Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Οπως εχω αναφερει και αλλου εχω 1024 χωρις αναβαθμιση που σερνεται (πιο αργη απο την 512 που εχω ) .Πριν 10 ημερες τηλεφωνησα Οτενετ και ο τεχνικος αναγνωριζοντας το προβλημα δηλωσε βλαβη στον ΟΤΕ και μου ειπε οτι θα το κοιταξουν σε 1 εργασιμη .Με πηραν σημερα απο καποιο 1165 και μου ειπαν ποιο ειναι το προβλημα ? και του λεω σερνεται .Μου λεει ελεγξα τη γραμμη σας απο το σπιτι σας στον ΟΤΕ και πεταει , παει πανω απο 10500 ??????τι ειναι αυτο ? και συνεχιζει οτι απο Καλαματα πολλα τηλ. για χαμηλες ταχυτητες ελεγξε και το BRAS και οι χρηστες εδω δεν το καλυπτουμε το bandwith και η γραμμη εχει και αλλα περιθωρια .Ολους αυτους τους ελεγχους τους εκανε απο Αθηνα , εδω την πορτα μου δεν την ελεγξε κανεις .Το ηθικο διδαγμα ο Οτενετ κατι εχει κανει .Δεν ηθελα να τον βρισω και το εκλεισα ,εχω παραιτηθει απο την υποθεση adsl σε αυτη τηχ ωρα. Το πηρα αποφαση πληρωνω 26 ευρω για μια γραμμη απο 350 εως 500 kbps δεν ειναι και ασχημα .
    CPU : i5770K , mobo : Gigabyte Z77 , ram : Corsair 16GB
    GPU : ATI 7950 , Case : HAF932

  2. #2
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    γενικα στην πολη μας μαμησετα ειναι ο ποτε κ οι συνδεσεις του..

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    sagem 1540wg
    αν σε μία πολη οι συνδεσεις ειναι μη ικανοποιητικές πηγαινεται στον τοπικο οτε και ρωτήστε.επιπλεον μπορειτε να πατε εκει και να δηλώσετε να έρθει τεχνικος στο σπιτι σας.απλά δεν νομίζω ότι όλη η ελλάδα έχει τεχνικούς που να ξέρουν τι ειναι adsl γραμμή. εδώ έτυχε να πάει τεχνικός του ΟΤΕ σε ένα σπιτι να κανει μετρήσεις και να πεί η γραμμή σας είναι διαμάντι(για adsl γραμμη μιλάμε) στον χρήστη εβγαζε 680 σφάλμα.οτι δεν βλέπει γραμμή.εν τελει αυτό που είχε γίνει είναι οτι ειχε κανει μετακόμιση ο χρήστης και δεν ειχαν μεταφερει την adsl γραμμή.....δεν ειχε δηλαδη adsl στο σπιτι του και ο ΜΕΓΑΣ τεχνικος την εβγαλε διαμάντι!!!!!

    αφου δεν υπάρχει διαμάντι την βρήκε.....για να δειτε αν γινεται ελεγχος της adsl γραμμής θα πρέπει ο τεχνικός να έρθει με ενα router και να δει αν συγχρονίζει...αν δειτε μονο ηλεκρολογικά εργαλεία.....παρτε επιτοπου για νεο ραντεβου.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Μπορει ο τεχνικος απο αποσταση π.χ. Αθηνα να μετρησει τη γραμμη μου στη Καλαματα ?
    CPU : i5770K , mobo : Gigabyte Z77 , ram : Corsair 16GB
    GPU : ATI 7950 , Case : HAF932

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Taki, μια πρώτη εικόνα μπορεί να έχει και από απόσταση.
    Κυρίως αυτά που βλέπεις και εσύ στο ρούτερ σου αλλά λίγο καλύτερα το πόσα λάθη βγάζει η γραμμή και κυρίως αν η πόρτα είναι ελαττωματική.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Υπάρχει μια υπηρεσία του ΟΤΕ, νομίζω λέγεται ποιότητα δικτύου. Εχουν ντεσιμπελόμετρα και λοιπό εξοπλισμό και μπορούν να ελέγξουν την ποιότητα της γραμμής εαν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές, απο το CPE, μέχρι το τηλ κέντρο... Ομως δύσκολα έρχονται, ακόμη και σε μεγάλους πελάτες, πχ στην εταιρία που δουλεύω. Σε ιδιώτη, μάλλον ποτέ, εκτός και εαν είναι φίλος σας ή κολλητός ή έχετε τα μέσα....

  7. #7
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Εφόσον υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στην πόλη το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να παραπονεθείτε στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ. Ίσως το πρόβλημα να εντοπίζεται στο DSLAM της περιοχής και όχι μόνο στη δική σου γραμμή. Το θέμα είναι ότι αν παραπονεθούν πολλοί στο τοπικό κατάστημα ίσως κάποια στιγμή φιλοτιμηθούν να κάνουν και κάποια αναβάθμιση στα DSLAM της Καλαμάτας.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    FRITZ 7050
    SNR / Attn
    31(dB) / 40(dB)
    Wink
    Θελω να γραψω στην συζητηση σας για να λυθουν μερικες αποριες που διαβασα.
    Ναι μπορει καποιος τεχνικος απο αποσταση να μετρησει την γραμμη σας φτανει να ειναι ενεργο και συνδεμενο το modem.
    Καποιες απο τις μετρησεις οπως εξασθενηση down kai up μπορειται να τα δειτε ΚΑΙ απο το προγραμματακι που τρεχει το modem.
    Αν τα νουμερα αυτα δεν υπερβαινουν τα 50db εξασθενησης η γραμμη ειναι σε καλο επιπεδο.
    Ο τεχνικος που κανει την μετρηση μπορει να δει την μεγιστη ταχυτητα μεταδοσης που επιτυγχανεται με την συγκεκριμενη γραμμη (αυτο για τον takis_kal).
    τωρα για την πραγματικη ταχυτητα (ειδικα στην επαρχια που δεν εχουν ολοκληρωθει οι αναβαθμισεις) καλο θα ειναι να εχετε το εξης υποψιν:
    Οι εταιριες και το οτε διαθετουν κυκλωματα & δικτυο με ΜΕΓΙΣΤΗ ταχυτητα 768-1024-2048 και αν διαβασετε το συμβολαιο για την adsl συνδεση δεν υπαρχει εγγυημενη ταχυτητα.
    Οπως ειναι φυσικο δεν μπορουν να καλυπτουν το συνολο των συνδρομητων ειδικα σε ωρες αιχμης και σε μια χωρα με την μεγαλυτερη αναπτυξη παγκοσμιως σε νεες συνδεσεις.
    Αφηστε τα (οπλοπολυβολα) και τις προσβολες. Καλυτερα να ειμαστε κοσμιοι.
    Οταν στις διακοπες του Πασχα οι φοιτητες εφυγαν απο Πατρα (σταματησαν τα torrent) απο 30-44kb/sec download εφτασα να εχω 72-80kb/sec σε συνδεση 768 για ολο το διαστημα των διακοπων.Το ιδιο συμβαινει ακριβως μετα απο αναβαθμιση η γενικη διακοπη adsl.
    ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ ονομαστικες ταχυτητες ειναι τα isdn 64-128 και τα κυκλωματα μισθωμενων γραμμων πχ 2Mbit .
    Για οποιαδηποτε απορια μην διστασετε να γραψετε.
    ΚΑΛΕΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΙΣ
    Τασος- Πατρα

    Τα παραπονα και οι διαμαρτυριες πιστευω να συγκινησουν τους υπευθυνους η αυτους που τους συμβουλευουν ωστε να εχουμε το συντομωτερο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Electronica : 07-05-07 στις 00:32. Αιτία: διορθωση

  9. #9
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Fritz 5530 AX
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, δε θέλω να θίξω κανέναν τεχνικό του ΟΤΕ, απλά το αναφέρω για τα γέλια.

    Το 1994 έκανα μάθημα σε τεχνικούς ψηφιακών συστημάτων του ΟΤΕ (μη ρωτήσετε πως και γιατί) περί data. Τη δεύτερη μέρα, ενώ η ομάδα ήταν πολύ ήσυχη και δεν ρώταγε πολλά πράγματα, πετάγεται ένας από την Πελοπόννησο και λέει:
    "Ρε καπετάνιο, μας έχεις τρελάνει από χθες μπιτ και μπιτ... τι μπιτ μπιτ μπιτ μας λες? Εμείς μπιτ μπιτ μπιτ κάνουνε στις κότες όταν τους ρίχνουμε το καλαμπόκι να φάνε!!!"

    Μια άλλη φορά έφαγα δύο μέρες να τους μιλάω για πρωτόκολλο Χ.25 και την τρίτη μέρα πετάγεται ένας άλλος "Τώρα τό΄πιασα δάσκαλε!! Χ.25 είναι η ρεγκλέττα στη γωνία του κατανεμητή!!!".

    Οπότε μην περιμένετε πολλά από τους ανθρώπους... Ο καθένας ότι μπορεί κάνει, και πολλές φορές χωρίς καμία εκπαίδευση. Το κάθε πρόβλημα με τον εκάστοτε πάροχο, είναι πρόβλημα με τον πάροχο κι όχι με το προσωπικό.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Electronica, εξάμηνο thread!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 07-05-07 στις 15:35.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  11. #11
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και εσύ φίλτατε A_gamer δεν διάβασες καθόλου το post του φίλτατου blugosi ...

    Το γράφει καθαρά, δεν είναι κακοί απλά τους παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο...

  12. #12
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εσύ φίλτατε A_gamer δεν διάβασες καθόλου το post του φίλτατου blugosi ...

    Το γράφει καθαρά, δεν είναι κακοί απλά τους παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο...
    Τι εννοείς;Εγώ σου λέω ότι κανείς δεν είχε postάρει εδώ και έξι μήνες στο παρόν θέμα, κοίτα και τις ημερομηνίες.Ο φίλος "ζωντάνεψε" ένα "νεκρό" thread.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  13. #13
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blugosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, δε θέλω να θίξω κανέναν τεχνικό του ΟΤΕ, απλά το αναφέρω για τα γέλια.
    ...Τη δεύτερη μέρα, ενώ η ομάδα ήταν πολύ ήσυχη και δεν ρώταγε πολλά πράγματα, πετάγεται ένας από την Πελοπόννησο και λέει:
    "Ρε καπετάνιο, μας έχεις τρελάνει από χθες μπιτ και μπιτ... τι μπιτ μπιτ μπιτ μας λες? Εμείς μπιτ...

    Μια άλλη φορά έφαγα δύο μέρες να τους μιλάω για πρωτόκολλο Χ.25 και την τρίτη μέρα πετάγεται ένας άλλος "Τώρα τό΄πιασα δάσκαλε!! ...

    Οπότε μην περιμένετε πολλά από τους ανθρώπους... Ο καθένας ότι μπορεί κάνει, ...
    Το κατάλαβα τι εννοείς, αλλά εσύ δεν κατάλαβες, (δεν "έπιασες") αυτό που ήθελα να σχολιάσω εγώ...

    Από το post του blugosi έκανα quote και bold τα σημεία που θέλω να προσέξεις, σκέψου το λίγο...

    Αν και πάλι δεν το καταλαβαίνεις τότε κοίτα στο Spoil...

    Spoiler:
    Υπονοώ ότι είναι τεχνικός του ΟΤΕ και αργεί λίγο...



  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Talking
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάλαβα τι εννοείς, αλλά εσύ δεν κατάλαβες, (δεν "έπιασες") αυτό που ήθελα να σχολιάσω εγώ...

    Από το post του blugosi έκανα quote και bold τα σημεία που θέλω να προσέξεις, σκέψου το λίγο...

    Αν και πάλι δεν το καταλαβαίνεις τότε κοίτα στο Spoil...

    Spoiler:
    Υπονοώ ότι είναι τεχνικός του ΟΤΕ και αργεί λίγο...



    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Έλα εντάξει ρε παιδιά, μην κάνετε έτσι.
    Κάποιοι άνθρωποι, άνω των 45-50, σίγουρα δυσκολεύονται να καταλάβουν κάποιες έννοιες περί δικτύων υπολογιστών.
    Κάποιοι άλλοι τα βασικά περί υπολογιστών και πληροφορικής.
    Ανθρώπινες είναι τέτοιες συμπεριφορές.
    Δε χρειάζεται να θίγουμε έτσι μερικές καταστάσεις.

    Άντε γερά.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-07, 12:46
  2. ΒΟΛΟΣ - ΟΤΕ - DSL Super Show
    Από overvolt στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-07, 09:15
  3. Τεχνικός ΟΤΕ προτείνει forthnet!
    Από pinkisntwell στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-06, 23:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας