Σελ. 45 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 5680
  1. #661
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    εαν ξερει κανεις απο κλιματιστικα μια συμβουλη εδω...
    μεχρι να βρω τον ψυκτικο ή την εταιρια...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #662
    Εγγραφή
    14-04-2006
    Περιοχή
    Στο σπιτι μου
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΟΥΔΑ
    Πριν μια εβδομάδα έβαλα ένα κλιματιστικό Α κλάσης συμβατικό στο δωμάτιο του παιδιού.
    ο τεχνικός είπε στην γυναίκα μου να μην το λειτουργεί στην πρώτη σκάλα του ανεμιστήρα γιατί λέει καίει περισσότερο .
    Το ρύθμισε στην μεσαία σκάλα για οικονομία.
    στο δικό μου δωμάτιο το έχω στην πρώτη σκάλα για να μην κάνει θόρυβο και στο σαλόνι το έχω στο αυτόματο.
    Τι ισχύει τελικά;

  3. #663
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Κλιματιστικο σε κρεβατοκαμαρα και μαλιστα μικρου παιδιου δεν υπηρχε περιπτωση να βαλω με την καμια ομως!
    Περαν αυτου για την μεσαια (medium - 2) σκαλα του ανεμιστηρα στα συμβατικα
    ισως εχει δικιο ως τεχνικος,
    εχω διαβασει κι εδω και αλλου παρομοιες συζητησεις...


    ΥΓ
    Διαβαστε και αυτα μου φαινονται πολυ χρησιμα:
    Πρακτικές συμβουλές εξοικονόμησης ενέργειας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 30-11-12 στις 00:15.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #664
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Καλημερα (οσο γινεται με βροχες και καταιγιδες) και Καλο μηνα σε ολους!

    Εχω σχεδον αποφασισει να αγορασω μια DAEWOO dhg7466 ή 7436
    σομπα υγραεριου με επιπλεον "προσον" λαμπες quartz
    ωστε σε περιπτωση που τελειωσει η μπουκαλα να υπαρχει εφεδρεια.
    ΑΠΟΡΙΕΣ
    (1) βλεπω πως γενικα προτιμουν τις σκετες: μηπως ειναι προβλημα - χαλανε ευκολοτερα αυτες με το χαλαζια
    (2)εχω διαβασει τα περι σημειων προμηθειας*** - γεμισης φιαλων και επειδη το κουβαλημα αποκλειεται
    ξερετε μια μεση τιμη να τη φερουν και να την εγκαταστησουν κομπλε;
    ευχαριστω




    ***και καμια εταιρια να εξυπηρετει ΒΠ Αττικης - Μαρουσι εαν εχετε υπ οψιν σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 01-12-12 στις 12:02. Αιτία: 7436
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #665
    Εγγραφή
    13-11-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΦΙΛΕ...ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ...ΑΛΛΑ ΕΔΩΣΑ 16Ο ΕΥΡΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skeptistis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιτελους!
    πηρα ποσες φορες σωματα λαδιου τα πεταξα....ενα που κανει δουλεια επιτελους και ζεσταινει!

  6. #666
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    To Praktiker εχει δικα του καλοριφερ λαδιου, που η τιμη τους σταματαει εκει όπου ξεκινανε τα υπολοιπα (απο 37,99€ εως 59,90€): λετε πως προκειται για πεταμενα λεφτα;

    Καμια αποψη για την "διπλης προσωπικοτητας" σομπα υγραεριου - χαλαζια και info για φιαλες;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #667
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμια αποψη για την "διπλης προσωπικοτητας" σομπα υγραεριου - χαλαζια και info για φιαλες;
    Αυτη που βρηκες, ειναι ακριβοτερη μεν απο τις απλες τις οποιες και εχω βρει και κοντα στα 79€, αλλα υποτιθεται πως αγοραζεις "επωνυμη" ή εστω πιο γνωστη μαρκα και δινεις επιπλεον και την αξια μιας θερμαστρας με λαμπες, + 40€ δηλαδη. Με την εξαιρεση της μαρκας, τα παραπανω ευρω εχουν την αξια πως δεν θα σε αφησει αμανατι ενα Σαββατο βραδυ που θα τελειωσει ξαφνικα η μπουκαλα. Δεν νομιζω πως η 2 λαμπες θα καλυψουν την κανονικη θερμανση ομως. Απο την αλλη, αυτου του ειδους οι σομπες εχουν ενδειξη υπολοιπου υγραεριου ;

    Δυστηχως δεν εχω καποιον προμηθευτη αλλα ψαχνω και εγω αυτην την περιπτωση μιας και βλεπω την λυση της ΔΕΗ να χανεται οσονουπω.

  8. #668
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Κατεληξα στην daewoo λογω πληρεστερων χαρακτηριστικων και ΠΕΝΤΑΕΤΟΥΣ (5) εγγυησης.
    Η διευκρινηση αφορα πιο πολυ στην ενδεχομενη ευαισθησια σε βλαβες σε σχεση με τις απλες υγραεριου.
    Δεν βασιζομαι μονον στην συγκεκριμενη, ηδη εχω ενα 12αρι inverter A/C στο σαλονι, ενα αεροθερμο περιοδευει και σε μια καμαρα υπαρχει delonghi καλοριφερ λαδιου 2500W.
    Ετσι κι αλλιως μας διαλυθηκαν 2 παμπαλαια σωματα και λεφτα για συντηρηση της κεντρικης θερμανσης προς το παρον γιοκ!
    Παντως οσο σφιγγουν τα κρυα γινεται ο κακος χαμος απο σχετικες αγορες...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #669
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Nαι αυτες τις ευαισθησιες και τις βλεβες με τα υγραερια ειναι που με κανουν να το τριπλοσκεφτομαι. Και καλα δηλαδη οταν ειναι καινουργια αλλα στη διαρκεια των επομενων ετων. Και τα 5 χρονια τι να τα κανω εαν η βλαβη ειναι μια διαροη ; Για να επισκευασω δωρεαν την συσκευη οταν θα εχω δηλητηριαστει ή εκραγει ; Υπερβολη ισως αλλα .....

    Απο μια ματια που εριξα βεβαια, δεν ειδα και κατι το περιπλοκο σαν συστημα, αλλα αυτο με τις ασφαλειες οσο και με τις ενδειξεις που μπορει να φερουν θα τα ξανακοιταξω.

  10. #670
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Praktiker εχει δικα του καλοριφερ λαδιου, που η τιμη τους σταματαει εκει όπου ξεκινανε τα υπολοιπα (απο 37,99€ εως 59,90€): λετε πως προκειται για πεταμενα λεφτα;

    Καμια αποψη για την "διπλης προσωπικοτητας" σομπα υγραεριου - χαλαζια και info για φιαλες;
    http://www.adslgr.com/forum/threads/531451
    Ριξε μια ματια εκει ...
    Αν χρειαζεσαι κενες φιαλες ελα να σου δωσω 1 η 2 που μου περισευουν μιας και τις παιρνουν πισω για 5 ευρω οποτε ειναι καλυτερα να τις χαρισω .
    Εγω εχω παντα 2 μια στην σομπα και μια στην καβατζα ωστε να μην μενω (εκτος αν μενω απο λεφτα).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι αυτες τις ευαισθησιες και τις βλεβες με τα υγραερια ειναι που με κανουν να το τριπλοσκεφτομαι. Και καλα δηλαδη οταν ειναι καινουργια αλλα στη διαρκεια των επομενων ετων. Και τα 5 χρονια τι να τα κανω εαν η βλαβη ειναι μια διαροη ; Για να επισκευασω δωρεαν την συσκευη οταν θα εχω δηλητηριαστει ή εκραγει ; Υπερβολη ισως αλλα .....

    Απο μια ματια που εριξα βεβαια, δεν ειδα και κατι το περιπλοκο σαν συστημα, αλλα αυτο με τις ασφαλειες οσο και με τις ενδειξεις που μπορει να φερουν θα τα ξανακοιταξω.
    Σε περιπτωση διαρροης εχει χαρακτηριστικη μυρωδια , και για να εκραγει φιαλη υγραεριου θα πρεπει να βρεθει σε πολυ καταστροφικη πυρκαγια... Αναροφηση η επιστροφη δεν κανει το υγραεριο οπως το οξυγονο.

  11. #671
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skeptistis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΦΙΛΕ...ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ...ΑΛΛΑ ΕΔΩΣΑ 16Ο ΕΥΡΩ
    νταξει...οτι θα εκανες κ quote τον εαυτο σου για να τον ευχαριστησεις....αξια ανεκτιμητη!!!
    VAMOS ARIS

  12. #672
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)

  13. #673
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ρε παιδια, απο την στιγμή που έχει ινβέρτερ 9άρι απο 300 ευρώ, τι πάτε και δίνετε λεφτά σε καλοριφέρ λαδιού, χαλαζία, υγραερίου και άλλα; Μακροπρόθεσμα (σε δυο έτη το πολύ) και πιο ακριβά θα βγούν, και πιο δύσχρηστα είναι. Κινέζικο καλοριφέρ λαδιού θα πάρεις με 50-80 ευρώ, κινέζικο κλιματιστικό θα πάρεις με 300 ευρώ. Βασικά στα κλιματιστικά, το 99,99% είναι κινέζικα, ακόμα και αυτά που λένε ότι δεν είναι κινέζικα (ειναι απο κινέζικα parts συναρμολογημένα στην Ιαπωνία, για να πουλιέται σαν γιαπωνέζικο, με Χ4 στην τιμή).

  14. #674
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλιματιστικο σε κρεβατοκαμαρα και μαλιστα μικρου παιδιου δεν υπηρχε περιπτωση να βαλω με την καμια ομως!
    Γιατι οχι κλιματιστικο στο δωματιο παιδιου; Ακουω κοσμο που λεει: ξηραινει ο αερας, μεταφερονται μικροβια κλπ κλπ. Εγω νομιζω οτι ειναι μυθος. Η Αθηνα δεν ειναι η πιο ξηρη πολη στον κοσμο. Τα πρωινα του χειμωνα, και στα βορεια προαστια που κανει κρυο και στα νοτια προαστια που ειναι κοντα στην θαλασσα, εχει πολλη υγρασια. Ποιος ξηρος αερας; Αυτος που ειναι γεματος υγρασια;
    Οσο για τα μικροβια, τα κλιματιστικα εχουν 200 φιλτρα που φερνουν φρεσκο αερα απο εξω και τον φιλτραρουν 1000 φορες πριν τον ζεστανουν και τον στειλουν μεσα στο δωματιο. Με σωστο καθαρισμο των φιλτρων, ο αερας ειναι τελειος. Δεν εχετε δει να βαζουν αεροθερμα σε δωματια παιδιων; Ειναι καλυτερα αυτα τα μικρα αεροθερμα που βαζουμε κατω στο δαπεδο; Που δεν εχουν κανενα φιλτρο; Που δεν φερνουν φρεσκο αερα απο εξω αλλα ανακυκλωνουν τον εσωτερικο μπαγιατικο αερα; Που που εκτοξευουν κατα πανω μας τις σκονες που εχουν κατακαθισει στο δαπεδο; Ή ειναι καλυτερο το τζακι, ενεργειακο ή κλασσικο, που ολο και καποια καπνα θα δραπετευσει προς το δωματιο και θα μυρισει εστω και λιγο ο χωρος;

  15. #675
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Tauros
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npil Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατατοπιστικότατος . Ενταξει δεν θα την παρω για να ζεσταινει συνεχεια την θελω για ενα δωματιο για 3-4 ωρες την ημερα max , αρα πιστευω με βαση τους υπολογισμους σου και σε φουλ λειτουργια θα μου παει 4Χ2κιλοβατΧ0,2= 1,6€ την ημερα ητοι 48€ το μηνα....πιστευω πιο οικονομικη απο σομπα υγραεριου που εχω που εβαζα μια μπουκαλα καθε 9-10 μερες δηλαδη 20€ Χ 4 μπουκαλες για 35-40 μερες μ.ο 70€ το μηνα .
    Για να επανέλθω σε αυτό το μήνυμα λιγάκι.
    Δηλαδή αν πάρω μια σόμπα λαδιού και την λειτουργώ μέχρι 4 ώρες την μέρα στο μάξιμουμ των 2.5kW θα έχω ένα κόστος 4x2.5x0.2 = 2€ την μέρα και αυτό με το κανονικό τιμολόγιο της ΔΕΗ, γιατί αν λειτουργεί στο βραδινό θα είναι λιγότερο.
    Ναι, όμως το 0.2€/ώρα πως προκύπτει? Γιατί το τιμολόγιο της ΔΕΗ είναι κλιμακωτό και το κόστος ξεκινάει από 0.05625€ και φτάνει μέχρι τα 0.09155€
    Το μοναδικό site για όλα τα Camping της Ελλάδας με Forum και σχόλια από τους χρήστες.

Σελ. 45 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας