Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stardusted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πω απλα την επομενη φορα που θα quotαρεις να μην το πραξεις επιλεκτικα μονο και μονο για να την πεις σε καποιον.

    Δεν θα μπω σε αλλες αντιπαραθεσεις, πολυ πολυ μεγαλο λαθος που το επραξα εξ αρχης. Αν νοιωθεις καλυτερος ανθρωπος εσυ τωρα, μπραβο. 2 σελιδες για να καταλαβουμε τι τελικα ισχυει και τι οχι...
    Η αλήθεια πάντως είναι ότι επιχειρήματα δε διαβάσαμε ακόμη από εσένα. Μερικές απαξιωτικές προτάσεις είδα και μόλις σου επισημάνθηκαν σπεύδεις να αποχωρήσεις.

    Μίλησες για "βαλτά" άτομα, για "παπαγάλους", για "ξαδέρφες" και τώρα οπισθοχωρείς λέγοντας ότι μετάνιωσες που ασχολήθηκες. Όπως μπορείς να δεις, στο forum οι συζητήσεις γίνονται στη βάση των λογικών και (ενίοτε) τεκμηριωμένων επιχειρημάτων. Αν δε σου ταιριάζει αυτός ο τρόπος συζήτησης, πιστεύω ότι είναι σοφό που επιλέγεις να σταματήσεις την απαξίωση των θέσεων των συνομιλητών σου.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #32
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    Αρκετες...
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια πάντως είναι ότι επιχειρήματα δε διαβάσαμε ακόμη από εσένα. Μερικές απαξιωτικές προτάσεις είδα και μόλις σου επισημάνθηκαν σπεύδεις να αποχωρήσεις.

    Μίλησες για "βαλτά" άτομα, για "παπαγάλους", για "ξαδέρφες" και τώρα οπισθοχωρείς λέγοντας ότι μετάνιωσες που ασχολήθηκες. Όπως μπορείς να δεις, στο forum οι συζητήσεις γίνονται στη βάση των λογικών και (ενίοτε) τεκμηριωμένων επιχειρημάτων. Αν δε σου ταιριάζει αυτός ο τρόπος συζήτησης, πιστεύω ότι είναι σοφό που επιλέγεις να σταματήσεις την απαξίωση των θέσεων των συνομιλητών σου.
    Τα επιχειρηματα ηταν τα bolds η επαναληψη της ιδιας φρασης και τα ελεος-emoticons? Η τα περι Νεοελληνικης Συνηθειας? Οχι, τετοια επιχειρηματα δεν εχω. Αν παλι λες για αλλου τυπου, τοτε δες το site της vodafone που αναφερει την υπαρξη unlimited προγραμματων για mobile internet.

    Εαν κατι απο αυτα που διαβαζω εκει δεν ειναι ετσι, τοτε ισως ειναι δικο μου λαθος ισως ειναι λαθος της vodafone, ή κατι αλλο.

    Να σου θυμησω πως αλλος ελεγε για Νεοελληνικη Συνηθεια που εχουμε εδω, και πως απλα θελουμε να κραζουμε. Και ναι, με ξενιζει να προσπαθει καποιος να μου πει πως εχω αδικο για κατι την στιγμη που γνωριζω απο πρωτο χερι πως ΔΕΝ ειναι οπως λεει.

    Τι αλλο να πω, μου λες πως γινεται η συζητηση εδω. Ξερω φιλε μου πως γινεται η συζητηση εδω, δεν εκανα εχθες εγγραφη.

    Ολο αυτο το πραγμα μου φερνει στο μυαλο τις μερες του flat rate gprs και πως τοτε υπηρχαν ατομα που μας γραφαν παλι με bolds ΣΤΑΜΑΤΑ ΧΡΕΩΝΕΙ!.

    Ενω ολοι γνωριζαμε πολυ καλα πως δεν.

    Ζητω λοιπον συγγνωμη δεν ξερω τι μου γινεται το unlimited που εχω με χρεωνει 700ε καθε 10gb. Ενα ευχαριστω στα παιδια που μου ανοιξαν τα ματια, θα περασω αυριο απο την vodafone να μαθω ποσα χρωσταω.

    Για αλλη μια φορα παντως, πολυ θελω να μαθω το ονομα του υπαλληλου που ειπε κατι τετοιο στο τηλ, καθως ειμαι πελατης vodafone.

    EDIT : Για τον φιλο ATG, εντυπωσιαζομαι με τον τροπο που πολλες φορες κραζει τον "ελληνα που θελει να γκρινιαζει" κατα της vodafone. Δεν λεω κατι ρε παιδι μου, απλα παρατηρησα πως το κανει συχνα. Εχει καθε δικαιωμα ασφαλως, απλα το λεω ετσι κουβεντα να γινεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stardusted : 18-03-11 στις 05:47.


    Κάτι για games, ριβιούζ νιούζ και καλά.

  3. #33
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    131.072/5.120
    ISP
    Unitymedia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό. Το κείμενο που δίνεις έχει link στο "Πολιτική Ορθής Χρήσης". Αν διαβάσεις το link, θα δεις (τα bold δικά μου):

    "....η Εταιρία διατηρεί το δικαίωμα, μετά τη σχετική ενημέρωση του συνδρομητή ότι πλησιάζει το όριο που έχει τεθεί, να προχωρήσει, μετά την υπέρβαση του ορίου, σε επιβολή περαιτέρω χρέωσης ή/και μεταφοράς του συνδρομητή σε άλλο πρόγραμμα, ή/και στη διακοπή ή/και εξαίρεσή του από την υπηρεσία/προσφορά, ή/και από το δίκτυό της, προσωρινά ή επ’ αόριστον, χωρίς άλλη προειδοποίηση."
    Δε χρειάζεται να μου ξαναδίνεις το link, το έχω έχω διαβάσει και κατανοήσει. Οι operative words που λένε και οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξωνες, δεν είναι όλες αυτές που έβαλες σε bold, είναι οι "...μετά τη σχετική ενημέρωση του συνδρομητή ότι πλησιάζει το όριο που έχει τεθεί, η εταιρία δικαιούται να... ".

    Ακόμα και θεωρητικά λοιπόν, όταν υπερβείς το όριο των "απεριόριστων" λεπτών/SMS/όγκου, η εταιρία δύναται να (α) σε χρεώσει, (β) μεταφέρει σε άλλο πρόγραμμα ή (γ) διακόψει το πρόγραμμα, αλλά μόνο αφού προηγουμένως σε έχει ενημερώσει.

    Τα παραπάνω αφορούν τη γενική Πολιτική Ορθής Χρήσης της Vodafone, όχι μόνο για τον όγκο δεδομένων αλλά και για τα λεπτά ομιλίας και SMS. Ειδικά για το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεδομένων τι ισχύει; Το γράφει ξεκάθαρα στη σελίδα του συγκεκριμένου προγράμματος: "Σε περίπτωση υπερβάσης της πολιτικής ορθής χρήσης, η Vodafone δύναται να αναπροσαρμόσει την ταχύτητα πλοήγησης στο 3G δίκτυο της". Ούτε (α) χρέωση ούτε (β) μεταφορά σε άλλο πρόγραμμα ούτε (γ) διακοπή του προγράμματος. Αναπροσαρμογή της ταχύτητας και μόνο.

    Και πέρα από τα θεωρητικά, πρακτικά τι ισχύει;

    Έχει κάποιος συνδρομητής υπερβεί το όριο των 3GB από το κινητό του; Ο μόνος τρόπος να τα υπερβείς είναι να βλέπεις συνεχώς Youtube ή να κάνεις 24/7 radio streaming ή tethering στον υπολογιστή (που η Vodafone δεν το επιτρέπει).

    Οι (προφανώς ελάχιστοι) συνδρομητές που έχουν υπερβεί τα 3GB, έχουν ενημερωθεί ότι (α) θα χρεωθούν επιπλέον (β) θα αλλάξουν πρόγραμμα (γ) θα διακοπεί το πρόγραμμα. Ή απλά η ταχύτητά τους αναπροσαρμόστηκε αυτόματα;

    Έχει κανείς από τους παραπάνω ελάχιστους συνδρομητές χρεωθεί με 700€, χωρίς (α) πρώτα να ενημερωθεί ότι έχει υπερβεί το όριο των 3GB και (β) και σημαντικότερο ότι θα χρεώνεται μετά τα 3GB; Αν ναι, τότε πρέπει ασφαλώς να ζητήσει πίσω τα 700€.

    ------------------------------------------------
    Και για να επανέλθουμε στη χτεσινή ανακοίνωση, το θέμα είναι άλλο και μάλιστα αρκετά περίεργο και ασαφές. Αντιγράφω: "...και εφεξής δύναται να επαναπροσδιορίσει την ονομαστική ταχύτητα πρόσβασης στο 3G+ δίκτυό της, σε όσους συνδρομητές υπερβαίνουν από το κινητό τους το νέο μηνιαίο όριο Πολιτικής Ορθής χρήσης των 10GB δεδομένων (από εκείνο των 30GB που ήταν σε ισχύ)."

    Πότε είχε η Vodafone όριο δεδομένων 30GB σε προγράμματα "για τα κινητά"; Το μόνο όριο που είχε είναι τα 3GB στο πρόγραμμα unlimited, όχι τα 30GB. Δηλαδή πριν την ανακοίνωση, το όριο για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ήταν τα 30 και όχι τα 3GB; και τώρα είναι τα 10, όχι τα 3GB; Αν είναι έτσι, τότε μια χαρά.

    Μήπως η ανακοίνωση έχει κάνει λάθος και δεν εννοεί τα προγράμματα "για τα κινητά" αλλά τα προγράμματα "για τους υπολογιστές"; Ακόμα κι έτσι να είναι, το μεγαλύτερο πρόγραμμα της Vodafone, το VMB 10GB, έδινε μέγιστο όγκο τα 15 όχι τα 30GB.

    Πραγματικά πολύ ασαφής η ανακοίνωση, αφού αναφέρεται σε όγκους δεδομένων που δεν ισχύουν, τουλάχιστο στην επίσημη ιστοσελίδα της.

  4. #34
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Δεν έχω παρά να δεχτώ αυτά που λένε χρήστες σχετικά με το γεγονός ότι πρακτικά η Vodafone δε χρεώνει στο πρόγραμμα unlimited. Από τις πολλές εναλλακτικές που αναφέρει στους όρους χρήσης, δεν ακολουθεί εκείνη που θα ζημιώσει οικονομικά το χρήστη. Μέχρι εδώ συμφωνούμε. Αλλά δε θα μπορούσα να πω σε κάποιον "πήγαινε στη Vodafone και κατέβασε ό,τι ποθείς, αφού δε χρεώνει", διότι έχω διαβάσει τους όρους που αποδέχεται ο χρήστης και ξέρω ότι δυνητικά μπορεί να τον χρεώσει.

    Και όταν έρθει η ώρα να πληρώσεις, επιχειρήματα "μα ποτέ μέχρι τώρα δε χρεώνατε", "δεν το ήξερα", "είχατε κι άλλες εναλλακτικές για περιορισμό της ταχύτητας που δεν εφαρμόσατε", δεν ευσταθούν νομικά. Η εταιρεία θα σε παραπέμψει στα ψιλά γράμματα και θα διεκδικήσει κανονικά και με το νόμο τα 105€/GByte, αρκεί να σου έχει στείλει ένα SMS του τύπου "πλησιάζετε το όριο ορθής χρήσης".
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #35
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.648
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Απο οτι φαινεται, το αλλαξαν στο site.
    mac rulez

  6. #36
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ευχαριστούμε για την επισήμανση. Σήμερα έγινε η αλλαγή. Πλέον ο αστερίσκος του unlimited γράφει ξεκάθαρα αυτό που αναφέρει η πολιτική ορθής χρήσης. Η εταιρεία αποφάσισε πλέον να αξιοποιήσει το δυσμενές για τον πελάτη σενάριο της χρέωσης 102€/GByte, μετά τα πρώτα 3GByte.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vodafone
    * Υπόκειται σε Πολιτική Ορθής Χρήσης 3 GB. Σε περίπτωση υπερβάσης της πολιτικής ορθής χρήσης, η πλοήγηση υπόκειται σε χρέωση 0,1€ / ΜΒ. Επίσης, η Vodafone για την διασφάλιση των συνδρομητών υπηρεσιών δεδομένων (data) από λογαριασμούς υψηλής χρέωσης, την αποφυγή συμφόρησης του δικτύου της και την προστασία της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών δύναται να αναπροσαρμόσει την ταχύτητα πλοήγησης στο 3G δίκτυο της.
    Πλέον δε χρειάζεται ούτε ενημερωτικό SMS όταν κάποιος φτάνει στο όριο του όγκου. Με το που περνάει τα 3GByte αρχίζει η χρέωση. 20€ τα πρώτα 3GByte, 307€ τα επόμενα 3GByte κοκ.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #37
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    Αρκετες...
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    Ας βρεθει επιτελους μια σοβαρη εταιρεια κινητης στην ελλαδα. Κωμωδια καταντησαν... Τι ισχυει τι δεν ισχυει, πρεπει να τα ψαχνουμε δλδ σε φορουμς για να το... παρουν πρεφα και να αλλαξουν το site?

    Αυτα δεν ειναι δελτια τυπου, ειναι adventure games.


    Κάτι για games, ριβιούζ νιούζ και καλά.

  8. #38
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    131.072/5.120
    ISP
    Unitymedia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι φαινεται, το αλλαξαν στο site.
    Τι έγινε, μας διαβάζουν πρώτα εδώ και μετά τα αλλάζουν στο site τους; Όταν έγραψα το μήνυμα έγραφε ακόμα με αστεράκι ό,τι έκανα copy&paste

    @ipo: Σαφώς και συμφωνώ. Επιπλέον η σημερινή αλλαγή δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Από κει που έκαναν speed throttling μετά τα 3GB (όπως κάνουν συνήθως οι ευρωπαϊκές εταιρίες), τώρα δε θα κάνουν speed throttling αλλά θα χρεώνουν μετά το cap (όπως κάνουν οι αμερικάνικες).

    Ακόμα όμως και μετά τη σημερινή αλλαγή, η χτεσινή ανακοίνωση της Vodafone γίνεται ακόμα πιο περίεργη. Σε ποιά προγράμματα "για κινητά" αναφέρεται που πριν είχαν όριο 30GB και τώρα θα έχουν 10GB;

    Υ.Γ. Η αλλαγή εκτός από τα αρνητικά έχει κι ένα πολύ θετικό που γίνεται μάλλον για πρώτη φορά στην Ελλάδα και ίσως στην Ευρώπη. Δωρεάν χρήση του 3GB σε 15 Ευρωπαϊκές Χώρες. Ίσως βέβαια να είναι νέα πολιτική της μαμάς Vodafone, αλλά όπως και να έχει, αν όντως ισχύει αξίζει συγχαρητηρίων όταν οι περισσότερες εταιρίες χρεώνουν σε περιαγωγή 5-10€/ΜΒ.

    edit: Πρόσθεσαν ή καλύτερα διευκρίνησαν και κάτι άλλο στην ίδια σελίδα, στα πλαίσια της "κακονικοποίησης" με τη μαμά Vodafone. Πλέον τα προγράμματα data "από κινητό" θα είναι μόνο για το κινητό. Αν το χρησιμοποιείς για tethering σε υπολογιστή δε θα δουλεύει αλλά θα σε παραπέμπει στη σελίδα "kartoInternet" για αγορά χρόνου ομιλίας.

    Αυτό ίσχυε ήδη αλλά δεν το ανέφεραν πουθενά μέχρι τώρα. Το διαπίστωσαν όσοι ήθελαν να μπουν μέσω του νέου χαρακτηριστικού του iPhone, του Mobile Hotspot, από τον υπολογιστή τους.

    H Vodafone, με σκοπό την προστασία της ποιότητας των υπηρεσιών της και την ελαχιστοποίηση του κινδύνου υπερχρέωσης των συνδρομητών της, προέβη στο σχεδιασμό προγραμμάτων που αφορά διακίνηση δεδομένων αποκλειστικά και μόνο μέσω συσκευών Smartphone του συνδρομητή, ενώ στην περίπτωση που η συσκευή χρησιμοποιείται ως modem κατά την σύνδεσή της με υπολογιστή/laptop, θα δίνεται η δυνατότητα στον συνδρομητή να αγοράζει χρόνο πρόσβασης βάσει των χρεώσεων της υπηρεσίας Vodafone KαρτοInternet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nrod : 18-03-11 στις 18:59.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 21:07
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-10, 01:13
  3. Μηνύματα: 212
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-09, 02:43
  4. Διευκρίνιση για το όριο χρήσης vodafone
    Από Litsa στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-09, 22:31
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-07, 11:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας