Σελ. 87 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788899297107 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.291-1.305 από 5761
  1. #1291
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα 5800 δεν αφαιρείται το επίδομα ανεργίας;
    Αφαιρείται αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν αυτό επηρεάζει και τις αποδείξεις.
    Κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται αποδείξεις για τα πραγματικά της εισοδήματα (αφού αφαιρείται το επίδομα απ'τα τεκμήρια). Αλλά για να μην κάψω κάποιον (εφ' όσον δεν το ξέρω με σιγουριά το θέμα) του λέω να βάλει λίγες παραπάνω αποδείξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 13-07-12 στις 11:52.

  2. #1292
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφαιρείται αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν αυτό επηρεάζει και τις αποδείξεις.
    Κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται αποδείξεις για τα πραγματικά της εισοδήματα (αφού αφαιρείται το επίδομα απ'τα τεκμήρια). Αλλά για να μην κάψω κάποιον (εφ' όσον δεν το ξέρω με σιγουριά το θέμα) του λέω να βάλει λίγες παραπάνω αποδείξεις.
    Ούτε εγώ είμαι σίγουρος και το ρώτησα επειδή είχα δει
    το μήνυμά σου #1238. Αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας
    μας πει πώς τεκμηριώνεται αυτό. Η σελίδα του forin
    που έχω δει δεν με πείθει.

    Δες επίσης τα μηνύματα #1217, #1234.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 21706 : 13-07-12 στις 12:40.

  3. #1293
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ είμαι σίγουρος και το ρώτησα επειδή είχα δει
    το μήνυμά σου #1238. Αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας
    μας πει πώς τεκμηριώνεται αυτό. Η σελίδα του forin
    που έχω δει δεν με πείθει.

    Δες επίσης τα μηνύματα #1217, #1234.
    Κάποια πράγματα είναι σίγουρα γιατί τα έχω δει στην πράξη.
    Η σύγκριση πραγματικών-τεκμαρτών εισοδημάτων γίνεται αφού αφαιρεθούν από τα τεκμήρια ορισμένα ποσά του πίνακα 6 (επίδομα ανεργίας, ΕΚΑΣ, κτλ)
    Η αφαίρεση γίνεται αυτόματα από το σύστημα του taxisnet. Στο τελευταίο παράδειγμα της κοπέλας κατά πάσα πιθανότητα χρειαζόταν αποδείξεις για τα πραγματικά της εισοδήματα. Απλά με μπέρδεψε το γεγονός οτι της βγήκε να πληρώσει φόρο (τελικά δεν είχε τσεκάρει τον 017), και προς στιγμήν εξέτασα το ενδεχόμενο να χρειάζεται αποδείξεις για τα τεκμαρτά της εισοδήματα (πριν αφαιρεθούν τα ποσά του πίνακα 6).

    Υ.Γ. Έκανα την διόρθωση στο μήνυμα #1283. Ευχαριστώ για την επισήμανση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 13-07-12 στις 13:18.

  4. #1294
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια πράγματα είναι σίγουρα γιατί τα έχω δει στην πράξη.
    Η σύγκριση πραγματικών-τεκμαρτών εισοδημάτων γίνεται αφού αφαιρεθούν από τα τεκμήρια ορισμένα ποσά του πίνακα 6 (επίδομα ανεργίας, ΕΚΑΣ, κτλ)
    Η αφαίρεση γίνεται αυτόματα από το σύστημα του taxisnet. Στο τελευταίο παράδειγμα της κοπέλας κατά πάσα πιθανότητα χρειαζόταν αποδείξεις για τα πραγματικά της εισοδήματα. Απλά με μπέρδεψε το γεγονός οτι της βγήκε να πληρώσει φόρο (τελικά δεν είχε τσεκάρει τον 017), και προς στιγμήν εξέτασα το ενδεχόμενο να χρειάζεται αποδείξεις για τα τεκμαρτά της εισοδήματα (πριν αφαιρεθούν τα ποσά του πίνακα 6).

    Υ.Γ. Έκανα την διόρθωση στο μήνυμα #1283. Ευχαριστώ για την επισήμανση.
    Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως γράφονται οι οδηγίες πρέπει να
    έχει κανείς μαντικές ικανότητες για να βγάλει συμπέρασμα.
    Παράδειγμα:
    Το ποσό των αποδείξεων δαπανών, που απαιτείται να προσκομισθούν,
    ορίζεται σε ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) του ατομικού εισοδήματος
    του φορολογουμένου, του δηλούμενου και φορολογούμενο σύμφωνα με τις
    γενικές διατάξεις και για ποσό εισοδήματος μέχρι εξήντα χιλιάδες (60.000)
    ευρώ.
    Μια ασύντακτη φράση γραμμένη στο γόνατο που μας παραπέμπει
    σε κάποιες μυστηριώδεις «γενικές διατάξεις».

  5. #1295
    Εγγραφή
    13-07-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    θελω να ρωτησω γιατι εχω πολυ αγχος!το 2011 δουλευα και εβγαλα πανω απο το αφορολογητο καπου 10500ευρω μικτα!δεν εκανα φορολογικη δηλωση ομως γιατι δεν ηξερα και επειδη ειμαι φοιτητρια ! τωρα επιασα μια δουλεια και μου ζητουν χαρτι απο την εφορια για να ανοιξω λογαριασμο μισθοδοσιας στην τραπεζα..!τι θα παθω που δεν εκανα φορολογικη δηλωση?και γινεται να παρω το εκαθαριστικο του πατερα μου σαν προστατευμενο μελος για να ανοιξω λογαριασμο?ειμαι πολυ αγχωμενη αν ξερει καποιος να με βοηθησει γιατι θα τρελαθω!

  6. #1296
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afrodith Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω να ρωτησω γιατι εχω πολυ αγχος!το 2011 δουλευα και εβγαλα πανω απο το αφορολογητο καπου 10500ευρω μικτα!δεν εκανα φορολογικη δηλωση ομως γιατι δεν ηξερα και επειδη ειμαι φοιτητρια ! τωρα επιασα μια δουλεια και μου ζητουν χαρτι απο την εφορια για να ανοιξω λογαριασμο μισθοδοσιας στην τραπεζα..!τι θα παθω που δεν εκανα φορολογικη δηλωση?και γινεται να παρω το εκαθαριστικο του πατερα μου σαν προστατευμενο μελος για να ανοιξω λογαριασμο?ειμαι πολυ αγχωμενη αν ξερει καποιος να με βοηθησει γιατι θα τρελαθω!
    Τη δήλωση για τα εισοδήματα του 2011 μπορείς να
    την κάνεις μέχρι 31/7.

  7. #1297
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afrodith Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω να ρωτησω γιατι εχω πολυ αγχος!το 2011 δουλευα και εβγαλα πανω απο το αφορολογητο καπου 10500ευρω μικτα!δεν εκανα φορολογικη δηλωση ομως γιατι δεν ηξερα και επειδη ειμαι φοιτητρια ! τωρα επιασα μια δουλεια και μου ζητουν χαρτι απο την εφορια για να ανοιξω λογαριασμο μισθοδοσιας στην τραπεζα..!τι θα παθω που δεν εκανα φορολογικη δηλωση?και γινεται να παρω το εκαθαριστικο του πατερα μου σαν προστατευμενο μελος για να ανοιξω λογαριασμο?ειμαι πολυ αγχωμενη αν ξερει καποιος να με βοηθησει γιατι θα τρελαθω!
    Η τραπεζα θελει μονο το ΑΦΜ. Δεν την ενδιαφερει αν εχεις κανει ή οχι δηλωση. ΑΝ δεν εχεις ΑΦΜ πρεπει να βγαλεις. Ειναι πολυ ευκολο , το βγαζεις ακομα και απο τα ΚΕΠ. Αν σου ζητησουν και φορολογικη ενημερωτητα πας στην εφορια που ανηκεις και το ζητας, βγαινει αμεσως.
    Τα εισοδηματα του 2011 τα δηλωνεις φετος.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  8. #1298
    Πέρυσι εργάστηκα στην απογραφή, το Σεπτέμβρη τελείωσα τις σπουδές μου, είμαι άνεργη, δεν έχω κάποιο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά μου και θέλω να κάνω φορολογική δήλωση για να πάρω την επιστροφή του φόρου που μου παρακρατήθηκε. Το σπίτι που μένω το έχει δηλώσει ο πατέρας μου για το 2011 ως ενοίκιο για κατοικία παιδιών που σπουδάζουν. Στον πίνακα 5 δεν έχω δηλώσει τίποτα. Στον πίνακα 7 δηλώνω το ΑΦΜ του πατέρα μου που μισθώνει την κατοικία για μένα ή το ΑΦΜ της ιδιοκτήτριας; Επίσης στον πίνακα 7 σειρά 1 πρέπει να βάλω δαπάνες τουλάχιστον 25% του εισοδήματος που δηλώνώ (περίπου 520 ευρώ);
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elena_chrys : 13-07-12 στις 21:21.

  9. #1299
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elena_chrys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρυσι εργάστηκα στην απογραφή, το Σεπτέμβρη τελείωσα τις σπουδές μου, είμαι άνεργη, δεν έχω κάποιο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά μου και θέλω να κάνω φορολογική δήλωση για να πάρω την επιστροφή του φόρου που μου παρακρατήθηκε. Το σπίτι που μένω το έχει δηλώσει ο πατέρας μου για το 2011 ως ενοίκιο για κατοικία παιδιών που σπουδάζουν. Στον πίνακα 5 δεν έχω δηλώσει τίποτα. Στον πίνακα 7 δηλώνω το ΑΦΜ του πατέρα μου που μισθώνει την κατοικία για μένα ή το ΑΦΜ της ιδιοκτήτριας; Επίσης στον πίνακα 7 σειρά 1 πρέπει να βάλω δαπάνες τουλάχιστον 25% του εισοδήματος που δηλώνώ (περίπου 520 ευρώ);
    Αν έχεις γεννηθεί από 01/01/1981 και μετά τσεκάρεις τον κωδικό 017 (πίνακας 2)

    Στον κωδικό 507 (πίνακας 4 - 'Εισόδημα που δεν εντάσσεται....') βάλε το ακαθάριστο ποσό που εισέπραξες από την απογραφή. Το πιο σωστό εδώ είναι να μπει το καθαρό ποσό προ φόρου (ακαθάριστο μείον κρατήσεις) αλλά η παρακράτηση του 20% έγινε επί του ακαθαρίστου. Δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα γι' αυτό το θέμα αλλά στην περίπτωσή σου δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο (έχεις χαμηλά εισοδήματα). Οπότε βάλε το ακαθάριστο.

    Στον κωδικό 605 (πίνακας 8) βάλε την παρακράτηση του 20% (το ποσό που θα πάρεις πίσω).

    Στο πινακάκι 10 του πίνακα 7 βάζεις το ΑΦΜ του πατέρα σου και τσεκάρεις οτι είσαι φιλοξενούμενη. Η κατοικία αυτή αποτελεί τεκμήριο για τον πατέρα σου και όχι για σένα (δες και την σελίδα 44 των οδηγιών του υπουργείου http://www.minfin.gr/content-api/bet...os2012/content )


    Στον κωδικό 049 (πίνακας 7) θα βάλεις το 25% των τεκμηρίων σου (δηλαδή το 25% των 3000 ευρω = 750 ευρώ. Βάλε 800 ευρώ να είσαι καλυμμένη)
    Έχεις δηλαδή τα ελάχιστα τεκμήρια διαβίωσης για άγαμο (3000 ευρώ) και καθότι το ποσό αυτό υπερβαίνει τα πραγματικά σου εισοδήματα (520 ευρώ) θα υπολογίσεις αποδείξεις ίσες με το 25% των τεκμηρίων σου.

  10. #1300
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις γεννηθεί από 01/01/1981 και μετά τσεκάρεις τον κωδικό 017 (πίνακας 2)

    Στον κωδικό 507 (πίνακας 4 - 'Εισόδημα που δεν εντάσσεται....') βάλε το ακαθάριστο ποσό που εισέπραξες από την απογραφή. Το πιο σωστό εδώ είναι να μπει το καθαρό ποσό προ φόρου (ακαθάριστο μείον κρατήσεις) αλλά η παρακράτηση του 20% έγινε επί του ακαθαρίστου. Δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα γι' αυτό το θέμα αλλά στην περίπτωσή σου δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο (έχεις χαμηλά εισοδήματα). Οπότε βάλε το ακαθάριστο.

    Στον κωδικό 605 (πίνακας 8) βάλε την παρακράτηση του 20% (το ποσό που θα πάρεις πίσω).

    Στο πινακάκι 10 του πίνακα 7 βάζεις το ΑΦΜ του πατέρα σου και τσεκάρεις οτι είσαι φιλοξενούμενη. Η κατοικία αυτή αποτελεί τεκμήριο για τον πατέρα σου και όχι για σένα (δες και την σελίδα 44 των οδηγιών του υπουργείου http://www.minfin.gr/content-api/bet...os2012/content )


    Στον κωδικό 049 (πίνακας 7) θα βάλεις το 25% των τεκμηρίων σου (δηλαδή το 25% των 3000 ευρω = 750 ευρώ. Βάλε 800 ευρώ να είσαι καλυμμένη)
    Έχεις δηλαδή τα ελάχιστα τεκμήρια διαβίωσης για άγαμο (3000 ευρώ) και καθότι το ποσό αυτό υπερβαίνει τα πραγματικά σου εισοδήματα (520 ευρώ) θα υπολογίσεις αποδείξεις ίσες με το 25% των τεκμηρίων σου.
    Ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!! Με κατατόπισες πλήρως!!! ")

  11. #1301
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    για το πίνακα ανάλωσης κεφαλαίου δεν μπορώ να βγάλω άκρη

    Απορία 1: άρθρο 19 κφε - παρ 2 - περ ζ, λέει "Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου αυτού ανά έτος, ... εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών."

    στο forin.gr λέει "Κατ’ εξαίρεση, για τις χρήσεις 2008 και 2009 αφαιρούνται οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε. μόνο εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου (Ν. 3763/2009, Άρθρο 3 § 4)."

    στο δε σχετικό άρθρο αναφέρει "εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου. Το προηγούμενο εδάφιο εφαρμόζεται για εισοδήματα που αποκτώνται και δαπάνες που πραγματοποιούνται από το οικονομικό έτος 2009 και επόμενα"

    λέει δλδ για τη δήλωση του 2009 κ τις επόμενες?? ποιές επόμενες??? το 2012 κ το 2011 έχουμε σίγουρα τεκμήρια, το 2010 όμως δεν είχαμε απ' όσο θυμάμαι. Πως το καταλαβαίνει κανείς αυτό; κ τι γίνεται με τα προηγούμενα χρόνια; 2007, 2006, 2005 κλπ;;;;

    Απορία 2: έχω ένα αυτοκίνητο 1400κε, πρώτη κυκλοφορία 2003. φέτος έχει αντικειμενική δαπάνη 3640 βάσει του πίνακα στο φυλλάδιο οδηγιών της στήλης που λέει «πάνω από 5 έτη».

    Το αυτοκίνητο το αγόρασα καινούργιο το 2003. Για το 2003, 2004, 2005, 2006 κ 2007 (δλδ μέχρι που το αυτοκίνητο έγινε 5 ετών), θα βάλω αντικειμενική δαπάνη 5200 που λέει στη στήλη μέχρι κ 5 έτη???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 14-07-12 στις 10:52.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  12. #1302
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το πίνακα ανάλωσης κεφαλαίου δεν μπορώ να βγάλω άκρη

    Απορία 1: άρθρο 19 κφε - παρ 2 - περ ζ, λέει "Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου αυτού ανά έτος, ... εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών."

    στο forin.gr λέει "Κατ’ εξαίρεση, για τις χρήσεις 2008 και 2009 αφαιρούνται οι δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε. μόνο εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου (Ν. 3763/2009, Άρθρο 3 § 4)."

    στο δε σχετικό άρθρο αναφέρει "εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου. Το προηγούμενο εδάφιο εφαρμόζεται για εισοδήματα που αποκτώνται και δαπάνες που πραγματοποιούνται από το οικονομικό έτος 2009 και επόμενα"

    λέει δλδ για τη δήλωση του 2009 κ τις επόμενες?? ποιές επόμενες??? το 2012 κ το 2011 έχουμε σίγουρα τεκμήρια, το 2010 όμως δεν είχαμε απ' όσο θυμάμαι. Πως το καταλαβαίνει κανείς αυτό; κ τι γίνεται με τα προηγούμενα χρόνια; 2007, 2006, 2005 κλπ;;;;
    Αυτό που θέλει να πει ο ποιητής είναι οτι για τον υπολογισμό της ανάλωσης κεφαλαίου προηγουμένων ετών θα αφαιρέσεις από τα πραγματικά σου εισοδήματα και εκείνα τα τεκμήρια για τα οποία είχες απαλλαγεί. Εξαίρεση αποτελούν οι χρήσεις 2008 και 2009.

    Για παράδειγμα αν το 2007 είχες αυτοκίνητο εργοστασιακής αξίας κάτω των 50000 ευρώ, δεν υπολόγιζες τεκμήρια. Για τον υπολογισμό της ανάλωσης κεφαλαίου προηγουμένων ετών, για την χρήση του 2007, θα υπολογίσεις κανονικά τα τεκμήρια του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Δεν θα κάνεις το ίδιο για τις χρήσεις 2008 και 2009.

  13. #1303
    Εγγραφή
    13-07-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ MAIK KAI 21706!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!!!

  14. #1304
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλει να πει ο ποιητής είναι οτι για τον υπολογισμό της ανάλωσης κεφαλαίου προηγουμένων ετών θα αφαιρέσεις από τα πραγματικά σου εισοδήματα και εκείνα τα τεκμήρια για τα οποία είχες απαλλαγεί. Εξαίρεση αποτελούν οι χρήσεις 2008 και 2009.

    Για παράδειγμα αν το 2007 είχες αυτοκίνητο εργοστασιακής αξίας κάτω των 50000 ευρώ, δεν υπολόγιζες τεκμήρια. Για τον υπολογισμό της ανάλωσης κεφαλαίου προηγουμένων ετών, για την χρήση του 2007, θα υπολογίσεις κανονικά τα τεκμήρια του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Δεν θα κάνεις το ίδιο για τις χρήσεις 2008 και 2009.
    thx VasP αυτό με τα προηγούμενα χρόνια το κατάλαβα, όμως το ότι

    "..... εφαρμόζεται για εισοδήματα που αποκτώνται και δαπάνες που πραγματοποιούνται από το οικονομικό έτος 2009 και επόμενα"

    σημαίνει χρήση 2009 κ 2008, αυτό δεν το καταλαβαίνω
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  15. #1305
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    thx VasP αυτό με τα προηγούμενα χρόνια το κατάλαβα, όμως το ότι

    "..... εφαρμόζεται για εισοδήματα που αποκτώνται και δαπάνες που πραγματοποιούνται από το οικονομικό έτος 2009 και επόμενα"

    σημαίνει χρήση 2009 κ 2008, αυτό δεν το καταλαβαίνω
    Η περίπτωση ζ' της παραγράφου 2 του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε. έχει αντικατασταθεί με κάποιες παραγράφους άρθρων του ν. 3842/2010
    Διάβασε την επικαιροποιημένη παράγραφο εδώ : http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

    update. Με βάση την παράγραφο 4 του άρθρου 3 του ν. 3763/2009, από το οικονομικό έτος 2009 και μετά (δηλαδή χρήση 2008 και μετά) ίσχυε ότι δεν αφαιρείς από τα πραγματικά σου εισοδήματα τα τεκμήρια από τα οποία απαλλασσόσουν για να υπολογίσεις την ανάλωση κεφαλαίου.
    Με την παράγραφο 7 του άρθρου 3 του ν. 3842/2010 ορίζεται ότι από 01/01/2010 (δηλαδή από το οικονομικό έτος 2011 και μετά) θα αφαιρούνται από τα πραγματικά σου εισοδήματα και τα τεκμήρια εκείνα για τα οποία απαλλάσσεσαι.
    Για τις χρήσεις πριν το 2008 ίσχυε ότι αφαιρούνται τα τεκμήρια ακόμα και αν απαλλασσόσουν από αυτά.

    Άρα : Χρήσεις έως και το 2007 ----> Αφαιρείς και τα απαλλασσόμενα τεκμήρια
    Χρησεις 2008 και 2009 ------> Δεν τα αφαιρείς
    Χρήσεις 2010 και μετά -------> Τα αφαιρείς



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία 2: έχω ένα αυτοκίνητο 1400κε, πρώτη κυκλοφορία 2003. φέτος έχει αντικειμενική δαπάνη 3640 βάσει του πίνακα στο φυλλάδιο οδηγιών της στήλης που λέει «πάνω από 5 έτη».

    Το αυτοκίνητο το αγόρασα καινούργιο το 2003. Για το 2003, 2004, 2005, 2006 κ 2007 (δλδ μέχρι που το αυτοκίνητο έγινε 5 ετών), θα βάλω αντικειμενική δαπάνη 5200 που λέει στη στήλη μέχρι κ 5 έτη???
    '...Τα τεκμήρια αυτά λαμβάνονται υπόψη, όπως ίσχυαν κατά τα οικεία έτη, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε..' Διαβασέ το πιο αναλυτικά εδώ : http://www.forin.gr/articles/article...%9F%CE%A5&dw=1
    Πρέπει να θυμάσαι δηλαδή τα τεκμήρια που ίσχυαν για κάθε ένα από τα προηγούμενα έτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 14-07-12 στις 18:52.

Σελ. 87 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788899297107 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας