Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά το apt-get update κάνει ολοκληρωμένη εγκατάσταση ή όχι;

    Μετά από πολύ καιρό που έχω να κάνω αναβάθμιση (update) σε ένα μηχάνημα* με debian unstable ...κάνω λοιπόν apt-get update ...ok παρόλ' αυτά βλέπω το ποστοκαλί αστεράκι πάνω πάνω δεξιά δηλ. τον Update Manager να λέει: There are 408 updates available. Επιλέγοντάς το ανοίγει ο update manger και ρωτάει:

    Upgrading may require removal or installation of new packages.
    Do you want to perform a safe-upgrade, which does not remove packages or install new ones?
    Τελικά η εντολή "apt-get update" δεν έκανε update?

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Με apt-get update κατεβάζεις τις λίστες των διαθέσιμων πακέτων. Μετά πρέπει να πατήσεις apt-get upgrade για να περάσεις όσες αναβαθμίσεις υπάρχουν.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To apt-get update σε συγχρονιζει με τον mirror, δεν εγκαθιστα και δεν κατεβαζει τιποτε αλλο εκτος απο τις ενημερωμενες λιστες των πακετων. Update = ενημερωση (πακετων).

    Το apt-get upgrade αναβαθμιζει τα οσα πακετα μπορουν να αναβαθμιστουν ΧΩΡΙΣ να γινει εγκατασταση ή αφαιρεση καποιου αλλου πακετου και το apt-get dist-upgrade κανει την αναβαθμιση ακομα και οταν αυτη απαιτει προσθαφαιρεση καποιου πακετου. Upgrade = αναβαθμιση (πακετων).
    ديميتريس

  4. #4
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/512
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
    Router
    Pirelli drg a225g
    έχω mint debian και αν έχω καταλάβει σωστά η αναβάθμιση απο τον update manager ισοδυναμεί με το apt-get upgrade ενω με τη επιλογή "σημείωση όλων των αναβαθμίσεων" απο το σιναπτικ με apt-get dist-upgrade κάνω λάθος?

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλά ρε παιδιά το "apt-get dist-upgrade" δεν αναβαθμίζει την έκδοση (version) π.χ. από παλαιά stable σε νέα stable ...όταν αλλάζει...? ή απλά κάνει και αυτό;;; ή τα είχα καταλάβει όλα λάθος;;;???

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για πολλοστη φορα.
    Το dist-upgrade αναβαθμιζει πακετα τα οποια απαιτουν την εγκατασταση ή αφαιρεση καποιου αλλου για να εγκατασταθουν.
    Αν εχεις stable/testing/unstable στα repo σου και κανεις dist-upgrade, μενεις σε stable/testing/unstable. Η εντολη δεν θα σε παει ως δια μαγειας ενα branch παραπερα!
    Λογικο ειναι απο stable σε stable να χρειαστει καποια προσθαφαιρεση πακετων, οποτε ναι, το dist-upgrade εκει ειναι αναγκαιο.
    ديميتريس

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πολλοστη φορα.
    Το dist-upgrade αναβαθμιζει πακετα τα οποια απαιτουν την εγκατασταση ή αφαιρεση καποιου αλλου για να εγκατασταθουν.
    Αν εχεις stable/testing/unstable στα repo σου και κανεις dist-upgrade, μενεις σε stable/testing/unstable. Η εντολη δεν θα σε παει ως δια μαγειας ενα branch παραπερα!
    Λογικο ειναι απο stable σε stable να χρειαστει καποια προσθαφαιρεση πακετων, οποτε ναι, το dist-upgrade εκει ειναι αναγκαιο.
    χμ... οκ καταρχάς ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά και για την υπομονή

    Να αναφέρω ωστόσο ένα παράδειγμα...
    Έχω π.χ. την oldstable lenny και για δικούς μου προσωπικούς λόγους δεν θέλω επ'ουδενί να μεταβώ στην stable (όποια και αν είναι αυτή -π.χ. προς στιγμή sid υποθέτω) θέλω ωστόσο να αναβαθμίσω τα όποια πακέτα αναβαθμίζονται έστω λίγα για την oldstable. Τι επιλέγω;

    "apt-get update && apt-get upgrade" ή "apt-get update && apt-get dist-upgrade" ???

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βαζεις τα sources σου να λενε "lenny" ή "oldstable", μιας και ειναι το ιδιο πραγμα τωρα που εχρι βγει η squeeze, και κανεις κανονικα upgrade και dist-upgrade αναλογα με το τι καταστασεις σου παρουσιαζονται στα πακετα προς αναβαθμιση.
    ديميتريس

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καταρχάς - ευχαριστώ!

    συνεχίζω λίγο τις ερωτήσεις και τους προβληματισμούς μου... συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός

    επισυνάπτω και ένα screenshot!
    Ο updatemanager (πορτοκαλί αστέρι πάνω δεξιά) μου λέει: There are 19 updates available - ένα το κρατούμενο - βλέπε και screenshot
    Κάνοντας:
    Κώδικας:
    apt-get -y update && apt-get -y upgrade && apt-get -y autoclean && apt-get -y clean && apt-get -y autoremove
    μου βγάζει:
    Κώδικας:
    0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 10 not upgraded.
    - βλέπε screenshot -
    Γενάται ευλόγως το ερώημα: Γιατί η διαφορά 19 έναντι 10 ?
    Καθώς και η απορία έπρεπε στο ανωτέρω να προσθέσω και κάποιο "apt-get -y dist-upgrade" ή όχι; - αν ήθελα να μου εγκαταστήσει όλες τις αναβαθμήσεις

    thanx in advance!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails updatemanager-19.png  


  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2008
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFasteR IAD
    Από αυτά που βλέπω είσαι σε testing και όχι σε stable. Προφανώς έχει να κάνει με το dist-upgrade.
    Δώσε αν θέλεις ένα
    Κώδικας:
    sudo apt-get dist-upgrade
    χωρίς να πατήσεις "yes" και δες αν σου βγάζει τα 19 πακέτα που λες.
    Ο update manager του debian πάντως δεν είναι και οτι καλύτερο. Καλύτερα να δουλεύεις με την κονσόλα.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολυυυυύ καιρό !!!

    είμαι (και δεν θέλω να αλλάξω) σε debian lenny.
    Μετά από αρκετό καιρό λέω για να κάνω μια αναβάθμιση ξεκινάω λοιπόν και κάνω μόνο
    Κώδικας:
    apt-get update
    και μου βγάζει αρκετά W: Warning (υποθέτω) και E: Errors (υποθέτω) μερικά από αυτά παρουσίαζω παρακάτω:

    Κώδικας:
    Err http://ftp.us.debian.org lenny/contrib Sources
      404 Not Found [IP: 128.61.240.89 80]
    W: Failed to fetch http://security.debian.org/dists/lenny/updates/non-free/source/Sources  404 Not Found [IP: 212.211.132.32 80]
    τώρα απ'ότι θυμάμαι κοιτάει ο apt-get σε ένα αρχειάκι "sources.κάτι" αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο directory και ακόμα όταν το βρω που είναι, τι ακριβώς πρέπει να βάλω/αλλάξω ώστε όταν κάνω "apt-get update && upgrade", να παραμείνω σε lenny?

    ...νομίζω λέγεται αλλιώς να προσθέσω στο sources τα σωστά πλέον ρεποσιτορις ώστε να κάνει σωστά την αναβάθμιση...
    ΟΚ αλλά πώς ξέρω ποιά είναι τα σωστά (πλέον) ρεποσιτορις;
    sorry για την ασχετοσύνη )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gio4 : 28-09-12 στις 11:35. Αιτία: διόρθωση

  12. #12
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Η υποστήριξη για το Lenny σταμάτησε, δεν υπάρχει καν στο repo πλέον. Το αρχείο που ψάχνεις είναι το /etc/apt/sources.list. Εκεί προτείνω να αντικαταστήσεις τα ονόματα εκδόσεων (π.χ. lenny) με ονόματα «κλαδιών» (όπως stable ή testing, ανάλογα με το τί θέλεις να έχεις) για να μη σε απασχολούν οι αλλαγές εκδόσεων. Επίσης, αντί για ftp.us.debian.org βάλε ftp.gr.debian.org.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το lenny εκλεισε το Φεβρουαριο που μας περασε. Ακομα και να βρεις καποιο repo αλλο για να βαλεις, αυτο δεν θα εχει κατι νεοτερο για να ενημερωσει.
    Αν βαλεις οπου lennny > stable, θα σου κανει update + upgrade στα πακετα που εχει σημερα το stable (= wheezy = 6). Αφου δεν θες να αλλαξεις απο lenny, μην κανεις τιποτα, ουτε update.
    ديميتريس

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το lenny εκλεισε το Φεβρουαριο που μας περασε. Ακομα και να βρεις καποιο repo αλλο για να βαλεις, αυτο δεν θα εχει κατι νεοτερο για να ενημερωσει.
    Αν βαλεις οπου lennny > stable, θα σου κανει update + upgrade στα πακετα που εχει σημερα το stable (= wheezy = 6). Αφου δεν θες να αλλαξεις απο lenny, μην κανεις τιποτα, ουτε update.

Παρόμοια Θέματα

  1. Apt-get upgrade ή apt-get dist-upgrade?
    Από jim_p στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 16:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας