Σελ. 89 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.321-1.335 από 5826
  1. #1321
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πηγα σημερα να παρω επιστροφη 30 ευρω απο τη δηλωση μου...δεν με πιστευανε οι υπαλληλοι οτι ειχα επιστροφη λεγανε δεν ειναι δυνατον. Να ρε παιδια τους λεω οριστε, το κοιτουσανε σαν να κρατουσανε κανα λοττο στα χερια τους.

    Τωρα μαζευω τη χαρτουρα για να τα παρω, θελουν 5-6 δικαιολογητικα αλλα το κορυφαιο ηταν οτι θελουν αντιγραφο της δηλωσης που εγινε ηλεκτρονικα, μα τους λες γιατι να βγαλω αντιγραφο αφου τα εχετε ηλεκτρονικα ολα στο αρχειο σας, ναι εχετε δικιο αλλα ετσι ειναι η διαδικασια, τους λεω ρε σεις για 30 ευρω θα πρεπει να παω πισω, να ψαξω τα χαρτια, να βγαλω αποδειξεις να μπω στο ιντερνετ να βγαλω το αντιγραφο να τα μαζεψω ολα μαζι να ξαναερθω πισω να καταθεσω για τα εγκρινετε οταν εγκρινετε να παρω 30 ευρω. ΔΗλαδη εχουμε και λεμε χαμενες ~2 εργατοωρες το μινιμουμ για μια δουλεια που εχει γινει ΗΔΗ ηλεκτρονικα.

    Και σας ρωταω αγαπητοι συμφρουτιτες, υπαρχει περιπτωση αυτος ο τοπος που κυβερναται απο ψυχοπαθεις ανωμαλους να εχει εστω τη παραμικρη προοδο με ή χωρις μνημονια? οχι πειτε μου σε ποια χωρα του κοσμου ή του γαλαξιακου συμπλεγματος γινονται αυτα τα πραγματα
    Απο περιεργεια και αν θες απαντας, πως εγινε και πηρες επιστροφη εισαι ο πρωτος που ακουω.
    The world can change by your actions not by your opinions

  2. #1322
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε γίνει η δήλωση ηλεκτρονικά είτε με το έντυπο, υπάρχουν προς το τέλος αντίστοιχα πεδία με την τράπεζα και τον αριθμό λογαριασμού, που σου διέφυγαν.

    Με το χαρτί της εκκαθάρισης γιατί δεν πας σε κάποια τράπεζα να πάρεις άμεσα και χωρίς πρόβλημα την επιστροφή;
    αν δεις στο εκκαθαριστικο γραφει οτι σε περιπτωση επιστροφης πρωτα περνας απο την εφορια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο περιεργεια και αν θες απαντας, πως εγινε και πηρες επιστροφη εισαι ο πρωτος που ακουω.
    το 40% ειναι επιστροφες, οταν εισαι μισθωτος με εισοδημα κατω απο 5Κ τοτε παιρνεις τη παρακρατηση φορου πισω.
    They see me postin', they hatin'...

  3. #1323
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το ερώτημα του aleex

    [I]Τι γίνεται στην περίπτωση που σε μία χρήση προκύπτει αρνητικό αποτέλεσμα[/I];

    είμαι σχεδον σίγουρος ότι μετραει το αλγεβρικό άθροισμα των ετών είτε θετικό είτε αρνητικό για να βγεί στο τέλος το υπόλοιπο

    Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου κάθε έτους από τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών
    παλι απο το site http://www.union.gr/content/view/412...,el/theid=8435
    στο forin λέει σχετικά εδώ ότι:

    Στην περίπτωση που ο φορολογούμενος, για οποιονδήποτε λόγο, δεν πραγματοποίησε ανάλωση κεφαλαίου (στο κωδικό 787) και φορολογήθηκε για το σύνολο της ετήσιας δαπάνης του (στη περίπτωση που τα τεκμήρια είναι υψηλότερα από το δηλωθέν εισόδημα), το προς ανάλωση κεφάλαιο για τη επόμενη χρήση δεν μειώνεται. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει λόγος να ληφθεί υπόψη το αρνητικό αλγεβρικό άθροισμα της εν λόγω χρήσης στην ανάλωση κεφαλαίου που θα επικαλεστεί ο φορολογούμενος!



    στο παραπάνω πίνακα βλέπουμε λοιπόν ότι:
    εάν έχουμε τεκμήρια που δεν καλύπτονται, ή πληρώσαμε φόρο ή χρησιμοποιήσαμε ανάλωση κεφαλαίου, τέρμα!!! Δεν μπορεί δλδ μετά το κράτος να σου αφαιρέσει το τεκμήριο από τα κεφάλαια προς ανάλωση κ να έχεις πληρώσει κ φόρο.

    Όταν λοιπόν πρόκειται για τεκμήρια στα οποία δεν εμπίπταμε, τα οποία χρησιμοποιούνται έτσι κι αλλιώς μόνο για το σκοπό ανάλωσης κεφαλαίου από παλαιές χρήσεις (άρθρο 16 κφε) τότε το αρνητικό αποτέλεσμα δεν αφαιρείται γιατί υποτίθεται ότι έχεις φορολογηθεί ήδη. Αυτά φαίνεται ότι ισχύουν διοικητικά μόνο??? γιατί στο σχετικό άρθρο δεν γράφει για κάποιο νόμο κλπ.

    Έβαλα τυχαία νούμερα στο παρακάτω πίνακα του forin.gr κ βλέπουμε ότι παρότι ο φορολογούμενος έμεινε τα τελευταία χρόνια άνεργος λόγω της κρίσης, το γεγονός ότι δεν έχει καθόλου εισόδημα ή έχει εισόδημα μικρότερο από τα τεκμήρια, δεν του μειώνει τις 11.000 που του μείνανε από παλιά, κ οι οποίες μειώνονται μόνο με την ανάλωση κεφαλαίου 5.000 που χρειάστηκε για να αγοράσει αυτοκίνητο το 2004, και συνεχίζει να διαθέτει 6.000 για ανάλωση

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 16-07-12 στις 18:53.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  4. #1324
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεις στο εκκαθαριστικο γραφει οτι σε περιπτωση επιστροφης πρωτα περνας απο την εφορια
    Όλα τα δικά μου (που τα κοίταξα πάλι) γράφουν ότι "το ποσό μπορείτε να το εισπράξετε προσκομίζοντας την παρούσα στην τράπεζα ..." και αναγράφει την τράπεζα που είχα δηλώσει, άσχετα αν τα λεφτά μπήκαν στον λογαριασμό.

    Ψάχνοντας βρήκα στο φυλλάδιο οδηγιών που στέλνει (φέτος μόνο online) ότι "Για την επιστροφή, με καταβολή μετρητών στους δικαιούχους από τις τράπεζες (περίπτωση β’), ο φορολογούμενος πρέπει να συμπληρώσει μόνο την ΕΠΩΝΥΜΙΑ της τράπεζας και τον κωδικό αριθμό της. Δηλαδή, δε θα αναγράφεται ο αριθμός του λογαριασμού".

    Από το 2003 που την υποβάλλω ηλεκτρονικά έχω την παραπάνω ειδοποίηση αν και τα λεφτά μπαίνουν στον λογαριασμό αυτόματα.
    Τα έτη προ του 2003, απλά τα έπαιρνα από την τράπεζα που είχα δηλώσει.

  5. #1325
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα δικά μου (που τα κοίταξα πάλι) γράφουν ότι "το ποσό μπορείτε να το εισπράξετε προσκομίζοντας την παρούσα στην τράπεζα ..." και αναγράφει την τράπεζα που είχα δηλώσει, άσχετα αν τα λεφτά μπήκαν στον λογαριασμό.

    Ψάχνοντας βρήκα στο φυλλάδιο οδηγιών που στέλνει (φέτος μόνο online) ότι "Για την επιστροφή, με καταβολή μετρητών στους δικαιούχους από τις τράπεζες (περίπτωση β’), ο φορολογούμενος πρέπει να συμπληρώσει μόνο την ΕΠΩΝΥΜΙΑ της τράπεζας και τον κωδικό αριθμό της. Δηλαδή, δε θα αναγράφεται ο αριθμός του λογαριασμού".

    Από το 2003 που την υποβάλλω ηλεκτρονικά έχω την παραπάνω ειδοποίηση αν και τα λεφτά μπαίνουν στον λογαριασμό αυτόματα.
    Τα έτη προ του 2003, απλά τα έπαιρνα από την τράπεζα που είχα δηλώσει.
    Τα ίδια λένε και οι έντυπες οδηγίες που πήραν
    όσοι υποβάλλουν τη δήλωσή τους χειρόγραφη.

  6. #1326
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οχι τη τραπεζα ξεχασα να τη βαλω, ισως για αυτο να με τρεχουνε. Θα δουμε αυριο
    They see me postin', they hatin'...

  7. #1327
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Aleex διαφωνω με το φερεγγυο κατα τα αλλα site forin.

    Παρόλο που η επιχειρηματολογια σου είναι δυνατή, ή πληρώσαμε φόρο ή χρησιμοποιήσαμε ανάλωση κεφαλαίου, τέρμα!

    θεωρω ότι δεν θα ειχε κανενα νοημα να μην υπολογιζονται τα αρνητικα αν και μενα θα με συνεφερε.

    Δες λίγο και αυτό

    http://www.taxnews.info/foros/analosi-kefalaioy/

  8. #1328
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aleex διαφωνω με το φερεγγυο κατα τα αλλα site forin.

    Παρόλο που η επιχειρηματολογια σου είναι δυνατή, ή πληρώσαμε φόρο ή χρησιμοποιήσαμε ανάλωση κεφαλαίου, τέρμα!

    θεωρω ότι δεν θα ειχε κανενα νοημα να μην υπολογιζονται τα αρνητικα αν και μενα θα με συνεφερε.

    Δες λίγο και αυτό

    http://www.taxnews.info/foros/analosi-kefalaioy/
    Στο περιοδικό ‘Δηλώστε Έξυπνα’ του Μελά αναφέρεται ότι :
    ‘Αν σε κάποια χρήση ο προσδιορισμός του εισοδήματος γίνει με βάση τα τεκμήρια, η τυχόν ζημιά που προκύπτει για τη χρήση αυτή δεν συμψηφίζεται με τα υπόλοιπα εισοδήματα ούτε μεταφέρεται στις επόμενες χρήσεις. Έτσι για την ανάλωση κεφαλαίου των προηγουμένων ετών η ζημιά αυτή δεν θα ληφθεί υπόψη. (Υπ. Οικ. 1045929/19-05-2005)’

    Εγώ στην θέση σου θα εμπιστευόμουν το forin.gr (Σταματόπουλος)

  9. #1329
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι παιδια, μάλλον έχετε δίκιο.

    Ξαναέκανα ενα τσεκ μολις και διαπιστωσα ότι και στο εντυπο της Singular (το βρηκα στο taxheaven)

    για την αναλυση κεφαλαιου λειτουργεί όπως και το forin και οπως το λέει o aleex παραπανω.

    Παντως παρόλο που έχω τις αμφιβολίες μου, και νομίζω και πολλοι αλλοι,

    θα διορθώσω το έντυπο όπως εσεις με πείσατε και σας ευχαριστώ γι'αυτο.

    Ή μάλλον θα φτιάξω 2 έντυπα. Οπότε αν πάω για έλεγχο, αφου και με τα δύο καλύπτομαι, οποιο θέλουν ας πάρουν.


    Παιδια σας εύχομαι ότι καλύτερο




    Νομίζω ότι το καλύψαμε το θέμα και όπως μας είπε και ο vasP o νομοθέτης μας τα μπερδεψε λιγο. Εγω θα πω πως μας σαλτα-ρε...

  10. #1330
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @george978 Δουλεύεις μισθωτός και έχεις εισόδημα κατω απο 5000 ευρώ ετησίως, και είσαι και 33 ετών; Και εγώ θα ήμουν ψυλλιασμένος... Οχι μόνο οι εφοριακοί.

  11. #1331
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    @george978 Δουλεύεις μισθωτός και έχεις εισόδημα κατω απο 5000 ευρώ ετησίως, και είσαι και 33 ετών; Και εγώ θα ήμουν ψυλλιασμένος... Οχι μόνο οι εφοριακοί.
    Δεν δουλευα ολο το χρονο αλλα λιγους μηνες, μετα ξανα ανεργια...ειναι παρα πολλοι να ξερεις απλα εσυ απο την απλα του δημοσιουπαλληλικου σου μικροκοσμου δεν το βλεπεις.
    They see me postin', they hatin'...

  12. #1332
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλευα ολο το χρονο αλλα λιγους μηνες, μετα ξανα ανεργια...ειναι παρα πολλοι να ξερεις απλα εσυ απο την απλα του δημοσιουπαλληλικου σου μικροκοσμου δεν το βλεπεις.
    Δεν σε κατηγόρησα. Σου είπα ότι θα ήμουν ψυλλιασμένος. Βλέπεις έχω δεί πάμπολους ειδικά ελεύθερους επαγγελματίες (όπως πχ γιατροί με ετήσια έσοδα < το εκάστοτε αφορολόγητο) και μισθωτούς στον χώρο του τουρισμού (έχω γνωστούς, μέχρι πρώην διευθυντή πολύ πολύ μεγάλης μονάδας στην Χαλκιδική) και ξέρω ότι τόσα με ένσημα, και τα άλλα μαύρα. Ακόμα και σε μονάδες μεγάλες και οργανωμένες, που δεν πάει το μυαλό σου ότι μπορεί να δουλεύουν μαύρα. Και όμως... Οπότε άσε τα περι δημοσιουπαλληλικού κόσμου, και δες τον κόσμο κατάματα. Οσοι μπορούν να φοροδιαφύγουν, σχεδόν το 99% το κάνει. Τελεία και παύλα.

  13. #1333
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι παιδια, μάλλον έχετε δίκιο.

    Ξαναέκανα ενα τσεκ μολις και διαπιστωσα ότι και στο εντυπο της Singular (το βρηκα στο taxheaven)

    για την αναλυση κεφαλαιου λειτουργεί όπως και το forin και οπως το λέει o aleex παραπανω.

    Παντως παρόλο που έχω τις αμφιβολίες μου, και νομίζω και πολλοι αλλοι,

    θα διορθώσω το έντυπο όπως εσεις με πείσατε και σας ευχαριστώ γι'αυτο.

    Ή μάλλον θα φτιάξω 2 έντυπα. Οπότε αν πάω για έλεγχο, αφου και με τα δύο καλύπτομαι, οποιο θέλουν ας πάρουν.

    Παιδια σας εύχομαι ότι καλύτερο

    Νομίζω ότι το καλύψαμε το θέμα και όπως μας είπε και ο vasP o νομοθέτης μας τα μπερδεψε λιγο. Εγω θα πω πως μας σαλτα-ρε...
    λοιπόν για να τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά κ χωρίς να είμαι ούτε κ γω απόλυτα σίγουρος:

    1. στο forin.gr απ' ότι καταλαβαίνω γράφει κυρίως ο εξής:
    Ο Γιάννης Σταματόπουλος είναι:
    α) υποψήφιος διδάκτορας του Πανεπιστημίου Πειραιώς στο ευρύτερο γνωστικό αντικείμενο της φορολογίας, β) κάτοχος του μεταπτυχιακού τίτλου του προγράμματος ΜΒΑ των τμημάτων Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων και Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και γ) πτυχιούχος του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

    οπότε μάλλον καλυπτόμαστε φαντάζομαι από πλευράς αξιοπιστίας γνώσεων!

    2. χρησιμοποιώντας τη λογική:

    Τα τεκμήρια έχουν το σκοπό να μειώνουν το εισόδημα της χρήσης στην οποία εφαρμόζονται και να επιβάλλουν με αυτό τον τρόπο μεγαλύτερο φόρο. εάν αυτομάτως μείωναν τα κεφάλαια των προηγούμενων ετών τότε:

    α) το κράτος θα εισπράττει λιγότερους φόρους
    β) δεν θα είχε λόγο ύπαρξης ο κωδικός 787 ανάλωσης κεφαλαίων από παλαιότερες χρήσεις

    3. εφόσον υπάρχει ο κωδικός 787 ανάλωσης κεφαλαίων, δεν μπορεί να σου λέει μετά ότι σου κάνω αυτόματα ανάλωση χωρίς να την έχεις βάλει με το χεράκι σου, είναι αυτονόητο νομίζω αυτό

    4. εάν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να το λέει στο σχετικό άρθρο 19 κφε - παρ 2 - περ ζ φαντάζομαι, που δεν το λέει

    5. το taxnews.info, σε αντίθεση με το forin.gr δεν έχει κουμπί "ποιοι είμαστε" ούτε κ αναφέρεται πουθενά ποιος γράφει.
    αυτό το λέω γιατί έχω μιλήσει με πολλούς λογιστές που ξέρουν πολύ λιγότερα από αυτά που συζητάμε σ' αυτό το νήμα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 17-07-12 στις 09:17.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  14. #1334
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημερα περα ως περα

    aleex λεω και εγω να ανακεφαλαιωσουμε για την αναλωση κεφαλαιου μετα απο την κορυφαια συνεργασια που ειχαμε σε αυτο εδω το site

    Σε περίπτωση που φετος ετος 2012 (για τη χρηση 2011) έχουμε τεκμήρια πάνω από τα εισοδήματά μας και δεν έχουμε να δηλώσουμε δαπάνες που μειώνουν τα τεκμήρια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε κεφαλαια περασμένων ετων που δικαιολογουν τα τεκμήρια αλλά δεν τα μειώνουν.

    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πινακακι της forin.gr
    http://www.forin.gr/tools/analwsh
    ή του taxdevil.gr
    http://www.taxdevil.gr/entypa/summar...n-eton-excelή
    ή
    το πινακάκι της Singular στο taxheaven που χρησιμοποιησα εγω.
    http://www.taxheaven.gr/acforum/inde...&showfile=1340

    Έτσι έχουμε

    1. Η εισφορα αλληλεγγύης μετράει πάνω στα τεκμήρια και δεν επηρεαζεται από την ανάλωση κεφαλαίου
    2. Οι αποδείξεις που πρέπει να υποβληθούν επηρεάζονται από την αναλωση κεφαλαίου και προκύπτπουν τελικα στο 25% επι του τελικού αποτελέσματος
    3. Τα εισοδήματα που δηλώνονται και προσμετράνται στην ανάλωση κεφαλαίου είναι πέρα απο το συνολικό δηλωθέν εισόδημα καιτυχόν ποσά από επιδοτήσεις, άλλα αφορολογητα ποσα κλπ
    4. Τα τεκμηρια που αφαιρούνται για το 2011 (χρηση 2010) ισχύουν έτσι όπως τα δηλώσαμε πέρσι και μπορουν να υπολογιστούν εδω
    http://www.forin.gr/tools/tekmhria/2010
    5. Τα τεκμήρια των ετών 2010 και 2009 (χρήσεις 2009, 2008) για ΙΧ, και κατοικιες δεν μετρανε στην αναλωση κεφαλαίου,
    (εκτός αν η κύρια κατοικία είναι πάνω από 200τμ και η εξοχική πανω από 150τμ. Το αυτοκίνητο μονο αν εαν ξεπερνα εργοστασιακή αξία τα 50000€)
    Το τεκμήριο λοιπον που δηλώνουμε εδώ είναι 2900 και για αγαμο και για εγγαμο.*
    Πάλι συμφωνα με το forin και την απάντηση που δόθηκε σε ερώτημα μου
    http://www.forin.gr/questions/questi...?newquestion=1
    6. Για τα έτη 2006, 2007, 2008 (χρήσεις 2005,2006,2007), υπολογίζονται τα τεκμήρια οπως ίσχυαν τότε
    (η κατοικία πάλι μόνο αν ηταν πάνω από 200τμ (η κύρια) και 150τμ (η εξοχική). Όσο για τα αυτοκινητα ισχυαν και για τα 3 χρόνια τα ιδια και αυτά τα βρίσκουμε πάλι στο forin
    http://www.forin.gr/articles/article...5-2011?page=14
    http://www.forin.gr/articles/article...5-2011?page=13
    http://www.forin.gr/articles/article...5-2011?page=12
    7. Τα τεκμήρια των ετων 2006 έως 2010 (χρήσεις 2005 εως 2009) δεν προσθέτουν το ελάχιστο τεκμήριο επιβίωσης*
    (δηλαδή αν εχω ΙΧ με τεκμήριο 8000 δεν θα προσθέσω και το 2900 αφου το 8000 υπερβαίνει το ελαχιστο τεκμήριο
    8. Τυχον αρνητικά αποτελέσματα απο την διαφορα "εισοδημα - τεκμήρια" δεν προσμετράται στο αλγεβρικο αθροισμα. Θεωρείται μηδέν.)*
    9. Από τις γεωργικές επιδοτήσεις οι μονες που μετράνε και μεταφέρονται σαν εισόδημα είναι αυτές που τα ετη (χρηση 2006-2010) είχαν περαστεί στον κωδικο 659
    (Για το έτος 2012 (χρήση 2011) στον κωδικό 659 δεν δηλώνονται πλεον οι γεωργικές επιδοτήσεις συνδεδεμένες με την παραγωγή και δεν μειώνουν τεκμήρια και μάλλον του χρόνου δεν θα μπορούμε να μεταφέρουμε αυτοό το κεφάλαιο)

    * Διίστανται οι απόψεις αλλά εδώ δεχόμαστε το πλεον ολοκληρωμένο site, forin.gr

    Παρακαλώ αν θέλετε καντε προσθήκες ή διορθωσεις όπου χρειάζονται

    Δηλώνω ότι δεν είμαι λογιστής και ουδεμία σχεση έχω με το επάγγελμα, αλλα λόγω ότι ο λογιστης μου με ενημερωσε ότι θα πληρωσω φόρο τεράστιο και δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα είπα να το ψαξω. Και νομίζω ότι κάτι έκανα. Με την αναλωση κεφαλαίου γλύτωσα 750% φόρο που θα πλήρωνα άδικα παραπάνω.

    Πρέπει να παραδεχτούμε ότι το νομοθετικό πλαίσιο στην ελλάδα είναι κυριολεκτικώς ΑΔΙΚΟ και απαράδεκτο (ασχολούμαι μια βδομάδα για μια φορολογικη δήλωση χωρις να είμαι σίγουρος ουτε κατα 80% αν είμαι σωστος στο τελος διαβάζοντας απειρους νόμους και βρίσκοντας χιλιάδες παραπομπες μεσα στις παραπομπες) και πολυ φοβαμαι ότι απο εφορία σε εφορία και από εφοριακο υπαλληλο σε υπάλληλο οι ερμηνίες θα είναι διαφορετικες. Και άρα και η εφαρμογη του νόμου.

    Ευχαριστω τo adslgr.com και τα μέλη του (vasP & Aleex). Ευχαριστώ επίσης τα site forin.gr, taxheaven.gr για την καθοδήγηση τους.

    Ixan

  15. #1335
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    λόγω ότι ο λογιστης μου με ενημερωσε ότι θα πληρωσω φόρο τεράστιο και δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα είπα να το ψαξω. Και νομίζω ότι κάτι έκανα. Με την αναλωση κεφαλαίου γλύτωσα 750% φόρο που θα πλήρωνα άδικα παραπάνω.
    λοιπόν, τελικά φαίνεται ότι αληθεύει, οι καλοί λογιστές σπανίζουν . εδώ κ κανα χρόνο προσπαθώ να βρω κάποιον που να ξέρει 5 πράματα κ δεν βρίσκω .... Σίγουρα υπάρχουν, αλλά μάλλον δεν μπορούμε να τους πληρώσουμε ...

    ixan, δες επίσης για κάλυψη τεκμηρίων, κάτι που προανέφερα. εάν μπορείς να δηλώσεις, συγκατοίκηση με συγγενείς πρώτου βαθμού, οι οποίοι έχουν εμφανές εισόδημα που μπορεί να σου καλύψει κάποια τεκμήρια, τότε το τεκμήριο πάει στους συγγενείς ή μέρος του τεκμηρίου (αρθρο 16 κφε, παρ 2)


    να σας ζαλίσω τώρα λίγο με κάποιο πρόβλημα ιατρικών αποδείξεων που αντιμετωπίζουν σίγουρα κι άλλοι.

    Η μάνα μου είναι συνταξιούχος κ από τα ιατρικά έξοδα που έστειλα το 2011 στο ταμείο της, δεν της αποζημίωσαν ούτε τα μισά μέχρι τώρα. Το κακό είναι ότι ως είθισται, έστειλα τις πρωτότυπες αποδείξεις κλπ, κ τώρα έχω μόνο τα φωτοαντίγραφα. Σκέφτομαι να τα βάλω στη δήλωση κ σε περίπτωση που ζητηθούν να στείλω τα φωτοαντίγραφα στην δου μαζί με τη βεβαίωση της αποζημίωσης που προκύπτει τι πόσο δεν έχει αποζημιωθεί κ να γράψω κ ένα γράμμα που να εξηγεί το θέμα. Είναι κ πολύ άδικο δλδ να πληρώνεις κ μετά να μην μπορείς να τα βάλεις ούτε στη δήλωση!!!!

    Υπάρχει πρόβλημα???
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

Σελ. 89 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας