Σελ. 1 από 18 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 258
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Windows 7
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  windows-7-service-pack-1.jpg 
Εμφανίσεις:  1794 
Μέγεθος:  13,9 KB 
ID: 84208Μετά από αρκετούς μήνες προετοιμασίας και σχεδόν ενάμιση χρόνο απ' την κυκλοφορία των Windows 7, σήμερα η Microsoft διέθεσε το Service Pack 1 του λειτουργικού, μέσω του Windows Update σε όλους τους χρήστες.

    Η ενημέρωση αφορά όλες τις εκδόσεις των Windows 7 αλλά και των Windows Server 2008 R2 -στα οποία υπάρχουν και οι σημαντικότερες βελτιώσεις. Συγκεκριμένα, στα Windows Server 2008 R2, πέραν των ενημερώσεων και των hotfixes, προστίθενται δύο σημαντικές βελτιώσεις: το "RemoteFX" και μία ενημέρωση για το HyperV, το "Dynamic Memory". Το πρώτο επιτρέπει στους χρήστες να παρακολουθούν βίντεο υψηλής ποιότητας αλλά και να αλληλεπιδρούν με εφαρμογές που έχουν 3D γραφικά μέσω της Server έκδοσης, κάτι που θα αλλάξει και τον τρόπο που χρησιμοποιούνται και οι virtual machines, οι οποίες είχαν περιορισμένες δυνατότητες σχετικά με τα γραφικά.

    Το δεύτερο χαρακτηριστικό έχει να κάνει με τη μνήμη του υπολογιστή. Συγκεκριμένα, το "Dynamic Memory", όπως λέει και το όνομά του, δεσμεύει δυναμικά μνήμη όταν ζητείται περισσότερη από εικονικές μηχανές και αφαιρεί -και πάλι δυναμικά- μνήμη από εικονικές μηχανές όταν άλλες μηχανές χρειάζονται περισσότερους πόρους.

    Η δε client έκδοση του Service Pack περιλαμβάνει απλά το σύνολο όλων των ενημερώσεων που έχουν κυκλοφορήσει απ' την πρώτη "Patch Tuesday" μετά την κυκλοφορία των Windows 7 έως σήμερα, αλλά και κάποια επιπλέον hotfixes.

    Το Service Pack 1, το οποίο ξεκίνησε να αναπτύσσεται, περίπου, με την κυκλοφορία των Windows 7 τον προπερασμένο Οκτώβριο, έγινε διαθέσιμο αρχικά στις 9 Φεβρουαρίου στους OEM συνεργάτες της Microsoft, εν συνεχεία στις 16 Φεβρουαρίου στους συνδρομητές Technet και MSDN, ενώ σήμερα κυκλοφόρησε και στο υπόλοιπο κοινό. Σταδιακά, θα εμφανίζεται στους χρήστες μήνυμα για λήψη του πακέτου απ' το Windows Update. Μπορείτε, ωστόσο, να κατεβάσετε όλο το ISO (μεγέθους περίπου 2GB) από εδώ.

    Να τονιστεί πως τα Windows 7 είναι το πρώτο λειτουργικό σύστημα της Microsoft που λαμβάνει Service Pack 16 μήνες μετά την κυκλοφορία του (ακολουθούμενο απ' τα Windows Vista, που πήραν το πρώτο Service Pack, ένα χρόνο μετά τη διάθεσή τους), ενώ η έλλειψη σημαντικών χαρακτηριστικών και η απλή συγκέντρωση των hotfixes που διατέθηκαν στο παρελθόν μέσω του Windows Update, δείχνει, αν μη τι άλλο, τη σταθερότητα του λειτουργικού συστήματος. Περισσότερα για το Service Pack 1, στο επίσημο blog των Windows.

    Υ.Γ.1: Προλίγου ενεργοποιήθηκαν οι standalone installers για τις x86 και x64 εκδόσεις του SP.
    Υ.Γ.2: Η Microsoft εξέδωσε επίσημα και το documentation του SP.

    Πηγή: Neowin.net
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 23-02-11 στις 00:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Πάντως εγώ δε πήρα ειδοποίηση και τις τρεις φορές που επιχείρησα να κατεβάσω το iso, με πέταξε στο 1/4 της λήψης... Μάλλον πρέπει να έχει πέσει πολύς κόσμος στο download...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 23-02-11 στις 00:27.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει μέσα για 2 gb, λίγο μεγάλο αρχείο δεν σας φαίνεται?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satmania1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει μέσα για 2 gb, λίγο μεγάλο αρχείο δεν σας φαίνεται?
    Υπολόγισε πως μέσα έχει και την x86 έκδοση αλλά και την x64. Δε γνωρίζω εάν το SP1 για τα 7 έχει διαφορετικό installer ή/και αρχεία με αυτών των Server 2008 R2, αλλά αν το θεωρήσουμε κι αυτό ως δεδομένο, τότε δικαιολογούνται τα περίπου 2GBs.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satmania1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει μέσα για 2 gb, λίγο μεγάλο αρχείο δεν σας φαίνεται?
    Μην κατεβασεις αυτο αν το θελεις μονο για εναν υπολογιστη. Χρησιμοποιησε το WU καλυτερα. Το μεγεθος του αρχειου θα ειναι κατα πολυ μικροτερο.

  6. #6
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το iso είναι ένα για όλες τις γλώσσες;

  7. #7
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.314
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Από windows update δεν το βλέπω. Κανείς άλλος;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το iso είναι ένα για όλες τις γλώσσες;
    Λίγο κάτω απ' το "Download" έχει λίστα με τη γλώσσα που θες (αγγλικά, από προεπιλογή).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από windows update δεν το βλέπω. Κανείς άλλος;
    Ούτε εγώ μέχρι στιγμής, αλλά απ' έξω αναφέρουν ότι το έδωσε στο κανάλι. Λογικά, θα φανεί σταδιακά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 22-02-11 στις 20:36. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    15-02-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    ZTE H288A
    παιδια στις 16 ιανουαριου ειχα κανει install το sp1 που ειχε διερευσει τοτε σαν το rtm και ειναι το update ΚΒ976932 οπως αυτο..αρα να υποθεσω οτι εχω το τελικο για αυτο και δεν μου βγαζει καμια ενημερωση ε?

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο κάτω απ' το "Download" έχει λίστα με τη γλώσσα που θες (αγγλικά, από προεπιλογή).
    Δεν είδα όμως να αλλάζει το αρχείο. Αλλάζει μόνο η γλώσσα που σου εμφανίζεται η σελίδα. Για αυτό ρωτάω.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια στις 16 ιανουαριου ειχα κανει install το sp1 που ειχε διερευσει τοτε σαν το rtm και ειναι το update ΚΒ976932 οπως αυτο..αρα να υποθεσω οτι εχω το τελικο για αυτο και δεν μου βγαζει καμια ενημερωση ε?
    Δεν έχει ανέβει ακόμα στο κανάλι για Ελλάδα -απ' ό,τι παρατηρώ και εγώ και άλλοι χρήστες- το SP1. Ωστόσο, δε μπορώ να ξέρω αν το αρχείο που έβαλες είναι αθώο (και δε μιλάω για περί πειρατείας). Όπως και νά 'χει, εάν αυτό που έβαλες είναι σωστό, τότε δε θα σου εμφανιστεί τίποτα.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.643
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Από όσο έψαξα το KB971033 θα περιλαμβάνεται στη λίστα. Στην αρχή ήταν important, μετά έγινε Optional, τώρα το βάζουν ντε και καλά. Νομίζω όμως ότι μπορείς να το κάνεις uninstall
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  13. #13
    Εγγραφή
    15-02-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    ZTE H288A
    δηλαδη υπαρχει καποιος τροπος να το τσεκαρω??θυμαμαι οτι ηταν οπως αυτο(7601.17514)..οταν δοθει δηλαδη στο windows update αμα δεν μου το εμφανισει σημαινει οτι ειναι αυτο που εχω ε? εχω περασμενο και το KB971033...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είδα όμως να αλλάζει το αρχείο. Αλλάζει μόνο η γλώσσα που σου εμφανίζεται η σελίδα. Για αυτό ρωτάω.
    Ναι, έχεις δίκιο. Δε ξέρω, λες να έχει το ISO όλες τις γλώσσες; Καλύτερα να περιμένεις να ανέβει στο κανάλι των ενημερώσεων, αλλιώς κατέβασέ το και ό,τι προκύψει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη υπαρχει καποιος τροπος να το τσεκαρω??θυμαμαι οτι ηταν οπως αυτο(7601.17514)..οταν δοθει δηλαδη στο windows update αμα δεν μου το εμφανισει σημαινει οτι ειναι αυτο που εχω ε?
    Εάν είναι το επίσημο RTM και όχι κάποια προηγούμενη έκδοση (Beta, RC ή κάτι ενδιάμεσο), όταν πας στις Ιδιότητες του Υπολογιστή, θα λέει κάτω απ' το "Windows 7 XXX" (με XXX την έκδοση που έχεις [Professional, Ultimate κλπ]) και "Service Pack 1". Εάν, αντ' αυτού, λέει "Service Pack 1 v.XXX" (με ΧΧΧ διάφορους αριθμούς), τότε βγάλτο, δεν έχεις την RTM.

    Π.χ.:

    Λάθος
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Sp1.jpg 
Εμφανίσεις:  255 
Μέγεθος:  86,6 KB 
ID: 84210

    Σωστό
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Sp1.correct.jpg 
Εμφανίσεις:  224 
Μέγεθος:  88,8 KB 
ID: 84211
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 22-02-11 στις 20:48. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    15-02-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    ZTE H288A
    λεει σκετο service pack 1

Σελ. 1 από 18 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-11, 20:43
  2. Η Microsoft διακόπτει την υποστήριξη των Windows XP SP1
    Από katafitos στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-06, 14:19
  3. Manual updates των Windows XP x64 SP1 (64-bit)
    Από WAntilles στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 13:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας