Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 50
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Μετά από ένα ταξίδι δεν μπορώ να συνδεθώ με τους VOIP λογαριασμούς μου ούτε με PAP2 ούτε με SPA3102. Με softphone συνδέομαι κανονικά.

    Δεν είναι πρόβλημα του router μιας και δοκίμασα 3 διαφορετικά με το ίδιο αποτέλεσμα.

    Οι ρυθμίσεις είναι όπως παλιά που δούλευαν.

    Μπορεί να κάνει τίποτα η ΟΝ για να μην δουλεύει το VOIP από ATA??? Δύσκολο μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει και πολύ. Σε 2 μήνες τελειώνει το συμβόλαιο μου και μετά τον πο@@ο.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  2. #2
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    BT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από ένα ταξίδι δεν μπορώ να συνδεθώ με τους VOIP λογαριασμούς μου ούτε με PAP2 ούτε με SPA3102. Με softphone συνδέομαι κανονικά.

    Δεν είναι πρόβλημα του router μιας και δοκίμασα 3 διαφορετικά με το ίδιο αποτέλεσμα.

    Οι ρυθμίσεις είναι όπως παλιά που δούλευαν.

    Μπορεί να κάνει τίποτα η ΟΝ για να μην δουλεύει το VOIP από ATA??? Δύσκολο μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει και πολύ. Σε 2 μήνες τελειώνει το συμβόλαιο μου και μετά τον πο@@ο.
    και σε μένα το ίδιο, δοκίμασα το άσπρο ξεκλειδωμένο πιρέλι και δοκίμασα και το vigor, κανένα δεν συνδέεται με τον λογιαριασμό μου στο pbxes.org ούτε σε κλώνο της betamax. με viva φαίνεται να έχει συνδεθεί αλλά και πάλι στις εισερχόμενες έχει πρόβλημα και δεν φτάνει καμμία σε μένα.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    To ΠΟΛΥ περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο με ΑΤΑ. Με softphone λειτουργεί κανονικά.

    Να βρήκαν καμία πατέντα να βγάζουν εκτός τις ΑΤΑ???? Δύσκολο μου φαίνεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

    Υπάρχει κάποιος με ΟΝ που δουλεύει VOIP με ΑΤΑ και λειτουργεί κανονικά?

    ........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 5 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_led Εμφάνιση μηνυμάτων
    και σε μένα το ίδιο, δοκίμασα το άσπρο ξεκλειδωμένο πιρέλι και δοκίμασα και το vigor, κανένα δεν συνδέεται με τον λογιαριασμό μου στο pbxes.org ούτε σε κλώνο της betamax. με viva φαίνεται να έχει συνδεθεί αλλά και πάλι στις εισερχόμενες έχει πρόβλημα και δεν φτάνει καμμία σε μένα.
    Δοκίμασα με netgear, pirelli άσπρο & us robotics.
    PAP2 & SPA3102.
    viva, omnivoice, easycall, nonoh (κλπ).

    Τίποτα δεν λειτουργεί.

    Ίδιες συσκευές και ρυθμίσεις σε δίπλα διαμέρισμα με HOL λειτουργούν κανονικά.

    Θα τους στείλω ένα FAX και αν δεν το φτιάξουν άμεσα θα κάνω εγώ άμεσα καταγγελία τις σύμβασης. Έχω βαρεθεί τα προβλήματα με τους εναλλακτικούς και φεύγω για ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 02-03-11 στις 17:08. Αιτία: auto merged post
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    BT
    άστα να πάνε. το pirelli από τότε που το σύνδεσα ακόμα in progress δείχνει το registration των γραμμών.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_led Εμφάνιση μηνυμάτων
    άστα να πάνε. το pirelli από τότε που το σύνδεσα ακόμα in progress δείχνει το registration των γραμμών.
    Και σε εμένα το ίδιο κάνει....

    Ποιο είναι το δωρεάν τηλ για τεχνική εξυπηρέτηση...

    Είμαι εξοργισμένος
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  6. #6
    Εγγραφή
    25-11-2004
    Περιοχή
    Αμαρούσιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19300/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    Vigor 2710
    SNR / Attn
    6(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε μενα παιζει μια χαρα παντως...2 λογαριασμοι με PAP2 online.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Δεν ξέρω αν φταίνε οι φωνές που έκανα ή ότι το γύρισα σε Interleave από fastpath αλλά τώρα λειτουργούν όλα.

    Το πήρα όμως οριστικά απόφαση να φύγω αμέσως μόλις τελειώσει ο χρόνος.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  8. #8
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    BT
    Φίλε trd64 εγώ που τους πήρα σήμερα τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν είναι δική τους υποχρέωση να μου προσφέρουν εξυπηρέτηση για άλλες συσκευές (όπως το ATA) οπότε τον ***λο.
    Προσπάθησα βέβαια να του εξηγήσω ότι δεν είναι η συσκευή το θέμα αλλά η υπηρεσία που κόβεται (το voip) αλλά δεν καταλάβαινε.

    Δεν ξέρω ποιό είναι το πρόβλημα ρε γμτ, και αρχίζω και εκνευρίζομαι!

  9. #9
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Eχω το fritz 7140 bridge me to pirelli και ενώ μεχρι 27/02 πήγαινε μιά χαρα το voip με nonoh ξαφνικά απο 28/02 έως και σήμερα δεν μπορεί να κάνει register ούτε με σφαίρες ενώ όπως και σε μερικούς άλλους με το pc με την εφαρμογή της nonoh για voip κάνει register και συνδέεται μιά χαρά.
    Τι είναι πάλι και αυτό ρε παιδιά έλεος.
    Και με μορφή ip που έβαλα το registar βγάζει συνέχεια :
    "Registration of Internet number 12345678 failed. Reason for error: Remote site not responding. Timeout."
    Νόμιζα ότι κάτι έπαθε το fritz μέχρι που είδα το post.
    Πώς γίνεται ρε παιδιά με το softphone στο PC να κάνει register ενώ με το voip router να μην μπορεί να κάνεi ;;;
    Μήπως είναι κάποια λαμογιά της ON για να μας πιέσει να πάρουμε το πακέτο με την τηλεφωνία; γιατί κάτι τέτοιο μου μυρίζει η όλη φάση.
    Εάν δεν λυθεί το πρόβλημα σύντομα θα καταγγείλω την σύμβαση και άν πληρώσω έξοδα διακοπής να με φτύσεις, παλιοκουφάλες...
    Υπάρχουν πολλά ελκυστικά πακέτα στην αγορά και ψάχνω ευκαιρία να την κάνω απο την ΟΝ.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-06-2006
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΗΝΟΣ
    Question
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ogenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλά ελκυστικά πακέτα στην αγορά και ψάχνω ευκαιρία να την κάνω απο την ΟΝ.
    Ελκυστικά από άποψη τιμής; Μόνο της Cyta γνωρίζω...

  11. #11
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παιδιά είναι μαιμουδιά της ΟΝ και κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.
    Τους πήρα 1-2 φορές και τους ζάλισα, και θα τους παίρνω κάθε 2 μέρες.
    Προτείνω να τους πάρετε όλοι όσοι έχετε πρόβλημα απο 3-4 φορές τηλέφωνο, να τους ταράξουμε στα email μέχρι να το φτίαξουν....κουφάλεςςςςςς.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    BT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ogenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά είναι μαιμουδιά της ΟΝ και κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.
    Τους πήρα 1-2 φορές και τους ζάλισα, και θα τους παίρνω κάθε 2 μέρες.
    Προτείνω να τους πάρετε όλοι όσοι έχετε πρόβλημα απο 3-4 φορές τηλέφωνο, να τους ταράξουμε στα email μέχρι να το φτίαξουν....κουφάλεςςςςςς.
    Εγώ έστειλα αίτηση για ΟΤΕ.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13/1 OTE - 14/1 ON TEL.
    ISP
    OTE - ON TELECOMS
    Router
    Zyxel 662 - Fritz 7140
    Path Level
    Interleaved
    Όπως έγραψα σε άλλο νήμα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kallikratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις 28/2/2011 παρουσιάστηκε το παρακάτω πρόβλημα σε ότι αφορά τη σύνδεση μου σε SIP πάροχο (Omnivoice).
    Συγκεκριμένα, δεν είναι δυνατό το registration με τον server της συγκεκριμένης εταιρείας. Αρχικά φάνηκε ως πρόβλημα της Omnivoice, αργότερα όμως δοκιμάστηκαν και άλλοι πάροχοι SIP και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δεν μπορούσε να γίνει registration με τους αντίστοιχους servers.
    Μετά από επικοινωνία με την Omnivoice, αποδείχθηκε ότι δεν υπήρχε ούτε υπάρχει κανένα πρόβλημα με το user account και μοιραία μπήκαμε στη διαδικασία διερεύνησης του προβλήματος.

    Αναφέρω λοιπόν κατά σειρά τα παρακάτω με κάθε λεπτομέρεια:

    Η σύνδεση μου στο internet γίνεται μέσω του Fritz!Box Fon 7140, το οποίο ασφαλώς λόγω των δυνατοτήτων του και της ποιότητας του για VoIP αλλά και άλλων υπηρεσιών αντικατέστησε το λευκό Pirelli της On Telecoms. Τόσο από πλευράς internet όσο και από πλευράς VoIP, το Fritz!Box Fon 7140 λειτουργούσε υποδειγματικά έως και την 28η Φεβρουαρίου 2011.
    Ξαφνικά παρουσιάστηκε το πρόβλημα που αναφέρεται παραπάνω, τη στιγμή που η υπηρεσία του internet λειτουργούσε (και λειτουργεί) απρόσκοπτα.
    Έγινε δοκιμή με κινητά τηλέφωνα και συγκεκριμένα ένα NOKIA N82 και ένα HTC Desire, όπου με τις κατάλληλες ρυθμίσεις συνδέθηκαν ΚΑΝΟΝΙΚΑ με την omnivoice (και κάποιους άλλους παρόχους), μέσω της σύνδεσης internet που πραγματοποιούταν με το Fritz!Box Fon 7140. Έγινε ξανά αμέσως μετά δοκιμή με τον συγκεκριμένο router και πάλι υπήρξε αποτυχία σύνδεσης με τον SIP πάροχο.
    Σε νέα επικοινωνία με την Omnivoice, αποκαλύφθηκε ότι ακόμα 6 χρήστες της εταιρείας που χρησιμοποιούσαν τον παραπάνω router και που είχαν σύνδεση με την On Telecoms, ΔΕΝ μπορούσαν από τις 28/2/2011 να συνδεθούν στον SIP server της εταιρείας! Αυτό δημιούργησε πολλά ερωτηματικά ως προς πιθανή επέμβαση της On Telecoms και αποκλεισμό του παραπάνω router σε ότι αφορά την VoIP λειτουργία του.
    Μου πρότειναν από την Omnivoice να δοκιμάσω το Fritz!Box Fon 7140 σε κάποιο άλλο πάροχο internet για να δω αν ισχύει το παραπάνω σενάριο (επέμβασης της On Telecoms). Πράγματι ο router δοκιμάστικε σε σύνδεση OTE Conn-X όπως και σε σύνδεση Forthnet, και το αποτέλεσμα ήταν δυστυχώς για την On Telecoms αυτό που φοβόμασταν εγώ προσωπικά αλλά και η Omnivoice. Η σύνδεση και το registration με τον SIP server της εταιρείας έγινε κανονικότατα και πραγματοποιήθηκαν και κλήσεις με επιτυχία!
    Στη συνέχεια ΞΑΝΑδοκίμασα το Fritz!Box Fon 7140 στη δική μου On Telecoms σύνδεση και ασφαλώς και πάλι ΔΕΝ συνδέθηκε με την Omnivoice, τη στιγμή που συνδέθηκαν κανονικά τα N82 και HTC Desire.
    Προχώρησα στη δοκιμή να συνδεθώ και με το Pirelli (του οποίου έχω τη δυνατότητα να δώ το πλήρες μενού του) βάζοντας τις ρυθμίσεις της Omnivoice, και Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ η σύνδεση έγινε ΚΑΝΟΝΙΚΑ με την Omnivoice!!!
    Λόγω επαγγέλματος έχω στην κατοχή μου αρκετούς routers διαφόρων εταιρειών. Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω σαν gateway για τη σύνδεση μου στο internet ένα Thomson Speedtouch 585v6 που έχω στην κατοχή μου και πάνω του συνδεδεμένο ως απλά SIP συσκευή το Fritz!Box Fon 7140. Το αποτέλεσμα ήταν αφού συνδέθηκα κανονικά στο internet με το 585v6, να συνδεθεί με τον SIP server της Omnivoice το Fritz!Box Fon 7140 ως απλή συσκευή SIP!!!
    Συμπέρασμα λοιπόν που βγήκε είναι ότι η On Telecoms για κάποιο άγνωστο (ευνόητο όμως λόγο) έκοψε την πρόσβαση σε οποιοδήποτε Fritz!Box Fon 7140 συνδέεται στο δίκτυο της και προσπαθεί να κάνει registration με έναν SIP server. Λειτουργεί ως gateway κανονικότατα αλλά ως SIP συσκευή ΟΧΙ! Αντιθέτως, όταν ως gateway είναι άλλη συσκευή και κάθεται πάνω του το Fritz!Box Fon 7140 ως απλή SIP συσκευή όλα λειτουργούν ρολόϊ. Φυσικότατο αφού η On Telecoms βλέπει ως gateway τον άλλο router (π.χ. ST585).
    Η Ερώτηση είναι αν έχει το δικαίωμα η On Telecoms (και η κάθε On Telecoms) να προβαίνει σε τέτοιες ενέργειες που αν μη τι άλλο εγώ προσωπικά τις θεωρώ φασιστικές (με όλο το σεβασμό), και τι σε τι ενέργειες μπορούμε να προβούμε ως χρήστες για να βρούμε το δίκιο μας.

    Με συγχωρείτε για το μακροσκελές post αλλά ήταν απαραίτητο να παραθέσω όλες τις λεπτομέρειες.
    Ευχαριστώ

  14. #14
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Περιοχή
    ATH
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΑΓΑΝΑ
    Router
    Vodafone-H-300s
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    λοιπών μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο ! ,με την διαφορά ότι εγώ έχω ένα vigor 2700vg.
    σε τηλ επικοινωνία που είχα με εκπρόσωπο της omnivoice ,μου γνωστοποίησε πως έχουν προβεί σε καταγγελία προς την on γιαυτό ακριβώς το λόγο !!!!
    το περίεργο είναι πως ενώ κάνω register με άλλες ata συσκευές (spa2102) ,όταν πάω να κάνω open port check βλέπω την udp-tcp port 5060-5061 κλειστές !!
    τώρα όταν βάζω πίσω το pirelli ,και έχοντας πρόσβαση στο πλήρες μενού εκτελεί κανονικά σύνδεση sip με την ομνι.
    δοκίμασα να κάνω κλώνο την mac address του pirelli στο vigor θεωρώντας ότι ίσως υπάρχει φραγή σε όλα τα adsl-modem-router εκτός των πιρελι ,αλλά δυστυχώς αλλού είναι το κόλπο που επινόησαν οι admin της on !!
    τουλάχιστον να μας πούνε πως το κατάφεραν !?

  15. #15
    Εγγραφή
    21-08-2004
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    BT
    Σήμερα έγινε η αλλαγή γραμμής στον ΟΤΕ και φυσικά στο Vigor άλλαξα μόνο username/pass. Το voip δούλεψε άμεσα χωρίς να κάνω καμία άλλη παρέμβαση όπως δούλευε και πριν τις 28/2

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Voip Πρόβλημα
    Από JTB στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-09, 21:50
  2. προβλημα VoiP
    Από valadis volos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 14:43
  3. πρόβλημα με VOIP
    Από weakwire στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 21:08
  4. Πρόβλημα VoIP με Forthnet
    Από Arelis στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-06, 23:58
  5. voip πρόβλημα
    Από assembler στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-06, 11:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας