Σελ. 101 από 392 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.501-1.515 από 5868
  1. #1501
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    848
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Συμφωνώ με αυτό που λές aleex, βλέπω σήμερα από blogs και ιστοσελίδες τρομολαγνεία οτι θα φορολογήσει το κράτος τις καταθέσεις κτλπ. Αυτό που θα ελέγχει το κράτος είναι απλά πόσο αυξήθηκαν οι καταθέσεις σε μετρητά και γενικά την προσαύξηση περιουσίας στο οικονομικό έτος, δεν θα φορολογήσει οτι ήδη υπάρχει, ο έλεγχος των ήδη υπαρχόντων ποσών σε λογαριασμούς είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Αν δεί π.χ δηλούμενα εισοδήματα 10000 δηλούμενες δαπάνες 5000 και αύξηση καταθέσεων 15000 εκεί θα σε ελέγξουν γιατί σημαίνει οτι είτε δεν κόβεις αποδείξεις αν είσαι επιχειρηματίας είτε έχεις μαύρη εργασία ως μισθοτός. Βέβαια υπάρχουν και σε αυτή την περίπτωση τρόποι να αποφύγεις και να μην φαίνεσαι στο κράτος οτι φοροδιαφεύγεις αλλά δεν θα πώ κατι.

    Εκεί που γενικά έχω επιφυλάξεις είναι ο τρόπος που θα κοιτάει το σύστημα τους κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς, π.χ εμείς στους περισσότερους έχουμε λογαριασμούς με 3 ονόματα, εκεί είτε θα διαιρείται το ποσόν της κατάθεσης με τα ονόματα είτε θα κοιτάει το κράτος τα περισσεούμενα από τα Ε1 τριών ατόμων, γενικώς προβλέπω μπάχαλο σε τέτοιες περιπτώσεις.

  2. #1502
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ξέχασες ν αναφέρεις ότι ο περισσότερος κόσμος έχει τα λεφτά του είτε κάτω από το μαξιλάρι ή κάπου αλλού, πάντως όχι σ' ελληνικές τράπεζες...

    Οι καταθέσεις αντιπροσωπεύουν τις οικονομίες μας σε νορμάλ κράτος, όχι σε κράτος που από στιγμή στιγμή φοβόμαστε ή ότι θα βρούμε τις τράπεζες κλειστές ένα πρωί, ή τα ευρώ να έχουν γίνει δρχ. με μείον 60% στην αξία τους μέσα σε μια μέρα...

    Στη Γερμανία πάντως ανοίγεις τραπ λογ με απλή ελληνική αστυνομική ταυτότητα για όσους ενδιαφέρονται ...
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  3. #1503
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα νεα φορολογικα μετρα, υπο σκεψιν ακομη, αλλα καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει
    http://www.newsnow.gr/article/207333...-tekmirio.html

  4. #1504
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νεα φορολογικα μετρα, υπο σκεψιν ακομη, αλλα καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει
    http://www.newsnow.gr/article/207333...-tekmirio.html
    Δημοσιογραφικός καπνός υπάρχει και στα βάθη των ωκεανών.

  5. #1505
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    848
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλά αυτά με τα πτυχία είναι εντελώς γελία. Μπορεί να μιλάμε για τις περιπτώσεις που σπουδάζεις σε ιδιοτική σχολή ή κάνεις μεταπτυχιακό και πληρώνεις χρήματα και θα μετράνε ως τεκμήριο τα χρήματα. Οι ήδη υφιστάμενοι τίτλοι που έχει ο καθένας δεν παίζουν κανένα ρόλο και σιγά μην κάτσει ο κόσμος να δηλώσει στο Ε1 τι σπούδασε, ούτε και θα μπορέσει να τον εντοπίσει το κράτος αν έχει τίτλο ή όχι εκτός και αν μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία π.χ δικηγόρο γιατρό μηχανικό. Δεν νομίζω οτι είναι τόσο χαζοί οι φορολογούμενοι.

  6. #1506
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και σιγά μην κάτσει ο κόσμος να δηλώσει στο Ε1 τι σπούδασε, ούτε και θα μπορέσει να τον εντοπίσει το κράτος αν έχει τίτλο ή όχι εκτός και αν μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία π.χ δικηγόρο γιατρό μηχανικό. Δεν νομίζω οτι είναι τόσο χαζοί οι φορολογούμενοι.
    έτσι θα αποκτήσει το κράτος

    "αυθαίρετους" πτυχιούχους
    που για να νομιμοποιήσουν το πτυχίο* θα χρειαστεί να καταβάλουν μεγάλο πρόστιμο
    και στο τέλος θα βγάλουν μία ρύθμιση για όσους τελικά το αποφασίσουν να γίνει φθηνότερα

    έγινε βαρετό το παιχνίδι τους


    *Και μή μου πεί κανείς <40 ετών ότι είναι διατεθειμένος να διαγράψει το πτυχίο του. Με την αβεβαιότητα που επικρατεί δε μπορείς να γνωρίζεις τί δουλειά θα έχεις (άν έχεις) μετά απο 1-2-5-10 χρόνια.
    Αφήστε που το κράτος γνωρίζει πολύ καλά τί πτυχία έχει ο απόφοιτος Έλληνας πολίτης.
    Τσάμπα χρήματα.
    Πιό τσάμπα και απο κλήσεις σε παράνομα σταθμευμένα οχήματα!

    Αλλά το μέτρο είναι πατάτα και ελπίζω να έχει σκάσει το κράτος πρίν προλάβουν να το ψηφίσουν.

  7. #1507
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    848
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι θα αποκτήσει το κράτος

    "αυθαίρετους" πτυχιούχους
    που για να νομιμοποιήσουν το πτυχίο* θα χρειαστεί να καταβάλουν μεγάλο πρόστιμο
    και στο τέλος θα βγάλουν μία ρύθμιση για όσους τελικά το αποφασίσουν να γίνει φθηνότερα

    έγινε βαρετό το παιχνίδι τους


    *Και μή μου πεί κανείς <40 ετών ότι είναι διατεθειμένος να διαγράψει το πτυχίο του. Με την αβεβαιότητα που επικρατεί δε μπορείς να γνωρίζεις τί δουλειά θα έχεις (άν έχεις) μετά απο 1-2-5-10 χρόνια.
    Αφήστε που το κράτος γνωρίζει πολύ καλά τί πτυχία έχει ο απόφοιτος Έλληνας πολίτης.
    Τσάμπα χρήματα.
    Πιό τσάμπα και απο κλήσεις σε παράνομα σταθμευμένα οχήματα!

    Αλλά το μέτρο είναι πατάτα και ελπίζω να έχει σκάσει το κράτος πρίν προλάβουν να το ψηφίσουν.
    Υποθέτω οτι κάνεις χιούμορ.

    Το πτυχίο δεν είναι τίποτε άλλο από ένα χαρτί που αναφέρει οτι τελείωσες μια σχολή κτλπ. Δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για νομιμοποίηση με πληρωμή ποσού στην εφορία ή ακύρωση πτυχίου αν δεν δηλωθεί, οτιδήποτε και να αποφασίσουν το γεγονός οτι τελείωσες την σχολή και κρίθηκες άξιος να αποφοιτήσεις δεν μπορεί να αναιρεθεί από κανέναν εκτός ελαχίστων περιπτώσεων π.χ που βρέθηκε οτι αντέγραψες, αν και αυτό περισσότερο στο εξωτερικό θα συμβεί για Ελλάδα δεν το συζητάμε.
    Αυτό που πολύ πιθανόν να προσπαθήσει να κάνει το κράτος αν και δεν το νομίζω είναι το εξής. Υπάρχουν ορισμένα επαγγέλματα που πέραν του πτυχίου για να τα ασκήσεις χρειάζεται άδεια άσκησης επαγγέλματος που δίνεται από κάποια αρμόδια αρχή π.χ στην δική μου ειδικότητα από τις νομαρχίες, για να βγεί ή άδεια έτσι και αλλιώς πληρώνεις ένα παράβολο, μπορεί να πεί το κράτος οτι για να έχετε την άδεια θα πληρώνετε στην νομαρχία/επιμελητήριο κάθε έτος ένα ποσό για την άδεια αλλιώς μπορεί να σας καλέσει η αρμόδια αρχή και να ανακληθεί/ακυρωθεί η άδεια, μόνο αυτό. Και υπόψην οτι δεν χρειάζεται για όλες τις περιπτώσεις άδεια, π.χ εγώ σαν τεχνολόγος μηχανολόγος άμα εργαστώ ως μισθοτός δεν την χρειάζομαι άμα εργαστώ ως ΕΛ.ΕΠ τότε την χρειάζομαι. Επίσης ακόμα και για επαγγέλματα όπως μηχανικός δικηγόρος γιατρός που τα επιμελητήρια και τα σωματεία τους είναι αρκετά δυνατά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση ακόμα και αν περάσει ρύθμιση να ζητήσουν επιπλέον χρήματα για το κράτος από τα πτυχία, εκεί ήδη τα μέλη τους πληρώνουν ετήσιες συνδρομές.

    Από εκεί και πέρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα το κράτος. Το μόνο που ξέρει για τους πτυχιούχους είναι ο συνολικός αριθμός των ατόμων που αποφοιτούν από τα ΑΕΙ και ΤΕΙ κάθε έτος, τα ονόματα των αποφοίτων πέραν από κάτι λίστες σε κάθε σχολή δεν καταγράφονται πουθενά, επίσης ακόμα και να καταγράφονται δεν σημαίνει οτι όλοι θα έχουν ΑΦΜ για να πληρωθεί αυτός ο φόρος. Και για να καταλάβεις οτι δεν ελέγχεται αυτό θα πώ το εξής, κανονικά υπάρχει κάποια διάταξη που απαγορεύει να σπουδάζεις σε 2 διαφορετικά τμήματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και όταν περνάς σε μια σχολή υπογράφεις και μια βεβαίωση οτι δεν σπουδάζεις αλλού, ένας φίλος μου που ήταν στο ΤΕΙ είχε περάσει και σε μεταπτυχιακό σε άλλο πανεπιστήμιο και δεν έγινε τίποτα, επίσης όταν τελείωσε το 1ο τμήμα στο ΤΕΙ έδωσε κατατακτήριες και πέρασε σε άλλο τμήμα ΤΕΙ ενώ το μεταπτυχιακό δεν το είχε τελειώσει ακόμα και πάλι δεν είχε κανένα πρόβλημα. Επίσης μπορώ να πώ και άλλη περίπτωση που σπουδαστής στο τμήμα μου είχε κάνει μια πατάτα και έβγαλε πλαστή κάρτα σίτησης για να έχει τσάμπα φαγητό στο ΤΕΙ και δεν τον εντόπισαν ούτε μια φορά. Από την στιγμή που δεν υπάρχει έλεγχος μεταξύ υπηρησιών στο υπουργείο παιδείας μην περιμένεις σε καμία περίπτωση να υπάρξει συνεργασία μεταξύ ΥΠΔΒΘ και ΥΠΟΙΚ για τέτοια θέματα.

    Οπότε αυτά περι φορολόγησης πτυχίων είναι γελιοδέστατα πράγματα που τα λένε μερικοί δημοσιογράφοι από τα blogs για να αποκτήσουν επιπλέον επισκεψημότητα και να δημιουργηθεί ντόρος. Η εφορίες και το ΥΠΟΙΚ δεν έχουν καμία αρμοδιότητα για απονομή/ακύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων ανάκληση αδειών πτυχίων κτλπ. Οπότε και να ασχολούμαστε δεν έχει νόημα.

  8. #1508
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν κάνω χιούμορ.

    Το έργο το έχουμε ξαναδεί.

    Κράτος είναι, ότι θέλει κάνει.
    Αρμοδιότητα αν δεν έχει κάποιο Υπουργείο μπορεί να την αποκτήσει.

    Σε ερώτηση που έκαναν οι δημοσιογράφοι (που και αυτοί Δ.Υ. είναι...) το υπουργείο είπε ότι είναι προς μελέτη.

    Δε γνωρίζω την ηλικία σου, αλλά τίποτα δεν είναι παράλογο και αδύνατο για τους πολιτικούς του Ελληνικού λαού.

    Θές περαίωση? Ποιά η λογική σε αυτό?
    Θές
    • Από τις χώρες αναφοράς δεν θα εξαιρεθούν χώρες με προβλήματα ισοτιμίας όπως η Ουγγαρία, ούτε οι χώρες με μη έγκυρες πηγές στοιχείων τιμολόγησης όπως η Ολλανδία, η Φινλανδία και η Σλοβενία.
    http://farmakopoioi.blogspot.gr/2012..._3566.html?m=1
    Δηλαδή θα την πληρώσουμε στην Ελλάδα ΚΑΙ για τις μίζες άλλων χωρών!!!

    Στο www.adslgr.com θα είμαστε, μπορεί με διαφορετική ΙΡ χώρας και θα γελάμε/κλαίμε

  9. #1509
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    848
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δώσε μου συγκεκριμένη πηγή που αναφέρει οτι ρώτησαν τον υπουργό και απάντησε οτι είναι προς μελέτη. Από το πρωϊ και εδώ και μέρες όλο αυτό διαβάζω και απλά κάνουν αναφορά έτσι απλά και ωμά οτι θα μπεί τεκμήριο χωρίς τίποτα περισσότερο. Αυτά είναι σαν την ραδιοαρβύλα που ακούγαμε για τέλος ακινησίας στα αμάξια των οποίων οι οδηγοί είχαν καταθέσει πινακίδες και τέλος κυκλοφορίας στα ποδήλατα.
    Anyway οτι και να αποφασίσουν εγώ το πτυχίο μου δεν το δηλώνω και ας κάνουν οτι θέλουν, έτσι και αλλιώς άδεια επαγγέλματος δεν πήρα και ούτε σκοπεύω να εργαστώ ως ΕΛΕΠ. Όσα πρόβατα το επιθυμούν ας καταθέτουν μαζί με το Ε1 και το βιογραφικό τους στην εφορία, να βάλουν και τεκμήριο στις πιστοποιήσεις ξένων γλωσσών και τις βεβαιώσεις σεμιναρίων και να φτιάξει το κράτος μαζί με το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο και το ηλεκτρονικό πτυχιολόγιο.

  10. #1510
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Σύμφωνα με έγκυρες δημοσιογραφικές πληροφορίες το υπουργείο
    είπε πως ο πολίτης θα υποχρεούται να δηλώσει στην Εφορία το
    βάρος του σε κιλά ώστε να ορίζεται ως τεκμήριο εισοδήματος.

  11. #1511
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε μου συγκεκριμένη πηγή που αναφέρει οτι ρώτησαν τον υπουργό και απάντησε οτι είναι προς μελέτη. Από το πρωϊ και εδώ και μέρες όλο αυτό διαβάζω και απλά κάνουν αναφορά έτσι απλά και ωμά οτι θα μπεί τεκμήριο χωρίς τίποτα περισσότερο.
    Δεν ξέρω τι θεωρείς αξιόπιστη πηγή, αλλά εγώ προσωπικά το άκουσα το μεσημέρι στο Μαγκαζίνο ειδήσεων του Παπαδόπουλου, στον Real FM. Ρώτησε μια δημοσιογράφο που έκανε ρεπορτάζ αν υπήρξε αναφορά στα πτυχία ως τεκμήρια, κι εκείνη απάντησε ότι ρώτησαν κάποιον υπουργό -δεν θυμάμαι ποιον συγκεκριμένα- κι εκείνος απάντησε αόριστα, "Οι συζητήσεις συνεχίζονται". Αυτό είναι μη διάψευση, κατ' εμένα.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  12. #1512
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Επίσης το υπουργείο είπε ότι θα δηλώσουμε και το IQ μας.
    Αυτό δεν είπε πώς θα φορολογηθεί.

  13. #1513
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Περίμενε να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια, και μετά βάρα όσο θες.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  14. #1514
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    848
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι θεωρείς αξιόπιστη πηγή, αλλά εγώ προσωπικά το άκουσα το μεσημέρι στο Μαγκαζίνο ειδήσεων του Παπαδόπουλου, στον Real FM. Ρώτησε μια δημοσιογράφο που έκανε ρεπορτάζ αν υπήρξε αναφορά στα πτυχία ως τεκμήρια, κι εκείνη απάντησε ότι ρώτησαν κάποιον υπουργό -δεν θυμάμαι ποιον συγκεκριμένα- κι εκείνος απάντησε αόριστα, "Οι συζητήσεις συνεχίζονται". Αυτό είναι μη διάψευση, κατ' εμένα.
    Μάλιστα. Εχτές σε ένα κανάλι είχα ακούσει τον Δρούτσα νομίζω υπουργό εργασίας όταν τον ρώτησαν οι δημοσιογράφοι πως πάνε οι συζητήσεις με την τροϊκα να λέει "οι συζητήσεις συνεχίζονται". Τώρα δεν ξέρω αν μιλάμε για τον ίδιο υπουργό ή μάλλον για την ίδια συνέντευξη όπου από το realfm έκαναν την ερώτηση που είπες ενώ από το extra που έβλεπα εγώ έκαναν την ερώτηση που ανέφερα. Θα δείξει.....

  15. #1515
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Βρούτσης λέγεται, Βρούτσης. Όπως λέμε, υποκείμενο.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

Σελ. 101 από 392 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας