Σελ. 235 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 215225230233234235236237240245255 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.511-3.525 από 5848
  1. #3511
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Μία αίτηση συμψηφισμού έκανα, σε αυτή ήταν προτυπωμένο, ότι το ποσό που θα μείνει από τον συμψηφισμό θα κατατεθεί στον λογαριασμό, που συμπλήρωσα εγώ. Μου είπαν ότι θα αργήσει αλλά να μην ανησυχώ.

  2. #3512
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Cool
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ολα αυτα κανατε και εσεις καποια επιπελον αιτηση στην εφορια? Γιατι οπως ειπα και πιο πανω, στον πατερα μου δεν εχει γινει απολυτως τιποτα. Ουτε συμψηφισμος με τον τρεχοντα ΕΝΦΙΑ ουτε επιστροφη.
    Έγραψα τι έκανα.

  3. #3513
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Επανέρχομαι με ερώτηση μου απο παλιά σχετικά με τους κατοίκους του εξωτερικού και αν χρειαζεται να μεταφερθεις στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου... Συγκεκριμένα έχω ξεκινησει PhD εδώ και 2 χρόνια στις HΠΑ (με internships τα καλοκαίρια), όμως ως τώρα δεν είχα κάνει καποια συγκεκριμενη κινηση ή αλλαγη με τη ΔΟΥ μου (τη μια χρονια κιολας ειχα ακομη εισόδημα στην Ελλάδα).

    Υπάρχει περιπτωση να φορολογηθει κανεις διπλά, τόσο USA όσο και Ελλάδα; :P
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  4. #3514
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από profitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι με ερώτηση μου απο παλιά σχετικά με τους κατοίκους του εξωτερικού και αν χρειαζεται να μεταφερθεις στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου... Συγκεκριμένα έχω ξεκινησει PhD εδώ και 2 χρόνια στις HΠΑ (με internships τα καλοκαίρια), όμως ως τώρα δεν είχα κάνει καποια συγκεκριμενη κινηση ή αλλαγη με τη ΔΟΥ μου (τη μια χρονια κιολας ειχα ακομη εισόδημα στην Ελλάδα).

    Υπάρχει περιπτωση να φορολογηθει κανεις διπλά, τόσο USA όσο και Ελλάδα; :P
    να μεταφερθείς στην ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, μην κανεις αναφορά στα προηγουμενα ετη, οσο μενεις φορολογικός κατοικός ελλάδας εχεις υποχρέωση να φορολογηθείς στην ελλάδα και να πληρώσεις την εισφορά "αλληλεγγύης" ανεξάρτητα του φόρου που εχεις πληρώσει στις ΗΠΑ

  5. #3515
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από profitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι με ερώτηση μου απο παλιά σχετικά με τους κατοίκους του εξωτερικού και αν χρειαζεται να μεταφερθεις στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου... Συγκεκριμένα έχω ξεκινησει PhD εδώ και 2 χρόνια στις HΠΑ (με internships τα καλοκαίρια), όμως ως τώρα δεν είχα κάνει καποια συγκεκριμενη κινηση ή αλλαγη με τη ΔΟΥ μου (τη μια χρονια κιολας ειχα ακομη εισόδημα στην Ελλάδα).

    Υπάρχει περιπτωση να φορολογηθει κανεις διπλά, τόσο USA όσο και Ελλάδα; :P
    Διπλα όχι. Αν μπορεις να αποδείξεις ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού (διαμονή πάνω από 183 μέρες/έτος έξω) θα φορολογηθείς με τις σχετικές διατάξεις (χωρίς αφορολόγητο κλπ) για το εγχώριο εισόδημα μόνο. Ισχύει και αναδρομικά αν θες να κάνεις την αλλαγή εκπρόθεσμα/και για προηγούμενα έτη.
    Αν δεν μπορείς να το αποδείξεις, θα φορολογηθείς για όλο το εισόδημά σου στην Ελλάδα, λαμβάνοντας υπόψιν τυχόν φόρους που παρακρατήθηκαν στο εξωτερικό. Υπάρχει περίπτωση όμως, αν έχεις πληρώσει φόρο έξω και αναδρομικά φορολογηθείς ως κάτοικος Ελλάδας, να πρέπει να ζητήσεις τον φόρο πίσω από την εκεί φορολογική αρχή.
    Τυπικά, έπρεπε να είχες κάνει την αλλαγή γιατί για το εγχώριο εισόδημα φορολογήθηκες ήδη με ευνοικότερες διατάξεις απ'ότι έπρεπε. Πρακτικά, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα αν δηλώθεις από τώρα και στο εξής κάτοικος εξωτερικού, εκτός αν έχεις φέρει/θα φέρεις άμεσα πολλά χρήματα εδώ, οπότε υπάρχει θέμα δικαιολόγησης της προέλευσής τους.

  6. #3516
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    να μεταφερθείς στην ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, μην κανεις αναφορά στα προηγουμενα ετη, οσο μενεις φορολογικός κατοικός ελλάδας εχεις υποχρέωση να φορολογηθείς στην ελλάδα και να πληρώσεις την εισφορά "αλληλεγγύης" ανεξάρτητα του φόρου που εχεις πληρώσει στις ΗΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διπλα όχι. Αν μπορεις να αποδείξεις ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού (διαμονή πάνω από 183 μέρες/έτος έξω) θα φορολογηθείς με τις σχετικές διατάξεις (χωρίς αφορολόγητο κλπ) για το εγχώριο εισόδημα μόνο. Ισχύει και αναδρομικά αν θες να κάνεις την αλλαγή εκπρόθεσμα/και για προηγούμενα έτη.
    Αν δεν μπορείς να το αποδείξεις, θα φορολογηθείς για όλο το εισόδημά σου στην Ελλάδα, λαμβάνοντας υπόψιν τυχόν φόρους που παρακρατήθηκαν στο εξωτερικό. Υπάρχει περίπτωση όμως, αν έχεις πληρώσει φόρο έξω και αναδρομικά φορολογηθείς ως κάτοικος Ελλάδας, να πρέπει να ζητήσεις τον φόρο πίσω από την εκεί φορολογική αρχή.
    Τυπικά, έπρεπε να είχες κάνει την αλλαγή γιατί για το εγχώριο εισόδημα φορολογήθηκες ήδη με ευνοικότερες διατάξεις απ'ότι έπρεπε. Πρακτικά, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα αν δηλώθεις από τώρα και στο εξής κάτοικος εξωτερικού, εκτός αν έχεις φέρει/θα φέρεις άμεσα πολλά χρήματα εδώ, οπότε υπάρχει θέμα δικαιολόγησης της προέλευσής τους.
    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας! Some other quick questions:

    -- Ακομη και εγω που κάνω PhD είμαι υποχρεος να μεταφερθώ και να δηλωθω στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικου; Απ' όσο καταλαβαίνω είναι για τον οποιοδηποτε μένει στο εξωτερικο παραπάνω απο 183 ημέρες;

    -- Ξέρετε περιπου πως θα ξεκινησω; Τι ζητάνε απο τη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου; Π.χ. μία βεβαιωση οτι κανω διδακτορικο σε πανεπιστημιο στις ΗΠΑ δεν θα αρκουσε; αφού αποδεικνυει οτι δεν κατοικώ ελλάδα; Ή ζητάνε και συμβάση εργασιας κτλ;
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  7. #3517
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    θα πάρεις μια βεβαίωση απο την Αμερικάνικη εφορία οτι εχεις φορολογηθεί εκεί σύμφωνα με την σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας , σφραγιδα apostille την μεταφραζεις και την πας στην εφορια με αυτον που θα ορίσεις ως αντικλητό.

  8. #3518
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πάρεις μια βεβαίωση απο την Αμερικάνικη εφορία οτι εχεις φορολογηθεί εκεί σύμφωνα με την σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας , σφραγιδα apostille την μεταφραζεις και την πας στην εφορια με αυτον που θα ορίσεις ως αντικλητό.
    Thanks a lot!

    Πρώτα apostille και μετά μετάφραση, σωστα;!
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  9. #3519
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    σωστά!

  10. #3520
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Δεν γίνονται εύκολα μεταφορές στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού πλέον, αλλά παραμένεις στην ΔΟΥ σου και αλλάζεις την φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό.

    Apostille δε μπαίνει στο έγγραφο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.

  11. #3521
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Εγώ πάντως που ήμουν παρόμοια περίπτωση (UK αντί για USA) καθάρισα με 2 μηδενικές δηλώσεις...με τα αντίστοιχα πρόστιμα λόγω εκπρόθεσμης δήλωσης (50 ευρώ το χρόνο).
    Βέβαια δεν έχω και τίποτα δηλωμένο στο όνομα μου.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #3522
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνονται εύκολα μεταφορές στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού πλέον, αλλά παραμένεις στην ΔΟΥ σου και αλλάζεις την φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό.

    Apostille δε μπαίνει στο έγγραφο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.
    εχεις δίκιο ο φίλος ειναι στις ΗΠΑ οποτε δεν χρειάζεται apostille

    Επίσης, δεν απαιτείται η επισημείωση της Χάγης για τα πιστοποιητικά φορολογικής κατοικίας που εκδίδουν οι φορολογικές αρχές των ΗΠΑ και της Τουρκίας, στο πλαίσιο της ΣΑΔΦΕ που έχει συναφθεί με τη χώρα μας…

    Αν η ΔΟΥ σου ειναι στην Αττική μεταφέρεσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, αν η ΔΟΥ σου ειναι στην περιφέρεια μενεις στην ΔΟΥ αυτη έχοντας το στατους του κατοίκου εξωτερικού.

  13. #3523
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Επιτέλους, μέχρι την 2/1/2017 θα ηρεμήσουμε!

    Χωρίς αποδείξεις οι δηλώσεις του 2016

  14. #3524
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί; Απαγορεύεται να μπει και να γράψει σχετικά ο cool πρωτοχρονιάτικα;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #3525
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Απαγορεύεται να μπει και να γράψει σχετικά ο cool πρωτοχρονιάτικα;
    Οχι φυσικά

Σελ. 235 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 215225230233234235236237240245255 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας