Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα σας.εχω αγορασει εδω και λιγες μερες το
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801984
    και μου εχει δημιουργηθει προβλημα με τους υποτιτλους τους ελληνικους στα εργα.παρα παρα πολυ λιγα εργα αναγνωριζει τους ελληνικους υποτιτλους.βλεπει πως υπαρχει ενα αρχειο srt το παταω να παιξει τα εργα με αυτο αλλα βγαζει σε κινεζικα.μονο σε ενα εργο διαβασε το srt και μου το εβγαλε στο μσνου ως ΕΛΛΗΝΙΚΑ και το πατησα και επαιξε κανονικα με ελληνικους υποτιτλους.σε ολα τα αλλα τα εργα τα βγαζει σε κινεζικα.ολα τα εργα σχεδον ειναι mkv α;ρχεια και οι υποτιτλοι εισαι srt!τι γινεται?ξερει κανεις να με βοηθησει?εχω στεναχωρηθει πολυ γιατι εσκασα τοσα λεφτα και προκοπη δεν ειδα!αν ξερει καποιος ας με βοηθησει.ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Άνοιξε το αρχείο υποτίτλων με το notepad και κάνε save as με Encoding Unicode. Σχεδόν όλοι οι media players απαιτούν το αρχείο υπότιτλων να είναι σε Unicode.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    πρωτα απ ολα σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!επειδη ομως δεν το πολυ εχω το θεμα θες να μου εξηγησεις?
    notepad ειναι προγραμμα? να ανοιξω με αυτο τους υποτιτλους και να τους αποθηκευσω ξανα στην μορφη που μου λες?και μετα να σβησω την παλια μορφη ή να την κρατησω?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    υποθέτω έχεις ορίσει στο EMTEC S800H να δείχνει ελληνικά
    διαβάζω ότι έχει επιλογή auto στους υπότιτλους, αν έχεις τέτοια επιλογή τότε βάλε το στα ελληνικά

    μέσα από τα windows, ορίζεις τα .srt να ανοίγουν με το notepad.
    Όπως το ανοίγεις το srt, επιλέγεις σώσιμο και εκεί θα έχει επιλογή για ANSI, UTF-8. Αν είναι ANSI τότε UTF-8 ή αντίστροφα

    Το ίδιο αρχείο σώζεις, με το ίδιο όνομα, αν δε θες δεν κρατά αντίγραφο, δεν έχει και νόημα άλλωστε

  5. #5
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Ναι, το notepad είναι ένα πρόγραμμα που έρχεται μαζί με τα Windows (φαντάζομαι ότι έχεις Windows, δεν το αναφέρεις πουθενά), Start > Accessories > Notepad.

    Ανοίγεις λοιπόν με το notepad το .srt αρχείο (είναι ένα απλό αρχείο κειμένου) και κατευθείαν το αποθηκεύεις όπως σου είπα (Unicode) με το ίδιο όνομα, οπότε θα διαγραφεί το παλιό από μόνο του (στην ερώτηση που θα σου κάνει απαντάς Ναι). Στο διάλογο που θα σου βγάλει όταν πας να το αποθηκεύσεις, κάτω κάτω βρίσκεται η επιλογή "Encoding". Εκεί θα επιλέξεις "Unicode".

  6. #6
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι εχω wind 7.θα κανω οτι ειπατε και αν θελω κατι αλλο θα σας πω!ευχαριστω πολυ παντως!

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asterix32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σας.εχω αγορασει εδω και λιγες μερες το
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801984
    και μου εχει δημιουργηθει προβλημα με τους υποτιτλους τους ελληνικους στα εργα.παρα παρα πολυ λιγα εργα αναγνωριζει τους ελληνικους υποτιτλους.βλεπει πως υπαρχει ενα αρχειο srt το παταω να παιξει τα εργα με αυτο αλλα βγαζει σε κινεζικα.μονο σε ενα εργο διαβασε το srt και μου το εβγαλε στο μσνου ως ΕΛΛΗΝΙΚΑ και το πατησα και επαιξε κανονικα με ελληνικους υποτιτλους.σε ολα τα αλλα τα εργα τα βγαζει σε κινεζικα.ολα τα εργα σχεδον ειναι mkv α;ρχεια και οι υποτιτλοι εισαι srt!τι γινεται?ξερει κανεις να με βοηθησει?εχω στεναχωρηθει πολυ γιατι εσκασα τοσα λεφτα και προκοπη δεν ειδα!αν ξερει καποιος ας με βοηθησει.ευχαριστω πολυ!
    1. Πετάς το Notepad και εγκαθιστάς έναν σοβαρό text editor (π.χ. το Notepad++ που είναι και δωρεάν).

    2. Κάνεις όλους τους υπότιτλούς σου σε utf8 (κατά προτίμηση με BOM).

  8. #8
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    προβλημα. ανοιξα με notepad και δεν ειχε αυτες τις επιλογες που μου ειπατε εκτος απο την εγγραφο κειμενου unicode οπου το εκανα ετσι αλλα δεν διαβαζει και παλι. οσο για τις utf8, ansi που ειπατε δεν εχει κατι τετοιο. τα ειδη αποθυκευσης που μου βγαζει στην επιλογη ειναι: RTF, κειμενο με ανοιχτη μορφη XML του OFFICE, opendocument, εγγραφο κειμενου, μορφη MS-DOS, εγγραφο κειμενου unicode.
    αυτα μου βγαζει στις επιλογες.τι να κανω?καποια αλλη βοηθεια?

    ........Auto merged post: asterix32 πρόσθεσε 18 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    κατεβασα το notepad++ και το εψαξα πολυ και βρηκα 2 εντολες που λενε:κωδικοποιηση σε UTF-8 και μετατροπη σε UTF-8. ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asterix32 : 28-02-11 στις 23:01. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Αυτό που άνοιξες, δεν είναι notepad αλλά Write. Άνοιξέ το με το notepad, όπως είπαμε.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    γινομαι κουραστικος αλλα εψαξα και το notepad δεν το εχει το pc μου.εχω wind 7 και οσο εψαξα δεν το εχει.πηγα να το κατεβασω αλλα δεν βρισκω ποιο απ ολα τα notepad να κατεβασω και μπερδευτηκα παλι.εχει πολλες εκδοσεις.πιο να κατεβασω?
    τα windows μου εχουν wordpad και σημειωματαριο(μηπως το σημειωματαριο ειναι το notepad?)

    ........Auto merged post: asterix32 πρόσθεσε 17 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ok το βρηκα.το εκανα σε UTF-8, ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕ.ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asterix32 : 02-03-11 στις 19:34. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Έχεις ελληνικά Windows; Ναι, είναι όντως σημειωματάριο... Sorry, δεν το φαντάστηκα.

Παρόμοια Θέματα

  1. media player στο linux σαν τον media player classic home cinema
    Από mpetou στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-10, 16:39
  2. Πρόβλημα με media player
    Από panicos.3 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-08, 13:09
  3. Προβλημα με Media Player 11
    Από Sebu στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-07, 11:57
  4. πρόβλημα με media player
    Από madboy76 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-06, 12:59
  5. nVidia drivers 84.21 + Media Player Classic 6.4.8.9 + Media Player 10=σκοτεινό video
    Από ikaros στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-06, 23:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας