Σελ. 150 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 130140145148149150151152155160170 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.236-2.250 από 5855
  1. #2236
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mindtrapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Friends μια βοήθεια γιατί πρώτη φορά θα κάνω δήλωση και μόνος μου online.

    Λοιπόν εγώ είμαι φοιτητής αλλά πέρα από το όριο, ούτε πάσο, ούτε προστατευομενο μέλος. Πέρυσι πήγα στρατό από Μάρτη μέχρι Δεκέμβρη. Από Γενάρη μέχρι Μάρτη εμένα με γονείς στο σπίτι (νοικι), όπως και τώρα.

    Θέλω να ξέρω σαν τι θα δηλώσω. Υπάρχει κατηγορία στρατιώτης με μισθό 8,62 επί 9 (συν τα δώρα Πάσχα - Χριστούγεννα); Που θα δηλώσω ότι μένω/εμένα. Φιλοξενουμενος η στο στρατό; Κάτι άκουσα ότι ο πατέρας μου δεν κάνει να με βάλει φιλοξενουμενο στο σπίτι αλλά εγώ έτσι θα πρέπει να το δηλώσω.

    Μια μικρή βοήθεια μην κάνω καμιά πατάτα;

    (Sorry για τυχόν λάθη, είμαι από κινητό)
    Σα φαντάρος είσαι προσατευόμενο μέλος, δε χρειάζεται να κάνεις δήλωση εφόσον μπεις στη δήλωση των γονιών σου. Αν έχουν κάνει ήδη δήλωση, τότε καλύτερα κάνε μηδενική δήλωση (μην ασχοληθείς με το "μισθό" του στρατού) και δήλωσε φιλοξενία στους γονείς σου όλους τους μήνες.

  2. #2237
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mindtrapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Friends μια βοήθεια γιατί πρώτη φορά θα κάνω δήλωση και μόνος μου online.

    Λοιπόν εγώ είμαι φοιτητής αλλά πέρα από το όριο, ούτε πάσο, ούτε προστατευομενο μέλος. Πέρυσι πήγα στρατό από Μάρτη μέχρι Δεκέμβρη. Από Γενάρη μέχρι Μάρτη εμένα με γονείς στο σπίτι (νοικι), όπως και τώρα.

    Θέλω να ξέρω σαν τι θα δηλώσω. Υπάρχει κατηγορία στρατιώτης με μισθό 8,62 επί 9 (συν τα δώρα Πάσχα - Χριστούγεννα); Που θα δηλώσω ότι μένω/εμένα. Φιλοξενουμενος η στο στρατό; Κάτι άκουσα ότι ο πατέρας μου δεν κάνει να με βάλει φιλοξενουμενο στο σπίτι αλλά εγώ έτσι θα πρέπει να το δηλώσω.

    Μια μικρή βοήθεια μην κάνω καμιά πατάτα;

    (Sorry για τυχόν λάθη, είμαι από κινητό)
    Ναι, δεν φτανει που τους εκανες τον τσαμπα σκλαβο για 9 μηνες (ας μην ανοιξω εδω αυτο το μεγα θεμα) και σου διναν το εξευτελιστικο χαρτζιλικι των 8,62€ το μηνα, δηλαδη συνολο 77,58€, θεωρεις οτι πρεπει και να τους πληρωσεις και φορο γι αυτο το εισοδημα-χαρτζιλικι;;;;;;;;;;;;;;

  3. #2238
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σα φαντάρος είσαι προσατευόμενο μέλος, δε χρειάζεται να κάνεις δήλωση εφόσον μπεις στη δήλωση των γονιών σου. Αν έχουν κάνει ήδη δήλωση, τότε καλύτερα κάνε μηδενική δήλωση (μην ασχοληθείς με το "μισθό" του στρατού) και δήλωσε φιλοξενία στους γονείς σου όλους τους μήνες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δεν φτανει που τους εκανες τον τσαμπα σκλαβο για 9 μηνες (ας μην ανοιξω εδω αυτο το μεγα θεμα) και σου διναν το εξευτελιστικο χαρτζιλικι των 8,62€ το μηνα, δηλαδη συνολο 77,58€, θεωρεις οτι πρεπει και να τους πληρωσεις και φορο γι αυτο το εισοδημα-χαρτζιλικι;;;;;;;;;;;;;;

    Ωραία οπότε σε κάθε περίπτωση βάζω φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονιών με μηδενικό εισόδημα;

  4. #2239
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Θα δωθεί παράταση ;;;;

  5. #2240
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ανακοινώθηκε σήμερα παράταση μέχρι 14 Ιούλη.

  6. #2241
    Εγγραφή
    28-04-2007
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mindtrapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία οπότε σε κάθε περίπτωση βάζω φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονιών με μηδενικό εισόδημα;
    φιλοξενούμενος, μηδέν εισόδημα και απλά θα δηλώσεις στα τεκμήρια αν έχεις κάτι στο όνομά σου (πχ αυτοκίνητο). όπως και να έχει δεν έχεις λάβει εισόδημα που να φορολογείται.
    Roy: No, there you go, I just heard it come on. No, that's the music you hear when it comes on. No, that's the music you hear when..I'm sorry, are you from the past?

  7. #2242
    Εγγραφή
    18-06-2014
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν κλειδωθεί ο λογαριασμός σε πόση ώρα ξεκλειδώνεται ;;;
    Aυτο το μυνημα μου το ειχε βγαλει κι εμενα πολλες φορες. Νομιζω οτι συμβαινει οταν δεν αποσυνδεθεις με το σωστο τροπο αλλα πατησεις το Χ πανω δεξια του παραθυρου.

  8. #2243
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghbgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλοξενούμενος, μηδέν εισόδημα και απλά θα δηλώσεις στα τεκμήρια αν έχεις κάτι στο όνομά σου (πχ αυτοκίνητο). όπως και να έχει δεν έχεις λάβει εισόδημα που να φορολογείται.
    Thank you!

  9. #2244
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Η μητέρα μου παίρνει σύνταξη χηρείας ενώ ακόμη και φέτος δίνει εισφορά στον ΟΓΑ για τη σύνταξη που θα πάρει από το χρόνου.
    Στην περσινή δήλωση που έκανε η λογίστρια βλέπω στον πίνακα 6 κωδικός 657 ένα ποσό ενώ στην φετινή στον κωδικό 303 (πίνακας 4) έχει προ συμπληρωθεί το καθαρό ποσό από συντάξεις.
    Να σας πω πως στην περσινή δήλωση στον κωδικό 303 (πίνακας 4) δεν υπήρχε κανένα ποσό.

    Η ερωτησή μου έχει να κάνει με το τι ποσό θα βάλω στον κωδικό 657 (πίνακας 6).
    Γνωρίζει κανείς ;;;

  10. #2245
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητέρα μου παίρνει σύνταξη χηρείας ενώ ακόμη και φέτος δίνει εισφορά στον ΟΓΑ για τη σύνταξη που θα πάρει από το χρόνου.
    Στην περσινή δήλωση που έκανε η λογίστρια βλέπω στον πίνακα 6 κωδικός 657 ένα ποσό ενώ στην φετινή στον κωδικό 303 (πίνακας 4) έχει προ συμπληρωθεί το καθαρό ποσό από συντάξεις.
    Να σας πω πως στην περσινή δήλωση στον κωδικό 303 (πίνακας 4) δεν υπήρχε κανένα ποσό.

    Η ερωτησή μου έχει να κάνει με το τι ποσό θα βάλω στον κωδικό 657 (πίνακας 6).
    Γνωρίζει κανείς ;;;
    Έχει κάποιο εισόδημα που εξαιρείται από την εισφορά αλληλεγγύης;

  11. #2246
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Όχι κανένα.

  12. #2247
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν είναι έτσι δεν γράφεις τίποτα στο 657.

  13. #2248
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Εξαιρούνται οι αποζημιώσεις απολύσεως κλπ, βοήθημα τοκετού, (κατά μία πρόσφατη ερμηνεία που συζητήθηκε και εδώ) τα επιδόματα λοχείας και κυοφορίας καθώς και το ΕΚΑΣ. Και αν θυμάμαι σωστά, κάποια είδη εισοδημάτων που φορολογούνται με ειδικό τρόπο η φορολογική τους υποχρέωση εξαντλείται εκεί.

    Επίσης δεν επιβάλλεται εισφορά αλληλεγγύης σε συνολικά εισοδήματα < €12000.

    Πιο συγκεκριμένα:

    Επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα εισοδήματα άνω των δώδεκα χιλιάδων (12.000) ευρώ των φυσικών προσώπων, που προέκυψαν κατά τις διαχειριστικές χρήσεις 2010 έως και 2014 και δηλώνονται με τις δηλώσεις των αντίστοιχων οικονομικών ετών 2011 - 2015.

    Για την επιβολή της εισφοράς, λαμβάνεται υπόψη το ετήσιο συνολικό καθαρό ατομικό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο του φυσικού προσώπου ή σχολάζουσας κληρονομιάς. Το τεκμαρτό εισόδημα λαμβάνεται υπόψη πριν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε.. Εξαιρούνται και δεν προσμετρώνται τα εισοδήματα της περίπτωσης θ' της παραγράφου 5 του άρθρου 6, της παραγράφου 1 του άρθρου 14 και της περίπτωσης γ' της παραγράφου 4 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε.. Επίσης, εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής ειδικής εισφοράς οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, καθώς και όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας από τον εν λόγω οργανισμό, εφόσον κατά το χρόνο της βεβαίωσης δεν έχουν πραγματικά εισοδήματα.

    [...]

    Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή του αμέσως προηγούμενου συντελεστή. (σημείωση δική μου: δηλαδή για €12.001 μάλλον δε θα πληρώσεις €120,01 ...)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 03-07-14 στις 09:22.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  14. #2249
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή του αμέσως προηγούμενου συντελεστή. (σημείωση δική μου: δηλαδή για €12.001 μάλλον δε θα πληρώσεις €120,01 ...)
    Σωστά, έτσι ακριβώς είναι.
    Μόλις χθες υποβάλαμε τη δήλωση της μητέρας φίλου, όπου το συνολικό εισόδημα λόγω τόκων τραπέζης ανέβηκε στα 12.004€.
    Στην εκκαθάριση μας έδειξε παρακράτηση εισφοράς 3€, αντί του κανονικού 120,04€.

    Επίσης στη δήλωση του φίλου, έβγαλε χρεωστική εκκαθάριση ~16€, αλλά στο επίσημο έντυπο pdf η εκκαθάριση είναι μηδενική.
    Ήξερα από τον φόρο ακινήτων ότι κάτω από 27€ δεν πληρώνεται, αλλά πρώτη φορά το είδα και στον φόρο εισοδήματος.

  15. #2250
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Oι εισφορές στα ταμεία ασφάλισης Ο..Γ.Α π.χ σε ποιον κωδικό μπαίνουν;;;
    Γιατί στην περσινή δήλωση της μητέρας μου ήταν στον κωδικό 053 του πίνακα 7. Βλέπω πως στη φετινή δήλωση δεν υπάρχει ο κωδικός αυτό;

    Τελικά βρήκα πως ο κωδικός αυτό μεταφέρθηκε στο έντυπο Ε3.

    Εκεί χάθηκα κυριολεκτικά μιας και είδα τόσους πίνακες.

    Που θα πρέπει να συμπληρώσω το ποσό της εισφοράς υπέρ του ΟΓΑ ;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosk : 05-07-14 στις 11:37.

Σελ. 150 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 130140145148149150151152155160170 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας