Σελ. 295 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 275285290293294295296297300305315 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.411-4.425 από 5680
  1. #4411
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι παχος φελιζολ?

    10 εκατοστα στον βορειο τοιχο 8 στους υπολοιπους
    το γκρι το Neopor, οχι το ασπρο

  2. #4412
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονωση (θερμοπροσωψη αλλα και κοφωματα που χουν τρελλες απωλειες αν ειναι τιποτα ψυχρα αλουμινια με απλο τζαμακι), μια αντισταθμιση στο λεβητα και (αυτο δυστυχως σε πολυκατοικιες δε γινεται κατοπιν εορτης ) συστημα θερμανσης χαμηλων θερμοκρασιων κατεβαζει παααρα πολυ το κοστος θερμανσης.

    Εγω σε μονοκατοικια, 1000κυβικα θερμαινομενοι χωροι με θερμοστατες καρφωμενους στους 22 βαθμους απο Οκτωβριο εως Μαη ζητημα αν πληρωνω 600 ευρω για θερμανση και ζνχ ολη τη σαιζον. Οποτε ειτε φερουν ΦΑ ειτε οχι το ιδιο μου κανει.
    προσωπικά έχω κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια με την σχετική μόνωση και κρατάει σταθερή θερμοκρασία (22-26) ανάλογα την ρύθμιση των κλιματιστικών.

  3. #4413
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω οτι εχουν ειπα, απλα στη περιπτωση του φιλου μου 'εχουν' 100 μετρα δεξια και 80 μετρα αριστερα απο το σπιτι του και δε του φερνουν στο σπιτι του αν δε βγει να μαζεψει κι αλλους πελατες. μπορεις να το διαπιστωσεις και στο χαρτη διαθεσιμοτητας του ΦΑΑττικης. Δεν ειναι ολη η περιοχη full καλυψη, εχει καλυψη εδω, καλυψη εκει και αναμεσα οχι. Πχ οι καθετοι δρομοι εχουν, οι οριζοντιοι (ακομα και 'κεντρικοι' Κυπρου, Αναληψεως, 28ης Οκτωβριου, Ολυμπου) δεν κι αν εχουν ειναι μικρα κομματια με κενα αναμεσα. Ε σ'ενα απο αυτα τα κενα ζει ο φιλος μου.
    Το χαντακι ηταν ανεβαινοντας απο 28ης Οκτωβριου επι της Σαλαμινος και εστριβε δεξια στη Λεσβου ή στη Χιου, αν περασεις θα το δεις
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #4414
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά έχω κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια με την σχετική μόνωση και κρατάει σταθερή θερμοκρασία (22-26) ανάλογα την ρύθμιση των κλιματιστικών.
    Με θερμοδιακοπή ή απλά όμως?

  5. #4415
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με θερμοδιακοπή ή απλά όμως?
    με θερμοδιακοπή

  6. #4416
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Νομίζω πως κλιματιστικό μαζί με αφυγραντύρα είναι πιο οικονομική λύση από το πετρέλαιο και από το αέριο ( απλά δεν ζεσταίνονται οι τοίχοι του σπιτιού όπως ζεσταίνονται με τα σώματα , αυτό είναι το αρνητικό ) ..........

  7. #4417
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Για όποιον είναι σε περιοχή με διαθέσιμο φυσικό
    αέριο αυτή είναι η οικονομικότερη λύση.

  8. #4418
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως κλιματιστικό μαζί με αφυγραντύρα είναι πιο οικονομική λύση από το πετρέλαιο και από το αέριο ( απλά δεν ζεσταίνονται οι τοίχοι του σπιτιού όπως ζεσταίνονται με τα σώματα , αυτό είναι το αρνητικό ) ..........
    Και στο μπανιο θα βαλεις κλιματιστικό;
    Οχι, αρα θες και αεροθερμο για εκει.

    Κακά τα ψέμματα, αν εισαι μονος σου ή ενα ζευγαρι βολευεται η κατάσταση.
    Αν ομως μπουν και μωρα / μικρα παιδιά στην εξίσωση τοτε περιπλεκονται ακομη περισσοτερο τα πραγματα.
    Και φυσικα τα παντα εξαρτονται απο την περιοχη κατοικιας.

    Άλλο Κρήτη, άλλο Φλώρινα.

  9. #4419
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    κάθε περιοχή έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της
    φυσικά όταν είναι δύο άτομα είναι πιο απλά τα πράγματα
    και διαφορετικά όταν υπάρχουν μωρά ή παιδιά ή ηλικιωμένοι

  10. #4420
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως κλιματιστικό μαζί με αφυγραντύρα είναι πιο οικονομική λύση από το πετρέλαιο και από το αέριο ( απλά δεν ζεσταίνονται οι τοίχοι του σπιτιού όπως ζεσταίνονται με τα σώματα , αυτό είναι το αρνητικό ) ..........
    Κι αυτό σχετικό είναι. Σε περιστασιακή χρήση το κλιματιστικό όντως δεν θα θερμάνει τα δομικά στοιχεία, γιατί δεν προλαβαίνει. Αν όμως χρησιμοποιείται σαν κύρια μέθοδος θέρμανσης και λειτουργεί επαρκώς, τελικά θα τα θερμάνει, έστω και πιο αργά σε σχέση με τα θερμαντικά σώματα που εκπέμπουν (και) ακτινοβολία.

  11. #4421
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αυτό σχετικό είναι. Σε περιστασιακή χρήση το κλιματιστικό όντως δεν θα θερμάνει τα δομικά στοιχεία, γιατί δεν προλαβαίνει. Αν όμως χρησιμοποιείται σαν κύρια μέθοδος θέρμανσης και λειτουργεί επαρκώς, τελικά θα τα θερμάνει, έστω και πιο αργά σε σχέση με τα θερμαντικά σώματα που εκπέμπουν (και) ακτινοβολία.

    θελει προβλεψη στην κατασκευη για να πεις εχω θερμανση με κλιματιστικο. Και προφανως σχεδον 24ωρη λειτουργια, Multisplit μοναδες για να καλυψεις τις απωλειες και ολα τα δωματια κλπ κλπ. Που βασικα ειναι χαζο να το κανεις, αν εισαι στην κατασκευη βαζεις AΘ και fancoils. Το μεσο σπιτι που χει 2 9ρια στα υπνοδωματια και ενα 16ρι στο σαλονι θυσιαζει θερμικη ανεση για να χει μια υποτυπωδη ζεστη χωρις μεγαλα εξοδα. Νομιζω κατι τετοιο εννοει ο eagle, ε εκει το κλιματιστικο θερμαινει τον αερα κι οταν ανανεωθει ο αερας τοτε χανεται και η ζεστη.

  12. #4422
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Εμείς μπαίνουμε στην 4η χρονιά θέρμανσης με ρεύμα.Η ΔΕΗ κάνει πάρτυ...πέρσυ κάψαμε το 4μηνο 1/10-30/01 4009kwh με τις 2230 να είναι στο νυχτερινό.Πληρώσαμε 494 ευρώ εκκαθαριστικό και 230 έναντι και στον επόμενο ένταντι έγινε πίστωση 45 ευρώ λόγω συνέπειας.Τα κλιματιστικά(3) έκαιγαν ΚΑΘΕ πρωι με χρονοδιακόπτη 6-8(δηλαδή 2 ώρες στο νυχτερινό) και σχεδόν κάθε μεσημέρι 3-5(πάλι 2 ώρες στο νυχτερινό, αλλά όχι πάντα).Όταν είχε κρύο ανάβαμε κάποιο κλιματιστικό, συνήθως το 18αρι.Επιπλέον ανάβαμε τον ηλιακό για το ζεστό νερό πάντα στο νυχτερινό.Και φυσικά είναι τα Χριστούγεννα μέσα, με φούρνους να λιώνουν για τα Χριστουγεννιάτικα καλούδια..

  13. #4423
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς μπαίνουμε στην 4η χρονιά θέρμανσης με ρεύμα.Η ΔΕΗ κάνει πάρτυ...πέρσυ κάψαμε το 4μηνο 1/10-30/01 4009kwh με τις 2230 να είναι στο νυχτερινό.Πληρώσαμε 494 ευρώ εκκαθαριστικό και 230 έναντι και στον επόμενο ένταντι έγινε πίστωση 45 ευρώ λόγω συνέπειας.Τα κλιματιστικά(3) έκαιγαν ΚΑΘΕ πρωι με χρονοδιακόπτη 6-8(δηλαδή 2 ώρες στο νυχτερινό) και σχεδόν κάθε μεσημέρι 3-5(πάλι 2 ώρες στο νυχτερινό, αλλά όχι πάντα).Όταν είχε κρύο ανάβαμε κάποιο κλιματιστικό, συνήθως το 18αρι.Επιπλέον ανάβαμε τον ηλιακό για το ζεστό νερό πάντα στο νυχτερινό.Και φυσικά είναι τα Χριστούγεννα μέσα, με φούρνους να λιώνουν για τα Χριστουγεννιάτικα καλούδια..

    Η ΔΕΗ ειναι ενα θεματακι, και κατα την ταπεινη μου γνωμη ετσι οπως παει το θεμα θα καταληξουμε εμεις να πληρωσουμε τα σπασμενα των 'δεν πληρωνω' ... ακους κατι απληρωτους λογαριασμους 20 χιλιαρικα απο οικιακους καταναλωτες και λες ... ποιος μακακας θα τα πληρωσει αυτα τα σπασμενα? Μαλλον εγω.

    Εμενα με τρωει ο πωπος μου να μπω στη διαδικασια φ/β και net metering. Βασικα εχω μελετη και προσφορες στα χερια μου.

  14. #4424
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΕΗ ειναι ενα θεματακι, και κατα την ταπεινη μου γνωμη ετσι οπως παει το θεμα θα καταληξουμε εμεις να πληρωσουμε τα σπασμενα των 'δεν πληρωνω' ... ακους κατι απληρωτους λογαριασμους 20 χιλιαρικα και λες ... ποιος μακακας θα τα πληρωσει αυτα τα σπασμενα? Μαλλον εγω.

    Εμενα με τρωει ο πωπος μου να μπω στη διαδικασια φ/β και net metering. Βασικα εχω μελετη και προσφορες στα χερια μου.
    πόσο πληρώνει τώρα η ΔΕΗ; νομίζω οτι δεν συμφέρει πλέον.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #4425
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσο πληρώνει τώρα η ΔΕΗ; νομίζω οτι δεν συμφέρει πλέον.

    net metering, οχι να πουλαω ρευμα.

    net metering ειναι ο ενεργειακος συμψηφισμος, ουσιαστικα παραγεις ρευμα, το 'αποταμιευεις' στη ΔΕΗ (πχ το καλοκαιρι που υπερπαραγεις) και οταν το θες το τραβας απο το συστημα, βραδυ, χειμωνα, οποτε ναναι. Και καθε χρονο γινεται συμψηφισμος, τοσο ρευμα τραβηξες, τοσο μας εδωσες, χρωστας τη διαφορα αν υπαρχει. ΠΧ παραγεις 15000kwh σε ενα χρονο, καταναλωνεις 15500kwh, πληρωνεις μονο τις 500 και τα παγια. Παραγεις 15000kwh, καταναλωνεις 14500kwh πληρωνεις μονο τα παγια και τιποτα για καταναλωση.

Σελ. 295 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 275285290293294295296297300305315 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας