Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Λοιπόν, έπεσε στα χέρια μου ένα wre54g v3 και παλεύω να βρω λύση στο ήδη υπάρχον πρόβλημά μου να συνδέσω ασύρματα τέταρτο όροφο με πρώτο. Το ρούτερ είναι στον τέταρτο και θέλω σήμα στον πρώτο.
    Το ρουτερ είναι της baudtec που έδινε κάποτε ο OTE με WiFi. Στο pc του πρώτου υπάρχει ασύρματη κάρτα linksys wmp54g. Στο δεύτερο τοποθετώ το expander αφού το έχω ήδη σετάρει, χωρίς καθόλου ασφάλεια όπως λένε και οι περισσότεροι στο google search μου... Όλα ρολόι μέχρι εδώ.. καταφέρνω και συνδέω το pc(με πολύ άσχημο σήμα).

    Οταν τοποθετώ ασφάλεια, ανεξάρτητα αλγόριθμου, οτιδήποτε συνδέεται με το expander δε μπαίνει ιντερνετ. Ουτε το pc ουτε το κινητό(με το οποιο εκανα τα τεστς για την καταληλη θεση του expander).

    Τι γινεται μα τον Τουτατη???

    υγ: Το ίδιο μήνυμα έχω ανεβάσει και στην ενότητα linksys routers, modems αλλά παρα είναι ανενεργό το θέμα εκεί.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Παίζει να υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ του Baudtec και του Linksys. Έχεις άλλο router για δοκιμή;

  3. #3
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Μπα μονο δυο baudtec παιζουν προς το παρων ευκαιρα δυστυχως...
    Αλλα αν επαιζε τετοιο θεμα θα το ειχα μονο οταν εβαζα encryption?
    Δοκιμασα και wep 64/128 και wpa που τα υποστηριζουν και τα δυο(ρουτερ κ εξτεντερ).

  4. #4
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα μονο δυο baudtec παιζουν προς το παρων ευκαιρα δυστυχως...
    Αλλα αν επαιζε τετοιο θεμα θα το ειχα μονο οταν εβαζα encryption?
    Δοκιμασα και wep 64/128 και wpa που τα υποστηριζουν και τα δυο(ρουτερ κ εξτεντερ).
    Βεβαιως εφοσον η ασυμβατοτητα υφισταται στο πρωτοκολο ασφαλειας,ειναι φυσικο να δημιουργει προβλημα οταν βαζεις κρυπτογραφηση,ενω οταν δεν ειναι ενεργη καποια μεθοδος κρυπτογραφησης ολα πανε καλα.
    Η ασυμβατοτητα ειναι οπου σου κατσει.Μπορει να ειναι 100% ή να επιδρα μονο σε ορισμενα encryption.Εχω δει να δουλευει το web και οχι το wpa ή να μην δουλευει τιποτε ή να δουλευει το wpa kai na μην δουλευει το wpa2 και αλλα παλαβα,δεν βγαζεις ακρη ευκολα...Ειναι να μην σου τυχει.Τετοια φαινομενα τα συναντας συχνοτερα οταν ανακατευεις παλια μηχανακια με συγχρονα,σου μιλαει ο παθων.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαιως εφοσον η ασυμβατοτητα υφισταται στο πρωτοκολο ασφαλειας,ειναι φυσικο να δημιουργει προβλημα οταν βαζεις κρυπτογραφηση,ενω οταν δεν ειναι ενεργη καποια μεθοδος κρυπτογραφησης ολα πανε καλα.
    Η ασυμβατοτητα ειναι οπου σου κατσει.Μπορει να ειναι 100% ή να επιδρα μονο σε ορισμενα encryption.Εχω δει να δουλευει το web και οχι το wpa ή να μην δουλευει τιποτε ή να δουλευει το wpa kai na μην δουλευει το wpa2 και αλλα παλαβα,δεν βγαζεις ακρη ευκολα...Ειναι να μην σου τυχει.Τετοια φαινομενα τα συναντας συχνοτερα οταν ανακατευεις παλια μηχανακια με συγχρονα,σου μιλαει ο παθων.

    Ακριβώς αυτό που λέει ο mirtiano. Η αύξηση της εμβέλειας με repeaters και expanders έχει πολλά προβλήματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό που λέει ο mirtiano. Η αύξηση της εμβέλειας με repeaters και expanders έχει πολλά προβλήματα.
    Αυτό το κατάλαβα ειδικά με το linksys wre54g. Απλά αφού δουλεύει χωρίς ασφάλεια μου φάνηκε περίεργο να μη δουλεύει με αυτή. Τι να πω, θα ξαναδοκιμάσω σήμερα Κυριακή να το κλειδώσω και βλέπουμε..
    Ευχαριστώ παιδες.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    943
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Μην το ρυθμιζεις με το cd που παρεχεται!
    Κανε ενα reset, συνδεσε τον υπολογιστη με την συσκευη με καλωδιο ethernet, και βαλε gateway στην καρτα δικτυου το 192.168.1.240, μασκα 255.255.255.0 και ip υπολογιστη 192.168.1.10.
    Πατα στον explorer 192.168.1.240 και δωσε χειροκινητα το ονομα του δικτυου που θελεις να συνδεθεις (ακριβως οπως λεγεται το εκπεμπομενο δικτυο), το καναλι εκμπομπης του και τον κωδικο ασφαλειας (προτιμησε WPA)
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    siemens cl 110
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 38.5(dB)
    Δεν εχω καν το cd, αλλα απο οτι καταλαβα αχρειαστο ειναι αμα εχεις λιγες γνωσεις.
    Με ethernet το σεταρα και μετα το απομακρυνα.. μασκα ιδια, ip περιπου ιδια(...1.4).. gateway οταν δηλωνα την ip του extender δεν δουλευε, μονο οταν επαιρνε την ip του ρουτερ(1.1).
    Προς το παρον εχω απενεργοποιηση την εκπομπη SSID απο το ρουτερ κ απο το extender και αισθανομαι πιο "ασφαλης"...
    Το ρουτερακι εχει mac filtering οποτε σκεφτομαι να δηλωσω τις mac του extender, της NIC του pc και του κινητου μου. Έτσι ομως αν θελω να συνδεθω με νεα συσκευη θα πρεπει να την δηλωνω καθε φορα ε?
    Επισης για το pc που συνδεεται με ethernet με το ρουτερ δεν χρειαζεται την MAC του ε?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-10, 16:48
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-09, 14:00
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-08, 12:59
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-08, 01:03
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 18:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας