Σελ. 167 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 147157162165166167168169172177187 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.491-2.505 από 5680
  1. #2491
    Εγγραφή
    18-06-2014
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στο ανέφερα κι εδώ, αλλά το προσπέρασες.

    Το λάθος που κάνεις είναι να ξεχωρίζεις τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις από την αξία του ρεύματος. Πρέπει να τις συνυπολογίζεις αφού ανέκαθεν υπήρχαν μέσα στην συνολική τιμή. Το μόνο που άλλαξε από το 2009, είναι να φαίνονται ξεχωριστά στους λογαριασμούς.
    Δε προσπερασα κατι, λεω να μη κολαμε στα τυπικα, να μιλησουμε επι της ουσιας.
    Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις λες υπηρχαν ανεκαθεν?? Δηλαδη η κιλοβατωρα παλια κοστιζε περισσοτερο, μετα διαχωρισανε τις ρυθ.χρ. και φτηνηνε?

  2. #2492
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά γελάω με τους ανεμιστήρες και άλλα όμορφα που διαβάζω.

    Όσοι την παλεύετε με ανεμιστήρες οροφής, είστε ελεύθεροι να τους χρησιμοποιείτε, κάνετε οικονομία στην τσέπη σας και στο... περιβάλλον.
    Είναι άξιο γέλιου η χρησιμοποίηση ανεμιστήρα;;; που κολλάει το "γελάω"......... ή είναι ατυχής έκφραση που σου ξέφυγε....
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #2493
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια πραγματάκια με κάθε καλή διάθεση.

    Τα περί οικονομίας και "πράσινης" συμπεριφοράς, είναι (με το συμπάθειο) ΠΑΠΑΡΙΕΣ !

    Εδώ η Κίνα κατασκευάζει πυρηνικά εργοστάσια συνολικής ισχύος 600 GW έως το 2035-2050 και εμείς θα σώσουμε τον πλανήτη παραμένοντας στα 12,5 GW της ΔΕΗ ;
    Η πολλή Greenpeace βλάπτει σοβαρά την σκέψη !

    Ας κατασκευάσουμε νέα εργοστάσια (προσωπικά είμαι υπέρ των πυρηνικών), πότε θα καταλάβουμε ότι η αύξηση των ενεργειακών αναγκών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ανάπτυξη μιας χώρας ;

    Πραγματικά γελάω με τους ανεμιστήρες και άλλα όμορφα που διαβάζω.
    Φέτος τον Αύγουστο έκαιγα το A/C για περίπου 20 ημέρες μεσημέρι-βράδυ, και αυτό θα κάνω όσο κι αν πάνε την τιμή του ρεύματος, καθώς είμαι τύπος που δεν αντέχει την ζέστη.
    Όσοι την παλεύετε με ανεμιστήρες οροφής, είστε ελεύθεροι να τους χρησιμοποιείτε, κάνετε οικονομία στην τσέπη σας και στο... περιβάλλον.
    Ωραία σύγκριση και σωστή γιατί και η κίνα έχει 11εκ κατοίκους

    Μπορείς να γελάς όσο θέλεις, είναι δικαίωμα σου, και τουλάχιστον το αναφέρεις ότι όσο και να πάνε την τιμή του ρεύματος εσύ εκεί.
    Υπάρχει διαφορά απο το καίω τα κέρατα μου και φωνάζω ότι πληρώνω πολλά.

    Προσωπικά το κλιματιστικό το έχω στους 28 με 29 βαθμούς το καλοκαίρι και είμαι οκ.
    Λόγω εργασίας (μέσα εξώ ) όταν βγαίνω από έναν χώρο που το έχουν στους 18 στους 40 τα βλέπω όλα.

  4. #2494
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να γελάς όσο θέλεις, είναι δικαίωμα σου, και τουλάχιστον το αναφέρεις ότι όσο και να πάνε την τιμή του ρεύματος εσύ εκεί.
    Υπάρχει διαφορά απο το καίω τα κέρατα μου και φωνάζω ότι πληρώνω πολλά.

    Προσωπικά το κλιματιστικό το έχω στους 28 με 29 βαθμούς το καλοκαίρι και είμαι οκ.
    Λόγω εργασίας (μέσα εξώ ) όταν βγαίνω από έναν χώρο που το έχουν στους 18 στους 40 τα βλέπω όλα.
    Το A/C το καλοκαίρι το είχα στους 26.
    Συμφωνώ ότι οι 18 βαθμοί είναι υπερβολή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άξιο γέλιου η χρησιμοποίηση ανεμιστήρα;;; που κολλάει το "γελάω"......... ή είναι ατυχής έκφραση που σου ξέφυγε....
    Γελάω με την προοπτική να δροσιστεί κάποιος σε θερμοκρασίες άνω των 30 βαθμών Κελσίου το ελληνικό καλοκαίρι π.χ στο δωμάτιό μου που το κτυπάει ο ήλιος.
    Δεν πρόκειται να ιδρώνω σαν γουρούνι για να κάνω οικονομία στην τσέπη μου ούτε στην... παραγωγή της ΔΕΗ με τίμημα να μην ξεκουράζομαι τα καλοκαιριάτικα μεσημέρια που επιστρέφω απ' την δουλειά μου.
    Θα ανοίξω το A/C για να κοιμηθώ και να ξεκουραστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 24-10-14 στις 23:37.

  5. #2495
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γελάω με την προοπτική να δροσιστεί κάποιος σε θερμοκρασίες άνω των 30 βαθμών Κελσίου το ελληνικό καλοκαίρι π.χ στο δωμάτιό μου που το κτυπάει ο ήλιος.
    Δεν πρόκειται να ιδρώνω σαν γουρούνι για να κάνω οικονομία στην τσέπη μου ούτε στην... παραγωγή της ΔΕΗ με τίμημα να μην ξεκουράζομαι τα καλοκαιριάτικα μεσημέρια που επιστρέφω απ' την δουλειά μου.
    Θα ανοίξω το A/C για να κοιμηθώ και να ξεκουραστώ.
    Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, όπως άλλωστε θα έχεις μάθει στο σχολείο. Στο δικό μου σπίτι δεν χτυπάει ο ήλιος μόνο ένα δωμάτιο, αλλά όλο το σπίτι όλη

    την ημέρα. Επειδή δεν ιδρώνω εύκολα, όπως άλλοι, ούτε και πάνω από τους 35 βαθμούς, θα βάλω το AC από τέτοιες θερμοκρασίες και πάνω.

    Σε χαμηλότερες θερμοκρασίες είμαι άνετος και χωρίς να ιδρώνω σαν γουρούνι, παρέα με τον ανεμιστήρα μου.

    Υ.Γ. Εγώ πάντως δεν γελάω με τους ανθρώπους που ιδρώνουν εύκολα............ξέρω ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι και ότι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες

    ψύξης-θέρμανσης για να αισθανόμαστε άνετα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #2496
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια πραγματάκια με κάθε καλή διάθεση.

    Τα περί οικονομίας και "πράσινης" συμπεριφοράς, είναι (με το συμπάθειο) ΠΑΠΑΡΙΕΣ !

    Εδώ η Κίνα κατασκευάζει πυρηνικά εργοστάσια συνολικής ισχύος 600 GW έως το 2035-2050 και εμείς θα σώσουμε τον πλανήτη παραμένοντας στα 12,5 GW της ΔΕΗ ;
    Η πολλή Greenpeace βλάπτει σοβαρά την σκέψη !

    Ας κατασκευάσουμε νέα εργοστάσια (προσωπικά είμαι υπέρ των πυρηνικών), πότε θα καταλάβουμε ότι η αύξηση των ενεργειακών αναγκών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ανάπτυξη μιας χώρας ;

    Πραγματικά γελάω με τους ανεμιστήρες και άλλα όμορφα που διαβάζω.
    Φέτος τον Αύγουστο έκαιγα το A/C για περίπου 20 ημέρες μεσημέρι-βράδυ, και αυτό θα κάνω όσο κι αν πάνε την τιμή του ρεύματος, καθώς είμαι τύπος που δεν αντέχει την ζέστη.
    Όσοι την παλεύετε με ανεμιστήρες οροφής, είστε ελεύθεροι να τους χρησιμοποιείτε, κάνετε οικονομία στην τσέπη σας και στο... περιβάλλον.
    Εγώ το χρησιμοποίησα 23 ημέρες αλλά μόνο τις 2 από αυτές το άφησα 24ώρες, σύνολο αυτό το 23ημερο 167 ώρες το 30% δηλαδή. Γενικά εμένα με πειράζει η ζέστη λόγω προβλημάτων υγείας, δεν μπορώ τις ακραίες θερμοκρασίες και την υγρασία που επιβαρύνει την κατάσταση είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι, χρησιμοποιώ ανεμιστήρα το καλοκαίρι στο μέτρο που αντέχω κυρίως για το πορτοφόλι μας, γιατί εν όψει του χειμώνα ξέρω οτι έχω να κάψω πάρα πολύ τα κλιματιστικά του σπιτιού συν κανένα αερόθερμο για το μπάνιο.

  7. #2497
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νερό έχει θερμοχωρητικότητα 4186 J/Kg*C, τα 100λίτρα χρειάζονται ενέργεια 100kg*4186 J/Kg*C*40C = 16,7 kJ. Αν θέλουμε το νερό να θερμανθεί σε 1 ώρα το σύστημα θέλει ισχύ, 16700Wh/3600sec = 4.6kW και ενέργεια κατανάλωσης 4.6kWh. Λαμβάνουμε απόδοση καυστήρα 10%, απώλειες σωληνώσεων μέχρι το boiler 5%, απώλειες υλικών λόγω θερμικής διαστολής στο σύστημα θέρμανσης 2%, απόδοση σερπαντίνας boiler 1%, ο καυστήρας για αυτή την 1 ώρα θα πρέπει να παράγει 4.6*1.18 = 5.43kWh θερμότητα από πετρέλαιο. ΘΔ πετρελαίου 11.92 kWh/kg, η ποσοτητα πετρελαίου που χρειάζεται για την θέρμανση του νερού είναι 2.19 kg.
    Βασίλη καλά το ξεκίνησες σαν σκέψη, αν και η χρονική διάσταση δεν μας ενδιαφέρει, δεν αλλάζει κάτι α το νερό ζεσταθεί σε μία ώρα ή σε μισή ή μιάμιση, την ίδια ενέργεια θέλει. Στο τέλος όμως έκανες τη διαίρεση ανάποδα! Η ποσότητα πετρελαίου που χρειάζεται είναι 5.43KWh / 11.92KWh/Kg = 0.455Kg.
    Εδώ να σημειώσουμε ότι, αν ανάψουμε τον κρύο λέβητα μόνο για το μπόιλερ η κατάσταση ξεφεύγει, επειδή μπάινει στην εικόνα και η επιπλέον ενέργεια που δαπανάται για να θερμανθεί ο κρύος λέβητας (μάζα μετάλλου και περιεχόμενο νερό) πριν αρχίσει να αποδίδει θερμότητα στο μπόιλερ, την οποία (ενέργεια) δεν την εκμεταλλευόμαστε μετά, τη χάνουμε. Το πόση είναι αυτή εξαρτάται από την κάθε εγκατάσταση, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι αμελητέα. Υπό συνθήκες μπορεί να "στοιχίσει" και άλλο τόσο πετρέλαιο, ή και ακόμη περισσότερο, από όσο θέλει το νερό για να ζεσταθεί.
    Το χειμώνα που δουλεύει η θέρμανση, μπορούμε να το γλιτώσουμε αν ανάβουμε το μπόιλερ όταν ο λέβητας είναι ήδη ζεστός για τη θέρμανση.

    Για να παραμείνει 10 ώρες θέλει 4.6*10 = 46kWh. Ουσιαστικά δεκαπλασιασμός της ποσότητας πετρελαίου σε 21.9 kg.
    Εδώ το σκεπτικό σου είναι τελείως λάθος. Η διατήρηση της θερμοκρασίας δεν απαιτεί παροχή ενέργειας με αντίστοιχο ρυθμό (ισχύ) όπως όταν το ζεσταίνεις, αλλά μόνο όση χρειάζεται για την αναπλήρωση της θερμότητας που χάνεται από το σώμα του μπόιλερ (ισχύς απωλειών). Κάποιοι κατασκευαστές δίνουν αυτό το στοιχείο. Ενδεικτικά, ένα μπόιλερ 160L επώνυμου γερμανού κατασκευαστή γράφει απώλειες 1.8KWh / 24h (75W).
    Πρακτικά, ένα μπόιλερ "χάνει" το πολύ 1-2 βαθμούς θερμοκρασία σε 24 ώρες, αν δεν τραβηχτεί ζεστό νερό.

  8. #2498
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    δδεν σας προλαβαινω κιολας

    stefan: δυστηχως δεν μπορεσα να βρω καποια παραπομπη .Ανεκτη θερμοκρασια για ψυξη το καλοκαιρι θεωρουνε τους 26-27 βαθμους.Ολες οι μελετες που γινονται για τα φορτια ψυξης ενος κτιριου εχουν σαν προτυπη θερμοκρασια αυτους τους βαθμους.
    Τον χειμωνα μεσα στο σπιτι εχουμε 22-23 βαθμους και κυκλοφορουμε ντυμενοι,το καλοκαιρι 24 με το φανελακι?
    Δεν χλευασα καννεναν δεχομαι ολες τις αποψεις και θερμοκρασιες που ανεχεται καποιος ανθρωπος ,αυτο ομως δεν με κανει να συμφωνο οτι ειναι σωστο απο αποψη ενεργειακης καταναλωσης.Για να γινουμε και πιο ακριβεις θερμοκρασια δωματιου αναφερεις αυτη που βλεπεις στο θερμομετρο το οποιο δεν ειναι κατω απο το κλιματιστικο και οχι την θερμοκρασια που βαζεις σε αυτο.

    Βasilis 23: ευχαριστω
    1) 10% αποδοση καυστηρα ειναι πολυ λιγο .περιπου στο 80 παιζει.
    2) για τα 2,19 κιλα σε διορθωσε ο nyannaco αναποδα.Υπολογισε ομως οτι εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει πετρελαιο(δεν νομιζω δηλαδη) με 11.9 kwh αποδοση.(εδω με το ζορι μας βαζουν και ευφλεκτο υγρο )
    3) για την διατηρηση καπου το χασαμε
    αρχικα λοιπον θεωρουμε οτι εχουμε ζεστο το νερο μας και
    α) στονν ηλιακο τριπλης μας ,αρα θερμοκρασιες ~10 βαθμων και αφαιρουμε τις απωλειες απο την μονωση /ωρα.
    β) στο μποιλερ στο υπογειο(δεν νομιζω να εχουμε πολλοι) αρα καλυτερα στο μποιλερ στο παταρι με θερμοκρασια ~18 βαθμοι - απωλειες και εκει ανα ωρα.

    nozomi : δεν ειναι παπαριες φιλε μου η πρασινη ενεργεια.Καθε ανθρωπος λοιπον μπορει να κανει σχετικη οικονομια σε ενεργεια αρκει να εχει το μυαλο να το καταλαβει οτι η σπαταλη καταστρεφει τον πλανητη.
    Για την οικονομια που αναφερεις τι να συζητησουμε? αν καποιος καιει 100 πληρωνει 100.εσυ καις 1000 πληρωνεις 1000.
    εσυ λοιπον που εισαι τυπος που δεν μπορεις την ζεστη θα μπορουσες να εχεις μονωσει καταλληλα το σπιτι σου να εχεις οσο δυνατον λιγοτερη σπαταλη.Δεν ειναι αυτο οικονομια στην καταναλωση?δεν ειναι απαραιτητο οτι οικονομια=απωλεια ανεσης.Η αμα πεταξεις το τζιπ των 5000 κυβικων και παρεις ενα γκολφ η θα χασεις την ανεση σου?

  9. #2499
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) για την διατηρηση καπου το χασαμε
    αρχικα λοιπον θεωρουμε οτι εχουμε ζεστο το νερο μας και
    α) στονν ηλιακο τριπλης μας ,αρα θερμοκρασιες ~10 βαθμων και αφαιρουμε τις απωλειες απο την μονωση /ωρα.
    β) στο μποιλερ στο υπογειο(δεν νομιζω να εχουμε πολλοι) αρα καλυτερα στο μποιλερ στο παταρι με θερμοκρασια ~18 βαθμοι - απωλειες και εκει ανα ωρα.
    Η περίπτωση του ηλιακού είναι ποιο σύνθετη. Από αυτό που είπε ο nyanaco για να διατηρηθεί στο 12ωρο θα προσθέσουμε στην ενέργεια από τον λέβητα και επιπλέον 1.5-1.8kWh ως ενέργεια διατήρησης.

  10. #2500
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι συνθήκες άνεσης (οι θερμοκρασίες χώρου σε ψύξη και θέρμανση) προέκυψαν απο στατιστικές έρευνες. Οπότε οποιοδήποτε μηχανολόγος για να κάνει μια μελέτη θέρμανσης ή ψύξης πρέπει να έχει ως παραδοχή τις θερμοκρασίες άνεσης των στατιστικών ερευνών.Απο κει και πέρα σαφως και κάποιοι άνθρωποι δεν νειώθουν ανετα με αυτές τις θερμοκρασίες. Οπότε δεν είναι νόμος αυτές οι συνθήκες άνεσης απλα ένας μέσος όρος στατιστικών ερευνών. Όμως σε ένα σπίτι που υπάρχει κλιματισμός (split unit) ο οποίος κατά 99.9% δεν προέκυψε απο μηχανολογική μελέτη η θερμοκρασία άνεσης δεν είναι ίδια γιατί δεν είναι μόνο η θερμοκρασία που επηρεάζει τις αισθήσεις μας αλλα και η θερμοκρασιακή κατανομή στο χώρο καθώς και η σχετική υγρασία του χώρου.
    Επίσης έχουμε 2 είδη θερμότητας στον κλιματισμό. Την ειδική θερμότητα που είναι ας πούμε αυτή που αισθάνεται ο ανθρωπος και την λανθάνουσα θερμότητα η οποία αλλάζει αν αλλάξουμε την ειδική υγρασία του χώρου που δεν την καταλαβαίνει άμεσα ο άνθρωπος αλλά τον επηρεάζει.

    Εν ολίγης μην περιμένουμε ότι 24-26 στην ψύξη είναι κατάλληλη θερμοκρασία συνθηκών ανεσης σε κλιματισιτκές μοναδες split unit πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει μηχανολογική μελέτη γιατί υπάρχουν πολλοί παραγοντες που επηρεάζουν την ανεση μας σε κλιματιζόμενους χώρους (βλέπε ψυχομετρικό χάρτη) .

    Ελπίζω να μην είπα καμία πατάτα :P ή να μην παρέλειψα κάτι .

  11. #2501
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Καλησπεριζω την ομηγυρη.

    Αντιμετωπιζω το εξης θεμα: σε μια πολυκατοικια εχουμε τρια διαμερισματα, ενα ισογειο οπου βρισκεται το γραφειο μου και δυο οροφοδιαμερισματα οπου μενω στο ενα εγω και στο αλλο τα πεθερικα μου. Η πολυκατοικια ειναι παλια, με κλασικη κεντρικη θερμανση πετρελαιου χωρις δυνατοτητα αυτονομιας. Αυτο σημαινει φυσικα οτι οταν αναβει το καλοριφερ ζεσταινονται και τα τρια διαμερισματα, αρα και το γραφειο, παρα το γεγονος οτι λειτουργει τυπικα 3-4 ωρες καθε απογευμα τις εργασιμες ημερες.

    Το γραφειο εμβαδου περιπου 85 τμ εχει συνολικα 6 σωματα, εξ'αυτων τα δυο (κουζινα και μπανιο) ειναι μονιμως κλειστα καθως οι χωροι χρησιμοποιουνται απο ελαχιστα ως καθολου. Στα υπολοιπα τεσσερα σωματα (χωλ εισοδου, σαλονι αναμονης, γραφειο, εξεταστηριο) σκεφτομαι να τοποθετησω αυτον τον μηχανισμο σε συνδυασμο με αυτον τον ελεγκτη ωστε να δουλευουν μονο τις μερες και ωρες που το γραφειο ειναι ανοικτο, κλεινοντας τα τις υπολοιπες (νυκτες, ΣΚ, αργιες) ωστε να περιορισω την ασκοπη καταναλωση ενεργειας (οι βανες-διακοπτες στα σωματα αυτα δεν ειναι ευκολα προσβασιμες καθως περικλειονται σε κατι ξυλινα καλυμματα η μονιμη αφαιρεση των οποιων προϋποθετει βαρβατα μερεμετια).

    Θεωρειτε οτι αξιζει τον κοπο και (κυριως) το εξοδο (περι τα 750 ευρω), θα ειναι δηλαδη μετρησιμη η εξοικονομηση στο πετρελαιο ωστε να γινει αποσβεση σε λογικο χρονο; Εχει καποιος εμπειρια σχετικα;

    Ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xouzouris : 25-10-14 στις 22:17.

  12. #2502
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και τα δυο σου links δείχνουν στον ελεγκτη, όποτε δεν βλέπουμε το μηχανισμό.

  13. #2503
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περίπτωση του ηλιακού είναι ποιο σύνθετη. Από αυτό που είπε ο nyanaco για να διατηρηθεί στο 12ωρο θα προσθέσουμε στην ενέργεια από τον λέβητα και επιπλέον 1.5-1.8kWh ως ενέργεια διατήρησης.
    παλι αυθαιρετα μιλας 1,8 ειναι πολλα δηλαδη σε 2 ωρες θα εχει σχεδον παγωσει το νερο?πολλα λες μαλλον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bananas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συνθήκες άνεσης (οι θερμοκρασίες χώρου σε ψύξη και θέρμανση) προέκυψαν απο στατιστικές έρευνες. Οπότε οποιοδήποτε μηχανολόγος για να κάνει μια μελέτη θέρμανσης ή ψύξης πρέπει να έχει ως παραδοχή τις θερμοκρασίες άνεσης των στατιστικών ερευνών.Απο κει και πέρα σαφως και κάποιοι άνθρωποι δεν νειώθουν ανετα με αυτές τις θερμοκρασίες. Οπότε δεν είναι νόμος αυτές οι συνθήκες άνεσης απλα ένας μέσος όρος στατιστικών ερευνών. Όμως σε ένα σπίτι που υπάρχει κλιματισμός (split unit) ο οποίος κατά 99.9% δεν προέκυψε απο μηχανολογική μελέτη η θερμοκρασία άνεσης δεν είναι ίδια γιατί δεν είναι μόνο η θερμοκρασία που επηρεάζει τις αισθήσεις μας αλλα και η θερμοκρασιακή κατανομή στο χώρο καθώς και η σχετική υγρασία του χώρου.
    Επίσης έχουμε 2 είδη θερμότητας στον κλιματισμό. Την ειδική θερμότητα που είναι ας πούμε αυτή που αισθάνεται ο ανθρωπος και την λανθάνουσα θερμότητα η οποία αλλάζει αν αλλάξουμε την ειδική υγρασία του χώρου που δεν την καταλαβαίνει άμεσα ο άνθρωπος αλλά τον επηρεάζει.

    Εν ολίγης μην περιμένουμε ότι 24-26 στην ψύξη είναι κατάλληλη θερμοκρασία συνθηκών ανεσης σε κλιματισιτκές μοναδες split unit πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει μηχανολογική μελέτη γιατί υπάρχουν πολλοί παραγοντες που επηρεάζουν την ανεση μας σε κλιματιζόμενους χώρους (βλέπε ψυχομετρικό χάρτη) .

    Ελπίζω να μην είπα καμία πατάτα :P ή να μην παρέλειψα κάτι .
    και πατατα να ειπες δεν βαραμε εδω,κουβεντα κανουμε.Καπως ετσι τα ξερω (εσυ αν θυμαμαι καλα τωρα τα σπουδαζεις ).Ενταξει πανω σε αυτα τα στατιστικα βασιστηκα και εγω και ειπα αυθαιρετα σαν θερμοκρασια τους 26 βαθμους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπεριζω την ομηγυρη.

    Αντιμετωπιζω το εξης θεμα: σε μια πολυκατοικια εχουμε τρια διαμερισματα, ενα ισογειο οπου βρισκεται το γραφειο μου και δυο οροφοδιαμερισματα οπου μενω στο ενα εγω και στο αλλο τα πεθερικα μου. Η πολυκατοικια ειναι παλια, με κλασικη κεντρικη θερμανση πετρελαιου χωρις δυνατοτητα αυτονομιας. Αυτο σημαινει φυσικα οτι οταν αναβει το καλοριφερ ζεσταινονται και τα τρια διαμερισματα, αρα και το γραφειο, παρα το γεγονος οτι λειτουργει τυπικα 3-4 ωρες καθε απογευμα τις εργασιμες ημερες.

    Το γραφειο εμβαδου περιπου 85 τμ εχει συνολικα 6 σωματα, εξ'αυτων τα δυο (κουζινα και μπανιο) ειναι μονιμως κλειστα καθως οι χωροι χρησιμοποιουνται απο ελαχιστα ως καθολου. Στα υπολοιπα τεσσερα σωματα (χωλ εισοδου, σαλονι αναμονης, γραφειο, εξεταστηριο) σκεφτομαι να τοποθετησω αυτον τον μηχανισμο σε συνδυασμο με αυτον τον ελεγκτη ωστε να δουλευουν μονο τις μερες και ωρες που το γραφειο ειναι ανοικτο, κλεινοντας τα τις υπολοιπες (νυκτες, ΣΚ, αργιες) ωστε να περιορισω την ασκοπη καταναλωση ενεργειας (οι βανες-διακοπτες στα σωματα αυτα δεν ειναι ευκολα προσβασιμες καθως περικλειονται σε κατι ξυλινα καλυμματα η μονιμη αφαιρεση των οποιων προϋποθετει βαρβατα μερεμετια).

    Θεωρειτε οτι αξιζει τον κοπο και (κυριως) το εξοδο (περι τα 750 ευρω), θα ειναι δηλαδη μετρησιμη η εξοικονομηση στο πετρελαιο ωστε να γινει αποσβεση σε λογικο χρονο; Εχει καποιος εμπειρια σχετικα;

    Ευχαριστω.
    ασε τα πεθερικα να παγωσουν να δεις οικονομια.
    ποσες σωληνες φευγουν απο τον καυστηρα?απο δυο στηλες τροφοδοτουνται ολα?4?
    τα λινκ ειναι λαθος το ενα,δειχνουν τον θερμοστατη και τα δυο.

  14. #2504
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stefan_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε προσπερασα κατι, λεω να μη κολαμε στα τυπικα, να μιλησουμε επι της ουσιας.
    Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις λες υπηρχαν ανεκαθεν?? Δηλαδη η κιλοβατωρα παλια κοστιζε περισσοτερο, μετα διαχωρισανε τις ρυθ.χρ. και φτηνηνε?
    Εν συντομία ναι, έτσι έγινε.
    Είναι απλά τα πράγματα, πλέον εκτός της ΔΕΗ υπάρχουν και άλλοι πάροχοι ηλεκτρικού ρεύματος. Για αυτό και άλλαξε ο υπολογισμός χρέωσης:
    Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αφορούν το κόστος μεταφοράς - διανομής του ρεύματος, και τις λοιπές χρεώσεις. Είναι στάνταρ, είτε έχεις σύμβαση με τη ΔΕΗ είτε με εναλλακτό πάροχο.
    Οι ανταγωνιστικές χρεώσεις είναι το κόστος του ρεύματος χωρίς τα παραπάνω και τις διαμορφώνει ο πάροχος που έχεις.

    Spoiler:
    Βάσει Κοινοτικής οδηγίας η ΔΕΗ έσπασε και πλέον είναι Όμιλος με θυγατρικές αλλά ανεξάρτητες εταιρείες και διαφορετικό αντικείμενο.
    Η ΔΕΗ είναι ένας παραγωγός και προμηθευτής ηλεκτρικού ρεύματος, όπως και άλλες αντίστοιχες ιδιωτικές εταιρείες.
    Η ΔΕΔΔΗΕ είναι η εταιρεία που έχει ως ευθύνη την διανομή της ηλεκτρικής ενέργειας στους τελικούς καταναλωτές.
    Η ΑΔΜΗΕ είναι η εταιρεία που έχει την ευθύνη μεταφοράς της ηλεκτρικής ενέργειας, από τους παραγωγούς-προμηθευτές (όποιοι κι αν είναι αυτοί).

    Κάθε μια από τις παραπάνω εταιρείες χρεώνουν τα δικά τους ποσά και όλα μαζί αποτελούν τη συνολική τιμή παραγωγής-προμήθειας-μεταφοράς-διανομής της κιλοβατώρας. Είναι το κόστος που μας χρεώνουν από την παραγωγή έως την άφιξη στον μετρητή μας και ανάλογα πόσο καταναλώνουμε. Επιπλέον αυτών υπάρχουν οι χρεώσεις υπέρ τρίτων.
    Μέχρι το 2009, η ΔΕΗ ως ενιαία εταιρεία χρέωνε όλα τα ποσά αθροιστικά σε μία συνολική τιμή για κάθε κιλοβατώρα. Αυτή φαινόταν στους λογαριασμούς και ξεχωριστά μόνο οι χρεώσεις υπέρ τρίτων.

    Το 2009 και με την είσοδο των ιδιωτικών εταιρειών παραγωγής-προμήθειας ηλεκτρικού ρεύματος στο προσκήνιο, οι χρεώσεις έσπασαν και εμφανίζονται στον λογαριασμό ξεχωριστά.
    Έχουμε λοιπόν 2 κύριες κατηγορίες χρεώσεων. Τις ανταγωνιστικές και τις ρυθμιζόμενες.
    Οι ανταγωνιστικές είναι αυτές που αναφέρονται πόσο κοστίζει η παραγωγή ή η προμήθεια του ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτές διαφέρουν για κάθε εταιρεία με την οποία έχουμε σύμβαση.
    Οι ρυθμιζόμενες είναι αυτές που αναφέρονται στην μεταφορά και διάθεση του ηλεκτρικού ρεύματος προς τους καταναλωτές. Αυτές είναι ίδιες ανεξάρτητα της εταιρείας με την οποία έχουμε σύμβαση και ρυθμίζονται από την ΡΑΕ.
    Κάποιες από τις παλιές χρεώσεις υπέρ τρίτων έχουν άμεση εξάρτηση με το ηλεκτρικό ρεύμα και ορθά υπολογίζονται πλέον ως ρυθμιζόμενες (ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, ΕΦΚ, ΕΤ).

    Αν ως καταναλωτές έχουμε σύμβαση με την ΔΕΗ, μας έρχεται ένα λογαριασμός με όλες τις παραπάνω χρεώσεις.
    Αν έχουμε σύμβαση με άλλον πάροχο, μας έρχονται 2 λογαριασμοί. Ένας από αυτόν, μόνο με τις ανταγωνιστικές χρεώσεις και άλλος ένας από την ΔΕΗ, με όλες τις υπόλοιπες.

    Σε άλλη αντίστοιχη περίπτωση, σε αυτή της τηλεφωνίας, ισχύουν διαφορετικά πράγματα.
    Ο ΟΤΕ δεν έσπασε και παραμένει ενιαίος ως κάτοχος του δικτύου (μεταφορά-διάθεση) αλλά και ως πάροχος υπηρεσίας (προμηθευτής).
    Όταν είμαστε σε κάποιον άλλον πάροχο (π.χ. HOL) μέσα στην τιμή που πληρώνουμε κάθε μήνα, υπάρχουν και χρεώσεις που δίνονται στον ΟΤΕ ως κάτοχο του δικτύου διανομής. Όμως σε μας δεν φαίνονται.
    Αν είχε σπάσει, να είσαι σίγουρος ότι και στην τηλεφωνία θα είχαμε διακριτές χρεώσεις.
    Αν θυμάσαι παλαιότερα (ισχύει λιγότερο και σήμερα), όταν είχαμε σύνδεση σε γραμμή ΑΡΥΣ, δηλαδή τηλεφωνία από ΟΤΕ και Internet από άλλον πάροχο, ερχόταν 2 λογαριασμοί, ξεχωριστά από τον καθένα.

    Εν κατακλείδι, ως καταναλωτές πρέπει να κοιτάμε όλες τις χρεώσεις που αφορούν το ηλεκτρικό ρεύμα, για να υπολογίζουμε το συνολικό κόστος της κιλοβατώρας.

  15. #2505
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Συγγνωμη, το διορθωσα. Ο μηχανισμος ειναι αυτος, υπαρχει και σε κιτ (ελεγκτης+4 μηχανισμοι) βλεπω.

    Νομιζω οι σωληνες ειναι 2 για ολα τα σωματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xouzouris : 25-10-14 στις 22:24.

Σελ. 167 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 147157162165166167168169172177187 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας