Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    SDSL
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    λοιπον εχουμε το εξης
    1 ρουτερ που εχει το ιντερνετ κονεχ και ενα λαπτοπ πανω ασυρματα
    μετα απο αρκετη αποσταση περιπου 70 μετρα εχω accese poind που περνει το ιντερνετ απο το πρώτο ρουτερ(το σημα φτανει, εχω ιντερνετ ) . το accese poind εχει μια ethernet και δινει σε αλλο ασυρματο ρουτερ που ειναι διπλα του , και αυτο μεταδιδει ασυρματα τοπικα ,πανω στο δευτερο ρουτερ εχω βαλει και εναν inverter να μπορω να βλεπω τα data απο τα φωτοβολταικα που εχω στην ταρατσα . στον απομακρυσμενο χωρο εχω ενα λαπτοπ που περνει ασυρματα απο το δευτερο ρουτερ
    τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο καθε ενα ωστε να εχω ενα δυκτιο συνολικο ,βασικα με ενδιαφερει να βλεπω τισ αποδοσεις του inverter απο το πρωτο λαπτοπ που βρισκετε μακρια απο τον inverter στο αρχικο μου σημειο δηλαδη που ξεκινα το ιντερνετ.
    καποια στιγμη συνδεθικαν ετσι οπωσ τα θελω αλλα μετα απο επανεκινηση ενοσ λαπτοπ αλλο δεν το βλεπω
    ολα ειναι στο auto στισ καρτεσ δυκτιου
    απο οτι φανταζομαι πρεπει να εχει καθε ρουτερ και pc να εχει τι δικη του ιπ που μπαίνει στο τοπικο δυκτιο και default gateway thn ip του πρωτου ρουτερ και dns να βαλω στο καθε ενα τισ dns του isp
    μου ξεφευγει κατι ?...


    δωστε τα φωτα σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris_cd : 20-02-11 στις 09:26.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-11-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Καλημέρα,
    Εφόσον το απομακρυσμένο λάπτοπ έχει internet θεωρώ ότι to bridge ή repeater mode που έχεις φτιάξει λειτουργεί κανονικά στο δεύτερο router. Για να είσαι πιο ήσυχος, αρχικά κλείσε τον DHCP server στο απομακρυσμένο router και δώστου μία static ip μακρυά από το εύρος των ip που δίνει αυτόματα το άλλο router (πχ. αν οι συσκευές παίρνουν ip 192.168.0.64 , ...65, ...66 κλπ δώσε το 192.168.0.2 στο δεύτερο router). Τώρα ο inverter επίσης καλό θα ήταν να του δώσεις μία static ip ώστε να μπορείς να τον βρίσκεις εύκολα ομοίως με προηγουμένως θα έδινα το 192.168.0.3.

    Με αυτόν τον τρόπο, λογικά θα δουλέψουν όλα και μειώνεται ο κίνδυνος για conflicts (ίδια ip σε δύο συσκευές)

Παρόμοια Θέματα

  1. ρυθμιση ρουτερ
    Από ΠΑΝΟΣ69 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 11:33
  2. Κινητό, ρούτερ και πολλά άλλα!
    Από kanenas3 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-09, 10:47
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-08, 20:23
  4. Ρυθμιση ρουτερ
    Από nikoslykos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 19:15
  5. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-06, 17:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας