ονειρο.
    Αν ξερει καποιος κατι, ας πει.
    Μια εκτιμηση χρονικη, ή τι σημαινει οτι δεν εβγαλε εκκαθαριση, κατι τελωσπαντων.

  11. #1751
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    υπάρχει κάποια ημερομηνία που θεωρητικά θα προσθέσει το ΥΠ.ΟΙΚ τους τόκους; νομίζω ότι ο κόσμος δεν μπορεί να τρέχει σε όλες τις τράπεζες για να παίρνει το αντίστοιχο έγγραφο με τους τόκους...... πρέπει να πάμε και σε τράπεζες που έχουμε πχ 100 ευρώ και επομένως 0,1 ευρώ τόκους;

    κάτι ακόμη, έχω αποδείξεις απο μια σχολή ζωγραφικής και έναν αθλητικό σύλλογο όπου πληρώνω συνδρομή για το παιδί μου. Οι αποδείξεις δεν είναι τρυπημένες κλπ (γράφουν επάνω Αθεώρητα κλπ). Μπορώ να τις βάλω στην φορολογική δήλωση; ως τι; ως απλές αποδείξεις αγορών ή κάτι άλλο;
    Θεωρητικά υπήρχε μια ημερομηνία. Δές πρώτα ή στο περίπου πόσους τόκους έχεις από όλους τους λογαριασμούς σου, κάνε ένα άθροισμα από τα μεγαλύτερα ποσά τώρα αν περισεύουν από κάπου 0.1 ευρώ δεν ασχολήσε καν. Πάρε τις βεβαιώσεις των μεγαλύτερων ποσών.

    Κανονικά μπαίνουν οι αποδείξεις, αλλά για κοίταξε αυτό με τα αθεώρητα μήπως κανονικά έπρεπε να βγάλουν θεωρημένες και δεν έκαναν. Πάντως δε νομίζω να πληρώσεις εσύ τα σπασμένα επειδή έκαναν λαμογιά η άλλοι, ρώτα έναν λογιστή με το θέμα των αθεώρητων αποδ. που έχεις.

  12. #1752
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτα υποβάλουμε το Ε2 και μετά το Ε1 ;;

  13. #1753
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, το αναφέρει εξάλλου και στον αρχικό πίνακα επιλογών.

  14. #1754
    Εγγραφή
    09-07-2013
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    παρακαλω καποιον φιλο που γνωριζει να μου πει

    ειμαι μισθωτος υπαλληλος και εγω και η γυναικα μου
    ειμαι ετοιμος να βαλω ολα τα δικαιολογητικα που εχω και τους τοκους απο καταθεσεις κλπ
    μπορει να μην μου βγαλει εκαθαριση και εαν ναι τι θα σημαινει?
    ετοιμαζομαι να φυγω διακοπες για 3-4 εβδομαδες μεθαυριο και δεν ξερω τι γινετε σε μια περιπτωση που με καλεσουν

    μηπως φαινετε οτι ειμαι λιγο αγχωδης;
    αλλα ειμαι

    καποιος φιλος να απαντηση

  15. #1755
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsnl Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρακαλω καποιον φιλο που γνωριζει να μου πει

    ειμαι μισθωτος υπαλληλος και εγω και η γυναικα μου
    ειμαι ετοιμος να βαλω ολα τα δικαιολογητικα που εχω και τους τοκους απο καταθεσεις κλπ
    μπορει να μην μου βγαλει εκαθαριση και εαν ναι τι θα σημαινει?
    ετοιμαζομαι να φυγω διακοπες για 3-4 εβδομαδες μεθαυριο και δεν ξερω τι γινετε σε μια περιπτωση που με καλεσουν

    μηπως φαινετε οτι ειμαι λιγο αγχωδης;
    αλλα ειμαι

    καποιος φιλος να απαντηση
    Απ' ότι φαίνεται σε κανένα δεν βγάζει εκκαθάριση. Δλδ θα πρέπει να πάμε κάποια εκ. φορολογούμενοι για έλεγχο , οπότε μάλλον προλαβαίνεις να πας διακοπές ...
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

Σελ. 117 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 97107112115116117118119122127137 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας