Σελ. 274 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 254264269272273274275276279284294 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.096-4.110 από 5680
  1. #4096
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Εδώ και περίπου 2-3 εβδομάδες κάνουμε χρήση ηλεκτρικού υποστρώματος. Το ανάβουμε στο φουλ πριν τον ύπνο, μειώνουμε στο ελάχιστο όταν ξαπλώνουμε - η αίσθηση να πέφτεις για ύπνο και να μην βαράει το σώμα κλακέτες δεν περιγράφεται
    Μακάρι να μπορούσα να το χρησιμοποιούσα και ως μεταφερόμενο

  2. #4097
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.003
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και περίπου 2-3 εβδομάδες κάνουμε χρήση ηλεκτρικού υποστρώματος. Το ανάβουμε στο φουλ πριν τον ύπνο, μειώνουμε στο ελάχιστο όταν ξαπλώνουμε - η αίσθηση να πέφτεις για ύπνο και να μην βαράει το σώμα κλακέτες δεν περιγράφεται
    Μακάρι να μπορούσα να το χρησιμοποιούσα και ως μεταφερόμενο
    Τα φοβάμαι λίγο αυτά, δλδ να κοιμάσαι πάνω σε κάτι το οποίο δέχεται ηλεκτρικό ρεύμα. Αν πχ βραχυκυκλώσει ή κάτι παρόμοιο δεν υπάρχει κίνδυνος, δεδομένου ότι τα περισσότερα είναι κινεζοκατασκευές άρα αμφιβόλου ποιότητας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atermon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ θετικό αυτό. Δεν αναφέρει όμως αν απαλάσσεται έτσι από το πάγιο της πολυκατοικίας για το πετρέλαιο.
    Ακριβώς αυτό που είναι και το βασικότερο. Πχ σε πολυκατοικίες με αυτόνομη αλλά πετρέλαιο που οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν δέχονται μετατροπή σε αέριο ή σε πολυκατοικίες με κεντρική, πως θα υποχρεώσεις τον διαχειριστή και την συνέλευση να σε αφαιρέσουν από τον υπολογισμό κοινοχρήστων θέρμανσης?

    Επίσης πόσο εύκολη είναι τεχνικά η υλοποίηση ατομικού λέβητα σε υπάρχουσα πολυκατοικία? Από όσο γνωρίζω στις πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση έρχονται οι βάνες κάθε διαμερισματος στον όροφο του σε ένα ντουλαπι στο διαδρομο. Θα συνεχίσει να δουλεύει ο κοινος κυκλοφορητης και για το δικο σου διαμερισμα απλα πλεον η θερμανση του νερου θα γινεται απο τον ατομικο σου λεβητα? Άρα θελει καποιο bypass ώστε απο την βανα να πηγαινει πρωτα στον ατομικο λεβητα που μπαινει στο μπαλκονι και μετα να ξαναγυριζει στο διαμερισμα στα καλοριφερ?

    Τελος με την παρουσα οικονομικη συγκυρια και κριση δεν ξερω ποσο ευκολο και οικονομικο ειναι καποιος να επενδυσει σε ατομικο λεβητα και ποτε θα κανει αποσβεση. Μονο αν τα κοστη αυτα καλυφθουν 80-100% απο ενα προγραμμα Εξοικονομω για μεγαλη μεριδα πληθυσμου.

  3. #4098
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φοβάμαι λίγο αυτά, δλδ να κοιμάσαι πάνω σε κάτι το οποίο δέχεται ηλεκτρικό ρεύμα. Αν πχ βραχυκυκλώσει ή κάτι παρόμοιο δεν υπάρχει κίνδυνος, δεδομένου ότι τα περισσότερα είναι κινεζοκατασκευές άρα αμφιβόλου ποιότητας.

    - - - Updated - - -



    Ακριβώς αυτό που είναι και το βασικότερο. Πχ σε πολυκατοικίες με αυτόνομη αλλά πετρέλαιο που οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν δέχονται μετατροπή σε αέριο ή σε πολυκατοικίες με κεντρική, πως θα υποχρεώσεις τον διαχειριστή και την συνέλευση να σε αφαιρέσουν από τον υπολογισμό κοινοχρήστων θέρμανσης?

    Επίσης πόσο εύκολη είναι τεχνικά η υλοποίηση ατομικού λέβητα σε υπάρχουσα πολυκατοικία? Από όσο γνωρίζω στις πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση έρχονται οι βάνες κάθε διαμερισματος στον όροφο του σε ένα ντουλαπι στο διαδρομο. Θα συνεχίσει να δουλεύει ο κοινος κυκλοφορητης και για το δικο σου διαμερισμα απλα πλεον η θερμανση του νερου θα γινεται απο τον ατομικο σου λεβητα? Άρα θελει καποιο bypass ώστε απο την βανα να πηγαινει πρωτα στον ατομικο λεβητα που μπαινει στο μπαλκονι και μετα να ξαναγυριζει στο διαμερισμα στα καλοριφερ?

    Τελος με την παρουσα οικονομικη συγκυρια και κριση δεν ξερω ποσο ευκολο και οικονομικο ειναι καποιος να επενδυσει σε ατομικο λεβητα και ποτε θα κανει αποσβεση. Μονο αν τα κοστη αυτα καλυφθουν 80-100% απο ενα προγραμμα Εξοικονομω για μεγαλη μεριδα πληθυσμου.
    για τους φοβους δεν εχω να πω κατι,αν και εξισου επικινδυνο ειναι η σομπα,το κλιματιστικο και οτιδηποτε ειναι στο ρευμα οσο εσυ κοιμασε.
    Προφανως αυτος ο νομος επιτρεπει να βαλεις δικη σου θερμανση.Προτιστως επρεπε να παρεις το 50+1 για να το κανεις.Αν θα αυτονομηθεις εξαρταται απο το εκαστοτε καταστατικο.
    Σε αυτου του ειδους πολυκατοικια ειναι πανευκολο,οι σωληνωσεις τρεχουν απεξω και πανε και συναντουν τα κολεκτερ εξω απο τοδιαμεριασμα.κυκλοφορητες κλπ εχει ο ατομικος.Οι παλιες σωληνες που ερχονται απο το κεντρικο θα ταπωθουν.
    Το προβλημα ειναι στις ακομα παλιοτερες πολυκατοικιες που δεν εχουν αυτονομια,
    Το οικονομικο ειναι το λιγοτερο,Ειδικα για λεβητα αεριου,δεν νομιζω οτι ειναι δυσβασσταχτο κοστος.Το μεγαλο προβλημα ειναι το αεριο

  4. #4099
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.003
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Πάντως εδώ η πρώτη αντίδραση της ΠΟΜΙΔΑ που λέει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ο νόμος δεν λέει αυτό και δεν εννοεί ότι δεν απαιτείται έγκριση της γενικής συνέλευσης, καθώς κάτι τέτοιο θα δημιουργουσε αναρχία και ζούγκλα.

    http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...n.4461374.html

    Κατά την ΠΟΜΙΔΑ η γενική συνέλευση θα εξακολουθεί να είναι το αρμόδιο όργανο και ο νομοθέτης δεν ξεκαθαρίζει τι θέλει να πει άρα δεν ισχύει ότι διέρρευσε περί ελεύθερης αλλαγής μέσου θέρμανσης και ότι αυτό αφορά άλλο άρθρο του νόμου που δεν άλλαξε.
    Μπάχαλο.

    Εγώ δεν καταλαβαίνω την ΠΟΜΙΔΑ τι την κόπτει. Εγώ αν ήμουν ιδιοκτήτης θα με ενδιέφερε η πάρτη μου και η περιουσία μου. Κοινώς αν μπορώ να επενδύσω και να αυτονομηθώ γιατί να εξαρτώμαι στην πολυκατοικία με την κεντρική από το πότε κρυώνουν τα παπούδια και θα καίμε το καλοριφερ ή από την αυτόνομη που πάνω από τους μισούς δεν έχουν οικονομική δυνατότητα και δεν βάζουμε πετρέλαιο άρα εγώ ξεροσταλιάζω με κλιματιστικά και εναλλακτικά κοστοβόρα μέσα που δεν ζεσταίνουν το ίδιο το σπίτι και την υγεία μου?
    Έχω τα χρήματα, δική μου είναι η περιουσία, επιλέγω αυτόνομο λέβητα αερίου στο σπίτι μου, εξαιρούμαι από την κοινόχρηστη μέτρηση και φιλάκια. Οι υπόλοιποι πρόβλημα σας. Γιατί να μου το μετακυλίεται εμένα με το έτσι θέλω όπως γινόταν με τον παράλογο νόμο μέχρι σήμερα (μιλάω πάντα για καταστάσεις που οι ιδιοκτήτες ειναι παραλογοι και δεν μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους και όχι για νορμαλ καταστάσεις που υπάρχει σύμπνοια, κατανόηση, σεβασμός και βρίσκονται λύσεις).

  5. #4100
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    έτσι όπως τα λες είναι,

    ήδη είναι ζούγκλα,
    σε μας δεν ανάβανε καλοριφέρ και έπρεπε να ανάβω εγώ μόνος τον καυστήρα όλης της πολυκατοικίας,
    και από την άλλη δεν με αφήνανε να βάλω αέριο

    και οι ίδιοι παλιότερα που γκρινιάζανε γιατι το άναβα περισσότερο από ότι αυτοί θεωρούσανε σωστό,

    και μία φορά που είχα φύγει για καιρό και το είχα αφήσει να ανάβει γύρω στο 10 για να μην παγώσει, ο διαχειριστής μου ξεσύνδεσε τη βάνα γαιτί νόμιζε ότι το έκαιγα συνεχώς


    όταν ψηφίσανε το νόμο για τη νομιμοποίηση γκαράζ κλπ που γίνανε σε μία νύχτα διαμερισματάκια, και αλλάξανε ριζικά χρήσεις και όροι σε πολυκατοικίες εκεί τους ήρθε μια χαρά η ζούγκλα που έγινε,

  6. #4101
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εδώ η πρώτη αντίδραση της ΠΟΜΙΔΑ που λέει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ο νόμος δεν λέει αυτό και δεν εννοεί ότι δεν απαιτείται έγκριση της γενικής συνέλευσης, καθώς κάτι τέτοιο θα δημιουργουσε αναρχία και ζούγκλα.

    http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...n.4461374.html

    Κατά την ΠΟΜΙΔΑ η γενική συνέλευση θα εξακολουθεί να είναι το αρμόδιο όργανο και ο νομοθέτης δεν ξεκαθαρίζει τι θέλει να πει άρα δεν ισχύει ότι διέρρευσε περί ελεύθερης αλλαγής μέσου θέρμανσης και ότι αυτό αφορά άλλο άρθρο του νόμου που δεν άλλαξε.
    Μπάχαλο.

    Εγώ δεν καταλαβαίνω την ΠΟΜΙΔΑ τι την κόπτει. Εγώ αν ήμουν ιδιοκτήτης θα με ενδιέφερε η πάρτη μου και η περιουσία μου. Κοινώς αν μπορώ να επενδύσω και να αυτονομηθώ γιατί να εξαρτώμαι στην πολυκατοικία με την κεντρική από το πότε κρυώνουν τα παπούδια και θα καίμε το καλοριφερ ή από την αυτόνομη που πάνω από τους μισούς δεν έχουν οικονομική δυνατότητα και δεν βάζουμε πετρέλαιο άρα εγώ ξεροσταλιάζω με κλιματιστικά και εναλλακτικά κοστοβόρα μέσα που δεν ζεσταίνουν το ίδιο το σπίτι και την υγεία μου?
    Έχω τα χρήματα, δική μου είναι η περιουσία, επιλέγω αυτόνομο λέβητα αερίου στο σπίτι μου, εξαιρούμαι από την κοινόχρηστη μέτρηση και φιλάκια. Οι υπόλοιποι πρόβλημα σας. Γιατί να μου το μετακυλίεται εμένα με το έτσι θέλω όπως γινόταν με τον παράλογο νόμο μέχρι σήμερα (μιλάω πάντα για καταστάσεις που οι ιδιοκτήτες ειναι παραλογοι και δεν μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους και όχι για νορμαλ καταστάσεις που υπάρχει σύμπνοια, κατανόηση, σεβασμός και βρίσκονται λύσεις).
    Απ οτι διαβασα το παγιο το πληρωνεις κανονικα...

  7. #4102
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.003
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ οτι διαβασα το παγιο το πληρωνεις κανονικα...
    Ναι για ποιον λόγο όμως? Αφού μου επιτρέπεις ως νομοθέτης να αυτονομηθώ πραγματικά και τελείως δλδ δικό μου καυστήρα, ατομικό στο διαμέρισμα. Γιατί να πληρώνω πάγιο αφού δεν χρησιμοποιώ πλέον το κοινόχρηστο κύκλωμα?
    Άρα το όφελος ποιο είναι? Απλά να μπορώ να έχω θέρμανση (πχ με ατομικό λεβητάκι αερίου) όταν οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν βάζουν πετρέλαιο αλλά να πληρώνω το πάγιο στην πολυκατοικία για κάτι που δεν χρησιμοποιώ και το πάγιο στην ΔΕΠΑ.
    Εμένα τα πανω, κάτω και εκατέρωθεν διαμερίσματα θα μου πληρώσουν όμως πάγιο που χάρη σε εμένα οι μεσοτοιχίες τους, το πάτωμα και το ταβάνι τους αντίστοιχα θα ζεσταίνονται και θα έχουν ένα κάποιο όφελος? Την επιβάρυνση μου που αυτοί δεν καίνε, τα διαμερίσματα τους είναι παγωμένα και οι τοίχοι κρατάνε υγρασία και πρέπει το δικό μου διαμέρισμα που είναι σάντουιτς στη μέση να καταναλώσει παραπάνω αεριο για θερμανση?
    Είναι άλλο να αναβουν θέρμανση οι γείτονες και να ζεσταίνονται τα διαμερίσματα τους και διαφορετικά να είναι 4+ χρόνια χωρίς καλοριφέρ και να την παλεύουν με αερόθερμα,σόμπες κ ενα ανοικτο τζακι.

  8. #4103
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι για ποιον λόγο όμως? Αφού μου επιτρέπεις ως νομοθέτης να αυτονομηθώ πραγματικά και τελείως δλδ δικό μου καυστήρα, ατομικό στο διαμέρισμα. Γιατί να πληρώνω πάγιο αφού δεν χρησιμοποιώ πλέον το κοινόχρηστο κύκλωμα?
    Άρα το όφελος ποιο είναι? Απλά να μπορώ να έχω θέρμανση (πχ με ατομικό λεβητάκι αερίου) όταν οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν βάζουν πετρέλαιο αλλά να πληρώνω το πάγιο στην πολυκατοικία για κάτι που δεν χρησιμοποιώ και το πάγιο στην ΔΕΠΑ.
    Εμένα τα πανω, κάτω και εκατέρωθεν διαμερίσματα θα μου πληρώσουν όμως πάγιο που χάρη σε εμένα οι μεσοτοιχίες τους, το πάτωμα και το ταβάνι τους αντίστοιχα θα ζεσταίνονται και θα έχουν ένα κάποιο όφελος? Την επιβάρυνση μου που αυτοί δεν καίνε, τα διαμερίσματα τους είναι παγωμένα και οι τοίχοι κρατάνε υγρασία και πρέπει το δικό μου διαμέρισμα που είναι σάντουιτς στη μέση να καταναλώσει παραπάνω αεριο για θερμανση?
    Είναι άλλο να αναβουν θέρμανση οι γείτονες και να ζεσταίνονται τα διαμερίσματα τους και διαφορετικά να είναι 4+ χρόνια χωρίς καλοριφέρ και να την παλεύουν με αερόθερμα,σόμπες κ ενα ανοικτο τζακι.
    Το παγιο ισχυει στην περιπτωση οπου αναβει η κεντρικη θερμανση

  9. #4104
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Οταν ανάβει ενα διαμέρισμα οι θερμίδες διαχέονται στα γειτονικά διαμερίσματα. Για αυτό σε βάζουν να πληρώνεις και την κεντρική.

    Ενημερωτικά το παράνομο cheat είναι ανεμιστήρας να φυσά το σώμα οταν δουλεύει.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #4105
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.641
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φοβάμαι λίγο αυτά, δλδ να κοιμάσαι πάνω σε κάτι το οποίο δέχεται ηλεκτρικό ρεύμα. Αν πχ βραχυκυκλώσει ή κάτι παρόμοιο δεν υπάρχει κίνδυνος, δεδομένου ότι τα περισσότερα είναι κινεζοκατασκευές άρα αμφιβόλου ποιότητας.

    - - - Updated - - -



    Ακριβώς αυτό που είναι και το βασικότερο. Πχ σε πολυκατοικίες με αυτόνομη αλλά πετρέλαιο που οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν δέχονται μετατροπή σε αέριο ή σε πολυκατοικίες με κεντρική, πως θα υποχρεώσεις τον διαχειριστή και την συνέλευση να σε αφαιρέσουν από τον υπολογισμό κοινοχρήστων θέρμανσης?

    Επίσης πόσο εύκολη είναι τεχνικά η υλοποίηση ατομικού λέβητα σε υπάρχουσα πολυκατοικία? Από όσο γνωρίζω στις πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση έρχονται οι βάνες κάθε διαμερισματος στον όροφο του σε ένα ντουλαπι στο διαδρομο. Θα συνεχίσει να δουλεύει ο κοινος κυκλοφορητης και για το δικο σου διαμερισμα απλα πλεον η θερμανση του νερου θα γινεται απο τον ατομικο σου λεβητα? Άρα θελει καποιο bypass ώστε απο την βανα να πηγαινει πρωτα στον ατομικο λεβητα που μπαινει στο μπαλκονι και μετα να ξαναγυριζει στο διαμερισμα στα καλοριφερ?

    Τελος με την παρουσα οικονομικη συγκυρια και κριση δεν ξερω ποσο ευκολο και οικονομικο ειναι καποιος να επενδυσει σε ατομικο λεβητα και ποτε θα κανει αποσβεση. Μονο αν τα κοστη αυτα καλυφθουν 80-100% απο ενα προγραμμα Εξοικονομω για μεγαλη μεριδα πληθυσμου.
    Έρχονται και απο την εξω πλευρά στο μπαλκόνι σου. Και κάνουν βόλτες μεσα στο διαμερισμα
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  11. #4106
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ανάβει ενα διαμέρισμα οι θερμίδες διαχέονται στα γειτονικά διαμερίσματα. Για αυτό σε βάζουν να πληρώνεις και την κεντρική.
    Όμως κι αυτός όταν ανάβει αέριο διαχέει τις θερμίδες του στους δίπλα.

  12. #4107
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι κοινόχρηστος χώρος είναι αυτό που λέει το όνομά του. Εφόσον υπάρχουν έξοδα, επιμερίζονται ανάλογα των χιλιοστών των διαμερισμάτων σε όλους.
    Οι σωλήνες συνήθως είναι εντός του κτιρίου και τις περισσότερες φορές υπάρχει και σώμα σε κάποιον χώρο. Εφόσον ο κοινόχρηστος χώρος θερμαίνεται άμεσα ή έμμεσα, θα υπάρχουν έξοδα.
    Το ότι κάποιος μένει στον 1ο όροφο, ή το ισόγειο, δεν τον εξαιρεί από τα έξοδα του ανελκυστήρα, καθώς μπορεί να κάνει χρήση του για άλλους ορόφους ή την ταράτσα. Απλά έχει λιγότερα κόστος που λαμβάνεται υπόψιν στα χιλιοστά.

  13. #4108
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ οτι διαβασα το παγιο το πληρωνεις κανονικα...
    Eγω δεν το διαβασα αυτο καπου.
    Με το φτωχο μυαλο μου,μιας και ολοι οι νομοι ειναι τρυπιοι σαν τα σωβρακα μας ,καταλαβα οτι εξακολουθει να ισχυει οτι ισχυε στο θεμα παγιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι για ποιον λόγο όμως? Αφού μου επιτρέπεις ως νομοθέτης να αυτονομηθώ πραγματικά και τελείως δλδ δικό μου καυστήρα, ατομικό στο διαμέρισμα. Γιατί να πληρώνω πάγιο αφού δεν χρησιμοποιώ πλέον το κοινόχρηστο κύκλωμα?
    Άρα το όφελος ποιο είναι? Απλά να μπορώ να έχω θέρμανση (πχ με ατομικό λεβητάκι αερίου) όταν οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν βάζουν πετρέλαιο αλλά να πληρώνω το πάγιο στην πολυκατοικία για κάτι που δεν χρησιμοποιώ και το πάγιο στην ΔΕΠΑ.
    Εμένα τα πανω, κάτω και εκατέρωθεν διαμερίσματα θα μου πληρώσουν όμως πάγιο που χάρη σε εμένα οι μεσοτοιχίες τους, το πάτωμα και το ταβάνι τους αντίστοιχα θα ζεσταίνονται και θα έχουν ένα κάποιο όφελος? Την επιβάρυνση μου που αυτοί δεν καίνε, τα διαμερίσματα τους είναι παγωμένα και οι τοίχοι κρατάνε υγρασία και πρέπει το δικό μου διαμέρισμα που είναι σάντουιτς στη μέση να καταναλώσει παραπάνω αεριο για θερμανση?
    Είναι άλλο να αναβουν θέρμανση οι γείτονες και να ζεσταίνονται τα διαμερίσματα τους και διαφορετικά να είναι 4+ χρόνια χωρίς καλοριφέρ και να την παλεύουν με αερόθερμα,σόμπες κ ενα ανοικτο τζακι.
    Μια περιπτωση ειναι οτι υπαρχει ενας λεβητας που λογω και του αυτονομημενου διαμερισματος ειναι κατα πολυ μεγαλυτερος,με μεγαλυτερες απωλειες και σωστα ζητειται το παγιο.
    Απο την αλλη σωστα λες εσυ οτι εφοσον εχεις απωλειες απο τα διπλανα διαμερισματα(αρα και απο τις διπλανες πολυκατοικιες??) δικαιουσαι να σου πληρωνουν παγιο.το πρωτο που ειπα ισχυει για το επιπλεον κοστος σαν παγιο.Το δευτερο που ειπε/ειπες ισχυει με τον τροπο που υπολογιζουν σε ενα διαμερισμα τις απωλειες.Η πομιδα κατι λεει,το τεε μηχανικοι κλπ σφυριζουν κλεφτικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παγιο ισχυει στην περιπτωση οπου αναβει η κεντρικη θερμανση
    Πολυ σωστος.Πως εξασφαλιζεται καποιος που δυο χρονια δεν αναψε θερμανση και κατεθεσε ενα ευτελες ποσο σε αερια λεβητες κλπ (πανω απο 3000) και του χρονου του λενε δωσε και παγιο γιατι μας κα........(ρφωθηκε)μην πω τι αλλο ,φετος να αναψουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atermon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως κι αυτός όταν ανάβει αέριο διαχέει τις θερμίδες του στους δίπλα.
    Σωστα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κοινόχρηστος χώρος είναι αυτό που λέει το όνομά του. Εφόσον υπάρχουν έξοδα, επιμερίζονται ανάλογα των χιλιοστών των διαμερισμάτων σε όλους.
    Οι σωλήνες συνήθως είναι εντός του κτιρίου και τις περισσότερες φορές υπάρχει και σώμα σε κάποιον χώρο. Εφόσον ο κοινόχρηστος χώρος θερμαίνεται άμεσα ή έμμεσα, θα υπάρχουν έξοδα.
    Το ότι κάποιος μένει στον 1ο όροφο, ή το ισόγειο, δεν τον εξαιρεί από τα έξοδα του ανελκυστήρα, καθώς μπορεί να κάνει χρήση του για άλλους ορόφους ή την ταράτσα. Απλά έχει λιγότερα κόστος που λαμβάνεται υπόψιν στα χιλιοστά.
    Στο ισογειο δεν π,ηρωνει ασανσερ κανεις.Πληρωνει στο 1ο και ανω οπου θεωρειτε ευνοητη η χρηση του.Οπως και δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους(μιλας για πολυκατοικιες με σωματα του '70)

  14. #4109
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως και δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους(μιλας για πολυκατοικιες με σωματα του '70)
    Μην επιμένεις γι' αυτό. Ανάλογα τον κατασκευαστή. Αν θέλεις έχω και φωτογραφίες (από Δευτέρα), για οικοδομές μετά το 2005 (και μία του 2010).

  15. #4110
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    =

    Στο ισογειο δεν π,ηρωνει ασανσερ κανεις.Πληρωνει στο 1ο και ανω οπου θεωρειτε ευνοητη η χρηση του.Οπως και δεν πληρωνει κανεις για την θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους(μιλας για πολυκατοικιες με σωματα του '70)
    πληρωνεις κανονικα και στο ισογειο αλλα πολυ μικρο ποσοστο

Σελ. 274 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 254264269272273274275276279284294 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας