Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Google
    Η Google προχώρησε σε μία σημαντική αλλαγή στην μηχανή αναζήτησης της και πλέον ταξινομεί χαμηλότερα ιστοσελίδες που απλώς αναπαράγουν περιεχόμενο τρίτων ή γενικώς έχουν παρέχουν χαμηλής ποιότητας πληροφορία. Η κίνηση αυτή, που ανακοινώθηκε μέσω blog post την περασμένη Πέμπτη, έρχεται να προστεθεί στην προ λίγων ημερών έκδοση του plug-in Personal Blocklist.

    H αλλαγή στον αλγόριθμο αναζήτησης επηρεάζει το 11.8% του συνολικού αριθμού των αναζητήσεων. Το ποσοστό είναι αρκετά μεγάλο αφού οι περισσότερες αλλαγές που γίνονται στην μηχανή αναζήτησης είναι πάντα πολύ μικρές. Η αρχική υλοποίηση των αλλαγών στον αλγόριθμο θα ξεκινήσει από τους χρήστες στις Η.Π.Α. και σταδιακά, όπως η εταιρεία δηλώνει, θα επεκταθεί και στον υπόλοιπο κόσμο.

    "Πιστεύουμε πως είναι ένα μεγάλο βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, βοηθώντας έτσι τον κόσμο να εντοπίσει ανάμεσα στα αποτελέσματα μας υλικό ακόμα υψηλότερης ποιότητας", δήλωσε ο Matt Cutts από την Google.

    "Ασχολούμαστε με το συγκεκριμένο ζήτημα παραπάνω από έναν χρόνο και δουλεύουμε πάνω σε αυτές τις αλλαγές εδώ και κάποιους μήνες. Μάλιστα εξετάζουμε πολλές ακόμα ενημερώσεις οι οποίες πιστεύουμε πως θα βελτιώσουν την ποιότητα των αποτελεσμάτων μας."

    Η κίνηση αυτή αφορά πολλές ιστοσελίδες οι οποίες για παράδειγμα περιελάμβαναν μικρές περιλήψεις άρθρων και ειδήσεων με την συμπλήρωση ενός link στην αυθεντική πηγή. Άλλες ιστοσελίδες που επηρεάζονται είναι οι γνωστές ως φάρμες περιεχομένου (content farms) οι οποίες συγκεντρώνουν links από τρίτες σελίδες.

    Η εταιρεία διευκρίνισε πως η αλλαγή του αλγορίθμου δεν σχετίζεται με τον Personal Blocklist το add-on του Chrome το οποίο φιλτράρει ιστοσελίδες τις οποίες ο χρήστης δεν θέλει να βλέπει στα αποτελέσματα των αναζητήσεων του. Ωστόσο σημειώνεται στο blog post πως το 84% των μπλοκαρισμένων από το add-on ιστοσελίδων, μπλοκάρονται και από τον αλλαγμένο αλγόριθμο αναζήτησης.


    Πηγή: Computerworld


    Σχετικό άρθρο στο adslgr.com: H Google κυκλοφορεί ένα extension που μπλοκάρει σελίδες στα αποτελέσματα αναζήτησης

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    3.003
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-LEVEL1-SIEMENS
    SNR / Attn
    11/6(dB) / 11(dB)
    το 80% των ιστοσελιδων κανει αναδημοσιευσεις απο μεγαλα sites,αυτο το ξερει η google αλλα δεν ειναι δυνατον να αποκλεισει ολες αυτες τις ιστοσελιδες απο την στιγμη που δινουν λινκς κ.λ.π. στις αναδημοσιευσεις τους,ουτε μια ζωη να τους δινει penaltys γιατι πολλοι απο αυτους το κανουν χωρις καποιο οικονομικο κινητρο[διαφημισεις κ.λ.π.] αλλα ετσι απο μερακι και μονο.
    ασε που χαρις σε αυτους λογω λινκς μεγαλωνει η επισκεψιμοτητα στα μεγαλα sites αρα ωφελουνται οικονομικα.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Δεν τις αποκλείει, απλώς τις εμφανίζει χαμηλότερα στη λίστα της αναζήτησης.

    Βρίσκω θεμιτό να επιβραβεύονται περισσότερο όσοι παράγουν ειδήσεις κι όχι όσοι αναδημοσιεύουν ή κάνουν περιλήψεις. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να κερδίζει περισσότερα από διαφημίσεις βρίσκοντας έτοιμο υλικό από αλλού, σε σχέση με εκείνον που κοπιάζει για την παραγωγή της είδησης. Και οι δύο προσφέρουν, αλλά πρέπει να υπάρχει σαφής διάκριση στις απολαβές τους και την επισκεψιμότητά τους, που να σχετίζεται με την προσπάθεια που καταβάλουν.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Θα συμφωνήσω με την κίνηση του γούγλη. Δυστυχώς τα 2 τελευταία χρόνια με την έξαρση των blogs γίνεται πολύ δύσκολο να βρεις πληροφορίες σε θέματα επικαιρότητας κυρίως. Ψάχνεις κάτι και οι 5 πρώτες σελίδες είναι αντιγραφή των 2 πρώτων αποτελεσμάτων. Είναι δύσκολο πλέον να βρεις ανεξάρτητα άρθρα.

    Παράδειγμα: έψαχνα τις προηγούμενες μέρες για την ημέρα σκέψης των προσκόπων ώστε να κάνω μία παρουσίαση στην ομάδα μου. Τα περισσότερα αποτελέσματα ήταν αντιγραφή από τα δημοφιλή. Ευτυχώς που γνωρίζω πολύ καλά το αντικείμενο και βρήκα άκρη με πρόσθετους όρους αναζήτησης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiffany : 26-02-11 στις 15:11.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    3.003
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-LEVEL1-SIEMENS
    SNR / Attn
    11/6(dB) / 11(dB)
    εγω την αναφορα την εκανα για τον εξης λογο.
    απο το 2007 διατηρω blog ειδησεολογικο γενικως ,κυριως μα τεχνολογικα θεματα.
    καθημερινα ανεβαζω πανω απο 50 αναρτησεις,πολλες απο αυτες αναδημοσιευσεις ,με links της πηγης φυσικα,δεν εχω διαφημισεις ενω θα μπορουσα να βαλω αφου εχω για το ειδος μου σχετικα καλη επισκεψιμοτητα και αυτη η ενασχοληση μου τρωει καθημερινα περιπου 5 ωρες,χωρις κανενα οφελος οικονομικο αυτα τα 4 χρονια.
    λειτουργω δηλαδη σαν διαμεσος μεταξυ πηγης και αναγνωστη.
    μπορει μεν επειδη το παλευω και ψαχνομαι πολυ να μαζευω σιγα-σιγα καλυτερη επισκεψιμοτητα αλλα παραλληλα φερνω και μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα στην πηγη,οποτε [παντα κατα την γνωμη μου] τα περι ετοιμου περιεχομενου που λενε πολλοι ναι μεν εχουν μεγαλη δοση αληθειας ,αλλα πρεπει να αναγνωριζεται και ο κοπος αυτου που κανει τον διαμεσο.
    αλλωστε εαν η καθε δημοσιευση γινοταν μονο απο την πηγη,δεν θα υπηρχε η μεγαλη διαδοση της παντου.
    καταληγω λεγοντας οτι και οι δυο ,βαζουμε κοπο για την διαδοση της ειδησης.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Εύγε, εύγε και πάλι εύγε... είχα κουραστεί να αναζητώ κάποιο software και το softpedia, driverfiles και συναφή να βγαίνουν πάντα πάνω από το επίσημο website.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εγω νομιζω οτι δεν θα αλλαξει κατι σημαντικο, μια και η Google εισπρατει πολλα απο τις διαφημισεις ακομα και στα junk sites.

    Αν κρινει κανεις και απο την ποιοτητα των διαφημιζομενων στο adsense (work from home, mlm κλπ).

  8. #8
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xolloth Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω την αναφορα την εκανα για τον εξης λογο.
    απο το 2007 διατηρω blog ειδησεολογικο γενικως ,κυριως μα τεχνολογικα θεματα.
    καθημερινα ανεβαζω πανω απο 50 αναρτησεις,πολλες απο αυτες αναδημοσιευσεις ,με links της πηγης φυσικα,δεν εχω διαφημισεις ενω θα μπορουσα να βαλω αφου εχω για το ειδος μου σχετικα καλη επισκεψιμοτητα και αυτη η ενασχοληση μου τρωει καθημερινα περιπου 5 ωρες,χωρις κανενα οφελος οικονομικο αυτα τα 4 χρονια.
    λειτουργω δηλαδη σαν διαμεσος μεταξυ πηγης και αναγνωστη.
    μπορει μεν επειδη το παλευω και ψαχνομαι πολυ να μαζευω σιγα-σιγα καλυτερη επισκεψιμοτητα αλλα παραλληλα φερνω και μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα στην πηγη,οποτε [παντα κατα την γνωμη μου] τα περι ετοιμου περιεχομενου που λενε πολλοι ναι μεν εχουν μεγαλη δοση αληθειας ,αλλα πρεπει να αναγνωριζεται και ο κοπος αυτου που κανει τον διαμεσο.
    αλλωστε εαν η καθε δημοσιευση γινοταν μονο απο την πηγη,δεν θα υπηρχε η μεγαλη διαδοση της παντου.
    καταληγω λεγοντας οτι και οι δυο ,βαζουμε κοπο για την διαδοση της ειδησης.
    Έχεις το δίκιό σου αλλά είσαι ένας φτωχός και μόνος καουμπόι που το κάνεις για το κέφι σου βρε αδερφέ.

    Τα περισσότερα όμως sites έχουν 8000 διαφημήσεις και ένα λινκ για την αρχική είδηση στο CNN πχ. Sorry αλλά αυτός ας βρει άλλο τρόπο να κονομίσει. Όχι από τον χρόνο μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά δεν με αφορά το θέμα των εσόδων, διότι δεν παράγω "content" για επαγγελματική χρήση στη παρούσα χρονική περίοδο, αλλά θεωρώ πολύ σωστή θεωρητικά την απόφαση της Google. Το θέμα είναι να δούμε και πρακτικά αν όντως ο νέος αλγόριθμος είναι σωστός και βοηθάει στις αναζητήσεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TGA789vac V2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκω θεμιτό να επιβραβεύονται περισσότερο όσοι παράγουν ειδήσεις κι όχι όσοι αναδημοσιεύουν ή κάνουν περιλήψεις. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να κερδίζει περισσότερα από διαφημίσεις βρίσκοντας έτοιμο υλικό από αλλού, σε σχέση με εκείνον που κοπιάζει για την παραγωγή της είδησης. Και οι δύο προσφέρουν, αλλά πρέπει να υπάρχει σαφής διάκριση στις απολαβές τους και την επισκεψιμότητά τους, που να σχετίζεται με την προσπάθεια που καταβάλουν.
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Ειδικά με την έκρηξη των Blogs είχε αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ένα μεγάλο μπράβο στην Google! Θέλουμε κι άλλα βήματα σε αυτή την κατεύθυνση.

    (Δεν πάμε καλά, σχολίασα θετικα κίνηση της Google, θέλω ψυχανάλυση...)
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι η Google άργησε να εφαρμόσει την υπηρεσία. Η εταιρεία συνήθως προλαβαίνει τις εξελίξεις, δεν τρέχει πίσω από τις μεθοδεύσεις που σκαρφίζονται διάφοροι.

    Είμαι περίεργος να δω πώς θα υλοποιηθεί. Αν κάποιος κάνει περίληψη και δε βάζει link πηγής, είναι δύσκολο να καταλάβει ένας αλγόριθμος αν πρόκειται για πρωτογενή είδηση ή περίληψη άλλου άρθρου. Μόνο βάσει user feedback, μπορώ να φανταστώ καλή λειτουργικότητα, διαφορετικά θα πέσει πολύ manipulation στους αντιγραφείς.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι περίεργος να δω πώς θα υλοποιηθεί. Αν κάποιος κάνει περίληψη και δε βάζει link πηγής, είναι δύσκολο να καταλάβει ένας αλγόριθμος αν πρόκειται για πρωτογενή είδηση ή περίληψη άλλου άρθρου. Μόνο βάσει user feedback, μπορώ να φανταστώ καλή λειτουργικότητα, διαφορετικά θα πέσει πολύ manipulation στους αντιγραφείς.
    Δε νομίζω ότι θα στηρίζεται σε user feedback ή link πηγής. Το google crawlάρει διαρκώς οπότε το απλούστερο είναι ότι μπορεί να δει ποιος το έβαλε πρώτος. Πιστεύω πως θα είναι μια σειρά συνδυασμών, που θα περιλαμβάνει και το site ranking, SEO techniques κτλ.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τις αποκλείει, απλώς τις εμφανίζει χαμηλότερα στη λίστα της αναζήτησης.

    Βρίσκω θεμιτό να επιβραβεύονται περισσότερο όσοι παράγουν ειδήσεις κι όχι όσοι αναδημοσιεύουν ή κάνουν περιλήψεις. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να κερδίζει περισσότερα από διαφημίσεις βρίσκοντας έτοιμο υλικό από αλλού, σε σχέση με εκείνον που κοπιάζει για την παραγωγή της είδησης. Και οι δύο προσφέρουν, αλλά πρέπει να υπάρχει σαφής διάκριση στις απολαβές τους και την επισκεψιμότητά τους, που να σχετίζεται με την προσπάθεια που καταβάλουν.
    Το οτι τις εμφανιζει χαμηλότερα στη λίστα, πρακτικά σημαίνει οτι τις εξαφανίζει. Οσο για την επιβράβευση σιγουρα ο παραγωγός πρέπει να επιβραβεβεται περισσότερο απο αυτον που κάνει απλά αναδημοσίευση.
    Αυτό που με ενησυχεί είναι οτι η google αναλαμβάνει τον ρόλο του διαιτητή - δικάστη, εχοντας την εξουσία να αποφασίσει, να εκτέλει και να επιβάλει οτι κι όπως αυτη επιλέγει.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antipages Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με ενησυχεί είναι οτι η google αναλαμβάνει τον ρόλο του διαιτητή - δικάστη, εχοντας την εξουσία να αποφασίσει, να εκτέλει και να επιβάλει οτι κι όπως αυτη επιλέγει.
    Η Google είναι μία ιδιωτική εταιρεία που προσπαθεί να ικανοποιήσει όσο πιο πολύ μπορεί τους πελάτες της. Αν οι τελευταίοι κρίνουν ότι άλλες μηχανές αναζήτησης δίνουν καλύτερα αποτελέσματα, θα χάσει, επομένως η πολιτική της είναι πελατοκεντρική, γεγονός που έχει αποδείξει πολλές φορές μέχρι σήμερα.

    Προσωπικά βλέπω θετικά τη συγκεκριμένη κίνηση, διότι πολλοί bloggers είχαν μάθει καλά τον τρόπο να βγαίνουν στα πρώτα αποτελέσματα, υποβαθμίζοντας τις σελίδες που παρήγαγαν την πρωτογενή είδηση. Αυτό είναι ενοχλητικό και για τον αναγνώστη, διότι δυσκολεύει τις αναζητήσεις, αφού στα πρώτα αποτελέσματα έβλεπε συνεχώς το ίδιο πράγμα αναμασημένο ή αντιγραμμένο, αντί να έχει μπροστά του τις επιλογές πολύπλευρης πληροφόρησης. Κατά τη γνώμη μου άργησε να εφαρμοστεί το φίλτρο και μεθοδεύτηκε ποικιλοτρόπως.

    Στην αναζήτηση πληροφορίας πρέπει να επιβραβεύεται περισσότερο εκείνος που την πρωτοδημοσιεύει, όχι εκείνος που χειρίζεται καλύτερα τα keywords της μηχανής αναζήτησης.


    Δεν ξεχνάμε βέβαια το ζήτημα με την υπηρεσία περίληψης ειδήσεων της Google, όπου εκείνη είχε επιδιώξει αυτό που σήμερα καταδιώκει.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας