Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Θέλω να μάθω jsf αλλα όσα βιβλία βρήκα δεν με βοήθησαν και τόσο.
    Έχει κανείς εμπειρία?

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Που κολλάς; Προσωπικά νομιζω πως μοιαζει λιγο με αυτο που κανει το asp .net .

    Πιστευω θα σου λειπει γενικά εμπειρια απο java...
    Καλύτερα ψαξε τα θεματα που κολλάς και προχωρα οταν τα κατανοησεις..

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Πραγματικά η πιο καίρια ερώτηση έγινε από τον PGouv: πού κολλάς; Αν πείς συγκεκριμένες απορίες, θα λάβεις συγκεκριμένες απαντήσεις.

    Εφόσον δεν έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις θα πάς σε JSF 2 απευθείας. Αν θές να αρχίσεις, ξεκίνα από τα tutorials της Sun...εχμ Oracle (εδώ). Θα χρειαστείς και το εγχειρίδιο, από εδώ, αλλά μην ξεκινήσεις με αυτό θα πελαγώσεις.

    Για ξεκίνημα πάντα, βρές κάτι μικρό αλλά συγκεκριμένο να φτιάξεις και υλοποίησέ το με την τεχνολογία που επέλεξες. Να ξέρεις ότι θέλει αρκετό διάβασμα.

    Καλή συνέχεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Καλύτερα να πας σε php και jquery.
    Η JSF είναι και πιο δύσκολη και έχει και τεράστια overhead στους server + clients
    Sent From My Computer Using Firefox

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    σωστη η επιλογη php/jquery για shared φτηνο hosting ξεχνα τη java

  6. #6
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γενικά το JSF είναι κάτι αμφιλεγόμενο. Πολλοί μου δίνουν την εντύπωση ότι για τον ένα ή τον άλλο λόγο δε θέλουν να στρωθούν να διαβάσουν αυτά που πρέπει και τα ρίχνουν σε μια δήθεν δύσκολη προδιαγραφή, χωρίς να ασχοληθούν με το ποια προβλήματα προσπαθεί να λύσει αυτή η προδιαγραφή και καταλήγει να είναι περίπλοκη. Τέλος πάντων ο φίλος alabama ρώτησε για JSF και όχι για φθηνό hosting, που πράγματι δε βρίσκεις σε Java.

    Βέβαια βρίσκεις τσάμπα hosting σε Java και μάλλιστα στους servers της Google - μιλάω για την Google App Engine/Java - όχι στον κάθε provider που ξεφυτρώνει και σου δίνει PHP hosting σήμερα και κλείνει αύριο. Επίσης αν ψάχνεις να δραστηριοποιηθείς σε enterprize εφαρμογές, "καλή τύχη" με την PHP. Από την άλλη αν θές να φτιάξεις site, "καλή τύχη" με τη Java (και, για όνομα, αν είναι για site σε καμία περίπτωση JSF). Το κατάλληλο εργαλείο για την κατάλληλη δουλειά.

    Σημειώνω επίσης ότι το JSF συνεργάζεται μια χαρά με όποια client-side βιβλιοθήκη θέλετε. Σε συνεργασία JSF-jQuery έχω μεγάλη και πολύ καλή εμπειρία.

    Πάντως το JSF μου φαίνεται όντως αδικαιολόγητα βαρύ για τον server, ειδικά τη σήμερον ημέρα που οι browsers έχουν τόσες δυνατότητες. (Και μιλάω μετά από 4+ χρόνια εντατικής και συνεχιζόμενης επαγγελματκής εμπειρίας σε JSF, όχι επειδή έκανα δυο tutorials.) Συνολικά όμως δεν είναι κακό, δίνει μάλλιστα μεγαλύτερη ασφάλεια από client-side λύσεις. Αν και για καινούργιες εφαρμογές πειραματίζομαι με λύσεις τύπου GWT ή (θα ήθελα στο μέλλον) συνδυασμό jQuery/DWR.

    Καλή συνέχεια!

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά το JSF είναι κάτι αμφιλεγόμενο. Πολλοί μου δίνουν την εντύπωση ότι για τον ένα ή τον άλλο λόγο δε θέλουν να στρωθούν να διαβάσουν αυτά που πρέπει και τα ρίχνουν σε μια δήθεν δύσκολη προδιαγραφή, χωρίς να ασχοληθούν με το ποια προβλήματα προσπαθεί να λύσει αυτή η προδιαγραφή και καταλήγει να είναι περίπλοκη. Τέλος πάντων ο φίλος alabama ρώτησε για JSF και όχι για φθηνό hosting, που πράγματι δε βρίσκεις σε Java.

    Βέβαια βρίσκεις τσάμπα hosting σε Java και μάλλιστα στους servers της Google - μιλάω για την Google App Engine/Java - όχι στον κάθε provider που ξεφυτρώνει και σου δίνει PHP hosting σήμερα και κλείνει αύριο. Επίσης αν ψάχνεις να δραστηριοποιηθείς σε enterprize εφαρμογές, "καλή τύχη" με την PHP. Από την άλλη αν θές να φτιάξεις site, "καλή τύχη" με τη Java (και, για όνομα, αν είναι για site σε καμία περίπτωση JSF). Το κατάλληλο εργαλείο για την κατάλληλη δουλειά.

    Σημειώνω επίσης ότι το JSF συνεργάζεται μια χαρά με όποια client-side βιβλιοθήκη θέλετε. Σε συνεργασία JSF-jQuery έχω μεγάλη και πολύ καλή εμπειρία.

    Πάντως το JSF μου φαίνεται όντως αδικαιολόγητα βαρύ για τον server, ειδικά τη σήμερον ημέρα που οι browsers έχουν τόσες δυνατότητες. (Και μιλάω μετά από 4+ χρόνια εντατικής και συνεχιζόμενης επαγγελματκής εμπειρίας σε JSF, όχι επειδή έκανα δυο tutorials.) Συνολικά όμως δεν είναι κακό, δίνει μάλλιστα μεγαλύτερη ασφάλεια από client-side λύσεις. Αν και για καινούργιες εφαρμογές πειραματίζομαι με λύσεις τύπου GWT ή (θα ήθελα στο μέλλον) συνδυασμό jQuery/DWR.

    Καλή συνέχεια!
    Πολύ σωστός και τεκμηριωμένος ο συνάδελφος.
    Sent From My Computer Using Firefox

  8. #8
    απο java ξερω καποια πραγματα, εχω φτιάξει προγραμματακι με κωδικους, gui γραμμενο με το χερι,
    να διαβαζει και να γραφει αντικειμενα σε αρχεια κτλ
    Το jsf δεν το θέλω για site αλλα για ενα προγραμμα που θα πρέπει να ελέγχεις τη σηριακή του server μεσω internet, φιλος που ασχωλείται που είπε οτι ειναι πιο "απλό" και πιο επαγγελματικο, απο το να τρέχω τη java σε browser και μετα με rmi nα μιλάει με άλλη java εφαρμογή που θα τρέχει σε glashFish.
    Tα βιβλία μπλέκουν πολλά πράγματα μαζί και δεν ξέρω απο που να αρχίσω, επίσης δεν βλέπω καποια συγκεκριμένη σειρα

  9. #9
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ε γι αυτο δε θες jsf δες servlets/jsps

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας