Σελ. 374 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 354364369372373374375376379384 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.596-5.610 από 5850
  1. #5596
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Η όλη πραγματικότητα είναι όπως την παρουσιάζει ο Sebu.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως και δεν μπορουν. Αν δεν εχουν το ΑΦΜ παει ολο περιπατο και μεχρι σημερα κανενας δεν δηλωνει ΑΦΜ σε τετοιες πλατφορμες. Ασε που και παλι θα βρεθει λυση αφου η ξενη πλατφορμα δεν μπορει να κανει διασταυρωση της ορθοτητας του ΑΦΜ.
    Θα την πατησουν οπως με το Airbnb που ειχαν την ιδια ιδεα να παρουν ολοι μοναδικο αριθμο ιδιοκτητη που εκμισθωνει ωστε να το δηλωνουν στην πλατφορμα αλλιως απαγορευεται να καταχωρησουν ακινητο και οι Ελληναρες προφανως εφτιαχναν δικους τους αριθμους αφου το Airbnb δεν εχει μεθοδο ελεγχου γνησιοτητας ουτε το ενδιαφερει, η Ελληνικη Δημοκρατια καιγεται το Airbnb Χ@στηκε.
    Ομοιως εδω θα δηλωνει ο αλλος ενα μαιμου ΑΦΜ και ολα καλα. Αντε να σου ζητησει η Ali ή το ebay προσφατο εκκαθαριστικο, δυσκολο ειναι να το κανεις να αναγραφει το μαιμου ΑΦΜ?? δεν ειναι και καμια πυρηνικη κρυπτογραφημενη μηχανη το εκκαθαριστικο, ενα pdf document ειναι. Σιγα μην καθεται η Ali ή το ebay να κανουν verification checks γνησιοτητας εκκαθαριστικων και ΑΦΜ επειδη η ελληνικη δημοκρατια δεν θελει να παταξει τη φοροδιαφυγη με τον ευκολο τροπο, σκιζοντας τους φοροφυγαδες που γνωριζει πολυ καλα ποιες κατηγοριες εργαζομενων και επαγγελματιων ειναι. Αλλα ετσι χανει ψηφαλακια...
    Οκ έχει προχωρήσει αρκετά η ψηφιακή διακυβέρνηση στην Ελλάδα αλλά δεν έχουν γίνει τόσα μεγάλα άλματα.

    Επίσης, αν δεν γίνει η επιχειρηματικότητα φιλική προς τον επιχειρηματία, και συγκεκριμένα στον Ελεύθερο επαγγελματία στην Ελλάδα, τότε φέξε μου..

  2. #5597
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η όλη πραγματικότητα είναι όπως την παρουσιάζει ο Sebu.

    Οκ έχει προχωρήσει αρκετά η ψηφιακή διακυβέρνηση στην Ελλάδα αλλά δεν έχουν γίνει τόσα μεγάλα άλματα.

    Επίσης, αν δεν γίνει η επιχειρηματικότητα φιλική προς τον επιχειρηματία, και συγκεκριμένα στον Ελεύθερο επαγγελματία στην Ελλάδα, τότε φέξε μου..
    Δεν νομιζω οτι το προβλημα του γιατρου, του δικηγορου, του υδραυλικου, του ηλεκτρολογου κτλ που δεν κοβει αποδειξεις διαχρονικα σιγουρα απο το 1980 και μετα ειναι η μη φιλικοτητα του κρατους προς τον επιχειρηματια, μην κοροιδευομαστε.
    Παραχαιδεμενοι ειναι ολοι απο το 1980 και ενθεν δηλωναν κατω απο το αφορολογητο και δεν ελεγχοταν και δεν ακουμπουσαν κανεναν, μην βαλω μεσα ταριφες, δασκαλους με μαυρα απο φροντιστηρια κτλ.
    Οι τραπεζες εγκριναν δανεια αυτοκινητου και στα εγκριτικα εγγραφαν "Αιτημα 20.000 ευρω, εισοδηματα 8.000, ειναι ταξιτζης, εχει μαυρα, εγκρινεται". Και ερχοταν ο Ομαρ Ταριφ στους 6μηνες και εκανε πληρη ολικη εξοφληση. Και που χτυπαγε στα AML και τους εκαναν Αναφορα Υποπτης Συναλλαγης στην Αρχη για το Ξεπλυμα (γιατι η φοροδιαφυγη θεωρειται ποινικο αδικημα AML) πηγε ποτε κανενας φυλακη ή πληρωσε ποτέ κανένας?? Οχι!!!!

    Η επιχειρηματικοτητα γκρινιαζει απο τα Μνημονια και μετα λογω του Τελους Επιτηδευματος αλλα τοτε οι μισθωτοι που ειχαν μεχρι το 2021 Εισφορα Αλληλεγγυης και δεν ειχαν δυνατοτητα να φοροδιαφυγουν τι να πουν????
    Διαμαρτυρονται οι επαγγελματιες γιατι λεει πληρωνουν φορο 20%, ΦΠΑ 24% και τελος επιτηδευματος και ΕΦΚΑ.
    Καταρχας το 24% δεν ειναι απο την τσεπη τους εχει ηδη αποδοθει απο τον πελατη στην τιμη αρα δεν ειναι δικα τους λεφτα. Συνεπως αυτοι πληρωνουν 20% παρακρατηση στην αποδειξη/μπλοκακι μεχρι να γινει η εκκαθαριση και τελος επιτηδευματος και ΕΦΚΑ με κλαση που επιλεγουν (και οι περισσοτεροι παιρνουν την κατωτερη).
    Ο μισθωτος πληρωνει κατα βαση πανω απο 22% στην φορολογικη κλιμακα, συν 13,5% επι του μικτου ποσου (δεν εχει δικαιωμα επιλογης κατωτατης κλιμακας και δεν θα παρει ουτε αυτος συνταξη οπως και ο ΕΕ αφου το κρατος δεν θα εχει λεφτα και δεν θα υπαρχουν νεοι εργαζομενοι να συντηρουν) και μεχρι προπερσι και εκτακτη εισφορα κλιμακωτα.
    Αν τα βαλεις αντικειμενικα κατω με αριθμους δεν βλεπω κατι εις βαρους του ΕΕ αντιθετως εχει την πολυτελεια να φοροδιαφυγει και να μην πληρωσει ουτε το 20% (και να παντελονιασει το 24%) ενω ο μισθωτος δεν εχει αυτη την πολυτελεια.

    Διαχρονικα απο τη μεταπολιτευση και μετα το μονιμο γνωστο υποζυγιο ηταν και παραμενει ο μισθωτος.

    Τωρα εχουν σφιξει τα γαλατα εδω και μια 10ετια που πλεον οι νεοι μισθωτοι ειναι χαμηλομισθοι και οι φοροι τους δεν επαρκουν να καλυψουν μισθους ΔΥ, συνταξεις, επιδοματα και τη φοροδιαφυγη των Ε.Ε.

  3. #5598
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα βαλεις αντικειμενικα κατω με αριθμους δεν βλεπω κατι εις βαρους του ΕΕ αντιθετως εχει την πολυτελεια να φοροδιαφυγει και να μην πληρωσει ουτε το 20% (και να παντελονιασει το 24%) ενω ο μισθωτος δεν εχει αυτη την πολυτελεια.
    Καλα που ζεις?
    Ο ελ.επ δεν παιρνει αναρρωτικη, δεν πληρωνεται αν γεννησει και κατσει, εχει 11 μισθους αντι 14 και πολλα αλλα

    Η χρονια του ξεκιναει με -600€
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #5599
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα που ζεις?
    Ο ελ.επ δεν παιρνει αναρρωτικη, δεν πληρωνεται αν γεννησει και κατσει, εχει 11 μισθους αντι 14 και πολλα αλλα

    Η χρονια του ξεκιναει με -600€
    Ξέχασες και την φορολογία από το πρώτο ευρώ εισοδήματος.

  5. #5600
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα που ζεις?
    Ο ελ.επ δεν παιρνει αναρρωτικη, δεν πληρωνεται αν γεννησει και κατσει, εχει 11 μισθους αντι 14 και πολλα αλλα

    Η χρονια του ξεκιναει με -600€
    Τον υποχρεωσε καποιος να ειναι ελευθερος επαγγελματιας και οχι μισθωτος?
    Ως ελευθερος επαγγελματιας του απαγορευεται να αρρωστησει? Ή επειδη δεν εχει πληρωμενο ημερομισθιο εκεινη την ημερα?
    Αρα η εναλλακτική του είναι να "κλεβει" στο δηλουμενο εισοδημα γιατι νιωθει "αδικημενος" απο την κοινωνια επειδη δεν πληρωνεται τις αναρρωτικες, την αδεια λοχειας και επειδη πληρωνει απο το πρωτο ευρω?
    Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασες και την φορολογία από το πρώτο ευρώ εισοδήματος.
    Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....
    Πιστευεις οτι με 770 ευρω αφορολογητο στα πρωτα 12.000 ευρω ο μισθωτος κερδιζει κατι?? Το οποιο απομειωνεται 20 ευρω για καθε +1.000 ευρω εισοδηματος??
    Θες να σου δωσω τα 777 ευρω αφορολογητο αν δηλωνεις 12.000 φορολογητεο ως ΕΕ αλλα να χασεις τις εκπιπτωμενες δαπανες??? Και να βαλω εγω μεσα στο φορολογητεο μου των 12.000 ευρω 6.000 εκπιπτωμενες και να φορολογηθω για 6.000 ευρω??? Αρα να πληρωσω 540 ευρω φορο και εσυ να πληρωσεις 570 ευρω φορο?? Και οσο φορτωνω εγω εκπιπτωμενες να πεφτει το 540 και να καταληξω να πληρωνω πολυ πολυ λιγοτερο απο εσενα ως μισθωτο??? Και αν εχω φοροκλεψει οπως πολλοι ΕΕ και εχω αλλα 10.000+ μαυρα χωρις αποδειξεις??? Και εχω κλεψει και το 24% ΦΠΑ αυτων??? Χωρια του οτι η πιθανοτητα ως ΕΕ να ελεγχθω ποτέ ειναι μικρη για να δουν αν οι εκπιπτωμενες ειναι πραγματικες ή οχι.

    Εξακολουθεις να το θεωρεις δικαιο για τον μισθωτο αλλα αδικο για τον ΕΕ???

    Η ΕΕ εχουν χτισει μια παραμυθα οτι ειναι αδικημενοι για να εκλογικευσουν το γεγονος οτι πραγματοποιουν απατη κατα του υπολοιπου κοινωνικου συνολου φοροκλεβοντας.

    Ειναι κλασικη παραμετρος στο τριγωνο της απατης η εκλογικευση.

  6. #5601
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον υποχρεωσε καποιος να ειναι ελευθερος επαγγελματιας και οχι μισθωτος?
    Ως ελευθερος επαγγελματιας του απαγορευεται να αρρωστησει? Ή επειδη δεν εχει πληρωμενο ημερομισθιο εκεινη την ημερα?
    Αρα η εναλλακτική του είναι να "κλεβει" στο δηλουμενο εισοδημα γιατι νιωθει "αδικημενος" απο την κοινωνια επειδη δεν πληρωνεται τις αναρρωτικες, την αδεια λοχειας και επειδη πληρωνει απο το πρωτο ευρω?
    Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....

    - - - Updated - - -



    Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....
    Πιστευεις οτι με 770 ευρω αφορολογητο στα πρωτα 12.000 ευρω ο μισθωτος κερδιζει κατι?? Το οποιο απομειωνεται 20 ευρω για καθε +1.000 ευρω εισοδηματος??
    Θες να σου δωσω τα 777 ευρω αφορολογητο αν δηλωνεις 12.000 φορολογητεο ως ΕΕ αλλα να χασεις τις εκπιπτωμενες δαπανες??? Και να βαλω εγω μεσα στο φορολογητεο μου των 12.000 ευρω 6.000 εκπιπτωμενες και να φορολογηθω για 6.000 ευρω??? Αρα να πληρωσω 540 ευρω φορο και εσυ να πληρωσεις 570 ευρω φορο?? Και οσο φορτωνω εγω εκπιπτωμενες να πεφτει το 540 και να καταληξω να πληρωνω πολυ πολυ λιγοτερο απο εσενα ως μισθωτο??? Και αν εχω φοροκλεψει οπως πολλοι ΕΕ και εχω αλλα 10.000+ μαυρα χωρις αποδειξεις??? Και εχω κλεψει και το 24% ΦΠΑ αυτων??? Χωρια του οτι η πιθανοτητα ως ΕΕ να ελεγχθω ποτέ ειναι μικρη για να δουν αν οι εκπιπτωμενες ειναι πραγματικες ή οχι.

    Εξακολουθεις να το θεωρεις δικαιο για τον μισθωτο αλλα αδικο για τον ΕΕ???

    Η ΕΕ εχουν χτισει μια παραμυθα οτι ειναι αδικημενοι για να εκλογικευσουν το γεγονος οτι πραγματοποιουν απατη κατα του υπολοιπου κοινωνικου συνολου φοροκλεβοντας.

    Ειναι κλασικη παραμετρος στο τριγωνο της απατης η εκλογικευση.
    Συγγνώμη, αλλά βαριέμαι να γράψω σεντόνια.
    Αν το ένα, αν το άλλο...αν η γιαγιά μου είχε ρόδες, θα ήταν πατίνι.
    Πρόταση: Γίνε έστω για λίγο ΕΕ κι έλα να μας τα ξαναπείς. Αυτοί που η δουλειά και η ζωή τους πήγε στον κάλαθο των αχρήστων με την έναρξη των μνημονίων ήταν οι ΕΕ. Πάρα πολλοί δεν ανέκαμψαν ποτέ και καταστράφηκαν ολοκληρωτικά.

  7. #5602
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, αλλά βαριέμαι να γράψω σεντόνια.
    Αν το ένα, αν το άλλο...αν η γιαγιά μου είχε ρόδες, θα ήταν πατίνι.
    Πρόταση: Γίνε έστω για λίγο ΕΕ κι έλα να μας τα ξαναπείς. Αυτοί που η δουλειά και η ζωή τους πήγε στον κάλαθο των αχρήστων με την έναρξη των μνημονίων ήταν οι ΕΕ. Πάρα πολλοί δεν ανέκαμψαν ποτέ και καταστράφηκαν ολοκληρωτικά.
    Και που να δεις αν είχε @@, θάταν παππούς σου.

    ΥΓ
    Να γράφετε καλύτερα
    Με ερεθίζετε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #5603
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μέχρι 31/12/2023 γίνονται εμπρόθεσμες τροποποιητικές δηλώσεις για περιπτώσεις που κάποιος έχει λάβει αναδρομικά προηγούμενων ετών.
    Και η ερώτηση:
    Παίζει ρόλο εάν η τροποποιητική θα γίνει από τον υπόχρεο ή από τον/την σύζυγο, εφόσον κάνουν κοινή δήλωση;
    Πρέπει να την κάνει ο ίδιος που είχε υποβάλει την αρχική δήλωση, ανεξάρτητα από το ποιος έλαβε τα αναδρομικά;

  9. #5604
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον υποχρεωσε καποιος να ειναι ελευθερος επαγγελματιας και οχι μισθωτος?
    Ως ελευθερος επαγγελματιας του απαγορευεται να αρρωστησει? Ή επειδη δεν εχει πληρωμενο ημερομισθιο εκεινη την ημερα?
    Αρα η εναλλακτική του είναι να "κλεβει" στο δηλουμενο εισοδημα γιατι νιωθει "αδικημενος" απο την κοινωνια επειδη δεν πληρωνεται τις αναρρωτικες, την αδεια λοχειας και επειδη πληρωνει απο το πρωτο ευρω?
    Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....

    - - - Updated - - -



    Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....
    Πιστευεις οτι με 770 ευρω αφορολογητο στα πρωτα 12.000 ευρω ο μισθωτος κερδιζει κατι?? Το οποιο απομειωνεται 20 ευρω για καθε +1.000 ευρω εισοδηματος??
    Θες να σου δωσω τα 777 ευρω αφορολογητο αν δηλωνεις 12.000 φορολογητεο ως ΕΕ αλλα να χασεις τις εκπιπτωμενες δαπανες??? Και να βαλω εγω μεσα στο φορολογητεο μου των 12.000 ευρω 6.000 εκπιπτωμενες και να φορολογηθω για 6.000 ευρω??? Αρα να πληρωσω 540 ευρω φορο και εσυ να πληρωσεις 570 ευρω φορο?? Και οσο φορτωνω εγω εκπιπτωμενες να πεφτει το 540 και να καταληξω να πληρωνω πολυ πολυ λιγοτερο απο εσενα ως μισθωτο??? Και αν εχω φοροκλεψει οπως πολλοι ΕΕ και εχω αλλα 10.000+ μαυρα χωρις αποδειξεις??? Και εχω κλεψει και το 24% ΦΠΑ αυτων??? Χωρια του οτι η πιθανοτητα ως ΕΕ να ελεγχθω ποτέ ειναι μικρη για να δουν αν οι εκπιπτωμενες ειναι πραγματικες ή οχι.

    Εξακολουθεις να το θεωρεις δικαιο για τον μισθωτο αλλα αδικο για τον ΕΕ???

    Η ΕΕ εχουν χτισει μια παραμυθα οτι ειναι αδικημενοι για να εκλογικευσουν το γεγονος οτι πραγματοποιουν απατη κατα του υπολοιπου κοινωνικου συνολου φοροκλεβοντας.

    Ειναι κλασικη παραμετρος στο τριγωνο της απατης η εκλογικευση.
    Θεωρω λάθος και άδικο να κατηγορούνται μόνο οι Ελ.Επ. για το σύνολο της φοροδιαφυγής που παρουσιάζουν. Σε πολύ μεγάλο ποσοστό, τα εισοδήματα που δεν δηλώνονται και αποκρυπτονται οφείλονται στην άρνηση και μη επιθυμία του λήπτη της υπηρεσίας για πληρωμή του ΦΠΑ και έκδοσης απόδειξης. Οπότε δεν φταίει μόνο ο Ελ.Επ. για αυτό το φαινόμενο, αλλά υπάρχει μερίδιο συνυπευθυνοτητας και στον μέσο πολίτη καθώς σχεδόν όλοι μας έχουμε χρειαστεί και έχουμε τύχει λήψης υπηρεσιών από Ελ.Επ.

    Αν ήμουν εγώ ο αρμόδιος για τα οικονομικά και έπρεπε να κάνω κάτι θα διαμοίραζα με ένα 60-70% του κόστους από αυτά που θέλει να εισπράξει το κράτος στους Ελ.Επ και ένα 30-40% στον μέσο πολιτη. Ο ΦΠΑ είναι φόρος που αφορά τον λήπτη της υπηρεσίας και όχι τον παροχο. Εάν υπάρχει κάτι για το οποίο μπορώ να κατηγορήσω τους Ελ.Επ. είναι γιατί δεν ενσωματώσαν τον ΦΠΑ στην τιμή προφοράς που ζητάνε και κάνουν διάκριση μεταξύ των δύο τιμών, όπως δηλαδή γίνεται στην αγορά προϊόντων που έτσι κι αλλιώς πληρώνεις ΦΠΑ και βγαίνει απόδειξη από την ταμειακή, έπρεπε από μόνοι τους να είχαν υιοθετήσει αυτή την τακτική ώστε να μην υπήρχε επιλογή στον λήπτη να πληρώσει η όχι, ούτε μετά να του λέει ότι είναι ακριβή η τιμή με το ΦΠΑ οπότε θα βρω άλλον με χαμηλότερη τιμη. Ο κάθε Ελ.Επ τώρα δεν ξέρει τι να κάνει και εδώ και χρόνια προτείνει τιμές χωρίς ΦΠΑ με αποτέλεσμα να μην επιθυμεί ο πελάτης παραπάνω χρέωση.

    Τώρα έτσι όπως είναι η κατάσταση που ακόμα δεν έχουν καταργηθεί τα μετρητά στην Ελλάδα, ώστε μια αναγκαστική χρήση POS να έλυνε το πρόβλημα, η χρήση των τεκμηρίων ήταν μια σωστή επιλογή. Ανορθόδοξη δε αφού δεν κάνει διάκριση ούτε εντοπίζει πραγματικά όποιον έκλεψε τα περισσότερα ώστε να πληρώσει απλά θα πληρώσουν όσοι είχαν χαμηλά εισοδήματα ένα ελάχιστο ποσό φόρου που κάτω από εκεί κανένας δεν θα μπορεί. Αμφιβάλλω αν θα καθίσει να μπλέκει κανένας με αμφισβήτηση τεκμηρίου και τακτικό έλεγχο, είναι φόβος και τρόμος για πολλούς που έχουν περάσει ξανά, χρεώνουν απλά πρόστιμα για να λένε ότι κάνουν δουλειά οι ελεγκτές.

    Αυτός που παλιά εβγαζε 30 40k και δήλωνε κάτω από 10, τώρα θα πληρώνει για 10 και θα είναι κομπλέ. Όποιος πραγματικά είχε όντως πρόβλημα και τα έβγαζε με πολύ λίγα, απλά τον ήπιε. Για μένα αν δεν μπορείς να βγάλεις μίνιμουμ 15000 το έτος δεν αξίζει για έναρξη.

    Η έναρξη της κρίσης δεν έπληξε μόνο τους Ελ.Ελ. επληξε τους πάντες, ο καθένας τα ερμηνεύει από το δικό του μετερίζι. Αυτο όμως που πολλοί ακόμα και σήμερα δεν αντιλαμβάνονται είναι πως η απομάκρυνση από την εργασία καποιου, είτε μισθωτού που μένει άνεργος, είτε Ελ.Επ που κάνει τερματισμό, στοιχίζει έμμεσα και σε όλους μας και στην οικονομία, μπορεί τώρα να μην το βλέπουμε άμεσα, το είδαμε όμως το 2010 που το φαινόμενο έγινε πολύ μαζικό.

  10. #5605
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αυτή τη μαλακ*α είναι από που να την πιάσεις και που να την αφήσεις. Το μόνο που έχω να πω είναι πως όντως δε σου δίνει ανταπόδοση για να ζητάς απόδειξη κτλ. Αυτή τη στιγμή έχω να κάνω μια δουλειά που βγαίνει κοντά στα 4.200€. Τα 900€ που είναι το ΦΠΑ να τα βάλω στον πάτο μου; Δε γίνεται να τους νοιάζει και να εκπίπτουν μόνο συγκεκριμένα έξοδα, και αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα που δημιουργείται και με πολλές ατομικές επιχειρήσεις: Να φαίνεται πως εισπράττεις πολλά, αλλά να μην αναγνωρίζονται τα έξοδά σου.

  11. #5606
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Λυσεις υπαρχουν, τις εφαρμοσαν κρατη μπανανιες πριν απο εμας που μας περασαν απο πανω και σε ΑΕΠ και σε αναπτυξη.
    Σε λιγο θα μας θεωρουν οι υπολοιποι Βαλκανια τα Αλβανα της Ευρωπης.

    https://iliaspapageorgiadis.com/foro...mikromesaious/

    Καντο οπως οι Ρουμανοι.

    Φορολογικοι συντελεστες χαμηλοι και φλατ.
    Εισαι ελευθερος επαγγελματιας μονος σου, στον φλατ συντελεστη σαν μισθωτος.
    Απασχολεις εστω και ενα υπαλληλο? Υποχρεωτικα ιδρυση μικροεταιρειας και φορολογεισαι με 1% επι του τζιρου σου?
    Απλα πραγματα. Μετα οταν σαν ιδιοκτητης θα πρεπει να καλυψεις ολα τα εξοδα, και τις μισθοδοσιες, και να σου μεινει και εσενα κερδος αν θες να διανειμεις στον εαυτο σου ως μετοχο/ιδιοκτητη, τι θα δηλωσεις ως τζιρο??? Δεν μπορεις να δηλωσεις τζιρο αρνητικο μην τρελαθουμε θα το ειχες κλεισει προ πολλου ή καλυτερα δεν θα ανοιγες, οχι να εχεις και υπαλληλο.
    Αρα θα πληρωνες ενα ωραιο φορο επι του τζιρου και ολοι happy.

    Να δεις για ποτε ασπριζουν χρηματα και συνειδησεις.

    Στην Ελλαδα επειδη ακομα δεν υπαρχει συνειδηση και τα φορολαμογια επικρατουν ιδιως στις ταξεις των Ε.Ε. ξεκινας μονο με την υποχρεωτικη ιδρυση μικροεταιρειων σε ολους τους Ε.Ε. και φορολογηση επι του τζιρου εχουν δεν εχουν προσωπικο.
    Μετα αν ποτέ συμμορφωθουν εφαρμοζεις και το πρωτο σκελος.

    Αν το συνδυασεις δε με το να μπορουν και οι μισθωτοι να εκπιπτουν το 100% των εξοδων τους ετους και να φορολογουνται στο καθαρο με φλατ συντελεστη, να δεις για πότε θα ζητανε ολοι αποδειξεις και πληρωμες με καρτες. Συνδυασε το με φορολογηση στο τζιρο και να πως σφιγγουν τα οπισθια.

  12. #5607
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Έλεγχος σωστός στο Πόθεν έσχες σε βάθος χρόνου και συγγενικό πλάτος. Αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν συμφέρει τους "έχοντες και κατέχοντες".

  13. #5608
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγχος σωστός στο Πόθεν έσχες σε βάθος χρόνου και συγγενικό πλάτος. Αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν συμφέρει τους "έχοντες και κατέχοντες".
    Τι λες τώρα... Εδώ πολιτικοί "ξεχνάνε" να δηλώσουν περιουσιακά στοιχεία στο "Πόθεν Έσχες"

  14. #5609
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες τώρα... Εδώ πολιτικοί "ξεχνάνε" να δηλώσουν περιουσιακά στοιχεία στο "Πόθεν Έσχες"
    ... και δεν έχει τιμωρηθεί κανένας. Αν ξεχάσει κανένας μικρομεσαίος τι γίνεται;
    Τα τελευταία χρόνια η δήλωση "Πόθεν Έσχες" γίνεται ψηφιακά, δηλαδή μπορεί να γίνει πολύ εύκολα ο κάθε έλεγχος. Επειδή την έκανα μερικά χρόνια, ξέρω ότι ο υπόχρεος δηλώνει με τρομερή λεπτομέρεια όλα τα στοιχεία, προσωπικά, περιουσιακά, οικονομικά, τις Δ/νσεις του και όλων των συγγενών, δηλαδή συζύγου, όλων των τέκνων, γονέων και αδελφών, δικών του και της συζύγου του. Αν θέλουν να θέλουν να καταπολεμήσουν τη φοροδιαφυγή μπορούν

  15. #5610
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια καλησπερα μια ερωτηση μια που το mydata ηρθε μονιμα πλεον εαν διαβιβασω ενα παραστατικο και παριε ΜΑΡΚ με λαθος στα πσοα μπορω να το διορθωσω με επανυπολογισμο mydata?

Σελ. 374 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 354364369372373374375376379384 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας