Σελ. 370 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 350360365368369370371372375 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.536-5.550 από 5680
  1. #5536
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, αν λοιπόν δεν μειωνόταν η σχετική υγρασία και με το κλασικό καλοριφέρ, δεν θα το κάναμε αυτό.
    Μειωνεται βρε αλλα δεν μειωνεται τοσο βιαια/αποτομα οπως με τον κλιματισμο που "φτυνει" ζεστο αερα απο τις περσιδες, μεγαλυτερης θερμοκρασιας απο τη ζητουμενη.
    Και στις δυο μειωνεται το ερωτημα ειναι πως επιτυγχανεται η μειωση και σε τι χρονικο διαστημα.

    Το καλοριφερ ζεσταινει με ακτινοβολια, ακτινοβολει θερμοτητα στο χωρο, πρακτικα ζεσταινεται το σωμα και μετα αυτη η θερμοτητα του σωματος διαχεεται ομοιομορφα στο χωρο.
    Το κλιματιστικο φυσαει "βιαια" αερα ζεστο με σημαντικη ταχυτητα στο χωρο για να πετυχει το ιδιο πραγμα.
    Εχω την αισθηση επομενως, και το βεβαιωνουν και τα οργανακια σε δυο σπιτια, οτι με τον κλιματισμο αυτη η πτωση της σχετικης υγρασιας επιτυγχανεται γρηγοροτερα, πιο αποτομα, λογω του οτι ο πολυ θερμος αερας που εκλυει το κλιματιστικο ξηραινει την ατμοσφαιρα.

    Αν μπορω να το πω μπακαλικα, το κλιματιστικο για να θερμανει γρηγορα "ξηραινει" τον αερα ζεσταινοντας τον με θερμα ρευματα αερα ενω το καλοριφερ ζεσταινει τον αερα ακτινοβολωντας θερμοτητα.
    Εκει πιστευω εγκειται η διαφορα. Το ιδιο αποτελεσμα επιτυγχανουν να μειωσουν τη σχετικη υγρασια, απλα με αλλο τροπο που επηρεαζει την ποιοτητα του αερα/ατμοσφαιρας στο χωρο.

    Αυτη ειναι η δικη μου αισθητηριακη αισθηση (ματια, μυτη, λαιμος) σε ενα τετοιο χωρο μετα απο καποια ωρα.

    Επισης στο ζητημα αφυγρανσης, επειδη αναφερθηκε οτι μονο ο αφυγραντηρας μπορει κανει αφυγρανση μειωνοντας την πραγματικη και οχι σχετικη υγρασια, αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε οποιοδηποτε δωματιο, ειτε θερμαινομενο με κλιματισμο είτε με καλοριφερ πετρελαιου, απαξ και επιτευχθει μια Χ υγρασια λχ 50%, αν αφου κλεισει η θερμανση, ανοιξω εκει τον αφυγραντηρα και ειναι ρυθμισμενος στο 55%, ο αφυγραντηρας μετραει και εκεινος 50% στο χωρο (+/-1%) και δεν εκκινει να λειτουργει.
    Αρα και ο αφυγραντηρας μετραει και υπολογιζει επι της σχετικης υγρασιας που υπολογιζουν και οι μετρητες/αισθητηρες του χωρου. Το πως "απο πισω" οταν λειτουργει αφαιρει την πραγματικη υγρασια συσχετιζοντας on the fly με την σχετικη που απεικονιζει στην οθονη του, μαλλον ειναι θεμα μαθηματικων μοντελων οπως ανεφερε ετερος συμφορουμιτης νωριτερα.

    Και μιας και το ειδα σε μετεπειτα αναρτηση, ναι σωστα αναφερθηκε οτι σε συγχρονους χωρους γραφειων και νοσοκομειων υπαρχουν αυτοματοι μηχανισμοι αερισμου με τους οποιους ετσι επιτυγχανεται εξισορροπηση υγρασιας χωρις να ανησυχουν οτι θα ξηραινει την ατμοσφαιρα ενα fan coil. Ισως αυτο παιζει σημαντικο ρολο.

  2. #5537
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μειωνεται βρε αλλα δεν μειωνεται τοσο βιαια/αποτομα οπως με τον κλιματισμο που "φτυνει" ζεστο αερα απο τις περσιδες, μεγαλυτερης θερμοκρασιας απο τη ζητουμενη.
    Και στις δυο μειωνεται το ερωτημα ειναι πως επιτυγχανεται η μειωση και σε τι χρονικο διαστημα.
    Γι' αυτό λέω για συνεχόμενη χρήση δίχως διακοπές ώστε να δουλεύει "ρελαντί" τον περισσότερο χρόνο.

    Ειδικά αν περιμένεις πχ να πέσει το δωμάτιο στους 18-19 για να το ξαναπάς στους 21-22, τόσο χειρότερα γι' αυτή την αίσθηση που λες αλλά και την κατανάλωση.

  3. #5538
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλοριφερ ζεσταινει με ακτινοβολια, ακτινοβολει θερμοτητα στο χωρο, πρακτικα ζεσταινεται το σωμα και μετα αυτη η θερμοτητα του σωματος διαχεεται ομοιομορφα στο χωρο.
    Δε ζεσταίνει με ακτινοβολία, αλλά με μεταφορά του αέρα από κάτω (κρύος αέρας) προς τα πάνω και μέσα από το ζεστό σώμα όπου ο αέρας θερμένεται.

  4. #5539
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ζεσταίνει με ακτινοβολία, αλλά με μεταφορά του αέρα από κάτω (κρύος αέρας) προς τα πάνω και μέσα από το ζεστό σώμα όπου ο αέρας θερμένεται.
    Και οι δύο τρόποι μεταφοράς ισχύουν. Αν μιλάμε για κλασσικό σώμα ΑΚΑΝ (φέτες), αν θυμάμαι καλά η συμμετοχή της ακτινοβολίας είναι της τάξης του 30%.

  5. #5540
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το AC είναι το ποιο φτηνό όλων.
    Τώρα οι μερακλήδες που έχουν άγχος με τη μείωση της υγρασίας (εγώ σπίτι μου δεν έχω δει κάτι τέτοιο όπου με το AC ανοιχτό πέφτει μέχρι 55%), ε ας πάρει και έναν υγραντήρα να τελειώνει.
    Όλα τα άλλα μέσα θέρμανσης είναι για να κάνεις πλούσιους τους ολιγάρχες μας.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #5541
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ασχετο αλλα θα το αναφερω.

    Εχω ενα ζευγαρι συνταξιουχων που τα τελευταια χρονια (νομιζω 7-8)

    Κανουν το εξης.

    Αρχες Νοεμ φευγουν για 4 μηνες στη Μαλαισια.

    Καθε χρονο το ιδιο.

    Σε συζητηση που ειχα κανει μαζι τους μου ειπαν οτι ξοδευουν για τα παντα συνηθως κατω απο 3000 ευρω.

    Νοικιαζουν βιλα πανω στο κυμα με προσωπικο και αμαξι εκει...

    Ειχα κουφαθει οταν μου το ειπαν.

    Για το συνολο των εξοδων μου το ειπαν και το θυμαμαι οτι η συνταξη Δεκ τους ενος με το δωρο των Χριστουγεννων τους φτανει και τους

    περισσευει συνηθως.

  7. #5542
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο αλλα θα το αναφερω.

    Εχω ενα ζευγαρι συνταξιουχων που τα τελευταια χρονια (νομιζω 7-8)

    Κανουν το εξης.

    Αρχες Νοεμ φευγουν για 4 μηνες στη Μαλαισια.

    Καθε χρονο το ιδιο.

    Σε συζητηση που ειχα κανει μαζι τους μου ειπαν οτι ξοδευουν για τα παντα συνηθως κατω απο 3000 ευρω.

    Νοικιαζουν βιλα πανω στο κυμα με προσωπικο και αμαξι εκει...

    Ειχα κουφαθει οταν μου το ειπαν.

    Για το συνολο των εξοδων μου το ειπαν και το θυμαμαι οτι η συνταξη τους ενος με το δωρο των Χριστουγεννων τους φτανει και τους

    περισσευει συνηθως.
    Πολλά λένε... δεν ξέρω τι κάνουν και χαλάνε τόσα λεφτά... ίσως φταίει η βίλα που λες. Φίλος συνάδελφος πάει σχεδόν κάθε χρόνο για 1 μήνα και δίνει κάνα 500άρικο σε 5στερο ξενοδοχείο ή 150τετρ σπίτι με φαγητό μέσα και όλα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #5543
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    2 χ αεροπορικα και τα υπολοιπα που λεω ειναι καλα πχ 2500 για 4 μηνες

  9. #5544
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 χ αεροπορικα και τα υπολοιπα που λεω ειναι καλα πχ 2500 για 4 μηνες
    600€ συνήθως μαξ με κλείσιμο του εισιτηρίου 1 χρόνο πριν
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #5545
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο αλλα θα το αναφερω.

    Εχω ενα ζευγαρι συνταξιουχων που τα τελευταια χρονια (νομιζω 7-8)

    Κανουν το εξης.

    Αρχες Νοεμ φευγουν για 4 μηνες στη Μαλαισια.

    Καθε χρονο το ιδιο.

    Σε συζητηση που ειχα κανει μαζι τους μου ειπαν οτι ξοδευουν για τα παντα συνηθως κατω απο 3000 ευρω.

    Νοικιαζουν βιλα πανω στο κυμα με προσωπικο και αμαξι εκει...

    Ειχα κουφαθει οταν μου το ειπαν.

    Για το συνολο των εξοδων μου το ειπαν και το θυμαμαι οτι η συνταξη Δεκ τους ενος με το δωρο των Χριστουγεννων τους φτανει και τους

    περισσευει συνηθως.
    κάποιοι λαοι εχουν και "έκπτωση φόρου" πχ οταν είναι μεσα σε κρουαζιερόπλοιο ..
    αυτό που λες το διαπίστωσα εγώ κάνοντας ταξίδια στην Ευρώπη...
    χαλαγα πιο λίγα από τα Χανιά..
    Αν πάμε τώρα και προς τα εκει η Βουλγαρία κλπ... έχει ο παράς αξία.
    πωλητήριο Ταϊλάνδη τους έλεγα το 1990...

    ειδικά νότια Ελλάδα Πελοπόννησο Κρήτη νησιά και λοιπά έχεθ κατέβει κόσμος που το κάνει αυτό χρόνια.
    π.χ. στη νότια Κρήτη, Πελλοπονησο τώρα αν πας στα παράλια θα βρεις πολλούς ξένους που κάνουν το αντίστοιχο στην Ελλάδα για να γλιτώσουν τη θέρμανση ή το ενοίκιο αντίστοιχα.
    κάποιοι που τους παίρνει το κάνουν χρόνια δεκαετίες

  11. #5546
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Το τόπικ έχει γίνει διαγωνισμός άγνοιας ("τα καλοριφέρ ζεσταίνουν με ακτινοβολία") και σαμανικού τύπου, μαγικών πεποιθήσεων (''το Μεγάλο Μανιτού του Καλοριφέρ, που βγάζει 45 βαθμούς αέρα ρουφώντας τον από το σκονισμένο πάτωμα, είναι πολύ πιο υγιεινό από τούτα τα διαολεμένα τα κέρατα που μας πουλάνε οι μασόνοι, τα κλιματιστικά, που βγάζουν 45 βαθμούς αέρα ρουφώντας από το ταβάνι'').

    Τα Α/C κάνουν ακριβώς ό,τι και τα συμβατικά μέσα θέρμανσης, πολύ πιο έξυπνα και πολύ πιο αποδοτικά: Περνούν κρύο αέρα από ένα ζεσταμένο θερμαντικό στοιχείο, μεταλλικό, βγάζοντάς τον με αυξημένη θερμοκρασία. ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!! Σκεφθείτε ότι η διαφορά τους είναι ηλεκτράμαξα vs ατμομηχανή. Και τα δύο μεταφέρουν αποτελεσματικά, απλά το ένα είναι οικονομικότερο, προσαρμοστικότερο, ευκολότερο στο χειρισμό, αλλά θέλει προσοχή στη συντήρηση. Το άλλο πάλι μεταφέρει, αλλά θέλει ένα φορτηγό καύσιμα, δεν έχει κανέναν αυτοματισμό, αλλά η απλή αρχή λειτουργίας του προϋποθέτει λιγότερη συντήρηση.

    Κοντολογίς, αφήστε την ψέκα με τις υγρασίες και τα μικροσωματίδια, ή ό,τι άλλο σκαρφίζεται ο γέρικος νους για να απωθήσει την ιδέα του συγχρονότερου και καλύτερου. Παίρνετε κλιματιστικά διαστασιολογημένα για τους χώρους σας, τα οποία έχετε ανοικτά 24/7 για να ζεσταίνουν ΚΑΙ τα δομικά στοιχεία, σε θερμοκρασία χαμηλή. 19-20-21. Συνήθως έχουν 1-2 βαθμούς οφσετ, οπότε η επιτευκτή θερμοκρασία θα είναι 20-23, ιδανική. Εκείνα αναλαμβάνουν με αστείες καταναλώσεις, να έχουν εσάς και την οικογένειά σας ασφαλώς δροσισμένη και ζεσταμένη. Τύπου, 1-2-3 ευρώ τη μέρα, άντε 4-5 αν είστε σε κάνα μεγάλο σπίτι. Απλά, θα πρέπει να τα συντηρείτε. Όχι το κλασικό που κάνετε με τους καυστήρες "τον βάλαμε το 98 και λειτουργεί ακόμα ο μερακλής". Κάθε 6 μήνες ενδελεχής καθαρισμός ΚΑΙ φίλτρων ΚΑΙ εσωτερικού στοιχείου, είτε από σοβαρό επαγγελματία, είτε από εσάς (κόστος μερικά ευρώ στο αλίεξπρεςς και μερικά λεπτά βίντεο στο υτ).

    Η ανωτέρω συμβουλή, δεν ισχύει προφανώς για ανθρώπους που μένουν σε μέρη με τακτικές θερμοκρασίες υπό του μηδενός. Στην Ελλάδα, χωριά σε υψόμετρο άνω των 1000-1100 μέτρων και τμήματα της Ηπείρου, της Θράκης και σχεδόν όλης της Δυτ. Μακεδονίας. Εκεί πέφτουν τόσο οι αποδόσεις κλιματιστικών, που η καύση δωρεάν βιομάζας (ξύλα) που θα βρείτε ολούθε, ή ορυκτών καυσίμων, καθίσταται συμφέρουσα (πετρέλαιο ή υγραέριο, δύσκολο το δίκτυο Φυσικού Αερίου στο Μέτσοβο).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος qwertyuiop : 27-11-23 στις 13:18.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  12. #5547
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην καφετιέρα μου είχε τεράστια διαφορά όταν πρόσθεσα PID γιατί αντί για 92-96 που είναι το σωστό, ο θερμοστάτης που είχε μέσα πήγαινε (στο περίπου) 85-99. Πλέον το έχω 93-94. Και αυτό το κάνει με το να ανοιγοκλείνει τελείως την αντίσταση ανα κλάσματα του δευτερολέπτου.
    ωραιος
    με την ιδια συσκευη , αλλαζοντας μονο την διαχειρηση της παροχης ενεργειας , απο μια αποκλιση του 7% πηγες στο 1%
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #5548
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλώς ειπωμένα σε γενικές γραμμές! Μόνο αυτό με τον 'σοβαρό επαγγελματία' μου φάνηκε αστείο, είναι είδος που σπανίζει και δυσεύρετο.

    P.S. Αυτό με το "Μεγάλο Μανιτού" και ο ISP σου μαρτυρούν τη 'σειρά' σου.
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  14. #5549
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Σημερινο τεστ στο δωματιο. Θερμοκραρια χωρου 20,1 βαθμοι, υγρασια 56%.
    Ανοιγω κλιματιστικο και ζηταω 23 βαθμους και φευγω. Επιστρεφω 2ωρες μετα. Θερμοκρασια χωρου 22,4, υγρασια 38% !!! και το κλιματιστικο ειναι ακομα ανοιχτο αλλα ινβερταρει πολυ χαμηλα.
    Αυτο εννοω ως υπερβολικα χαμηλη υγρασια και ξηρανση της ατμοσφαιρας.
    Με το κλασικο καλοριφερ πετρελαιου ουδεποποτε με εσωτερικη στους 20 και υγρασια στο 55%+ και ζητουμενη 22-23, ουδεποποτε η υγρασια εχει κατεβει τοσο χαμηλα οταν επιτυγχανεται η ζητουμενη.

    Ιδιες αρχικες θερμοκρασιες και υγρασιες, ιδια τελικη ζητουμενη και επιτευγμενη, διαφορετικα μεσα θερμανσης, τεραστια αποκλιση στην τελικη υγρασια.

  15. #5550
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερινο τεστ στο δωματιο. Θερμοκραρια χωρου 20,1 βαθμοι, υγρασια 56%.
    Ανοιγω κλιματιστικο και ζηταω 23 βαθμους και φευγω. Επιστρεφω 2ωρες μετα. Θερμοκρασια χωρου 22,4, υγρασια 38% !!! και το κλιματιστικο ειναι ακομα ανοιχτο αλλα ινβερταρει πολυ χαμηλα.
    Αυτο εννοω ως υπερβολικα χαμηλη υγρασια και ξηρανση της ατμοσφαιρας.
    Με το κλασικο καλοριφερ πετρελαιου ουδεποποτε με εσωτερικη στους 20 και υγρασια στο 55%+ και ζητουμενη 22-23, ουδεποποτε η υγρασια εχει κατεβει τοσο χαμηλα οταν επιτυγχανεται η ζητουμενη.

    Ιδιες αρχικες θερμοκρασιες και υγρασιες, ιδια τελικη ζητουμενη και επιτευγμενη, διαφορετικα μεσα θερμανσης, τεραστια αποκλιση στην τελικη υγρασια.
    Τι σου φταίει το έρμο το μηχάνημα, που το λειτουργείς σα μάτι κουζίνας "1 ωρίτσα να μαγειρέψω και κλείσαμε";

    Προφανώς άμα του βάλεις να καπελώσει 3-4 βαθμούς σε μέρα με απώλειες όπως η σημερινή, μέσα σε 2 ώρες, θα σου έχει θερμοκρασία εξόδου 60 και θα ρίχνει τη ΣΧΕΤΙΚΗ υγρασία.

    Αφού έχεις ινβέρτερ (ποιο άραγε; ) και δε θα σε δαγκώσει στο ρεύμα, άστο στους 20-21 για 2-3 εικοσιτετράωρα και πες μας μετά αν θα έχεις 38% ή 45% υγρασία.

    Ξαναλέω: το 95% όσων λέγονται για τα κλιματιστικά, είναι είτε προϊόν απόλυτης άγνοιας τρόπου λειτουργίας και χρήσης (σε αυτό εμπίπτει ένα άρθρο "μηχανικού" από παλιό άξιο Τ.Ε.Ι. της πατρίδας μας, που είδα πιο πάνω), είτε προϊόν άγνοιας συντήρησης, είτε προϊόν απλής, αγνής, ατόφιας πλην τίμιας δεισιδαιμονίας. Αυτή που είχε και η γιαγιά μου το 1960, όταν τη φέρανε για ιατρικές εξετάσεις από την ορεινή Κρήτη, πρώτη φορά στην Αθήνα, να πάρει ΗΣΑΠ, και μόλις έμαθε ότι πάει με ρεύμα, έπαθε κρίση πανικού. Ή όπως η άλλη μου γιαγιά, όταν έβαλε το 1980 ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, έκανε 1 μήνα να πάει για μπάνιο. Ανθρώπινο είναι μεν, οφείλουμε να το ξεπερνούμε δε. Η απαγωγή θερμότητας από αντλίες είναι ένας φτηνός και αποτελεσματικός τρόπος να έχεις ακριβώς την ίδια λειτουργία και διαδικασία που κόστιζε πανάκριβα και παρήγαγε φασαρία και/ή ταλαιπωρία παλιότερα. Τόσο απλά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ειπωμένα σε γενικές γραμμές! Μόνο αυτό με τον 'σοβαρό επαγγελματία' μου φάνηκε αστείο, είναι είδος που σπανίζει και δυσεύρετο.

    P.S. Αυτό με το "Μεγάλο Μανιτού" και ο ISP σου μαρτυρούν τη 'σειρά' σου.
    Συμφωνώ ότι είναι δυσεύρετοι, ως ανύπαρκτοι, οι σοβαροί επαγγελματίες. Γι' αυτό και προτείνω την... αυτοδικία. Όπως και με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες, ή με τις αλλαγές μπαταριών μπάνιου και λαμπών, δε χρειάζεται να έχουμε έναν μάστορα αγκαλιά. Μερικά πράγματα τα κάνει και κάποιος με 1 ώρα ελεύθερο χρόνο τη μέρα - 10 ευρώ εξοπλισμό - χειρωνακτικές δεξιότητες πέστροφας.

    Όσον αφορά το ΥΓ σου, τον ISP μου τον έγραψα έτσι σε ηλικία 12 ετών, όταν γράφτηκα στο φόρουμ. Ήμουν μπούμερ από τα γεννοφάσκια μου, από ό,τι φαίνεται.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

Σελ. 370 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 350360365368369370371372375 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας