Σελ. 386 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 366376381384385386387388 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.776-5.790 από 5859
  1. #5776
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλά άστο, δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ άλλο. Πίστευε εσύ ότι με την εκμηδενισμο της φοροδιαφυγής θα αλλάξει κάτι σημαντικά. Εγώ επειδή προ πολλού έχω πέσει από τα ροζ συννεφάκια, δεν πιστεύω σε τίποτε "αλλαγές" και επίσης οτιδήποτε κερδίζουμε σαν πολιτες και άνθρωποι το χάνουμε από αλλού με κάποιον τρόπο, γιατί έτσι δουλεύει το σύστημα και η ζωή γενικοτερα.

    Οι Ελ.Επ. φοροκλεβουν και δηλώνουν λιγότερα γιατί μπορούν και γιατί έτσι λειτουργει το σύστημα, γάτα με ποντίκι. Το παράδειγμα με τις ταβέρνες είναι άκυρο, εστιατόρια και μαγαζιά είναι υποχρεωμένα να ενσωματώσουν τον ΦΠΑ στις τιμές που λένε, αν στραβωνουν όταν δεν δίνουν απόδειξη και την ζητάς πρόβλημα τους, κάνε καταγγελία. Στον μάστορα και σε πολλές άλλες περιπτωσεις η τιμή που ανακοινωνεται στον πελάτη είναι πλέον ΦΠΑ, αν θες απόδειξη πληρώνεις και τον ΦΠΑ αν δεν θες πληρώνεις μόνο το αρχικό ποσόν. Τώρα αν θες να τσακωνεσαι με τον κάθε μάστορα επειδή στην τιμή που σου λέει δεν είναι και το ΦΠΑ που θα πρέπει να πληρώσεις αν ζητήσεις απόδειξη, κάτσε να το ζητάς και να τσακωνεσαι και να απειλείς με καταγγελίες. Ελπίζω να μην μένεις σε κανένα χωριό γιατί γνωστός μας που το έκανε αυτό όχι μόνο δεν άλλαξε κάτι αλλά τον έχουν μαυρίσει οι τοπικοί επαγγελματίες που είναι καρτέλ και μιλάνε μεταξύ τους, τώρα καλεί μάστορα από διπλανό χωριό και του πληρώνει και το κόστος των μεταφορικών.

    Έχω και σημαντικότερα πράγματα στην ζωή μου από το να χαλάω την ψυχολογία μου για μερικά ευρώ και να περιμένω πότε θα γίνουμε σκανδιναβικο κράτος ή πότε θα πληρώσουν κάποιοι περισσότερα για να ελαφρινθουν κάποιοι άλλοι με λιγότερα. Ακούω αυτό το παραμύθι 15 χρόνια και πιστεύω ότι δεν θα γίνει ποτέ, είναι απλά ο αυτοματισμός των πολιτικών για να περνάνε αυτά που θέλουν και να βάζουν την κοινωνία να τσακώνεται μεταξύ της. Μια ζωή φόρους θα πληρώνουμε και μάλιστα πολλούς γιατί είμαστε υπό επιτήρηση, δεν θα αλλάξει ποτέ αυτό.

    Για τους Ελ.Επ. προβλέπω αύξηση των τεκμηρίων τους για να καλύπτει το κράτος τις τρύπες, δεν θα γίνει κάτι άλλο.

  2. #5777
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.686
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά άστο, δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ άλλο. Πίστευε εσύ ότι με την εκμηδενισμο της φοροδιαφυγής θα αλλάξει κάτι σημαντικά. Εγώ επειδή προ πολλού έχω πέσει από τα ροζ συννεφάκια, δεν πιστεύω σε τίποτε "αλλαγές" και επίσης οτιδήποτε κερδίζουμε σαν πολιτες και άνθρωποι το χάνουμε από αλλού με κάποιον τρόπο, γιατί έτσι δουλεύει το σύστημα και η ζωή γενικοτερα.

    Οι Ελ.Επ. φοροκλεβουν και δηλώνουν λιγότερα γιατί μπορούν και γιατί έτσι λειτουργει το σύστημα, γάτα με ποντίκι. Το παράδειγμα με τις ταβέρνες είναι άκυρο, εστιατόρια και μαγαζιά είναι υποχρεωμένα να ενσωματώσουν τον ΦΠΑ στις τιμές που λένε, αν στραβωνουν όταν δεν δίνουν απόδειξη και την ζητάς πρόβλημα τους, κάνε καταγγελία. Στον μάστορα και σε πολλές άλλες περιπτωσεις η τιμή που ανακοινωνεται στον πελάτη είναι πλέον ΦΠΑ, αν θες απόδειξη πληρώνεις και τον ΦΠΑ αν δεν θες πληρώνεις μόνο το αρχικό ποσόν. Τώρα αν θες να τσακωνεσαι με τον κάθε μάστορα επειδή στην τιμή που σου λέει δεν είναι και το ΦΠΑ που θα πρέπει να πληρώσεις αν ζητήσεις απόδειξη, κάτσε να το ζητάς και να τσακωνεσαι και να απειλείς με καταγγελίες. Ελπίζω να μην μένεις σε κανένα χωριό γιατί γνωστός μας που το έκανε αυτό όχι μόνο δεν άλλαξε κάτι αλλά τον έχουν μαυρίσει οι τοπικοί επαγγελματίες που είναι καρτέλ και μιλάνε μεταξύ τους, τώρα καλεί μάστορα από διπλανό χωριό και του πληρώνει και το κόστος των μεταφορικών.

    Έχω και σημαντικότερα πράγματα στην ζωή μου από το να χαλάω την ψυχολογία μου για μερικά ευρώ και να περιμένω πότε θα γίνουμε σκανδιναβικο κράτος ή πότε θα πληρώσουν κάποιοι περισσότερα για να ελαφρινθουν κάποιοι άλλοι με λιγότερα. Ακούω αυτό το παραμύθι 15 χρόνια και πιστεύω ότι δεν θα γίνει ποτέ, είναι απλά ο αυτοματισμός των πολιτικών για να περνάνε αυτά που θέλουν και να βάζουν την κοινωνία να τσακώνεται μεταξύ της. Μια ζωή φόρους θα πληρώνουμε και μάλιστα πολλούς γιατί είμαστε υπό επιτήρηση, δεν θα αλλάξει ποτέ αυτό.

    Για τους Ελ.Επ. προβλέπω αύξηση των τεκμηρίων τους για να καλύπτει το κράτος τις τρύπες, δεν θα γίνει κάτι άλλο.
    Με βάση τα σημερινά δεδομένα έχεις γενικά δίκιο, αλλά το ότι υπάρχουν άτομα σαν εσένα είναι ο κύριος λόγος που δε θα αλλάξει κάτι εύκολα στο μέλλον. Αυτό εξαναγκάζει το κράτος στο να δημιουργήσει τρόπους να καλύψει τα χαμένα έσοδα, πχ αυξάνοντας τα τεκμήρια όπως λες, με αποτέλεσμα να αδικήσει αρκετούς, ορισμένοι από τους οποίους είναι τίμιοι, αλλά πρέπει να πληρώσουν τη νύφη γιατί υπάρχουν πολλοί εξυπνάκηδες. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.

  3. #5778
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση τα σημερινά δεδομένα έχεις γενικά δίκιο, αλλά το ότι υπάρχουν άτομα σαν εσένα είναι ο κύριος λόγος που δε θα αλλάξει κάτι εύκολα στο μέλλον. Αυτό εξαναγκάζει το κράτος στο να δημιουργήσει τρόπους να καλύψει τα χαμένα έσοδα, πχ αυξάνοντας τα τεκμήρια όπως λες, με αποτέλεσμα να αδικήσει αρκετούς, ορισμένοι από τους οποίους είναι τίμιοι, αλλά πρέπει να πληρώσουν τη νύφη γιατί υπάρχουν πολλοί εξυπνάκηδες. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
    Zεις αλλού

    Εδώ δεν υπάρχει κράτος, υπάρχει κυβέρνηση, καμμία σχέση το ένα με το άλλο
    Εδώ θα πληρώνεις και τα τρένα που δεν έχεις και τα "απογευματινά ιατρεία" και τα "ιδιωτικά" πανεπιστήμια.

    Και θα έχεις υπουργούς σαν τον Αδωνι και τον Καραμανλή (η Ασημακοπούλου εξαιρείται, δεν είναι υπουργός ακόμα)

    Οπως λέει και κάποιος, μπατσοπαπαδοδημοκρατία.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #5779
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.004
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    https://www.youtube.com/watch?v=lDnj6e__TkQ

    Κοσμάς Μαρινάκης: Ο Mr. «Greekonomics» μιλάει για την ελληνική οικονομία, το χρέος και τους μισθούς

  5. #5780
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zεις αλλού

    Εδώ δεν υπάρχει κράτος, υπάρχει κυβέρνηση, καμμία σχέση το ένα με το άλλο
    Εδώ θα πληρώνεις και τα τρένα που δεν έχεις και τα "απογευματινά ιατρεία" και τα "ιδιωτικά" πανεπιστήμια.

    Και θα έχεις υπουργούς σαν τον Αδωνι και τον Καραμανλή (η Ασημακοπούλου εξαιρείται, δεν είναι υπουργός ακόμα)

    Οπως λέει και κάποιος, μπατσοπαπαδοδημοκρατία.
    Ακριβώς. Για αυτό και όσους γνωρίζω κοιτάνε να κλέψουν και να αποκρύψουν εισοδήματα αν μπορούν από όπου μπορούν με λογιστή για να μειώσουν τις πιθανότητες ελέγχου. Γνωρίζω άτομο στην επαρχία που εργάζεται δήθεν ως
    υδραυλικός χωρίς έναρξη γιατί δεν θέλει να πληρώνει. Κρατάει ότι λεφτά μπορεί στην άκρη για το υπόλοιπο της ζωής του και μας λέει αν και αυτά τελειώσουνε και δεν είμαι σε θέση να εργαστώ ας πεινάσω, μέχρι και οι δικοί του τον κραζουν για αυτή την νοοτροπία, αποτελεί μια ισχνη μειοψηφία αυτός αλλά περιγράφω λιγο μια κατάσταση για να έχουν κάποιοι άποψη για το τι επικρατεί εκτός του κύκλου τους.

    Σε άτομο που καθαρίζει αποχετευσεις ζήτησα αποδειξη για να περάσει στα κοινόχρηστα και μου έλεγε μέχρι τέλους να αφήσω την απόδειξη και το ΦΠΑ και θα μου ρίχνει την τιμή τις επόμενες φορές, δεν δέχτηκα γιατί δεν πήρα το ρίσκο να πληρωθεί έτσι αμοιβή από τα λεφτά των ενοικων χωρίς να υπάρξει απόδειξη.

    Αν και οι πολιτικοί ευαγγελιζονται πως θα λύσουν το πρόβλημα, πολλοί αντιλαμβάνονται ότι μειώσεις στους "τίμιους", πραγματική παιδεία, υγεία, μεταφορές και πολλά άλλα αντάξια ξένων χωρών δεν θα αποκτήσουν ποτέ.

    Έτσι κοιτάνε να έχουν όσα μπορούν στην άκρη για να καλύπτουν τα παραπάνω ιδιωτικώς, όλοι όσοι μπορούν κοιτάνε για ιδιωτικές ασφάλειες. Το δημόσιο, αν και προσπαθούν να φανούν πολιτικά όρθοι για να τους πάρουν με τις πέτρες, το κράζουν από μέσα τους και αδημονουν ποτέ θα καταργηθει μπας και σταματήσουν να πληρώνουν φόρους, που δεν πρόκειται ποτέ θα γίνει αυτό, χρωστάμε σε χρέος της Μιχαλούς και όλοι θα πληρώνουμε φόρους μέχρι τα εγγόνια.

  6. #5781
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.686
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ζείτε την Ελλάδα που δημιουργείτε. Τίποτε άλλο.

  7. #5782
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζείτε την Ελλάδα που δημιουργείτε. Τίποτε άλλο.
    Πολύ μηδενιστικό αυτό πάντως.
    Οι κάτοικοι της Ελλάδας ζουν την Ελλάδα που δημιουργεί η πλειοψηφία των κατοίκων της Ελλάδας. Δηλαδή εγώ ήμουν πριν μια εβδομάδα κάτω και εκεί που οδηγούσα ο μπροστινός μου άνοιξε το παράθυρο και πέταξε στο δρόμο το ποτήρι του καφέ που είχε πιει.
    Εγώ δεν έχω πετάξει ποτέ σκουπίδι κάτω στα 39 χρόνια μου. Εκείνη τη στιγμή όμως έζησα αυτό που έκανε ο άλλος ο υπάνθρωπος μπροστά στα μάτια μου. Αυτό που έζησα εκείνη τη στιγμή εγώ το δημιούργησα, και αν ναι, πως;

  8. #5783
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Βασικά οι απαντήσεις είναι δυστυχώς αυτό που μας έφτασε εδώ και συνεχίζει να μας κρατάει στα χειρότερα. Η νοοτροπία. Το πράγμα είναι απλό, χωρίς τσακωμούς, πάντα ζητάμε απόδειξη. Φυσικά όμως τελικά επειδή όλοι θέλουν το μέλι και όλο το χρήμα στη τσέπη και φυσικά να είναι αφεντικά (το νο1 πρόβλημα της Ελλάδας μιας και υπάρχει μεγάλο ψυχολογικό θέμα στο να είναι υπάλληλοι, ακατάλληλοι να μπορούν να ακολουθήσουν εντολές/κατευθύνσεις που να τους υποδεικνύει κάποιος προϊστάμενος) καταλήγουμε στο ότι φταίνε οι άλλοι πάντα.

    Προσωπικά, είμαι από τους "τυχερούς" που είμαι σε καλό οικονομικό επίπεδο μισθού και δε με απασχολούν στη πράξη τέτοια θέματα και να παζαρευω. Αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα γιατί αν σαν άνθρωπος θες να γίνουν αλλαγές προσπαθείς ο ίδιος πρώτα.(προφανώς ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη)

    ps: όλοι οι ελπε φωνάζουν για το φόρο τώρα που είναι ψηλά, και συμφωνώ απόλυτα. Και όταν ήταν στα τάρταρα το ίδιο κάναν. Είναι γλυκό να πηγαίνουν όλα τσέπη και επιπροσθέτως να δικαιούσαι τα πάντα από επιδόματα και διευκόλυνσεις.

    ps2: όταν μιλάνε για φόρους οι ελπε (ας αφήσουμε φπα απέξω) γελάω και θέλω να τους δείχνω το payroll για να καταλάβουν τι σημαίνει κρατήσεις και χωρίς τη δυνατότητα ο μισθός σου να μεγαλώνει αναλόγως το ποσό τρέχεις ή την πελατεία που επιλέγεις.

    Τεσπα μοιράστηκα μια άποψη/γνώμη και προφανώς δε θα χαλαστουμε και ο καθένας θα συνεχίσει να κάνει αυτό που πιστεύει.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  9. #5784
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.686
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μηδενιστικό αυτό πάντως.
    Οι κάτοικοι της Ελλάδας ζουν την Ελλάδα που δημιουργεί η πλειοψηφία των κατοίκων της Ελλάδας. Δηλαδή εγώ ήμουν πριν μια εβδομάδα κάτω και εκεί που οδηγούσα ο μπροστινός μου άνοιξε το παράθυρο και πέταξε στο δρόμο το ποτήρι του καφέ που είχε πιει.
    Εγώ δεν έχω πετάξει ποτέ σκουπίδι κάτω στα 39 χρόνια μου. Εκείνη τη στιγμή όμως έζησα αυτό που έκανε ο άλλος ο υπάνθρωπος μπροστά στα μάτια μου. Αυτό που έζησα εκείνη τη στιγμή εγώ το δημιούργησα, και αν ναι, πως;
    Δε μίλησα για προσωπικές συμπεριφορές, αλλά για σχέσεις κράτους-πολιτών. Από το σύννεφο που ζω ψηλά στον ουρανό, πιστεύω ότι αν ο κόσμος σταματήσει να βλέπει το κράτος ως κλέφτη (που είναι, σήμερα) και αρχίσει να κάνει αυτά που πρέπει χωρίς εξυπνάδες, το κράτος θα ανταμείψει την κοινωνία. Κανένα κράτος δεν είναι for-profit, απλά προσπαθούν να βγουν οικονομικά, και είτε βγαίνουν οριακά, είτε μπαίνουν μέσα. Όταν αποκτούν πλεονάσματα, τα επιστρέφουν στους πολίτες, είτε ως μείωση φόρων, είτε ως επιπλέον κρατικές παροχές. Ξαναλέω, έτσι είναι η θέα από το συννεφάκι μου.

  10. #5785
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.649
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μηδενιστικό αυτό πάντως.
    Οι κάτοικοι της Ελλάδας ζουν την Ελλάδα που δημιουργεί η πλειοψηφία των κατοίκων της Ελλάδας. Δηλαδή εγώ ήμουν πριν μια εβδομάδα κάτω και εκεί που οδηγούσα ο μπροστινός μου άνοιξε το παράθυρο και πέταξε στο δρόμο το ποτήρι του καφέ που είχε πιει.
    Εγώ δεν έχω πετάξει ποτέ σκουπίδι κάτω στα 39 χρόνια μου. Εκείνη τη στιγμή όμως έζησα αυτό που έκανε ο άλλος ο υπάνθρωπος μπροστά στα μάτια μου. Αυτό που έζησα εκείνη τη στιγμή εγώ το δημιούργησα, και αν ναι, πως;

    σε γοπα αναβω φωτα και παταω και καμια κορνα αν ειμαι πισω , σε ποτηρι μπορει και να τον σταματησω κιολας .
    εχω σταματησει και εχω γυρισει να κανω παρατηρηση σε εναν που καθαριζε τον τοιχο σε ενα σουπερμαρκετ και πεταγε τα χαρτια απεναντι σε ενα χωραφι . και μου εδειχνε κατι τατου του τσε και βαρα τον και μου ελεγε κατι λιανα για επανασταση ενω του ελεγα οτι η δουλεια σου ειναι να καθαριζεις τον τοιχο και εσυ βρωμιζεις τον περιγυρο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #5786
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για σας του εξωτερικού
    Ετσι είμαστε μεις και μου αρέσει

    Φιόγκοι ..


    https://www.youtube.com/watch?v=FXx-... <br /> <br />
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 01-04-24 στις 10:56.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #5787
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά συμφωνώ 100% με τον Sebu.
    Από κει και πέρα αν δε μάθουμε ως λαός να μη πετάμε τις παθογένειες μας στον διπλανό μας , προκοπή δεν θα δούμε ποτέ (το κάνει ο τάδε, οι πολιτικοί κλπ , άρα γιατί όχι και εγώ κοινώς).

    Αυτά σε 2 γραμμές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε γοπα αναβω φωτα και παταω και καμια κορνα αν ειμαι πισω , σε ποτηρι μπορει και να τον σταματησω κιολας .
    Πλατεία συντάγματος έχω πλακωθεί με όχημα που σταμάτησε και ανοιξε παράθυρο μπροστά μου να αδειάσει τασάκι.
    Εν τω μεταξύ ουτε 5 μέτρα από κει που σταμάτησε είχε να αδειάσει τασάκι. Αν ο άλλος ειναι γκάου δε του φταίει κανένας.
    Γενικά δε τελειώνει ποτέ η συζήτηση. Δεν είναι το θέμα τι κάνει ο άλλος, το ερώτημα ειναι τι κάνουμε εμείς.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #5788
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.649
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ο πιο πετυχημενος παντως ειναι ο ηρεμος τροπος και το καλο παραδειγμα (οχι αυτο που μου βγαινει παντα , αλλα αυτο που θα ηθελα να βγαζω αν θελω να εχει και αποτελεσματα η παρεμβαση μου )
    ακομη δηλαδη και να του μαζεψω το τασακι απο κατω και να τον ρωτησω αμα τελειωσε και αν εχει τιποτα αλλο να πεταξει , ισως ειναι καλυτερος τροπος απο το να γαβγισω (εμπειρικα ).
    και αν γινει μια δυο τρεις φορες , αυτο ,δηλαδη ειναι πληθος των ανθρωπων που και ξερουν να συμπεριφερονται αλλα και εχουν τροπο που δεν απομονωνει τον αλλον και δεν τον θετει σε αντιπαλοτητα , ισως πετυχουμε κατι καλυτερο.
    αλλα θελει και σπιρταδα . δηλαδη μια τεχνικη τυπου καρατε , που οσο μεγαλυτερο θυμο μας φερνει κατι , τοσο περισσοτερο να επιμενουμε να ελενξουμε τον εαυτο μας και να δρασουμε πιο εξυπνα .
    και οχι δουλικα και τελετουργικα (α δηλαδη ετσι θα κανω και θα μαθει ο αλλος )

    αλλα ειναι και οι Γ#@μενοι ρυθμοι της στιγμης που ολα θελουμε να τα διορθωσουμε με μονο μια κινηση .
    Spoiler:
    Ψηφοοοος



    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #5789
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.004
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μίλησα για προσωπικές συμπεριφορές, αλλά για σχέσεις κράτους-πολιτών. Από το σύννεφο που ζω ψηλά στον ουρανό, πιστεύω ότι αν ο κόσμος σταματήσει να βλέπει το κράτος ως κλέφτη (που είναι, σήμερα) και αρχίσει να κάνει αυτά που πρέπει χωρίς εξυπνάδες, το κράτος θα ανταμείψει την κοινωνία. Κανένα κράτος δεν είναι for-profit, απλά προσπαθούν να βγουν οικονομικά, και είτε βγαίνουν οριακά, είτε μπαίνουν μέσα. Όταν αποκτούν πλεονάσματα, τα επιστρέφουν στους πολίτες, είτε ως μείωση φόρων, είτε ως επιπλέον κρατικές παροχές. Ξαναλέω, έτσι είναι η θέα από το συννεφάκι μου.

    Εκει ψηλα απο το συννεφο σου θα επρεπε να γνωριζεις οτι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος και οτι η πλειονοτητα των ανθρωπων (οχι μονο των Ελληνων) ειναι εκ φυσεως (α) προβατα ως θηλαστικα λειτουργουν στη λογικη αγελης κοινως ο πιο ισχυρος και αυτος που βαζει κανονες, εφοσον τους επιβαλει και τους επιτηρει, ακολουθειται και (β) σε σημαντικο βαθμο εγωιστες και παρτακηδες κοιτανε δηλαδη πρωτιστως το ατομικο συμφερον και μετα (αν) το συνολικο/κοινωνικο.

    Ως εκ τουτου το κρατος δεν ειναι θεμα αν αντιμετωπιζεται ή οχι ως κλεφτης.
    Το κρατος επρεπε να ειναι επιτηρητης και τιμωρος της εφαρμογης των νομων.
    Τους νομους τους δημιουργει και τους ψηφιζει το κρατος. Αν αδυνατει να τους εφαρμοσει/επιβαλει και να τιμωρησει τη μη συμμορφωση και μη εφαρμογη τοτε βρασε ρυζια.

    Το προβλημα στην Ελλαδα εγκειται στην αδιαφορια του κρατικου μηχανισμου, της δικαιοσυνης και των διασφαλιστικων οργανων (Ανεξαρτητες Αρχες, Σωματα Ασφαλειας κτλ) να επιβαλουν και να τιμωρησουν τη μη εφαρμογη.

    Οριο ταχυτητας στη Συγγρου 90 οι αλλοι χθες πηγαιναν μπουνια και ειναι τυχεροι που δεν σκοτωθηκαν.
    Εκει δεν εχει πολλα, αν εισαι σοβαρο κρατος. Επιτοπου αφαιρεση διπλωματος για 6 μηνες σε υποτροπη 12 μηνες, την 3η φορα αφαιρεση δια βιου. Χωρια τα χρηματικα προστιμα και λοιπες κοινωνικες ποινες λχ 1 μηνα υποχρεωτικη εθελοντικη αμισθη εργασια να καθαριζεις χειρουργια στο ΚΑΤ.

    Εκλεψες στους φορους? Ομοιως αμειλικτη εφαρμογη του νομου, δημευσεις και εκποιηση περιουσιας, απαγορευση επαγγελματικης δραστηριοτητας με εταιρικο ΑΦΜ, αν εργαστεις ως υπαλληλος/μισθωτος μερος του μισθου σου δεσμευεται για πληρωμη των οφειλομενων μεχρι να ξεχρεωσεις (αν δεν ειχες αλλη περιουσια).
    Βρωμισες το περιβαλλον? Υποχρεωτικη κοινωνικη εργασια αμισθη αλλιως διαπομπευση στη δουλεια σου (θα λειπεις Χ ωρες να καθαριζεις δρομους), στο σχολειο των παιδιων σου (θα καθαριζεις τις τουαλετες και το προαυλιο) κτλ.

    Παρκαρες παρανομα??? Αμεση αφαιρεση πινακιδων για 30 ημερες. Τις παιρνεις πισω μονο οταν παρελθουν οι 30 ημερες και πληρωσεις ενα σημαντικο προστιμο. Δεν πα να ειναι Πασχα, αργιες κτλ οι πινακιδες δεν επιστρεφονται. Ουτε με παρακαλια ουτε με βυσμα.
    Παρκαρες παρανομα σε διαβαση, στροφη, σταση ΜΜΜ, ραμπα ΑΜΕΑ κτλ? Επιτοπου σηκωμα με γερανο και εναποθεση σε παρκιν (τροχαιας ή ιδιωτικο συνεργαζομενο). Πληρωμη του κοστους του γερανου και του παρκιν για καθε ημερα παραμονης του εκει, χωρια το προστιμο και τις πινακιδες.
    Γινεσαι μετα ανθρωπος ή παραμενεις ορκ και γιδι?

    Και παρα πολλα αλλα παραδειγματα.

    Οταν θα αρχισει το ξυλο και η τιμωρια χωρις εξαιρεσεις, βυσματα και παραθυρακια και ειναι που σε πονει και που σε σφαζει (ι) θα νιωσουν οι πιο μετριοπαθεις και πιο εντιμοι οτι το κρατος ανταμοιβει την εντιμοτητα και τιμωρει την παρανομια και θα που μπραβο και θα στηριξουν την προσπαθεια, (ιι) θα αρχισουν να περιοριζονται οι μαγκες γιατι εκ των πραγματων εχοντας ζησει και εξωτερικο και εχοντας ζησει και μιλησει με ξενους στην Ελλαδα, οι περισσοτεροι παραβατικοι ειναι ανθρωποι εκ φυσεως θρασυδειλοι, πουλανε τσαμπα μαγκες επειδη ξερουν οτι δεν θα τιμωρηθουν, οταν σφιξουν τα γαλατα βελαζουν σαν νεογνα αρνακια.

    Δεν μαθαινει διαφορετικα το ανθρωπινο ειδος. Δεν μπορει να γινει σε μια νυχτα αγγελικα πλασμενο να αγαπαει αλληλλους.
    Πρεπει δυστυχως να περασει αναγκαστικα απο το σταδιο της τιμωριας καθως περασαν δεκαετιες αδιαφοριας και ατιμωρησιας που εχουν δημιουργησει ορδες αναρχων ορκ που ζουν στην αλαζονεια και την υβρη ως πρωινο, μεσημαριανο και βραδινο.
    Και αυτα βλεπουν και οι απογονοι τους και συνεχιζουν στο ιδιο μοτιβο. Το παιδι αν δει τον πατερα ταλιμπαν στο δρομο, να βριζει, να παρανομει, να μην σεβεται, να πεταει σκουπιδια εξω, ας μαντεψουμε τι θα γινει? Σιγουρα οχι νομοταγης πολιτης με το καλημερα γιατι το role model που εχει ειναι σαπιο και για την Ψυταλλεια.

    Το προβλημα της Ελλαδας δεν ειναι μονο η πολυνομια (για να υπαρχουν πολλα παραθυρακια και χαραμαδες να κρυφτεις) ειναι η ανυπαρξια επιβολης του νομου και η ατιμωρησια.

    Αρχες δεκαετιας 90 ο μπαμπας Μητσοτακης σε επισκεψη στη σχολη της Αστυνομιας ειχε πει στους αστυνομικους "εσεις εισαστε ο Νομος" υπονοώντας οτι η επιβολη και εφαρμογη και πιστη τηρηση και τιμωρια των παραβατων ειναι στα δικα σας χερια, εσεις εισαστε το εκτελεστικο μας οργανο και ο μηχανισμος επιβολης.
    Ως συνηθως στο αναρχοΕλλαδισταν ολες οι αντιπολιτευομενες φυλλαδες προεξεχοντων των συγκροτηματων της πασοκοκρατιας το εκαναν σημαια και παντιερα οτι ο Μητσοτακης προαγει το φασισμο και το αστυνομοκρατουμενο κρατος.
    Με τις υγειες μας λοιπον 30+ χρονια μετα ας χαρουμε αναρχια, υπεροψια και αλαζονεια απο το Νεοελληνα.

    Αυτοι ειμαστε που λεει και ο Κουτσουμπας.
    Και προφανως δεν μπορουμε να παρουμε εμεις το νομο στα χερια μας. Δεν ειμαστε ακομα ζουγκλα να επιβληθει το δικο του ισχυρου (αν και εκει οδευουμε) ουτε ΗΠΑ να κυκλοφορουμε ολοι εξω με οπλα αλα Φαρ Ουεστ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 01-04-24 στις 15:25.

  15. #5790
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο πιο πετυχημενος παντως ειναι ο ηρεμος τροπος και το καλο παραδειγμα (οχι αυτο που μου βγαινει παντα , αλλα αυτο που θα ηθελα να βγαζω αν θελω να εχει και αποτελεσματα η παρεμβαση μου )
    ακομη δηλαδη και να του μαζεψω το τασακι απο κατω και να τον ρωτησω αμα τελειωσε και αν εχει τιποτα αλλο να πεταξει , ισως ειναι καλυτερος τροπος απο το να γαβγισω (εμπειρικα ).
    και αν γινει μια δυο τρεις φορες , αυτο ,δηλαδη ειναι πληθος των ανθρωπων που και ξερουν να συμπεριφερονται αλλα και εχουν τροπο που δεν απομονωνει τον αλλον και δεν τον θετει σε αντιπαλοτητα , ισως πετυχουμε κατι καλυτερο.
    αλλα θελει και σπιρταδα . δηλαδη μια τεχνικη τυπου καρατε , που οσο μεγαλυτερο θυμο μας φερνει κατι , τοσο περισσοτερο να επιμενουμε να ελενξουμε τον εαυτο μας και να δρασουμε πιο εξυπνα .
    και οχι δουλικα και τελετουργικα (α δηλαδη ετσι θα κανω και θα μαθει ο αλλος )

    αλλα ειναι και οι Γ#@μενοι ρυθμοι της στιγμης που ολα θελουμε να τα διορθωσουμε με μονο μια κινηση .
    Spoiler:
    Ψηφοοοος



    Spoiler:


    Προς διευκρίνηση, είχε σταματήσει μπροστά μου στο φανάρι και ακριβώς πίσω από λεωφορείο. Δεν του μίλησα άσχημα , αυτός ξεκίνησε τα βρισήδια (κλασσικά) .
    Ε, δε θα κάτσω να με λούζουν κιόλας επειδή έτσι (δεν) τον μάθαν οι γονείς του. Το αστείο ήταν ότι πλάγια στο γνωστό (φαντάζομαι) σημείο, βρισκόταν γυναίκα τροχονόμος που μόλις πηρε πρέφα , αρχισε να έρχεται προς τα εμας
    κάνοντας και νόημα. Η συνέχεια φαντάζομαι γνωστή... για πότε έφυγε..




    Κατά τα άλλα είμαι κατά της βίας, της αδέκαστης εφαρμογής των νόμων και της ισονομίας γιατί αν δεν την έχουμε , δεν περνάει το μήνυμα ότι υπάρχει εφαρμογή του νόμου.
    Και αν το μήνυμα δε περνά, αρχίζουν τα "μα αν αυτός, γιατί όχι και εγώ" και γινόμαστε... Ελλάδα


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 386 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 366376381384385386387388 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας