Σελ. 88 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 5765
  1. #1306
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    update. Με βάση την παράγραφο 4 του άρθρου 3 του ν. 3763/2009, από το οικονομικό έτος 2009 και μετά (δηλαδή χρήση 2008 και μετά) ίσχυε ότι δεν αφαιρείς από τα πραγματικά σου εισοδήματα τα τεκμήρια από τα οποία απαλλασσόσουν για να υπολογίσεις την ανάλωση κεφαλαίου.
    Με την παράγραφο 7 του άρθρου 3 του ν. 3842/2010 ορίζεται ότι από 01/01/2010 (δηλαδή από το οικονομικό έτος 2011 και μετά) θα αφαιρούνται από τα πραγματικά σου εισοδήματα και τα τεκμήρια εκείνα για τα οποία απαλλάσσεσαι.
    Για τις χρήσεις πριν το 2008 ίσχυε ότι αφαιρούνται τα τεκμήρια ακόμα και αν απαλλασσόσουν από αυτά.

    Άρα : Χρήσεις έως και το 2007 ----> Αφαιρείς και τα απαλλασσόμενα τεκμήρια
    Χρησεις 2008 και 2009 ------> Δεν τα αφαιρείς
    Χρήσεις 2010 και μετά -------> Τα αφαιρείς
    πολύ καλό αυτό VasP

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    '...Τα τεκμήρια αυτά λαμβάνονται υπόψη, όπως ίσχυαν κατά τα οικεία έτη, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε..' Διαβασέ το πιο αναλυτικά εδώ : http://www.forin.gr/articles/article...%9F%CE%A5&dw=1
    Πρέπει να θυμάσαι δηλαδή τα τεκμήρια που ίσχυαν για κάθε ένα από τα προηγούμενα έτη.
    Σα να ΄χω αρχίσει να το καταλαβαίνω κι αυτό, κ βρήκα κ τους πίνακες τεκμαρτής δαπάνης προηγουμένων ετών για τα αυτοκίνητα κ τα πλεούμενα ...

    Όμως όταν έχεις κ ακίνητο στο οποίο ιδιοκατοικείς (η μητέρα μου), η τεκμαρτή δαπάνη βγαίνει για φέτος κ πέρσι, από τους πίνακες αυτούς. Πως όμως συμπληρώνει κανείς στον πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων των προήγουμενων ετών, την τεκμαρτή δαπάνη του ακινήτου, δλδ για το 2010, 2007, 2006 κλπ?

    Βλέπω ότι στον πίνακα 5 της δήλωση γράφει:

    - από πέρσυ (χρήση 2011) "Ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης με βάση: α) Την ετήσια αντικειμενική δαπάνη για ιδιοκατοικημένη ... ",
    - κ στη δήλωση του 2010 ανεφέρεται: Ετήσια τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης με βάση: α) Το ετήσιο τεκμαρτό μίσθωμα για ιδιοκατοικημένη ...."

    Άρα στο πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων προήγουμενων ετών της μητέρας μου ....

    πρέπει να βρω το ετήσιο τεκμαρτό μίσθωμα της ιδιοκατοικούμενης κατοικίας. Την τιμή ζώνης κ τα τετραγωνικά τα ξέρω. Βάσει αυτών, υπάρχουν κάποιοι πίνακες που ανατρέχει κανείς για να βρει το τεκμαρτό μίσθωμα?

    Αυτό που επίσης αναρωτιέμαι, είναι ότι όπως γράφει στο άρθρο 19 κφε - παρ 2 - περ ζ "εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, ...." που σημαίνει ότι εκπίπτουν μόνο τεκμήρια από το άρθρο 16 κ αγορές αυτοκινήτων κλπ όπως περιγράφονται στο άρθρο 17.

    Εκπίτουν δλδ κυρίως τεκμήρια του 16, αλλά πραγματικά έξοδα που εμφανίζονται στη δήλωση, ιατρικά, ασφάλειες, αποδείξεις κλπ κλπ, δεν εκπίπτουν ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 15-07-12 στις 18:14.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  2. #1307
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που επίσης αναρωτιέμαι, είναι ότι όπως γράφει στο άρθρο 19 κφε - παρ 2 - περ ζ "εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, ...." που σημαίνει ότι εκπίπτουν μόνο τεκμήρια από το άρθρο 16 κ αγορές αυτοκινήτων κλπ όπως περιγράφονται στο άρθρο 17.
    Εκπίτουν δλδ κυρίως τεκμήρια του 16, αλλά πραγματικά έξοδα που εμφανίζονται στη δήλωση, ιατρικά, ασφάλειες, αποδείξεις κλπ κλπ, δεν εκπίπτουν ...
    Δεν έχει λογική η πρόσθεση πραγματικών και τεκμαρτών εισοδημάτων/δαπανών.
    Τα τεκμαρτά εισοδήματα είναι ένα υποκατάστατο (αν μπορώ να το θέσω έτσι) των πραγματικών εισοδημάτων. Είναι μια προσπάθεια του κράτους να φορολογήσει τα άτομα εκείνα που έχουν αδήλωτα εισοδήματα (κυρίως ελεύθερους επαγγελματίες).
    Εσύ δηλαδή δηλώνεις ένα συγκεκριμένο εισόδημα και το κράτος έρχεται και σου λέει οτι με βάση τα περιουσιακά σου στοιχεία εγώ θεωρώ οτι τα ελάχιστα εισοδήματά σου είναι τόσα (όσα τα τεκμήρια δηλαδή).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...πρέπει να βρω το ετήσιο τεκμαρτό μίσθωμα της ιδιοκατοικούμενης κατοικίας. Την τιμή ζώνης κ τα τετραγωνικά τα ξέρω. Βάσει αυτών, υπάρχουν κάποιοι πίνακες που ανατρέχει κανείς για να βρει το τεκμαρτό μίσθωμα?
    Ο τύπος είναι (τιμή ζώνης)x(τετραγωνικά μέτρα)x(διορθωτικός συντελεστής)x(συντελεστής παλαιότητας)x(3.5%)
    Κοίτα την παράγραφο 2 του άρθρου 22 του Κ.Φ.Ε. (ν. 2238/1994)
    update Όπως αναφέρθηκε στο από κάτω μήνυμα, για τις χρήσεις πριν το 2010 και προκειμένου για κύριες κατοικίες κάτω των 200 τ.μ. (και για δευτερεύουσες κάτω των 150 τ.μ.), δεν υπήρχαν τεκμήρια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 16-07-12 στις 01:05.

  3. #1308
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια συμφωνω με αυτα που γραφετε απλα επειδη και εγω θελω να κανω ενα πινακακι αναλωσης κεφαλαιου επιτελους νομιζω ότι δεν χρειάζεται να μπούμε σε τοση ανάλυση για την κατοικια με συντελεστή παλαιότητας κλπ. Διάβασα αυτα στο Union.gr
    http://www.union.gr/content/view/412...el/theid=11585

    Η διοίκηση με το 1072802/1435/α0012/21-09-2005 έγγραφο της, το οποίο αναφερόταν στο προσδιορισμό του προς ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών κατά το οικονομικό έτος 2006 , έκανε δεκτό ότι προκειμένου για τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης κατοικιών, θα αφαιρούνται μόνο αυτές που αναλογούν σε κατοικίες πάνω από 200τ.μ. προκείμενου για κύρια και πάνω από 150 τ.μ. προκείμενου για δευτερεύουσες.





    Από την παράθεση των νόμων παραπάνω προκύπτει ότι με τον ν,3296/2004 ρυθμίστηκε και νομοθετικά αυτό το οποίο ίσχυε μέχρι τότε διοικητικά ότι δηλαδή κατά τον προσδιορισμό κεφαλαίων προηγούμενων ετών στην ανάλωση, θα αφαιρούνται οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε. σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από το αν έχει εφαρμογή ή όχι το τεκμήριο για τις δαπάνες αυτές. Οι χρήσεις 2008 και 2009 αποτελούν την μοναδική εξαίρεση και συνεπώς κατά τις χρήσεις αυτές στο σχηματισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 θα αφαιρούνται μόνο εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου. Τέλος, σε ό,τι αφορά τις τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης κυρίων και δευτερευουσών κατοικιών , κατά την ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών αφαιρούνται μόνο αυτές που προβλέπονται από το άρθρο 16 του Κ.Φ.Ε. δηλαδή αυτές που προκύπτουν από κύρια κατοικία άνω των 200 τ.μ. και δευτερεύουσες κατοικίες άνω των 150 τ.μ. Αντίθετα, προκειμένου για απαλλασσόμενες τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης σκάφους αναψυχής μέχρι 10 μέτρα , αυτές θα αφαιρούνται κατά τον σχηματισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών (με εξαίρεση τις χρήσεις 2008 και 2009),δεδομένου ότι από το άρθρο 16 του Κ.Φ.Ε. προβλέπεται τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης για τα σκάφη αναψυχής.

    Για την χρήση 2010 οι αντικειμενικές δαπάνες προσδιορίζονται με βάση το άρθρο 3 του νόμου 3842/2010 ενώ για την χρήση 2011 οι αντικειμενικές δαπάνες προσδιορίζονται με βάση το άρθρο 28 του νόμου 3986/2011.

  4. #1309
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, σε ό,τι αφορά τις τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης κυρίων και δευτερευουσών κατοικιών , κατά την ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών αφαιρούνται μόνο αυτές που προβλέπονται από το άρθρο 16 του Κ.Φ.Ε. δηλαδή αυτές που προκύπτουν από κύρια κατοικία άνω των 200 τ.μ. και δευτερεύουσες κατοικίες άνω των 150 τ.μ.
    Νομίζω οτι και με αυτή την παρατήρηση έχουμε αποσαφηνίσει σε μεγάλο βαθμό τα περί ανάλωσης κεφαλαίου.
    Με όλη αυτή την πολυνομία σε πιάνει πονοκέφαλος. Καλή επιτυχία στις δηλώσεις.

  5. #1310
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Γνωρίζει κανείς να πει ποιες είναι οι κυρώσεις για μη δήλωση αυτοκινητου στην φορολογική δήλωση???

  6. #1311
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δυστυχως για μενα δεν τελειωσαν ακομα φιλε vasP

    Να μερικες αποριες ακόμη μήπως ξερεις εσυ ή καποιος άλλος

    1. Τα τεκμήρια των περασμένων ετών αθροίζονται δηλαδη αυτοκίνητο π.χ τεκμηριο 6000 και επιβιωσης (εγγαμου) 2900 (ή 5000) ή οχι

    (Πόσο είναι το τεκμήριο του εγγάμου τελικά για τα περασμένα έτη? Αλλού διαβάζω πως είναι 2900 αλλού 5000?)

    2. Εχω απο παλιοτερο ετος 2612 ευρω γεωργικα εισοδηματα και εξισωτικη αποζημιωση 3000 ευρω. Ποιο κεφαλαιο μεταφερω στην αναλωση

    -Το αθροισμα (2612 + 3000)
    -Το πραγματικο εισοδημα (2612 ευρω)
    -Την εξισωτικη αποζημιωση (3000 ευρω)
    -Το υπολοιπο (2612-3000) αρα αρνητικο
    -Το υπολοιπο (3000-2612) αρα θετικο

    Ευχαριστω αλλη μια φορα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς να πει ποιες είναι οι κυρώσεις για μη δήλωση αυτοκινητου στην φορολογική δήλωση???
    Αν και δεν είμαι σίγουρος, επειδή το ψάχνω και εγώ, αν δεν επηρεάζει τα τεκμήρια, και το εισόδημά σου είναι μεγαλύτερα απο τα τεκμήρια (+αδήλωτο) τότε δεν έχεις. Μόνον ένα μικρο πρόστιμο που δεν είμαι σίγουρος, για μη αναγραφή...

    Δηλ αν ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ) > ΤΕΚΜΗΡΙΑ + ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΑΝ ΔΗΛΩΝΟΤΑΝ (ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΤΟΥΣ)

  7. #1312
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Τα τεκμήρια των περασμένων ετών αθροίζονται δηλαδη αυτοκίνητο π.χ τεκμηριο 6000 και επιβιωσης (εγγαμου) 2900 (ή 5000) ή οχι
    (Πόσο είναι το τεκμήριο του εγγάμου τελικά για τα περασμένα έτη? Αλλού διαβάζω πως είναι 2900 αλλού 5000?)
    Αυτή την απορία την έχω και εγώ εδώ και λίγες εβδομάδες. Ένας λογιστής που ξέρω προσθέτει και τα ελάχιστα τεκμήρια διαβίωσης για τον υπολογισμό της ανάλωσης κεφαλαίου.

    update Στην ΠΟΛ 1135/2010 πάντως αναφέρεται μεταξύ άλλων : 'Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν δαπάνες του άρθρου 16 του ΚΦΕ ή αυτές που υπάρχουν είναι μικρότερες των τριών χιλιάδων ευρώ (3.000), προκειμένου για άγαμο, διαζευγμένο ή χήρο και των πέντε χιλιάδων ευρώ (5.000), προκειμένου για συζύγους, κατά τον προσδιορισμό κεφαλαίου προηγούμενων ετών θα αφαιρούνται ποσά που θα προσδιορίζονται με βάση την κοινωνική, οικονομική και οικογενειακή κατάσταση των φορολογουμένων και τις αποδεδειγμένες δαπάνες διαβίωσης. Τα ποσά αυτά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι κατώτερα των τριών χιλιάδων (3.000) και πέντε χιλιάδων ευρώ (5.000) αντίστοιχα.' Αυτό ισχύει για εισοδήματα και δαπάνες που πραγματοποιούνται από 1-1-2010 και μετά.

    update 2 Δες και την συζήτηση εδώ στο forum των λογιστών : http://www.taxheaven.gr/acforum/inde...howtopic=87078
    Μας τα έχει μπερδέψει λίγο ο νομοθέτης και σε αυτό το θέμα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Εχω απο παλιοτερο ετος 2612 ευρω γεωργικα εισοδηματα και εξισωτικη αποζημιωση 3000 ευρω. Ποιο κεφαλαιο μεταφερω στην αναλωση
    Δεν γνωρίζω καν τι είναι η εξισωτική αποζημίωση. Υποθέτω όμως οτι προστίθενται τα δύο ποσά, χωρίς σε καμία περίπτωση να το λέω με σιγουριά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 16-07-12 στις 03:08.

  8. #1313
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    @ VasP κ ixan:
    καταπληκτικές οι οδηγίες σας για το πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων σχετικά με το τεκμαρτό μίσθωμα ιδιοκατοίκησης κ με το ότι τα πραγματικά έξοδα δεν εκπίπτουν

    Η περίπτωση που λέει "8. Τι γίνεται στην περίπτωση που σε μία χρήση προκύπτει αρνητικό αποτέλεσμα;" είναι όντως έτσι ε; δλδ για τις χρονιές που είχα αυτοκίνητο αλλά δεν είχα εισόδημα, εφόσον δεν έκανα ανάλωση κεφαλαίου στο κωδικό 787, αυτό δεν μου μειώνει το κεφάλαιο των προηγούμενων ετών έτσι????

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς να πει ποιες είναι οι κυρώσεις για μη δήλωση αυτοκινητου στην φορολογική δήλωση???
    Αναφέρονται κάποιες περιπτώσεις στο άρθρο 16 κφε, περ ε - παρ 1 λέει ότι το τεκμήριο είναι μαχητό όταν είσαι άνεργος κ δικαιούσαι επίδομα ανεργίας, ή όταν ...: ".... συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες διαβίωσης, λόγω αποδεδειγμένης συμβολής στις δαπάνες αυτές των συγγενών τους με την προϋπόθεση ότι οι τελευταίοι αυτοί έχουν εισόδημα από εμφανείς πηγές, ..." που στην περίπτωση αυτή, το τεκμήριο θα πάει στο γονέα με το υψηλότερο εισόδημα.

    Αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ με το αυτοκίνητό μου κ παρότι βλέπω ότι μου περισσεύουν λεφτά για ανάλωση από παλαιές χρήσεις. Γράφεις κανονικά το αυτοκίνητο αλλά στο κωδικό 851 που βάζεις το τεκμήριο, αν πχ δεν δηλώνεις καθόλου εισόδημα, βάζεις 2000 τεκμήριο + τα 3000 του προσωπικού τεκμηρίου, είσαι ακριβώς στα 5000 του αφορολόγητου.

    μου το 'πε λογιστής αυτό!

    εναλλακτικά φαντάζομαι μπορείς να μη βάλεις ούτε τα 2000 (στα 5000 θέλεις κ αποδείξεις ενώ στα 3000 δεν θέλεις????? αυτό δεν το ξέρω, ας το πει κάποιος) που σ' αυτή τη περίπτωση βέβαια θα μεταφερθεί μεγαλύτερο τεκμήριο στο γονέα.

    Επίσης, σκεφτόμουν να μεταβιβάσω το αυτοκίνητο στη μητέρα μου, αλλά στο άρθρο 16 κφε - παρ 1, λέει για τα αυτοκίνητα ότι "Εικονική θεωρείται η μεταβίβαση ή η κτήση που πραγματοποιείται ιδίως μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή εξ αγχιστείας κατ’ ευθεία γραμμή ή εκ πλαγίου μέχρι και τον τρίτο βαθμό ...", (μιλάμαι για δικτατορικούς νόμους έτσι; ) όποτε μάλλον πεταμένα λεφτά θα είναι η μεταβίβαση (220 ευρώ νομίζω)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Τα τεκμήρια των περασμένων ετών αθροίζονται δηλαδη αυτοκίνητο π.χ τεκμήριο 6000 και επιβίωσης (εγγαμου) 2900 (ή 5000) ή οχι
    από ότι είπε ο VasP σε προηγούμενα μηνύματα αλλά κ με τη βοήθεια που έχει ο πίνακας ανάλωσης κεφαλαίων κάνοντας κλικ πάνω στα πεδία (με ενεργοποιημένη τη βοήθεια) τα τεκμήρια μπαίνουν όπως ίσχυαν τις εκάστοτε χρονιές. Αθροίζεται δλδ ότι ισχύει για φέτος, ότι ίσχυε για πέρσι κλπ.

    Εκτός αν εννοείς την διασαφήνιση που ρωτάω παραπάνω, ότι το αρνητικό αποτέλεσμα ενός έτους δεν μεταφέρεται στο επόμενο (δεν μειώνει τα κεφάλαια προηγούμενων ετών) εάν δεν υπάρχει εγγραφή (ανάλωσης κεφαλαίου) στο κωδικό 787
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 16-07-12 στις 08:13.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  9. #1314
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά, το ψαχνω εντατικα το θεμα και την αναλωση θα την κανω τελεια, δεν θα εγκαταλειψω, απο πείσμα που θελει να πληρωσω ενα κάρο λεφτά.
    Η συμβολή σας ειναι καθοριστική και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    Σχετικά με το ερώτημα του aleex

    [I]Τι γίνεται στην περίπτωση που σε μία χρήση προκύπτει αρνητικό αποτέλεσμα[/I];

    είμαι σχεδον σίγουρος ότι μετραει το αλγεβρικό άθροισμα των ετών είτε θετικό είτε αρνητικό για να βγεί στο τέλος το υπόλοιπο

    Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου κάθε έτους από τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών
    παλι απο το site http://www.union.gr/content/view/412...,el/theid=8435

    Όσον αφορά για το αν προστίθενται τα τεκμήρια, δεν βρίσκω πουθενα να ισχυαν τετοια τεκμήρια τα περασμένα έτη (εκτός των χρήσεων 2010 +2001 που ειναι 5000 για τον εγγαμο). Καταλαβαίνω λοιπόν ότι σε περίπτωση που τα τεκμήρια που υπήρχαν αν δεν αθροίζουν ποσό μεγαλύτερο απο 3000 για αγαμο ή 5000 για έγγαμο τοτε μετράω το μεγαλύτερο και το τοποθετω στην αναλωση κεφαλαιου. Το θέμα είναι ποιο ειναι το ελάχιστο για τις χρήσεις των ετών 2005 έως 2009 για έγγαμο το 2900? ή το 5000?

    Εγω προσωπικα για το αυτοκινητο που δεν εχει δηλωθεί δεν θα αφαιρέσω τα τεκμήρια για εκείνα τα έτη.

    Οσο για το taxheaven, forin συμμετέχω και εκεί για να καταλήξω τελικα στην σωστή διαμόρφωση του πίνακα ανάλωσης και με βοήθησαν πολύ.

    έχω μέλλον ακόμη.

    Όσο για τις εξισωτικές άποζημιώσεις ειναι αυτές που παίρνει ο αγρότης επειδή λογω γεωγραφικής θέσης (π.χ. πολύ ορεινη περιοχη) βγαζει χαμηλή παραγωγή και αυτή εξισώνεται με την αποζημίωση. Το θέμα είναι ότι στην Ε1 γράφει όταν δηλώνεις το εισόδημα από γεωργικό εισόδημα και αργοτερα σε άλλο κωδικό γράφει μείον και εκεί δηλώνεις το ποσό της εξισωτικής.

    Aleex αυτό δεν το κατάλαβα τι εννοείς
    εναλλακτικά φαντάζομαι μπορείς να μη βάλεις ούτε τα 2000 (στα 5000 θέλεις κ αποδείξεις ενώ στα 3000 δεν θέλεις????? αυτό δεν το ξέρω, ας το πει κάποιος)

  10. #1315
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Στην περίπτωση μου μένω με τους γονείς μου, έχω εισόδημα 4413,22 ευρώ και το αυτοκίνητο είναι 100% στο όνομά μου.
    Το αυτοκίνητο είναι 1200 κυβικά μοντέλο 1997.
    Τι λέτε να το δηλώσω η μπά???
    Πρώτη φορά θα κάνω φέτος δήλωση και δεν τα ξέρω καθόλου.

  11. #1316
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το υπόμνημα - κραυγή αγωνίας κρητικού προς το Υπουργείου Οικονομικών

    Πρώτη δημοσίευση: 15/6 18:20

    "Για να ξέ­ρουν ότι δεν θα γίνουμε αυτόχειρες".

    Με αυτή τη φράση ξεκινάει επιστολή που απέστειλε πολίτης από την Ιεράπετρα προς την εφημερίδα το Ποντίκι γνωστοποιώντας υπόμνημά του που έστειλε προς το υπουργείο Οικονομικών και τη ΔΟΥ της περιοχής του, και το οποίο περιγράφει γλαφυρά την άγρια κατάσταση που βιώνουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, ένα τεράστιο πια κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας

    Η επιστολή μιλάει από μόνη της

    Ν. Αρετούλης

    ΥΠΟΜΝΗΜΑ - ΔΗΛΩΣΗ

    Προς το υπουργείο Οικονομικών, ΔΟΥ Ιεράπετρας

    Του φορολογούμενου πολίτη Αρετούλη Γ. Νικολάου, κατοίκου του Δ.Δ. Ρίζας του Δήμου Ιεράπετρας.

    Εις το εκκαθαριστικό σημείωμα που μου αποστείλατε «προσάπτε­ται» τεκμαρτό εισόδημα 8.863 ευρώ, ποσό το οποίο εγώ ποτέ δεν είδα κι ούτε θέλησα να αποκτήσω.

    1.Για την οικία μου, αντικειμενικής αξίας 13.653,68 ευρώ (ΕΤΑΚ 10.8.2010), ευρισκόμενη στον οικισμό Πανακιανά του Δ.Δ. Ρίζας του Δήμου Ιεράπετρας, χωρίς καν ηλεκτροδότηση, θεωρείται τεκ­μαρτό εισόδημα 4.080 ευρώ, περίπου το 1/3 της αξίας της, τη στιγ­μή που πολύ καλύτερα σπίτια τα βρίσκει κανείς στην περιοχή μας με μόλις 150 ευρώ τον μήνα ενοίκιο (1.800/έτος).

    2.Θεωρείτε τεκμαρτό εισόδημα διαβίωσης 3.000 ευρώ. Δυστυχώς για σας, λόγω της αντικαταναλωτικής και οικολογικής ιδεολογίας και τρόπου ζωής που έχω επιλέξει από το 1995, εγώ και η σύντροφός μου (2 άτομα) επιζήσαμε με μόλις 2.126,5 ευρώ για ένα ολό­κληρο έτος, συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων της βενζίνης του αυτοκινήτου μου, που χρησιμοποιώ κυρίως για τις αγροτικές εργασίες μου. Δηλαδή ζητάτε για φόρο το 1/4 του ετήσιου εισοδή­ματος επιβίωσής μου!!!

    3.Όσο για το αυτοκίνητό μου, μοντέλο ’91 και κυβισμού 750 κ.εκ., με έξοδα ασφάλισης - τελών κυκλοφορίας 300 ευρώ και συντήρη­ση από εμένα τον ίδιο (ως πρώην μηχανικός), θεωρείτε τεκμαρτό εισόδημα 2.000 ευρώ.

    Κατόπιν όλων αυτών που ανέλυσα παραπάνω και επικαλούμενος το τελευταίο άρθρο του Συντάγματος, δηλώνω τα εξής:

    α) Μεταξύ της επιλογής να μην τρώω για τρεις (3) μήνες και να πλη­ρώσω τον φόρο που ζητάτε, θα προτιμήσω να μην πληρώσω ούτε ένα ευρώ.

    β) Μεταξύ της επιλογής να γίνω αυτόχειρας ή φονιάς, θα προτιμή­σω να γίνω φονέας σας.

    γ) Αν δεν έχετε κάνει κάποιο λάθος με αυτό το εκκαθαριστικό που μου αποστείλατε, τότε είστε αχρείοι και απατεώνες και κλέφτες.

    7.7.2012

    Άνευ ουδεμίας εκτίμησης

    Ν. Αρετούλης
    http://www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=83492&cid=3

  12. #1317
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πηγα σημερα να παρω επιστροφη 30 ευρω απο τη δηλωση μου...δεν με πιστευανε οι υπαλληλοι οτι ειχα επιστροφη λεγανε δεν ειναι δυνατον. Να ρε παιδια τους λεω οριστε, το κοιτουσανε σαν να κρατουσανε κανα λοττο στα χερια τους.

    Τωρα μαζευω τη χαρτουρα για να τα παρω, θελουν 5-6 δικαιολογητικα αλλα το κορυφαιο ηταν οτι θελουν αντιγραφο της δηλωσης που εγινε ηλεκτρονικα, μα τους λες γιατι να βγαλω αντιγραφο αφου τα εχετε ηλεκτρονικα ολα στο αρχειο σας, ναι εχετε δικιο αλλα ετσι ειναι η διαδικασια, τους λεω ρε σεις για 30 ευρω θα πρεπει να παω πισω, να ψαξω τα χαρτια, να βγαλω αποδειξεις να μπω στο ιντερνετ να βγαλω το αντιγραφο να τα μαζεψω ολα μαζι να ξαναερθω πισω να καταθεσω για τα εγκρινετε οταν εγκρινετε να παρω 30 ευρω. ΔΗλαδη εχουμε και λεμε χαμενες ~2 εργατοωρες το μινιμουμ για μια δουλεια που εχει γινει ΗΔΗ ηλεκτρονικα.

    Και σας ρωταω αγαπητοι συμφρουτιτες, υπαρχει περιπτωση αυτος ο τοπος που κυβερναται απο ψυχοπαθεις ανωμαλους να εχει εστω τη παραμικρη προοδο με ή χωρις μνημονια? οχι πειτε μου σε ποια χωρα του κοσμου ή του γαλαξιακου συμπλεγματος γινονται αυτα τα πραγματα
    They see me postin', they hatin'...

  13. #1318
    Εγγραφή
    09-05-2010
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Επιτηδες σε το κανουν για να μην σε τα δωσουν,δεν εβαλες αριθμο λογαριασμου στην δηλωση για τυχον επιστροφη φορου?

  14. #1319
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν ειχε πουθενα να βαλω τραπεζικο λογαριασμο, δεν ειδα.
    They see me postin', they hatin'...

  15. #1320
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε γίνει η δήλωση ηλεκτρονικά είτε με το έντυπο, υπάρχουν προς το τέλος αντίστοιχα πεδία με την τράπεζα και τον αριθμό λογαριασμού, που σου διέφυγαν.

    Με το χαρτί της εκκαθάρισης γιατί δεν πας σε κάποια τράπεζα να πάρεις άμεσα και χωρίς πρόβλημα την επιστροφή;

Σελ. 88 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας