Σελ. 32 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 5680
  1. #466
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    αν δείς το λινκ, είναι 7,5 ίπποι βενζινομηχανή. Εκανα την αναγωγή εαν ήταν ρεύματος (5,5 kw ισχύς κινητήρας ρεύματος). Εαν προτιμάς την βενζινομηχανή, θα πρέπει να έχουμε στοιχεία κατανάλωσης πόση βενζίνη καίει για να δούμε πόσο αποτελεσματική είναι. Επίσης με 5,5 κιλοβάτ ισχύ μια χαρά παίζει και με οικιακό ρεύμα (αρκεί να μην είναι "φορτωμένο" το σπίτι με κατανάλωση εκείνη την στιγμή), δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τριφασικό, εκτός και εαν είναι απαίτηση απο το ηλεκτρικό μοτέρ.

  2. #467
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάνω από 1.5 ίππο, πολύ δύσκολα θα βρεις μονοφασικό κινητήρα. Για 7.5 δεν το συζητάμε καν.

  3. #468
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kill Bill 31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας.
    Εδω κ πολυ καιρο με αποσχολει το θεμα της θερμανσης... οπως κ πολλους αλλους στην χωρα μας.
    Για να μην πολυλογο θελω να πω την δικη μου ιδεα στο θεμα θερμανση.
    Η ιδεα μου εχει αμεση σχεση με το αντικειμενο pc κ οικονομικους λαμπτηρες φωτισμου παρακαλω!
    Η ιδεα βασιζεται σε πολαπλες μικρες θερμαστρες 9.3 watt (συνολικης καταναλωσης) εκαστος μοναδας θερμανσης.
    Ηδη εχω κατασκευασει μια μικρη μοναδα θερμανσης για την αραχνη μου, πιο συγκεκριμενα για το τερραριουμ της αραχνης μου.
    Η οποια αποτελειτε απο ενα λαμπτηρα πυρακτωσεως 3 watt , ενα ανεμιστηρακι pc 40x40 mm κ εναν κοινο θερμοστατη καλοριφερ σπιτιου,
    Μεσα σε ενα αλουμινενιο κουτακι τοποθετησα τον λαμπτηρα πυρακτωσεως κ πιο πισω το ανεμιστηρακι που στελνει αερα προς τον λαμπτηρα,
    το οποιο συστημα περνει εντολη απο τον θερμοστατη, ετσι διατηρω θερμοκρασια 25 c° εντος του τερραριουμ.
    Τωρα σκεφτομαι την ιδεα: οικονομικος λαμπτηρας 9 watt κ ανεμιστηρακι 120x120 mm (κοστος 7-8 € εκαστος μοναδα)
    ΑΛΛΑ λογικο ειναι οτι μια μοναδα δεν θα ειναι επαρκης, ΟΜΩΣ 10 μοναδες περιμετρικα του χωρου που θα θελουμε να θερμανουμε
    πιστευω θα ειναι αρκετο, συνολικα 93 watt καταναλωση.
    Ολοι σας θα εχετε παρατηρησει ποση θερμοτητα εκπεμπει ενας λαμπτηρας φωτισμου 9watt , σε συνδυασμο με το ανεμιστηρακι πιστευω θα κανει δουλεια.
    Φυσικα εντος του κουτιου οπου θα υπαρχει ο λαμπτηρας, γυρω του θα υπαρχουν πτερυγια (λαμακια) που θα θερμαινονται κ θα παιζουν τον ρολο της
    αντιστασης που ολοι γνωριζουμε.

    Ισως φαινεται λιγακι παρατολμο !!!! παντος εγω ελυσα το προβλημα της θερμανσης της αραχνης μου με 3.1 watt αντι 20 watt αγοραζοντας μια θερμαντικη πλακα.

    Σας ευχαριστω που με ακουσατε. Οποια παρατηρηση - απορια δεκτη.

    Βασιλης.
    καις 9w αλλα δεν μας λες για ποση ωρα μιας και η χρεωση ειναι η w/h.
    μοναδικη περιπτωση να κανεις οικονομια ειναι αν η λαμπα καει ουτως η αλλως και εκμεταλευεσαι και την θερμοτητα που παραγει, ενω πριν την εχανες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πράγμα λέει, απλά σε μπέρδεψε η μέτρηση που στην μία περίπτωση αναφέρεται ως θερμική αντίσταση και στην άλλη ως θερμική αγωγιμότητα, που και οι δύο αναφέρονται στο ίδιο πράγμα (θερμοπερατότητα) αλλά με αντιστρόφως ανάλογες τιμές.

    Επίσης αναφέρει αυτολεξεί:
    Νομιζα οτι ειναι ο χειροτερος αγωγος.
    thnks.
    οσο ζεις μαθαινεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    7.5 ίππων ρεύματος?
    πάνω απο 3 άλογα πάς σε βενζίνη νομίζω

    και ρεύμα να θέλει, δεν θα είναι τριφασικό (άρα και έξτρα κόστη)?
    ναι αλλα ηπρωτη υλη δεν θα κοστιζει τιποτα ή σχεδον τιποτα.

    ειναι σαν να μαζευεις ξυλα απο το δασος.

  4. #469
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα ηπρωτη υλη δεν θα κοστιζει τιποτα ή σχεδον τιποτα.

    ειναι σαν να μαζευεις ξυλα απο το δασος.

    Δεν απάντησα για αυτό το θέμα.
    Αλλά γιατί να μπείς στον κόπο να το κάνεις πέλλετ αφού με παρόμοιο αν όχι τον ίδιο καυστήρα το καίς σε μορφή ροκανίδια/θρύμματα!

  5. #470
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ίσως γιατί στη μία περίπτωση γεμίζεις το σιλό και επανέρχεσαι μετά από μερικές μέρες, ενώ στην άλλη θέλεις 2-3 φορές την ημέρα γέμισμα του λέβητα.

  6. #471
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως γιατί στη μία περίπτωση γεμίζεις το σιλό και επανέρχεσαι μετά από μερικές μέρες, ενώ στην άλλη θέλεις 2-3 φορές την ημέρα γέμισμα του λέβητα.
    για να φτιάξεις πέλλετς όμως θές εκτός απο πελλετομηχανή και θρυμματιστή
    διπλός κόπος δηλαδή


    (και αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς)
    και τη βιομάζα στο σιλό τη βάζεις απλά επειδή δεν είναι σε συμπιεσμένη μορφή θέλει συχνότερα (όχι τεράστια διαφορά) γέμισμα απο ότι με πελλετ

  7. #472
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τη βιομάζα στο σιλό τη βάζεις απλά επειδή δεν είναι σε συμπιεσμένη μορφή θέλει συχνότερα (όχι τεράστια διαφορά) γέμισμα απο ότι με πελλετ
    Οι «μερικές ημέρες» από τις «2-3 φορές την ημέρα»
    είναι τεράστια διαφορά, δεν είναι;

  8. #473
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    καις 9w αλλα δεν μας λες για ποση ωρα μιας και η χρεωση ειναι η w/h.
    μοναδικη περιπτωση να κανεις οικονομια ειναι αν η λαμπα καει ουτως η αλλως και εκμεταλευεσαι και την θερμοτητα που παραγει, ενω πριν την εχανες.

    Εγω ανεφερα οτι καιω 3.1watt για περιπου 12 ωρες ημερησιος (δεν μετρησα ακριβως τον χρονο του ποτε δουλευει κ ποτε σταματαει, λογο του θερμοστατη)
    παντος το σιγουρο ειναι οτι κερδισα, εναντι στην καταναλωση των 20watt της θερμαντικης πλακας που θα εκαιγε 24ωρες το 24ωρο.

    το πειραμα με τους οικονομικους λαμπτηρες δεν το εχω δοκιμασει.

    - - - Updated - - -

    Επισης κατα την γνωμη μου η πιο οικονομικη θερμανση σημερα ειναι η ταπεινη ξυλοσομπα! που τοσο πολυ εχουμε υποτιμησει ολοι μας.
    διοτι εχουμε καλομαθει στην ευκολια του πατηματος ενος κουμπιου κ ολα θερμαινονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kill Bill 31 : 19-10-12 στις 21:21. Αιτία: παραλειψη

  9. #474
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Όπως καταλαβαίνεις κάτι δεν στέκει εδώ. Γενικά ξέχασες να υπολογίσεις την ενέργεια και του ανεμιστήρα (5watt συνήθως η οποία όσο παράξενο και αν σου φαίνεται αποδίδεται στον χώρο). Τώρα απλά αυτό που κέρδισες, αν υποθέσουμε ότι και η πλάκα είχε θερμοστάτη είναι τίποτα, γιατί οι wattώρες που καταναλώνει το σύστημα σου είναι οι ίδιες γιατί καίει παραπάνω ώρα για να αποδώσει την ίδια ενέργεια (ζέστην στον χώρο). Γιατί η ενέργεια είναι ισχύς * χρόνος. Όμως για να διατηρήσεις την θερμοκρασία σταθερή, χρειάζεσαι την ίδια ενέργεια και στις 2 περιπτώσεις. Οπότε απλά με λιγότερη ισχύ, καις την λάμπα για παραπάνω ώρα αντί θα έκανες με την πλάκα.

  10. #475
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι «μερικές ημέρες» από τις «2-3 φορές την ημέρα»
    είναι τεράστια διαφορά, δεν είναι;
    Γεμίζεις 2-3 φορές την ημέρα με πυρηνόξυλο/βιομάζα το σιλό?
    Μάλλον για κακή επιλογή σιλό μου ακούγεται

  11. #476
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Και φυσικά μπορεί αν υπάρχει χώρος να τροφοδοτείται με ατέρμων κοχλία από διπλανή μεγαλύτερη δεξαμενή (ακόμη και υπόγεια!)

  12. #477
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως καταλαβαίνεις κάτι δεν στέκει εδώ. Γενικά ξέχασες να υπολογίσεις την ενέργεια και του ανεμιστήρα (5watt συνήθως η οποία όσο παράξενο και αν σου φαίνεται αποδίδεται στον χώρο). Τώρα απλά αυτό που κέρδισες, αν υποθέσουμε ότι και η πλάκα είχε θερμοστάτη είναι τίποτα, γιατί οι wattώρες που καταναλώνει το σύστημα σου είναι οι ίδιες γιατί καίει παραπάνω ώρα για να αποδώσει την ίδια ενέργεια (ζέστην στον χώρο). Γιατί η ενέργεια είναι ισχύς * χρόνος. Όμως για να διατηρήσεις την θερμοκρασία σταθερή, χρειάζεσαι την ίδια ενέργεια και στις 2 περιπτώσεις. Οπότε απλά με λιγότερη ισχύ, καις την λάμπα για παραπάνω ώρα αντί θα έκανες με την πλάκα.
    Για να μην μπερδευομαστε αναφερομαι στο συστημα που εχω φτιαξει, το ανεμιστηρακι 40x40 mm καταναλωνει 0,6watt κ ο λαμπτηρας 3watt
    συνολικα 3,06watt ,ετσι διατηρω θερμοκρασια 25 °C .
    Εχω ακριβως την ιδια αποδοση με την θερμαντικη πλακα 20watt η οποια δεν εχει θερμοστατη κ δουλευει 24 ωρες το 24ωρο.
    Εχω δοκιμασει την θερμαντικη πλακα κ ειχα την ιδια θερμοκρασια αλλα με περισοτερρα watt.

  13. #478
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Κιλ μπιλ οι θερμιδες ειναι θερμιδες, ειναι αριθμητικη.. εχω απωλειες τοσο αρα χρειαζομαι και.. ασφαλως αλλο τοσο. Πριν παρα πολλα χρονια εκανα δουλεια (φουρνο για πιτσαρια) τ χειμωνα μακρυα σε παραθεριστικο μερος, ειχε δωματια αδεια κ εμεινα εκει 5 μερες (νυχτες!) κ εκανε ψοφοκρυο. Αφηνα ανοιχτα τ φωτα, τ ματι της κουζινας κ οτι αλλο με ρευμα ολο τ 24ωρο αλλιως δε γινοταν! Οταν ημουν παιδακι θυμαμαι ο μεγαλος αδελφος εβαλε αυγα ορτυκιων και τα ''κλωσουσε'' με λαμπα κ θερμοστατη, το αποτελεσμα? Καποια ψηθηκαν και καποια επεζησαν.. Δεν ειναι λυσεις αυτες θελω να πω και δεν κερδιζεις.

  14. #479
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    οκ δεν το συνεχιζω αλλο.

  15. #480
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οταν πρωτογνωρισα αυτες τ γλυκαντικες ουσιες αντι της ζαχαρης αμεσως σκεφτηκα οτι ειναι ευκαιρια να παραγω (εχω αμπελι καζανι κτλ) φτηνο ουζο! Ανακατευω λοιπον ολο ανυπομονησια, δοκιμαζω τ γευση, ωραια αυτη! και μετα.. γραδαρω.. Αχαχαχαχαχχχ! Τραγικοτητα.. Η θερμιδα σε καθε της μορφη ειναι ενεργεια και αυτη κοστιζει! Αμα την βρεις φτηνη θα ειναι και δυσχρηστη, αυτη η κουβεντα εδω πριν 5-10-20 χρονια θα ηταν αστεια, κανενας δεν θα εδινε σημασια σε ενα τετοιο θεμα. Πριν καν προλαβουμε να γινουμε ΑμεριΚΚΚανακια μας παραμαζευουν..

    - - - Updated - - -

    Κιλ Μπιλ συγνωμη εγω δεν ηθελα να σε θιξω, αλλα.. γιατι συγκρινεις κατα το δοκουν? Απαντησε σε παρακαλω γιατι η ''πλακα'' δεν εχει θερμοστατη ενω το αλλο με τ ανεμιστηρακι εχει?? Γιατι αυτη η ''ρατσιστικη'' διαφορα? Ειναι τροπος συγκρισης αυτος? Κ εγω αν σας πω το φλυτζανι και τ πιστευω οτι λεω θα με πιστεψετε κ εσεις? Τα λες μισα. Δεν γινεται αυτο που λες. Γιατι δε μας λες κ θερμοκρασια σε σχεση με αυτην της περιβοητης ενεργοβορας πλακας μετα απο ενα 24ωρο? Που κ παλι δεν θα σαι ακριβης, διοτι η μεγαλυτερη διαφορα θερμοκρασιας δημιουργει αντιστοιχα και μεγαλυτερες απωλειες.
    Τελος παντων, δεν τα διαβασα ολα, καλο βραδυ σε ολους.

Σελ. 32 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας