Σελ. 90 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.336-1.350 από 5855
  1. #1336
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Έχει προκύψει ένα θέμα το οποίο ακόμα το ψάχνω αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, οπότε ρωτάω μήπως φανταστεί κανείς κάτι:

    Προβλέπεται κάποια διαδικασία όταν ο εργοδότης δεν έχει δώσει (καθόλου, ή έχει δώσει λανθασμένο) εκκαθαριστικό μισθοδοσίας, επειδή έχει περάσει σε διαδικασία πτώχευσης ή εκκαθάρισης?

    Στην περίπτωση μου γνωρίζω ότι αρκετοί συνάδελφοι, και εγώ μαζί, έχουν πάρει βεβαιώσεις αποδοχών, οι οποίες είναι λανθασμένες (αναφέρουν...μεγαλύτερο ποσό από αυτό που πραγματικά εισπράξαμε για αποδοχές). Η εταιρεία όμως δεν υφίσταται πια, ή τουλάχιστον αν υφίσταται κάτι αυτό θα είναι μόνο οι, δεν ξέρω, δικηγόροι της πτώχευσης?

    Σε αυτή την περίπτωση, εγώ τώρα τι να δηλώσω? Αρνούμαι να δηλώσω...μεγαλύτερο ποσό από αυτό που πραγματικά έλαβα. Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τις διασταυρώσεις κτλ.

    Άλλο εισόδημα δεν υπάρχει, προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

    Το θέμα είναι ότι αν και έχω τη δυνατότητα να υπολογίσω μόνος μου το καθαρό εισόδημα, από την τράπεζα, προφανώς δεν έχω τη δυνατότητα να υπολογίσω επακριβώς τι κρατήσεις ΙΚΑ έχουν κάνει και τι κρατήσεις για ΦΜΥ επίσης (σε κάτι από αυτά είναι πιθανότατα το "λάθος").

    Όπως είπα η εταιρεία δεν υφίσταται για να ρωτήσω π.χ. στο λογιστήριό της και να το λύναμε, άρα... τι να κάνω επ' αυτού τώρα? Καμιά ιδέα?
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  2. #1337
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    aleex αυτη η χωρα είναι για κλαματα, όλοι είμαστε φλου...

    Και φτασαμε μεχρι εδω. Πηγα στην εφορια σημερα, για ενα αλλο ζητημα.

    Επειδη δεν ειχε κοσμο πηγα και στο τμημα φορολογια εισοδηματος.

    Ζητησα να μου διευκρινισουν τα αμφιβολα θεματα που εχω διαπιστωσει για την αναλωση.

    Και μαντεψε:

    είχαν αγνοια. Βαζουμε όλα τα εισοδηματα, μου ειπαν, δεν αφαιρουμε κανενα τεκμηριο βαζουμε 0 στα προηγουμενα ετη εκτος της περσινης χρησης

    Και το κακο ήταν ότι επέμεναν κιολας. Ευχαριστησα και εφυγα

    Κανονικα οι λογιστες επρεπε να υπαρχουν μονο για τα περιπλοκα θεματα. Το κρατος θα έπρεπε αντικειμενικα να βοηθαει τους απλους πολιτες να εξασφαλισουν τα συμφεροντα τους, οταν βεβαια αυτα δεν ειναι παρανομα. Επρεπε να υπαρχουν γραφεια γιαυτη τη δουλεια. Τελος παντων.


    Οσο για τα ιατρικα εξοδα που λες πιστευω ότι πρέπει ή να περιμενεις μεχρι να στα αποζημιώσουν (που εγω στο προτεινω) ή θα πρεπει να πας και να ζητησεις πισω τις αποδειξεις . Ειναι κριμα ομως να χασεις 100 για να παρεις πιο γρηγορα 10.

    - - - Updated - - -

    Sovjohn, ο νομος λέει ξεκαθαρα

    Μαζί με τη δήλωση πρέπει να συνυποβάλετε βεβαίωση του εργοδότη, από την οποία να προκύπτει το είδος των αποδοχών ή συντάξεων, το ακαθάριστο και καθαρό ποσό, οι κρατήσεις και ο φόρος που αναλογεί και παρακρατήθηκε. Ειδικά, οι μισθωτοί που δεν εισέπραξαν δεδουλευμένες αποδοχές του έτους 2011 και δεν τους χορηγήθηκε βεβαίωση αποδοχών λόγω επίσχεσης εργασίας ή λόγω πτώχευσής του εργοδότη ή από λόγους ανώτερης βίας (π.χ. κατάληψη) θα υποβάλουν δήλωση φόρου εισοδήματος χωρίς να περιλάβουν σε αυτή τις αποδοχές τους αυτές, αλλά θα πρέπει να συνυποβάλουν και υπεύθυνη δήλωση του ν.1599/1986 στην οποία θα δηλώνεται ο λόγος, για τον οποίο δεν χορηγήθηκε από τον εργοδότη η σχετική βεβαίωση αποδοχών. Οι μισθωτοί που δεν εισέπραξαν δεδουλευμένες αποδοχές του έτους 2011 λόγω οικονομικής αδυναμίας του εργοδότη τους,ακόμα και αν δεν έχει γίνει επίσχεση εργασίας ή πτώχευση και στους οποίους χορηγείται βεβαίωση αποδοχών στην οποία οι ανωτέρω ανείσπρακτες δεδουλευμένες αποδοχές αναγράφονται σε διακεκριμένη σειρά, θα υποβάλλουν δήλωση φόρου εισοδήματος χωρίς να δηλώσουν τις ανείσπρακτες αυτές δεδουλευμένες αποδοχές.

  3. #1338
    Εγγραφή
    08-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    καλησπεραα... θελω την βοηθεια σας.. ειχα δουλεψει στην απογραφη και θελω να κανω φορολογικη δηλωση για να παρω πισω τα λφτα ποθ μου κρατησαν.. μπορει καποιοσ να με βοηθησει???? αρχικα πρεπει να παω να βγαλω κλειδαριθμο η ειναι ιδιος με τον περσινο..????

  4. #1339
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημερα, linosmp,

    γιατι δεν δοκιμαζεις να μπεις με τον παλιο κλειδαριθμο στο
    http://www.gsis.gr.
    Σε εμενα παντως ηταν ιδια.
    All sins are attempts to fill voids

  5. #1340
    Εγγραφή
    08-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, linosmp,

    γιατι δεν δοκιμαζεις να μπεις με τον παλιο κλειδαριθμο στο
    http://www.gsis.gr.
    Σε εμενα παντως ηταν ιδια.
    που ακτιβως πρεπει να παω??? εγγραφη??

  6. #1341
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπεραα... θελω την βοηθεια σας.. ειχα δουλεψει στην απογραφη και θελω να κανω φορολογικη δηλωση για να παρω πισω τα λφτα ποθ μου κρατησαν.. μπορει καποιοσ να με βοηθησει???? αρχικα πρεπει να παω να βγαλω κλειδαριθμο η ειναι ιδιος με τον περσινο..????
    Το username και το password χρειάζεσαι. Αν έβγαλες πέρυσι κλειδάριθμο δεν χρειάζεται να βγάλεις και φέτος.

    Αν έχεις γεννηθεί από την 01-01-1981 και μετά τσέκαρε τον κωδικό 017 του πίνακα 2.

    Με βάση την βεβαίωση που σου έδωσαν από την απογραφή συμπλήρωσε τους εξής κωδικούς :
    Στον κωδικό 605 του πίνακα 8 βάλε το ποσό που σου παρακρατήθηκε (το ποσό που θέλεις να πάρεις πίσω δηλαδή). Το ποσό αυτό αποτελεί το 20% της ακαθάριστης αμοιβής σου.
    Στον κωδικό 507 (πίνακας 4-Δ) βάλε το ακαθάριστο ποσό (το ποσό επί του οποίου υπολογίστηκε η παρακράτηση του 20%). Μπορείς εναλλακτικά να βάλεις το καθαρό ποσό προ φόρου (δηλαδή το ακαθάριστο ποσό μειωμένο κατά τις κρατήσεις και πριν την αφαίρεση της παρακράτησης του 20%)

    Από εκεί και πέρα υπολογίζεις τα τεκμήρια σου. Υποθέτω πως δεν έχεις άλλα εισοδήματα.
    Έχεις ελάχιστα τεκμήρια ως άγαμος 3000 ευρώ (δεν αναγράφονται πάνω στην δήλωση). Αν έχεις αυτοκίνητο θα πρέπει να υπολογίσεις τα αντίστοιχα τεκμήρια (πίνακας 5).
    Υπάρχουν επίσης και τα τεκμήρια κύριας κατοικίας. Η μονη περίπτωση να μην έχεις τεκμήρια κύριας κατοικίας είναι να είσαι φιλοξενούμενος κάπου (πχ στους γονείς σου). Σε περίπτωση που είσαι φιλοξενούμενος συμπληρώνεις τον υποπίνακα 10 του πίνακα 7. Αν έχεις τεκμήρια κύριας κατοικίας συμπληρώνεις τον πίνακα 5.
    Υπολογίζεις τα τεκμήρια σου [3000 (για άγαμους) + τεκμήρια κύριας κατοικίας + τεκμήρια αυτοκινήτου + οτιδήποτε άλλο] και υπολογίζεις το 25% του ποσού αυτού (υποθέτω οτι τα τεκμήρια σου είναι μεγαλύτερα από τα πραγματικά σου εισοδήματα). Το ποσό που θα προκύψει (και λίγο παραπάνω από το 25%) το αναγράφεις στον κωδικό 049 του πίνακα 7 (είναι με λίγα λόγια το ποσό των αποδείξεων που χρειάζεσαι για να 'χτίσεις' το αφορολόγητο)

  7. #1342
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    VasP, δεν παιζεσαι.
    Ή λογιστής εισαι ή εκπαιδευτικός
    All sins are attempts to fill voids

  8. #1343
    Εγγραφή
    08-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    εθχαροστωωω πολυ σας εχω στειλει μνμ για μερικες ερωτησεις..

  9. #1344
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    εθχαροστωωω πολυ σας εχω στειλει μνμ για μερικες ερωτησεις..
    Σου έστειλα κι εγώ μήνυμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    VasP, δεν παιζεσαι.
    Ή λογιστής εισαι ή εκπαιδευτικός
    Όταν αποκτώ κάποιες γνώσεις μ'αρέσει να τις μεταδίδω.

  10. #1345
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το κανεις πετυχημενα και σωστα
    All sins are attempts to fill voids

  11. #1346
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    aleex αυτη η χωρα είναι για κλαματα, όλοι είμαστε φλου...

    Και φτασαμε μεχρι εδω. Πηγα στην εφορια σημερα, για ενα αλλο ζητημα.

    Επειδη δεν ειχε κοσμο πηγα και στο τμημα φορολογια εισοδηματος.

    Ζητησα να μου διευκρινισουν τα αμφιβολα θεματα που εχω διαπιστωσει για την αναλωση.

    Και μαντεψε:

    είχαν αγνοια. Βαζουμε όλα τα εισοδηματα, μου ειπαν, δεν αφαιρουμε κανενα τεκμηριο βαζουμε 0 στα προηγουμενα ετη εκτος της περσινης χρησης

    Και το κακο ήταν ότι επέμεναν κιολας. Ευχαριστησα και εφυγα
    Σ' αυτές τις περιπτώσεις το μόνο που μετράει κ το μόνο που σέβεται (πολύ δυστυχώς ) ο έλληνας αυτού του τύπου είναι ο τσαμπουκάς!!!

    Τους πας το πινακάκι σου χωρίς να ρωτήσεις τπτ. αν δεν τους αρέσει κ σου πουν κουφά, εγώ θα απαντούσα με τόνο φωνής που να ακούγεται τουλάχιστον σ' όλο το κτίριο:

    κύριοι, ο πίνακας είναι βάσει των άρθρων του κφε, καλά το κώδικα τον έχετε ανοίξει ποτέ;;; θα σας καταγγείλω στον υπουργείο για ..... έλα ντε για τι πράγμα να τους καταγγείλομε;;
    Spoiler:
    ότι δεν έχουν βγάλει το δημοτικό;;; ότι είναι κομματόσκυλα διορισμένα χωρίς εξετάσεις, χωρίς τα απαραίτητα προσόντα κ παίρνουν 3πλάσιο μισθό από αυτόν που θα έπρεπε να παίρνουν;

    ξέρω κάποιους τέτοιους προσωπικά, 3000 μισθό, απόφοιτοι δημοτικού, όταν βλέπουν κάτι στ αγγλικά, λένε αυτό είναι στα ξένα ....

    ε γι αυτό πάνε τόσοι έλληνες μετανάστες, αν δεν είσαι κομματόσκυλο, στο τέλος αναγκάζεσαι ... σε αναγκάζουν ...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τα ιατρικα εξοδα που λες πιστευω ότι πρέπει ή να περιμενεις μεχρι να στα αποζημιώσουν (που εγω στο προτεινω) ή θα πρεπει να πας και να ζητησεις πισω τις αποδειξεις . Ειναι κριμα ομως να χασεις 100 για να παρεις πιο γρηγορα 10.
    Οι φωτοτυπίες δλδ δεν παίζουν καθόλου;;;

    μα ξέρεις τι έχουν κάνει; στέλνουν βεβαίωση που λέει ότι υποβάλαμε μόνο αυτά για τα οποία μας αποζημίωσαν, περίπου το 1/3 από αυτά που υποβάλαμε. γράψε αγαπητό ταμείο τουλάχιστον όλο το ποσό που υποβάλαμε, έστω που μας αποζημίωσες μόνο για μέρος των υποβληθέντων, αλλά να μπορούμε τουλάχιστον να βάλουμε το σύνολο των εξόδων που πραγματικά κάναμε στη δήλωση.

    σε περίπτωση που ζητηθεί σκεφτόμουν να στείλω τη βεβαίωση του ταμείου που λέει ότι η μητέρα μου αποζημιώθηκε 287,5 ευρώ από το ταμείο της κ πλήρωσε από την τσέπη της 62,5 ευρώ, ενώ στη πραγματικότητα πλήρωσε 567,5 ευρώ κ γι αυτό να στείλω κ τις φωτοτυπίες όλων των ιατρικών εξόδων του 2011.

    αν κάνουν μήνες κ μήνες να την αποζημιώσουν κ το ίδιο γίνεται κάθε χρόνο, ουσιαστικά της έχουν κλέψει ένα ποσό, το οποίο δεν μπορεί καν να το βάλει στη δήλωση επειδή οι αποδείξεις είναι σε φωτοτυπίες;;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αποκτώ κάποιες γνώσεις μ' αρέσει να τις μεταδίδω.
    κ ευτυχώς για μας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 18-07-12 στις 18:37.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  12. #1347
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σου Aleex,

    δεν νομιζω οι φωτοτυπιες να περασουν. Και αυτο επειδη θα υπαρχει η πεποιθηση οτι αυτα τα λεφτα μπορει να τα παρεις η να τα εχεις ήδη παρει.

    Γι'αυτο θελουν τις πρτοτυπες.
    Εγω προπερσι κατεθεσα 400 ευρω αποδειξεις απο ιατρικες δαπανες και με φωναξανε για ελεγχο για να μου δωσουν τα λεφτα 80 ευρω περιπου.
    Θελανε τις πρωτοτυπες

    - - - Updated - - -

    Vasp, για δες και αυτο (ερωτηση απο εναν φιλο)
    Αφορα τέλος επιτηδεύματος. Μισθωτος του δημοσίου, πληρωθηκε για μία μελέτη από το δημόσιο, που είχε γίνει όταν ήταν ελεύθερος επαγγελματίας (2008). Το δικαιολογητικό που έχει από το δημόσιο που πλήρωσε τη μελέτη αναφέρει ότι πρόκειται για αμοιβή από άσκηση ελευθερου επαγγέλματος.
    Βάζοντας το ποσό της αμοιβής στο πεδίο 507 του Ε1, Πίνακας Δ το taxisnet του βγαζει να πληρώσει το φόρο επιτηδεύματος 500€, κάτι το οποίο δεν ισχύει αφού σύμφωνα με τον Ν. 3986/11, άρθρο 31, παρ. 1 φόρο επιτηδεύματος πληρώνουν όσοι τηρούν βιβλία Β ή Γ κατηγορίας τα οποία πλέον δεν τηρει.

    Yπαρχει τροπος να μην πληρώσει το φόρο επιτηδεύματος;
    All sins are attempts to fill voids

  13. #1348
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά οι δαπάνες για άθληση παιδιών σε ομάδα με προπονητή (ποδόσφαιρα, μπάσκετ, κολύμβηση κλπ) μπαίνουν μαζί με τις δαπάνες για κάλυψη αφορολόγητου ή σε κανένα άλλο κωδικό (π.χ. φροντιστήρια κλπ);

  14. #1349
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ixan Εμφάνιση μηνυμάτων
    aleex αυτη η χωρα είναι για κλαματα, όλοι είμαστε φλου...

    Και φτασαμε μεχρι εδω. Πηγα στην εφορια σημερα, για ενα αλλο ζητημα.

    Επειδη δεν ειχε κοσμο πηγα και στο τμημα φορολογια εισοδηματος.

    Ζητησα να μου διευκρινισουν τα αμφιβολα θεματα που εχω διαπιστωσει για την αναλωση.

    Και μαντεψε:

    είχαν αγνοια. Βαζουμε όλα τα εισοδηματα, μου ειπαν, δεν αφαιρουμε κανενα τεκμηριο βαζουμε 0 στα προηγουμενα ετη εκτος της περσινης χρησης

    Και το κακο ήταν ότι επέμεναν κιολας. Ευχαριστησα και εφυγα
    λοιπόν, από χθες που το διάβασα αυτό φίλε μου ixan, έχω αρχίσει κ τα παίρνω πάρα πολύ κ για να μη πάω στη δου μου κι αρχίσω να σπάω μύτες κ δόντια , θα υποστείτε μια πιο βαθιά ανάλυση επί του θέματος μπας κ ηρεμίσω

    οι αναλυτές βγάζουν συχνά συμπεράσματα συγκρίνοντας πράγματα συγγενή που όμως έχουν διαφορά ως προς τα μεγέθη, το περιβάλλον κλπ


    Q: με τι μοιάζει λοιπόν το Ε1??

    Spoiler:
    A: μοιάζει με εταιρική λογιστική κατάσταση, μιας κ έχει εισόδημα (στοιχεία κατάστασης συνολικών εσόδων), δάνεια (παθητικό), πάγια (ενεργητικό)


    Q: μια στιγμή όμως, γιατί λείπει κάτι πολύ βασικό στο Ε1. που είναι η καταχώρηση "διαθέσιμα κ ταμιακά ισοδύναμα" του ενεργητικού δλδ τα λεφτά που έχει το ταμείο?

    Spoiler:
    Α: πάμε να το δούμε αυτό με παράδειγμα τις οικονομικές καταστάσεις του Τιτάνα. Στο site του χρηματιστηρίου βλέπουμε λοιπόν τις εν λόγω καταστάσεις. τα πόσα είναι σε χιλιάδες.

    διαθέσιμα:
    31/12/11 - 333.935 ευρώ
    31/12/10 - 67.070
    η διαφορά του 2010 με 2011 είναι 266.865

    παρακάτω τώρα στις καταστάσεις βλέπουμε που λέει στοιχεία κατάστασης ταμειακών ροών. πάμε να δούμε λοιπόν

    ταμειακή ροή:
    μετά από μακροσκελή ανάλυση λέει:
    καθαρή αύξηση / μείωση στα ταμιακά διαθέσιμα κ ισοδύναμα: 267.120
    επίδραση συναλλαγματικών διαφορών: -255

    άρα αφού (267.120-255=266.865) που είναι το ίδιο με τη διαφορά 2010 με 2011 που βρήκαμε παρά πάνω
    καταλαβαίνουμε ότι η ταμειακή ροή σκοπό έχει να μας εξηγεί τη διαχρονική αύξηση / μείωση στα λεφτά του ταμείου.

    Εδώ αν δεν έχει κέρδη η εταιρία κάποια/ες χρονιές αλλά επενδύσει κάποια χρήματα, δεν της λένε που τα βρήκε. μειώνονται αυτόματα τα διαθέσιμα που έχει, όχι από πέρσι κ φέτος, αλλά από το 1902 που ιδρύθηκε, πριν 109 χρόνια!


    Q: κ άμα τελειώσουν τα διαθέσιμα;

    Spoiler:
    A: τότε μειώνονται κ τα ίδια κεφάλαια ... κ μέχρι που να γυρίσουν αρνητικά ... κ τότε καλούνται οι μέτοχοι να κάνουνε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου για να μη τους πετάξουν απ τα χρηματιστήρια που είναι εισηγμένη η εταιρία μεταξύ άλλων ...

    Άρα έχει πάρα πολύ δρόμο μέχρι να φτάσουμε στο πόθεν έσχες, κάλυψη τεκμηρίων κ κατηγορίες για μαύρο χρήμα που τόσο εύκολα αντιμετωπίζει ένας φουκαράς φορολογούμενος ...


    Q: γιατί δεν υπάρχουν κ τι θα γινότανε αν υπήρχαν τα διαθέσιμα στο Ε1;

    Spoiler:
    A: αν υπήρχαν δεν θα μπορούσαν να μας φορολογούν για διάφορα τεκμήρια που υπερβαίνουν το δηλωθέν εισόδημα, όσο στο Ε1 υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα, ούτε για πόθεν έσχες, άρα θα έχαναν φόρους


    Q: και η ταμειακή ροή, τι είναι στο Ε1;

    Spoiler:
    A: η ταμειακή ροή του Ε1 είναι το πινακάκι της διαχρονικής ανάλωσης κεφαλαίων που καλείται να κάνει κάθε ψαρωμένος φορολογούμενος όταν το χρειάζεται. Σημειωτέον ότι από τα στοιχεία των τελευταίων ετών που ήδη υπάρχουν ηλεκτρονικά στις δου, το εν λόγω πινακάκι θα μπορούσε να βγει αυτόματα, αλλά δεν το κάνουν για να μην μπορεί κανείς να έχει εύκολη πρόσβαση στα φορ διαθέσιμα κεφάλαιά του κ να καταλήγει να πληρώνει περισσότερους φόρους.


    Q: άρα το κράτος θα εισέπραττε λιγότερους φόρους κ γι αυτό δεν βάζει τα διαθέσιμα στο Ε1. τι έχει κάνει αντ' αυτού;

    Spoiler:
    Α: έχει βάλει το γελοίο κωδικό 787 ανάλωσης κεφαλαίων από προηγούμενες χρήσεις, όπου αν δεν βάλουμε με το χεράκι μας κάποιο νούμερο, δεν μπορούν να αναλωθούν ποτέ κεφάλαια παλαιοτέρων χρήσεων, με αποτέλεσμα να τρώμε συνέχεια φόρους στο κεφάλι, καθώς συχνά ούτε οι ανενημέρωτοι, βαριεστημένοι ή δεν ξέρω τι άλλο λογιστές προβαίνουν στην κατάρτιση του εν λόγω πίνακα, ενώ συχνά μας λείπουν ενδεχομένως κ κάποιες παλιές δηλώσεις που θα ήταν χρήσιμες κ τρέχα βρες τες.

    Q: δλδ για στάσου ο 787 ανάλωσης κεφαλαίου είναι το διεστραμμένο υποκατάστατο των διαθεσίμων κ δεν θα μπορούσε ποτέ να συνυπάρξει μαζί με κωδικό διαθεσίμων;

    Spoiler:
    A: ακριβώς. αναρωτηθήκατε ποτέ, γιατί με όλη αυτή τη τρόικα κ το γενικότερο οικονομικό φακέλωμα, συνεχίζονται να μην αναγράφονται καταθέσεις κ χρηματικά ισοδύναμα (ομόλογα, μετοχές κλπ) στο Ε1; γιατί το κράτος θα έχανε φόρους τεκμηρίων κ πόθεν έσχες. Όταν στο Ε1 φαίνονται πχ 30.000 καταθέσεις, δεν μπορεί μετά να σου πει που βρήκες τα λεφτά κι αγόρασες αυτοκίνητο.


    A: άρα αυτός είναι ο λόγος που το αρνητικό αποτέλεσμα στο πινακάκι ανάλωσης μιας χρόνιας δεν περνάει στο επόμενο έτος;

    Spoiler:
    ε ναι, αφού σ' έχει ταράξει στο φόρο τεκμηρίων, σ' έχει αναγκάσει να πληρώσεις φόρο πόθεν έσχες, γονικής δωρεάς κι άλλες διαστροφές για ν αγοράσεις ένα 1000αράκι, δεν μπορεί μετά να σου πει ότι σου αναλώνει κ τα ιστορικά κεφάλαια αυτομάτως. τότε τι σ.... δουλειά κάνει ο 787; αλλιώς θα πήγαιναν όλοι με δίκαννο στην εφορία κ κάθε χρόνο θα θρηνούσαμε πολλούς εφοριακούς.


    συγκρίναμε διαφορά στο μέγεθος, πάμε να δούμε τώρα κ διαφορά στο περιβάλλον (γεωγραφικά)

    Q: Έχοντας συγγενείς γερμανούς, ακούω σε συζητήσεις για φορολογικά ότι τραπεζικοί λογαριασμοί εσωτερικού / εξωτερικού κ ισοδύναμα, όλα αυτά αναγράφονται στο γερμανικό Ε1. είναι κακό αυτο;

    Spoiler:
    Α: και έλεγα κι εγώ μέσα στη βλακεία μου, πω πω φακέλωμα που τους κάνουνε. αμ δε, γιατί έτσι όσο έχεις λεφτά επισήμως στο Ε1, κανείς δεν μπορεί να σου πει πως αγοράζεις το α ή β κ πως πληρώνεις κάποιο λογαριασμό! τώρα που το σκέφτομαι, σ' όλες τις πολιτισμένες χώρες του κόσμου θα αναγράφονται τα διαθέσιμα κεφάλαια στο αντίστοιχο Ε1.


    Q: τι άλλο να συγκρίνουμε; την αυθαιρεσία ως προς ενημέρωση;

    Spoiler:
    Α: λόγω των γερμανών συγγενών μου, έχω κ κάποια πάρε δώσε κατά καιρούς με το γερμανικό δημόσιο. ρωτάω λοιπόν κάποια υπάλληλο πως γίνεται ή/κ έχω δικαίωμα, υποχρέωση γι αυτό ή για το άλλο; με φυσική μου παρουσία σε γραφείο υπαλλήλου, η υπάλληλος πιάνει αμέσως κάποιο βιβλίο από το ράφι της, κ μου δείχνει κάποια άρθρα κ εδάφια νόμων που τα έχει ήδη υπογραμμισμένα!!!!


    Q: άρα τι κάνομε όταν απλά μας πετάνε μια κοτσάνα;

    Spoiler:
    A: που το γράφει κύριε; σε ποιο άρθρο του κώδικα (κφε), πολ επεξηγηματικό του κφε, προεδρικό διάταγμα, άλλο έγγραφο κλπ; δεν υπάρχει νόμος ή κανονισμός άυλος, ... ξέρετε .... δεν ξέρεις; ε τότε τι ξέρεις; ποια είναι η δουλειά σου εσένα εδώ μέσα κ γιατί χάνω το καιρό μου να μιλάω μαζί σου; που είναι ο προϊστάμενος σου;


    Q: πιάνει αυτό;

    Spoiler:
    Α: να κάνουμε πάλι σύγκριση παρόμοιων καταστάσεων. από μνήμης έχω ζήσει εξής γαργαλιστικά περιστατικά:

    - έχει έρθει λογαριασμός δεη πολύ φουσκωμένος, πριν πολλά .. χρόνια που είχα μαγαζάκι. πολύ άξεστος εγώ τότε παίρνω το λογαριασμό κ πάω στα κεντρικά της δεη, εκεί στην αριστείδου νομίζω, ανεβαίνω πάνω φορτσάτος κ αρχίζω να φωνάζω έτσι που σταματάνε όλοι ότι κάνουν κ κοιτάνε μόνο εμένα. "δεν ντρέπεστε, τα κάνετε επίτηδες κ μας βάζετε καπέλα, θα πάω στις εφημερίδες κ στα κανάλια ..." μέσα σε 15 δεύτερα υπάλληλος μου λέει ψιθυριστά ότι μην ανησυχείτε, έχει γίνει λάθος, ηρεμείστε, ο προϊστάμενος σας περιμένει στο γραφείο του ..." μέσα σε 5 λεπτά είχα φύγει με το λάθος διορθωμένο.

    - έχει έρθει λογαριασμός οτε παραφουσκωμένος, πάλι πριν πολλά χρόνια, η μάνα μου πήγε 2 φορές στον οτε, κ μόνο που δεν τη στείλανε στο διάολο. κάθομαι εγώ ένα χάραμα πριν πάω στη δουλειά φορτωμένος κ τα γράφω όλα σε xlάκι να φαίνονται χαρτί κ καλαμάρι. ήμουν κ γραβατομένος λόγω δουλειάς, μπαίνω στα γραφεία του οτε με τσαμπουκά, "κύριοι, η αναλυτική κατάσταση του λογαριασμού, ουδεμία σχέση έχει με το σύνολο που μας βάζετε να πληρώσουμε, μήπως γι' αυτό δεν υπάρχει σούμα στην ανάλυση;;;". πάλι μέσα σε 5 λεπτά το πρόβλημα είχε ληθεί.

    - φασαρία από παρακείμενη καφετέρια που μετατρέπεται αυθαίρετα τα καλοκαιρινά βράδια σε club, με τα ηχεία έξω. πολλοί γείτονες παραπονέθηκαν στην αστυνομία χωρίς αποτέλεσμα. κάθομαι κ διαβάζω ότι υπάρχει κάτι που λέγεται διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων κατά της διαφθοράς της αστυνομίας κ ότι για πάνω από το 50% των καταγγελιών δημιουργείται δικογραφία.
    πάω στη τμήμα κουστουμαρισμένος κ σκυθρωπός, λέω τι θα γίνει με τη φασαρία; μου λένε δεν έχουμε να στείλουμε αυτοκίνητο, δεν έχουμε άτομα, δεν έχουμε τηλέφωνο κ άλλα ισοδύναμα. Τους λέω η φασαρία θα σταματήσει το πολύ σε μια βδομάδα διαφορετικά θα κάνω καταγγελία στη διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων. Το όργανο αρχίζει να μου φωνάζει κοτσάνες, έχει αφήσει κ το πληθυντικό κ μου μιλάει τώρα στον ενικό, σηκώνομαι κ φεύγω. Ως γνωστόν σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει, σε δύο μέρες τα ηχεία της καφετέριας σιώπησαν.


    Q: για στάσου όμως, μήπως το ψαρωτικό ύφος των υπαλλήλων της δου κ η αυθαίρετη ανάλωση κεφαλαίων που βάζουν είναι προσχεδιασμένα;

    Spoiler:
    A: οι περισσότεροι φαντάζομαι ότι την πατάνε κ πληρώνουν αρκετούς φόρους χωρίς να τους μπει στο μυαλό καν κάτι για πινακάκι κεφαλαίων προς ανάλωση. για τους λίγους θαρραλέους λοιπόν κ για να πάρει κι άλλους φόρους το κράτος, μπορεί να έχουν κάποιους νταήδες επίτηδες να τρομάζουν το κόσμο. κάτι σαν τις εισπρακτικές εταιρείες των τραπεζών. ξέρετε ... που σου σπάνε τα μούτρα αν δεν έχει να πληρώσεις τα χρέη σου στη τράπεζα.


    Q: γιατί δεν βρίσκει κανείς εύκολα καλό λογιστή; γιατί συχνά ο λογιστής μας "καίει";

    Spoiler:
    A: ναι, φαίνεται ότι είναι από τα λίγα επαγγέλματα που έχουν ίσως κ αυξήσει τη πελατεία τους μέσα στη κρίση, οπότε πολλοί φαντάζομαι δεν προλαβαίνουν να πάρουν άλλους πελάτες. είναι όμως κ πολλοί που βαριούνται να διαβάζουν 2-3 ώρες τη μέρα κ φυσικά είναι παντελώς ανενημέρωτοι.

    Q: φοβάμαι όμως ότι αρχίζω κ τρελαίνομαι κ σκέπτομαι παρανοϊκά πράγματα. μήπως υπάρχει κ κάποιο άλλο ποσοστό λογιστών με πιο σκοτεινά κίνητρα;

    Spoiler:
    A: όταν πριν 2-3 δεκαετίες είχα εκείνο το μαγαζάκι, μου κάνει η εφορία περαίωση κ μου λέει δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς αλλά περίπου 6 εκατομμύρια δρχ τότε. παίρνω εγώ το λογιστή κ του λέω τι θα κάνουμε; με παίρνει μετά ο λογιστής κ μου λέει, οκ, η περαίωση είναι 600 χιλιάδες κ 1,2 εκατομμύρια για τον εφοριακό.

    προσέξατε κάτι; τον όλο διακανονισμό σ' αυτές τις περιπτώσεις τον κάνει ο λογιστής. κ συγγνώμη δλδ, ο λογιστής δεν βάζει τπτ στην τσέπη όταν προτίθεται να διακινήσει μεγάλα ποσά μεταξύ επαγγελεματία κ εφοριακού;;; κ από που κερδίζει τα πιο πολλά ο λογιστής εδώ; απ τον ανθρωπάκο με τα ψιλικά, ή απ' τη μίζα της περαίωσης που έστισε μαζί με τον εφοριακό;


    Q: δλδ κάποιοι λογιστές δουλεύουν για την εφορία κ όχι μας; μήπως αυτή η ... εχμ υποθετική ... μακροπρόθεσμη συνεργασία έχει εξελιχθεί κ αλλιώς;

    μήπως κ επειδή σήμερα πρέπει νομίζω να συνυπογράφουν τις δηλώσεις του ελεύθερου επαγγελματία, κάποιοι παίρνουν κ bonus από τη τρόικα για κάθε ευρώ παραπάνω φόρο που προκύπτει στις δηλώσεις εξ αιτίας τους;

    Spoiler:
    A: μη δίνετε σημασία, μάλλον έχω αρχίσει κ τα χάνω ...

    όμως κάποια από τα παραπάνω πρέπει να ισχύουν, τεμπελιά, διαφθορά δεν ξέρω, πάντως λογιστής που του έδωσα το Μάρτη 30 ευρώ για συμβουλές, μου είπε να μεταβιβάσω το αυτοκίνητο στη μάνα μου να γλιτώσω το τεκμήριο, τώρα διαβάζω στο άρθρο 16 κφε ότι μεταβιβάσεις ειχ μεταξύ συγγενών αίματος θεωρούνται εικονικές, κ σχετικά με κάποια κεφάλαια από μισθούς κ πώληση ακινήτου που έχω πριν μερικά χρόνια μου είπε ότι αυτά έχουν προ πολλού μηδενιστεί. ο εν λόγο έχει κυριλέ γραφείο με 2-3 υπαλλήλους. έλεος δλδ


    τέλος μια απορία μου: πως υπολογίζετε ο φόρος εάν κάποιος αγοράσει αυτοκίνητο χωρίς να καλύψει το πόθεν έσχες από πουθενά; έτσι για να γελάσουμε ... ή όχι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 19-07-12 στις 09:17.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  15. #1350
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Η μάνα μου είναι συνταξιούχος κ από τα ιατρικά έξοδα που έστειλα το 2011 στο ταμείο της...,
    Τα ασφαλιστικά ταμεία δίδουν βεβαίωση για την εφορεία σχετικά με τις αποδείξεις που τους κατέθεσες, τα χρήματα που σου έδωσαν και τι δεν σου έδωσαν και αυτή την βεβαίωση δίνεις στην εφορεία. Τα φωτοαντίγραφα των τιμολογίων, αποδείξεων κλπ δεν περνάνε στην εφορεία.

Σελ. 90 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας