Σελ. 380 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 360370375378379380381382385 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.686-5.700 από 5849
  1. #5686
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον ίδιο ακριβώς λόγο είχα τσακωθεί σε άλλο φόρουμ με κάποιον που έλεγε ότι δεν καταθέτει ξανά ως μαρτυρας για τίποτε εξαιτίας όλων αυτών που περιγράφεις σε αυτό το Post. Μετά μην απορούμε όμως γιατί δεν υπάρχει δικαιοσύνη κτλ κτλ.

    Όσο για το συμβάν με τον αναρχικό, αυτα μόνο με κάμερες τεκμηριονονται, είναι αστείο σαν διαδικασία να ρωτάς άτομο μετά από Χ χρόνια αν θυμάται τον τάδε.

    Τα στοιχεία των μαρτύρων γίνονται γνωστά στους δικηγόρους των αντιδικων. Αυτό που πρέπει να κάνει εχτές το κράτος είναι πλήρες ακαταδιωκτο για μαρτυρες και φυσικά να μην γίνονται γνωστά σε κανέναν πάρα μόνο σε κάποιους δικαστές που θα είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να μην αναφέρουν σε κανέναν τα στοιχεία των μαρτύρων.

    Δεν γίνεται αλλιώς, άμα δεν συνεισφέρει κανένας τοτε χαιρετά μου τον πλάτανο.
    Το ειπες μονος σου, το ιδιο το κρατος δεν θελει, το εξυπηρετει η ανομια και η αναρχια, απο αυτη ζει γιατι ετσι εχει αναγκη τραχανοπλαγιαδες ως βοσκους/πολιτικους να σαλαγαν τα προβατα/πολιτες.

    Ποιος επρεπε να εχει αποφασισει και εγκρινει να εχουν καμερες σωματος οι αστυνομικοι και να γινεται δεκτο το οπτικοακουστικο υλικο απο καμερες χωρις GDPR και ιστοριες? Να γινεται φωτογραφιση των συλληφθεντων και φακελωμα επιτοπου τη στιγμη της συλληψης με αποτυπωματα και τα παντα ωστε μετα να μην λεει ο προεδρος κε μαρτυς ηταν αυτος και να λεει ο μαρτυς αστυνομικος δεν ειμαι σιγουρος περασαν 8 χρονια αλλαξε.

    Ποιος δεν προστατευει τους μαρτυρες στη χωρα της ρουφιανιας και του Εφιαλτη?

    Απο το κρατος δεν πρεπει να ξεκινησουν αυτες οι πρωτοβουλιες?

    Δυστυχως υπαρχει ακομα μεγαλη πλανη και θυμικο και ψευτοεπανασταση με το Πολυτεχνειο και τη Χουντα και της ψευτοαριστεροσυνη των βολεμενων που ολες οι κυβερνησεις φοβουνται τις αντιδρασεις για τετοια θεματα οτι θα κατηγορηθουν για δυστοπικο καθεστως και minority report/οργουελισμο. Οποτε εχουμε παει στο ακριβως αντιθετο ακρο και εχουμε το στρουμφοχωριο της αναρχιας.

    "Κακως ειχες τσακωθει" σε αλλο φορουμ και το λεω με ευγενεια και αγαπη. Τον αδικεις αυτον που σου τα ελεγε αυτα? Αν εσυ ή αγαπημενα σου προσωπα ειχαν γινει μαρτυρες και ειχαν καταθεσει και μετα κινδυνευαν ή απειλουνταν απο τον καθε παραβατικο που μαθαινε ποιοι ησασταν, ποιος θα σας προστατευε? Η Ελληνικη Αστυνομια που ψαχνουν ολοι βυσμα να πανε φυλαξη υψηλων προσωπων ή πολιτικων ή να πανε στο χωριο τους για ηρεμια? Το απροσωπο κρατος? Η χειραγωγουμενη ελληνικη δικαιοσυνη?
    Εαν εκανες αυτο που επεβαλε σωστα η συνειδηση σου και μετα πληρωνες εσυ το τιμημα εις βαρος καποιου δικου σου ανθρωπου θα ελεγες ολα καλα εκανα το ηθικο μου χρεος? Δεν θα κατηγορουσες θεους και δαιμονες που δεν σας προστατευσαν ενω κανατε το ηθικο χρεος σας ως ανθρωποι και πολιτες?

  2. #5687
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ειπες μονος σου, το ιδιο το κρατος δεν θελει, το εξυπηρετει η ανομια και η αναρχια, απο αυτη ζει γιατι ετσι εχει αναγκη τραχανοπλαγιαδες ως βοσκους/πολιτικους να σαλαγαν τα προβατα/πολιτες.

    Ποιος επρεπε να εχει αποφασισει και εγκρινει να εχουν καμερες σωματος οι αστυνομικοι και να γινεται δεκτο το οπτικοακουστικο υλικο απο καμερες χωρις GDPR και ιστοριες? Να γινεται φωτογραφιση των συλληφθεντων και φακελωμα επιτοπου τη στιγμη της συλληψης με αποτυπωματα και τα παντα ωστε μετα να μην λεει ο προεδρος κε μαρτυς ηταν αυτος και να λεει ο μαρτυς αστυνομικος δεν ειμαι σιγουρος περασαν 8 χρονια αλλαξε.

    Ποιος δεν προστατευει τους μαρτυρες στη χωρα της ρουφιανιας και του Εφιαλτη?

    Απο το κρατος δεν πρεπει να ξεκινησουν αυτες οι πρωτοβουλιες?

    Δυστυχως υπαρχει ακομα μεγαλη πλανη και θυμικο και ψευτοεπανασταση με το Πολυτεχνειο και τη Χουντα και της ψευτοαριστεροσυνη των βολεμενων που ολες οι κυβερνησεις φοβουνται τις αντιδρασεις για τετοια θεματα οτι θα κατηγορηθουν για δυστοπικο καθεστως και minority report/οργουελισμο. Οποτε εχουμε παει στο ακριβως αντιθετο ακρο και εχουμε το στρουμφοχωριο της αναρχιας.

    "Κακως ειχες τσακωθει" σε αλλο φορουμ και το λεω με ευγενεια και αγαπη. Τον αδικεις αυτον που σου τα ελεγε αυτα? Αν εσυ ή αγαπημενα σου προσωπα ειχαν γινει μαρτυρες και ειχαν καταθεσει και μετα κινδυνευαν ή απειλουνταν απο τον καθε παραβατικο που μαθαινε ποιοι ησασταν, ποιος θα σας προστατευε? Η Ελληνικη Αστυνομια που ψαχνουν ολοι βυσμα να πανε φυλαξη υψηλων προσωπων ή πολιτικων ή να πανε στο χωριο τους για ηρεμια? Το απροσωπο κρατος? Η χειραγωγουμενη ελληνικη δικαιοσυνη?
    Εαν εκανες αυτο που επεβαλε σωστα η συνειδηση σου και μετα πληρωνες εσυ το τιμημα εις βαρος καποιου δικου σου ανθρωπου θα ελεγες ολα καλα εκανα το ηθικο μου χρεος? Δεν θα κατηγορουσες θεους και δαιμονες που δεν σας προστατευσαν ενω κανατε το ηθικο χρεος σας ως ανθρωποι και πολιτες?
    Αν συνέβαινε σε εσένα ένα γεγονός και χρειαζόσουν μαρτυρες εκεί να σε δω. Υπάρχει πρόγραμμα προστασίας μαρτύρων από την αστυνομία και τρόποι με τους οποίους αλλάζουν εικονικά ονοματεπώνυμο οι μάρτυρες και αναφέρονται μέσα στην δικογραφία με ψευδονυμα. Επίσης μπορεί και να σε φυλάνε αστυνομικοί με πολιτικά κάτω από το σπίτι σου, δυστυχώς όμως δε νομιζω πως εφαρμόζεται αυτό με όλα τα αδικήματα και κατηγορίες, μόνο για σοβαρές υποθέσεις και βαριά εγκληματικότητα, πρέπει να το επεκτείνουν σχεδόν παντού. Ο μάρτυρας είναι σημαντικό στοιχείο στην απόδοση δικαιοσύνης και αν σταματήσουν όλοι να πηγαίνουν στα δικαστήρια, καλα κρασιά.

    Όσο για το τι θα έκανα εγώ. Θα κατεθετα στο δικαστήριο εάν ήμουν σίγουρος για κάτι. Σε τυχόν απειλές θα έκανα μήνυση και θα τους έγραφα. Αν καταλάβω ότι κινδυνεύει η ζωη μου, θα κοιτούσα να βγάλω άδεια για όπλο η θα είχα κάτι παράνομο μαζί μου να το χρησιμοποιησω. Σε τέτοια θέματα δεν κάνω εκπτώσεις. Υπάρχουν μέχρι και δολοφονίες που έχουν διαλευκανθεί επειδή βρέθηκαν μαρτυρες. Οπως η δολοφονία του Βαλιρακη από τους ψαράδες. Αν δεν μπορεί να με προστατέψει το κράτος δεν πειράζει θα βρω τον τρόπο μόνος μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilhs23_ : 31-01-24 στις 20:26.

  3. #5688
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι 10 χρονια μετα το μπλουμ μπορει να τον βγαλουν απο το βυθο - δικαιοσυνη

  4. #5689
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ερώτηση πριν πάω σε λογιστή.
    Ενδεχομένως να είναι κληρονόμος η μητέρα μου μεγάλης ηλικίας σε ένα διαμέρισμα. Ποσοστό 20% μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου. Δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα γιατί δεν έχει εντοπιστεί διαθήκη.
    Μάλλον όμως δεν υπάρχει διαθήκη αλλά αυτό δεν το ξέρουμε. Εφόσον δεν υπάρχει, η μητέρα μου και άλλοι 4 δικαιούχοι αδέλφια τους αναλογεί το 20% Ο θανών δεν είχε οικογένεια.

    Μου λέει ένας αδελφός της μητέρας μου και αυτός ίσως δικαιούχος ότι πρέπει να το δηλώσει η μητέρα μου όπως και οι λοιποί το 20% ποσοστό άμεσα στο Ε9 ακόμα και αν δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα ότι είναι κληρονόμοι.
    Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να δηλώσουμε το ακίνητο στο Ε9 χωρίς ακόμα να γνωρίζουμε αν είμαστε πραγματικά κληρονόμοι χωρίς κανένα έγγραφο; Αυτό που έχουμε είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου του θανόντος ιδιοκτήτη. Αν πρέπει όμως τι περιθώριο έχουμε;

  5. #5690
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση πριν πάω σε λογιστή.
    Ενδεχομένως να είναι κληρονόμος η μητέρα μου μεγάλης ηλικίας σε ένα διαμέρισμα. Ποσοστό 20% μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου. Δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα γιατί δεν έχει εντοπιστεί διαθήκη.
    Μάλλον όμως δεν υπάρχει διαθήκη αλλά αυτό δεν το ξέρουμε. Εφόσον δεν υπάρχει, η μητέρα μου και άλλοι 4 δικαιούχοι αδέλφια τους αναλογεί το 20% Ο θανών δεν είχε οικογένεια.

    Μου λέει ένας αδελφός της μητέρας μου και αυτός ίσως δικαιούχος ότι πρέπει να το δηλώσει η μητέρα μου όπως και οι λοιποί το 20% ποσοστό άμεσα στο Ε9 ακόμα και αν δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα ότι είναι κληρονόμοι.
    Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να δηλώσουμε το ακίνητο στο Ε9 χωρίς ακόμα να γνωρίζουμε αν είμαστε πραγματικά κληρονόμοι χωρίς κανένα έγγραφο; Αυτό που έχουμε είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου του θανόντος ιδιοκτήτη. Αν πρέπει όμως τι περιθώριο έχουμε;
    Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει επίσημα μεταβίβαση, τι να δηλώσεις;

  6. #5691
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Αν δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής κληρονομίας, τότε γίνεται (δήλωση) μετά το πέρας του χρονικού διαστήματος που ο νόμος ορίζει οτι μπορεί να γίνει αποποίηση.

    Η ΑΑΔΕ πιθανώς να έχει και το δικό της χρόνο από την στιγμή της αποδοχής (αφού περάσει ο χρόνος της αποποίησης άπρακτος) και μετά που θα πρέπει να γίνεται ενημέρωση του Ε9.

    Κώδικας:
    Σε περίπτωση κληρονομικής διαδοχής, η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται εμπρόθεσμα μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της λήξης της προθεσμίας αποποίησης της κληρονομίας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 06-02-24 στις 13:31.

  7. #5692
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει επίσημα μεταβίβαση, τι να δηλώσεις;
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τα βρήκα και είναι ακριβώς όπως τα λέτε. Με τρέλανε με τις βλακείες του και είναι και μορφωμένος άνθρωπος.
    Κακώς και έκανα την ερώτηση γιατί ήταν ηλίθια.

  8. #5693
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση πριν πάω σε λογιστή.
    Ενδεχομένως να είναι κληρονόμος η μητέρα μου μεγάλης ηλικίας σε ένα διαμέρισμα. Ποσοστό 20% μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου. Δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα γιατί δεν έχει εντοπιστεί διαθήκη.
    Μάλλον όμως δεν υπάρχει διαθήκη αλλά αυτό δεν το ξέρουμε. Εφόσον δεν υπάρχει, η μητέρα μου και άλλοι 4 δικαιούχοι αδέλφια τους αναλογεί το 20% Ο θανών δεν είχε οικογένεια.

    Μου λέει ένας αδελφός της μητέρας μου και αυτός ίσως δικαιούχος ότι πρέπει να το δηλώσει η μητέρα μου όπως και οι λοιποί το 20% ποσοστό άμεσα στο Ε9 ακόμα και αν δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα ότι είναι κληρονόμοι.
    Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να δηλώσουμε το ακίνητο στο Ε9 χωρίς ακόμα να γνωρίζουμε αν είμαστε πραγματικά κληρονόμοι χωρίς κανένα έγγραφο; Αυτό που έχουμε είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου του θανόντος ιδιοκτήτη. Αν πρέπει όμως τι περιθώριο έχουμε;
    Να πω κάτι πιο σοβαρό από την παραπάνω απορία;

    Έχετε ψάξει αν ο θανων είχε αφήσει χρέη; Γιατί ενδέχεται μαζί με το 20% στο ακίνητο που αν μιλάμε για πολύ ιδιοκτησία πρακτικά προβλέπω να μείνει στα αζήτητα και να μην το αξιοποιήσετε σε τίποτα λογω διαφωνιών, μπορεί και να βρεθεί η μητέρα σου και όλοι οι κληρονόμοι με τα χρέη του αποβιωσαντα. Ψάξτε το πρώτα. Σε αντίστοιχη κληρονομια της μητέρας μου κάναμε αποποίηση, και τυχεροί είμασταν που μας βρήκαν μας ειδοποίησαν και μετά ενημερώσαμε και άλλους συγγενείς, ο αποβιωσαντας ξάδερφος χωρίς οικογενεια και αδέρφια είχε αφήσει χρέη σε ΙΚΑ και εφορία.

    Για τα υπόλοιπα, το ακίνητο δηλώνεται αφού περάσει στην κατοχή σας. Αν εντός 6 μηνών δεν κάνετε αποποίηση θεωρείται ότι πέρασε σε εσάς και δεχτήκατε σιωπηρά την κληρονομιά.

  9. #5694
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω κάτι πιο σοβαρό από την παραπάνω απορία;

    Έχετε ψάξει αν ο θανων είχε αφήσει χρέη; Γιατί ενδέχεται μαζί με το 20% στο ακίνητο που αν μιλάμε για πολύ ιδιοκτησία πρακτικά προβλέπω να μείνει στα αζήτητα και να μην το αξιοποιήσετε σε τίποτα λογω διαφωνιών, μπορεί και να βρεθεί η μητέρα σου και όλοι οι κληρονόμοι με τα χρέη του αποβιωσαντα. Ψάξτε το πρώτα. Σε αντίστοιχη κληρονομια της μητέρας μου κάναμε αποποίηση, και τυχεροί είμασταν που μας βρήκαν μας ειδοποίησαν και μετά ενημερώσαμε και άλλους συγγενείς, ο αποβιωσαντας ξάδερφος χωρίς οικογενεια και αδέρφια είχε αφήσει χρέη σε ΙΚΑ και εφορία.

    Για τα υπόλοιπα, το ακίνητο δηλώνεται αφού περάσει στην κατοχή σας. Αν εντός 6 μηνών δεν κάνετε αποποίηση θεωρείται ότι πέρασε σε εσάς και δεχτήκατε σιωπηρά την κληρονομιά.
    Μεγάλα ποσά σε τράπεζες έχει οπότε λογικά δεν έχει χρέη. Υπάρχει ένα δεύτερο όνομα μέσα (αδελφή) στους λογαριασμούς αλλά δεν ξέρουμε αν πραγματικά τα δικαιούται γιατί πιθανόν να το είχε προσθέσει το όνομα ο θανών πριν το 2012 που η προσθήκη γινόταν τότε και χωρίς την παρουσία και των δύο σε κατάστημα τράπεζας για υπογραφές. Έβαζες ένα δεύτερο όνομα μέσα και πήγαινε το δεύτερο άτομο κάποια στιγμή και υπέγραφε αν του το έλεγε αυτός που είχε τον λογαριασμό. Δηλαδή η αδελφή δεν το ήξερε αλλά είδε το όνομα της μέσα τώρα όταν βρέθηκαν τα βιβλιάρια χωρίς να είχε υπογράψει ποτέ ως συνδιακιούχος. Αν δεν φαίνονται τώρα στο Ε1 του συνδικαιούχου στο Ε1 υπάρχει θέμα.
    Θα δω τώρα πως μπορώ να ψάξω τις τράπεζες και να έχω πρόσβαση για τους λογαριασμούς στις τράπεζες και αν πραγματικά με την σημερινή νομοθεσία μπορεί αυτός που είχε τοποθετηθεί από τον θανόντα ως συνδικαιούχος στην πραγματικότητα μπορεί να κάνει ανάληψη όλα τα ποσά και να τα μεταφέρει σε δικό του λογαριασμό.

  10. #5695
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλα ποσά σε τράπεζες έχει οπότε λογικά δεν έχει χρέη. Υπάρχει ένα δεύτερο όνομα μέσα (αδελφή) στους λογαριασμούς αλλά δεν ξέρουμε αν πραγματικά τα δικαιούται γιατί πιθανόν να το είχε προσθέσει το όνομα ο θανών πριν το 2012 που η προσθήκη γινόταν τότε και χωρίς την παρουσία και των δύο σε κατάστημα τράπεζας για υπογραφές. Έβαζες ένα δεύτερο όνομα μέσα και πήγαινε το δεύτερο άτομο κάποια στιγμή και υπέγραφε αν του το έλεγε αυτός που είχε τον λογαριασμό. Δηλαδή η αδελφή δεν το ήξερε αλλά είδε το όνομα της μέσα τώρα όταν βρέθηκαν τα βιβλιάρια χωρίς να είχε υπογράψει ποτέ ως συνδιακιούχος. Αν δεν φαίνονται τώρα στο Ε1 του συνδικαιούχου στο Ε1 υπάρχει θέμα.
    Θα δω τώρα πως μπορώ να ψάξω τις τράπεζες και να έχω πρόσβαση για τους λογαριασμούς στις τράπεζες και αν πραγματικά με την σημερινή νομοθεσία μπορεί αυτός που είχε τοποθετηθεί από τον θανόντα ως συνδικαιούχος στην πραγματικότητα μπορεί να κάνει ανάληψη όλα τα ποσά και να τα μεταφέρει σε δικό του λογαριασμό.
    Ο συνδικαιούχος μπορεί προφανώς να κάνει ανάληψη όλο το ποσό.
    Τυπικά δικαιούται μόνο αυτό που τεκμαίρεται ότι είναι δικό του και το υπόλοιπο πρέπει να "κληρονομηθεί", αλλά στην πράξη δύσκολα εφαρμόζεται.

  11. #5696
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλα ποσά σε τράπεζες έχει οπότε λογικά δεν έχει χρέη. Υπάρχει ένα δεύτερο όνομα μέσα (αδελφή) στους λογαριασμούς αλλά δεν ξέρουμε αν πραγματικά τα δικαιούται γιατί πιθανόν να το είχε προσθέσει το όνομα ο θανών πριν το 2012 που η προσθήκη γινόταν τότε και χωρίς την παρουσία και των δύο σε κατάστημα τράπεζας για υπογραφές. Έβαζες ένα δεύτερο όνομα μέσα και πήγαινε το δεύτερο άτομο κάποια στιγμή και υπέγραφε αν του το έλεγε αυτός που είχε τον λογαριασμό. Δηλαδή η αδελφή δεν το ήξερε αλλά είδε το όνομα της μέσα τώρα όταν βρέθηκαν τα βιβλιάρια χωρίς να είχε υπογράψει ποτέ ως συνδιακιούχος. Αν δεν φαίνονται τώρα στο Ε1 του συνδικαιούχου στο Ε1 υπάρχει θέμα.
    Θα δω τώρα πως μπορώ να ψάξω τις τράπεζες και να έχω πρόσβαση για τους λογαριασμούς στις τράπεζες και αν πραγματικά με την σημερινή νομοθεσία μπορεί αυτός που είχε τοποθετηθεί από τον θανόντα ως συνδικαιούχος στην πραγματικότητα μπορεί να κάνει ανάληψη όλα τα ποσά και να τα μεταφέρει σε δικό του λογαριασμό.
    Καλά... Επειδή μάλλον προβλέπω να μπλέξετε με κληρονομικα ζητήματα, βρείτε δικηγόρο να τον πληρώσετε και να σας κατατοπίσει. Πρόσβαση από μόνος σου δεν έχεις σε καμία απολύτως πληροφορία των τραπεζικών λογαριασμών εκτός ότι καταφέρει να μάθει ο δικηγόρος. Η αδερφή εφόσον αυτη είναι μέσα στους συνδικαιουχους, εάν δεν έχει ενημερωθεί η τράπεζα για τον θάνατο του κυρίου δικαιούχου για να μπλοκάρει τον λογαριασμό, τότε ο συνδικαιουχος μπορεί να τα πάρει όλα, εάν τώρα ευσταθεί αυτο που λες με τις υπογραφές δεν το ξέρω, ρώτα τον δικηγόρο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συνδικαιούχος μπορεί προφανώς να κάνει ανάληψη όλο το ποσό.
    Τυπικά δικαιούται μόνο αυτό που τεκμαίρεται ότι είναι δικό του και το υπόλοιπο πρέπει να "κληρονομηθεί", αλλά στην πράξη δύσκολα εφαρμόζεται.
    Μπορούν οι κληρονόμοι αν δεν τα βρουν με τον συνδικαιουχο να κάνουν δικαστήριο και να τους αποδοθούν τα ποσά, προφανώς τα κάνουν ανάληψη και τα μεταφέρουν σε δικούς τους λογαριασμούς μετά. Είχε μπλέξει ο θείος μου με κάτι τέτοια δικαστήρια με κάτι συγγενείς του πατέρα του όταν αυτός πέθανε επειδή ο πατέρας του είχε κι άλλα παιδιά εκτός γάμου, τα άλλα του παιδιά όταν μυρίστηκαν το ποσό πολλά ήταν τα λεφτά σε λογαριασμό με συνδικαιούχους τον θείο και αυτόν, έκαναν δικαστήριο για να τους αποδοθούν το 1/2 των χρημάτων του λογαριασμού και σε αυτούς, έτσι μπλόκαραν τους λογαριασμούς μέχρι να βγει απόφαση, έφτασε ως το εφετείο μετά την πενταετία. Ο θείος μου ευτυχώς κέρδισε το δικαστήριο.

  12. #5697
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση πριν πάω σε λογιστή.
    Ενδεχομένως να είναι κληρονόμος η μητέρα μου μεγάλης ηλικίας σε ένα διαμέρισμα. Ποσοστό 20% μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου. Δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα γιατί δεν έχει εντοπιστεί διαθήκη.
    Μάλλον όμως δεν υπάρχει διαθήκη αλλά αυτό δεν το ξέρουμε. Εφόσον δεν υπάρχει, η μητέρα μου και άλλοι 4 δικαιούχοι αδέλφια τους αναλογεί το 20% Ο θανών δεν είχε οικογένεια.

    Μου λέει ένας αδελφός της μητέρας μου και αυτός ίσως δικαιούχος ότι πρέπει να το δηλώσει η μητέρα μου όπως και οι λοιποί το 20% ποσοστό άμεσα στο Ε9 ακόμα και αν δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα ότι είναι κληρονόμοι.
    Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να δηλώσουμε το ακίνητο στο Ε9 χωρίς ακόμα να γνωρίζουμε αν είμαστε πραγματικά κληρονόμοι χωρίς κανένα έγγραφο; Αυτό που έχουμε είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου του θανόντος ιδιοκτήτη. Αν πρέπει όμως τι περιθώριο έχουμε;
    Πως θα δηλωσει το οτιδηποτε ο οποισδηποτε χωρις αποδοχη κληρονομιας ακομα και αν δεν υπαρχει εγγραφη κληρονομια? Πρεπει να πατε σε συμβολαιογραφο (ισως και δικηγορο αν ψηφιστηκε ο νομος Φλωριδη που ηθελε να τους δωσει αυτο το παρεργο δωρακι) να γινει ελεγχος για τυχον υπαρξη κληρονομιας ή αλλων συγγενων στη σειρα διαδοχης πριν απο εσας ή παραλληλα, να βγει πιστοποιητικο εγγυτερων συγγενων και κληρονομητηριο, πρεπει ο καθενας απο τους 5 δικαιουχους να πει αν αποδεχεται ή αποποιειται. Πρεπει να εχετε ελεγξει προσεχτικα αν υπαρχουν χρεη-δανεια-οφειλες γιατι οποιος κανει αποδοχη κληρονομιας γινεται πληρως αποδεκτης και ολων των χρεων εις ολοκληρο και απεριοριστο εκτος και αν κανει ειδικη διαδικασια περιορισμου των απαιτησεων μεχρι του ποσοστου κληρονομιας λχ 20% που θελει δικαστικη αποφαση και αργει παρα πολυ-την κωλυσιεργουν γιατι δεν θελουν οι πιστωτες/κρατος τον περιορισμο ευθυνης.

    Αν υπαρχουν δανεια/οφειλες σε τραπεζες θα πρεπει να γινει αναδοχη χρεων με τα οικεια ιδρυματα με βαση το κληρονομητηριο που θα συνταχθει. Αν υπαρχουν χρηματικα ποσα ή ακινητες αξιες που κληρονομουνται θα πρεπει να δηλωθουν και πληρωθουν φοροι κληρονομιας. Εχει δουλιτσα γενικα.

    Μετα αφου γινουν ολα αυτα και ο καθενας αποδεχτει το ποσοστο του και τι του αναλογει θα πρεπει να γινουν οι συμβολαιογραφικες πραξεις μεταβιβασης καθως μπορει να μην ειναι καν μεσα στην περιουσια ως Υψηλος Κυριος ή Επικαρπωτης η μητερα σου αρα θα πρεπει να ερθει στο ονομα της το 20% αυτων που κληρονομει με τα αντιστοιχα δικαιωματα. Τοτε θα εμφανιστουν στο My Property οπου θα εχει κανει ο συμβολαιογραφος τις εγγραφες, θα τις αποδεχτειτε και μετα θα κανετε τις δηλωσεις στο Ε9 (ακομα δεν υπαρχει αυτοματη διασυνδεση Ε9 με My Property).

    Αυτο θυμομουν οτι ισχυε και δεν θυμαμαι να εχει αλλαξει ως διαδικασια/κυκλωμα.

    Επισης προσοχη γιατι υπαρχουν συγκεκριμενη χρονοι-προθεσμιες (σε μηνες) που μπορει να γινει αποδοχη και αποποιηση ή η κινηση περιορισμου της ευθυνης και αναλογως αν γνωριζε το προσωπο οτι ειναι κληρονομος (μικροτερες προθεσμιες) ή οχι (μεγαλυτερη χρονικη ανοχη) ή διαμενει στο εξωτερικο.

    Συμβουλευτειτε καλυτερα συμβολαιογραφο και καλυτερα αν οι 5 συγγενεις εχουν καλες σχεσεις να βρειτε εναν απο κοινου να το αναλαβει να μοιραστουν και τα συμβολαιογραφικα εξοδα που θα ειναι ενα σεβαστο ποσο.

  13. #5698
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η συνδικαιούχος δεν έχει επικαιροποιήσει ποτέ στοιχεία αφού δεν γνώριζε ότι είναι συνδικαιούχος. Το ανακάλυψε τώρα. Όταν την είχε προσθέσει ο εκλιπών δεν ζητούσαν ΑΦΜ οπότε δεν φαίνεται και στην φορολογική ης δήλωση.
    Πήγε να κάνει ανάληψη για τα έξοδα Αυτό ισχυριζόταν κηδείας και δεν του έδιναν οι τράπεζες. Αν μπόρεσε και έκανε επικαιροποίηση σίγουρα τα μετέφερε αλλού.
    Θέλω να μάθω αν πράγματι σύμφωνα με την σημερινή νομοθεσία είναι πραγματικά συνδικαιούχος. Το να έγραφε απλά ένα όνομα πάνω το βιβλιάριο το παλιό δεν λέει τίποτα.
    Όσο για τον δικηγόρο εξυπακούεται αρκεί να μην είναι λαμόγιο.

  14. #5699
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνδικαιούχος δεν έχει επικαιροποιήσει ποτέ στοιχεία αφού δεν γνώριζε ότι είναι συνδικαιούχος. Το ανακάλυψε τώρα. Όταν την είχε προσθέσει ο εκλιπών δεν ζητούσαν ΑΦΜ οπότε δεν φαίνεται και στην φορολογική ης δήλωση.
    Πήγε να κάνει ανάληψη για τα έξοδα Αυτό ισχυριζόταν κηδείας και δεν του έδιναν οι τράπεζες. Αν μπόρεσε και έκανε επικαιροποίηση σίγουρα τα μετέφερε αλλού.
    Θέλω να μάθω αν πράγματι σύμφωνα με την σημερινή νομοθεσία είναι πραγματικά συνδικαιούχος. Το να έγραφε απλά ένα όνομα πάνω το βιβλιάριο το παλιό δεν λέει τίποτα.
    Όσο για τον δικηγόρο εξυπακούεται αρκεί να μην είναι λαμόγιο.
    Κανένας δεν θέλει λαμογιο επαγγελματία για τις δουλειές του, απλά εννοώ πως δεν είναι επιλογή ο δικηγόρος, πρέπει να μπει αναγκαστικά διότι δεν παίζει να σε πληροφορήσουν τίποτα οι υπάλληλοι αν δεν είσαι μέσα στον λογαριασμό.
    Την επικαιροποίηση στοιχείων την κάνει άνετα στο κατάστημα δίνοντας τα δικαιολογητικά και μετά κάνει ότι θέλει. Αυτό με τις υπογραφές δεν το ξέρω ενδέχεται να ισχύει ότι λες, μπορεί και όχι.

  15. #5700
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αφού δεν υπάρχει κάποιος ο οποίος να ξέρει σίγουρα τα οικονομικά πάρε δώσε του κληρονομούμενου, νομίζω ότι πρέπει να ορισθεί δικηγόρος ή λογιστής (δεν ξέρω) για να βρει τι περιουσία κινητή και πιθανόν ακίνητη είχε.
    Αυτό πρέπει να γίνει για να εξασφαλιστείτε από πιθανόν χρέη, λοιπές υποχρεώσεις και άλλες δυσάρεστες εκπλήξεις.

    Η προθεσμία για αποποίηση είναι τυπικά 4 μήνες και δεν δέχεται παράταση. Αν δικαστικά μπορεί να ζητηθεί παράταση δεν ξέρω.
    Μετά τους 4 μήνες η κληρονομιά είναι υποχρεωτική. ΟΙ 4 μήνες μετράνε μετά την ληξιαρχική πράξη θανάτου ή μετά τη δημοσίευση τελεσίδικης δικαστικής απόφασης σχετικά με την κληρονομιά. Η τελεσίδικη δικαστική απόφαση μπορεί να δημοσιευτεί χωρίς περιθώριο χρονικό.

    Η προθεσμία για ατελώς αποδοχή είναι 6 μήνες και δίδεται παράταση 3 μηνών. Μετά αρχίζουν τα διάφορα πρόστιμα.

    Αυτά ίσχυαν πριν 7 χρόνια περίπου και αν έχει αλλάξει κάτι θα είναι καμιά λεπτομέρεια.

    Αφού αποφασίσουμε ότι δεχόμαστε την κληρονομιά, μέσω συμβολαιογράφου συνήθως (τώρα και ηλεκτρονικά) καταθέτουμε τη δήλωση αποδοχής στη ΔΟΥ και αφού πάρουμε την σχετική βεβαίωση, προχωρούμε σε όποιο χρόνο θέλουμε τη συμβολαιογραφική μεταβίβαση των ακινήτων όλων ή ενός-ενός και όταν γίνει αυτό τότε μόνο ενημερώνουμε το Ε9.

    Ευνόητο είναι ότι αν υπάρχει κοινός λογαριασμός γίνεται άμεση διευθέτηση, έχοντας υπόψη (όλοι οι κληρονόμοι) ότι η χειρότερη συμφωνία είναι η καλύτερη επίσημη απόφαση.

Σελ. 380 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 360370375378379380381382385 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας