Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Εχω 2 pc στο τοπικο δικτυο, ενα desktop και ενα laptop.Συνδεονται μεσω του USR 9105 μεσω του οποιου και παιρνουνε και ιντερνετ.

    Το προβλημα εντοπιζεται οταν θελησεις να μεταφερεις κατι απο τον ενα υπολογιστη στον αλλο, ενω ταυτοχρονα υπαρχει κινηση στο ιντερνετ οποιασδηποτε μορφης (web browsing,torrents κτλ).

    Εστω τα pc A και Β.Εστω οτι το Α σερφαρει στο ιντερνετ και το Β δεν κανει τιποτα.Αν θελησω να μεταφερω ενα αρχειο πχ 300mb απο το Α στο Β, τοτε το Α νεκρωνει.Ο σκληρος δουλευει συνεχεια,το led του μενει αναμενο κοκκινο, το ποντικι δεν ανταποκρινεται,το 9105 δειχνει δραστηριοτητα στο 2ο pc( το οποιο δεν κανει κατι στο wan side αρα δειχνει τη μεταφορα στο lan side).
    To A επανερχεται και μπορεις να δουλεψεις μονο οταν τελειωσει η μεταφορα. Το ιδιο ισχυει και αντιθετα δλδ απο το Β προς το Α.

    Δεν εχει σημασια τι κατεβαζω απο το δικτυο,αν εχει πολλα ή λιγα connections,αν κατεβαζω mail ή σερφαρω.Απο τη στιγμη που το pc απο το οποιο θες να "σηκωσεις" εχει δραστηριοτητα στο ιντερνετ κολλαει το συμπαν.

    Οταν κανενα απο τα 2 δεν χρησιμοποιει το Wan ειναι ολα μελι γαλα, η μεταφορα αρχειων γινεται χωρις κολληματα και το καταλαβαινεις μονο απο τα λαμπακια του ρουτερ.

    Αυτο το προβλημα δεν παρουσιαζεται σε streaming mp3 τραγουδιων απο το Α στο Β (και Β στο Α).Εμφανιζεται μονο οταν εμπλεκονται μεγαλα αρχεια.

    Δοκιμασα να κλεισω software firewalls, οτιδηποτε αχρειαστο.Μεχρι και σε safe mode εκανα τη μεταφορα αλλα τα ιδια.

    Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να παιζει???

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Δεν ξερω να σου πω κατι στανταρ αλλά εχω το ιδιο ρουτερ και δυο υπολογιστες.
    Σπανια συνδεω τον δευτερο, σχεδον ποτε αλλά το εχω δοκιμασει. Μια χαρα παει, απλα λιγακι πιο αργα η μεταφορα σε επιπδο LAN, μπορουν και τα κανουν ολα, και οι δυο να εχουν προσβαση στο WAN αλλά συγχρονως να γινεται μεταφορα πολλων GB στο LAN.
    Βεβαια αυτο δεν το χρησιμοποιω, μονο δοκιμαστικα το εκανα, επιλεγω την αποσυνδεση τηλ καλωδιου και μετα την συνδεση του δευτερου PC στο ρουτερ για να μην εχει καθολου προσβαση απο εξω το δευτερο PC.

    Και οι δυο παιζουν σε 100Full duplex, με στατικες ΙΡ και DNS του παροχου.
    Δοκιμασε και αλλες ταχυτητες/τυπο διασυνδεσης εκτος απο 100Full duplex.
    Ξαναστησε το εσωτερικο δικτυο με τον οδηγο εγκαταστασης δικτυου και στους δυο υπολογιστες και ξανα ελεγχο των καρτων δικτυου, μηπως εχεις βαλει γεφυρα με κανενα firewire?

    Μαλλον ετσι οπως λες οτι μονο σε συνεχομενη μεταφορα εχεις προβλημα δειχνει οτι καποια καρτα απο τις δυο μπουκωνει ειτε απο ρυθμισεις (δικτυου/καρτας) ή driver ειτε επειδη ειναι φολα.

    Για δες και εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12670

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Κοιτα και τα 2 εχουν στατικη ip,και στα 2 εχω γυρισει τις καρτες δικτυου στο Full Auto γιατι με το 100χ2 εδειχνε να μπουκωνει.

    Το λαπτοπ εχει on board καρτα δικτυου οποτε δεν εχω πολλες επιλογες (θα κοιταξω να δω τι μαρκα ειναι).

    Στο desktop εχω μια ENW 950rx με τους τελευταιους drivers που υπαρχουν διαθεσιμοι.

    Πριν απο χρονια που την ειχα παρει εκανε τη δουλεια της.Και τωρα ακομα οταν ειναι μονο lan-lan συνδεση (ειτε μεσω του ρουτερ ειτε απευθειας με cross over καλωδιο) το δικτυο δεν κολλαει.

    Αν δοκιμασω να μεταφερω κατι μεγαλο ενω η "πηγη" ειναι με οποιοδηποτε τροπο στο ιντερνετ η "πηγη" μπουκωνει, ο σκληρος δειχνει συνεχη δραστηριοτητα, δεν υπακουει καν σε Ctrl-Alt-Del και επανερχεται μονο οταν τελειωνει η μεταφορα.

    Λες να ειναι τοσο μουφα η καρτα δικτυου στο desktop???

    Εχει κατι ρυθμισουλες στο tab της στο Device Manager αλλα δεν θελω να τις πειραξω μην κανω καμια βλακεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Για βαλε 10half και στις δυο και δοκιμασε.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει κατι ρυθμισουλες στο tab της στο Device Manager αλλα δεν θελω να τις πειραξω μην κανω καμια βλακεια.
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12670
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ρίξε μια ματιά και στο System Log, καλού-κακού..

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Wan το εχω στησει με αυτο τον οδηγο εδω και 1,5 χρονο περιπου. Η καρτα δικτυου δεν εχει τις περισσοτερες απο τις ρυθμισεις που λεει ο οδηγος.

    Αυτο που εικαζω ειναι οτι οταν υπαρχει κινηση προς το ιντερνετ και ταυτοχρονα ξεκινησει μεγαλη κινηση στο lan side μπουκωνει η καρτα δικτυου και δεν μπορει να διαχειριστει και τα 2.

    Ισως παλι και να υπαρχει conflict καρτας δικτυου και pc (ειναι σε pci).Απο το Device manager παντως δεν φαινεται καποιο conflict.

    Αν αλλαξω καρτα δικτυου υπαρχει πιθανοτητα να διορθωθει??

    Και κατι ασχετο: υπαρχει Gigabit adsl router???Δηλαδη με 2 gigabit καρτουλες και αντιστοιχα καλα καλωδια, να εχεις gigabit ταχυτητες στο εσωτερικο δικτυο???

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κατι ασχετο: υπαρχει Gigabit adsl router???Δηλαδη με 2 gigabit καρτουλες και αντιστοιχα καλα καλωδια, να εχεις gigabit ταχυτητες στο εσωτερικο δικτυο???
    Gigabit router όχι, αλλά δεν σε εμποδίζει κανένας να βάλεις ένα gigabit switch πίσω από το router για gigabit ταχύτητες στο LAN.

    Και από καλώδια δεν χρειάζεσαι τίποτα το εξωτικό. Ένα UTP cat5e αλλά με "ολόσωμα" και όχι "τριχοειδή" καλώδια μέσα, είναι ό,τι πρέπει.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπου "ολόσωμα" καλώδια, βλέπε μονόκλωνα καλώδια...

    Το αρνητικό με τα μονόκλωνα, είναι ότι είναι δύσκαμπτα εν σχέση με τα πολύκλωνα, γι’αυτό και συνιστούν στις περιπτώσεις που το καλώδιο είναι σταθερό στο τοίχο και όχι ελεύθερο.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Με κάθε επιφύλαξη: Παρόμοια πρόβλημα είχα με το Zyxel 663 και λύθηκε με ρύθμιση από το Bandwidth Manager. Δεν ξέρω πώς παίζει στο USR, αλλά αξίζει να το ψάξεις πριν ξηλώσεις το κουτί...

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Στο 9105 εχω βαλει κανονες για το web browsing και τα torrents.Κοινως του λεω οταν υπαρχει κινηση για web απο οποιαδηποτε απο τα 2 pc να ριχνει "στροφες" στα τορρεντ.Και το 1 απο τα 2 pc εχει προτεραιοτητα εναντι του αλλου στο web browsing.Δλδ αν σερφαρουν και οι δυο ή κατεβαζουν απο http και οι 2 το ενα pc θεωρητικα ειναι λιγο καλυτερα.

    Απο οσο εχω διαβασει εδω μεσα ομως το QoS στο ρουτερ επηρεαζει την εξερχομενη κινηση και μονο προς τις πορτες που οριζεις.Αρα λογικα δεν εχει να κανει με το τι κινειται στο εσωτερικο δικτυο.

    @Wan και alefgr: υπαρχει καποιος τροπος να ξεχωρισω ενα "ολοσωμο" μονοκλωνο??Τωρα το B pc συνδεεται με το ρουτερ με ενα FTP ENHANCED CAT 5 PATCH ISO/IEC 11801 (ετσι γραφει επανω το καλωδιο). Το ειχα αγορασει πριν απο χρονια οταν πρωτοεστησα lan αναμεσα στα τοτε 2 pc και ειναι καπου 15-20 μετρα (δεν θυμαμαι ακριβως ποσο-αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο).

    Το A pc συνδεεται με ενα "απλο" καλωδιο δικτυου που ειχε μεσα στο κουτι το 9105.

    @Wan : Δλδ αυτο που λες ειναι ενα gigabit switch πανω στο 9105 και πανω στο switch να πεφτουν τα 2 pc??Μου βαζεις ιδεες.....

  12. #12
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αλλαξε πρωτα καρτες και μετα βαζεις switch.
    Δεν δικαιολογειται να σου κρεμαει ο υπολογιστης. (εκτος και αν τοση ωρα μιλαμε για Pentium 233MMX και κατω).

    Τελικα 10half εβαλες και δοκιμασες;
    Ξαναεστησες το δικτυο και στους δυο υπολογιστες μεσω του οδηγου εγκαταστασης; (και να βαλεις σωστα οτι και οι δυο παιρνουν ιντερνετ απο εξω; )
    Τι διαολο τσαμπα γραφω;

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Wan και alefgr: υπαρχει καποιος τροπος να ξεχωρισω ενα "ολοσωμο" μονοκλωνο?
    Δεν έχω αρκετή πείρα για τα ξεχωρίζω χωρίς να τα κόψω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Wan : Δλδ αυτο που λες ειναι ενα gigabit switch πανω στο 9105 και πανω στο switch να πεφτουν τα 2 pc??Μου βαζεις ιδεες.....
    Ναι αυτό.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Αυτο το ftp που εχω τωρα κανει ή να παω γα καινουριο????Γιατι ειναι πιασμενο στον τοιχο,περναει μεσα απο τοιχους κτλ

    @Patentman: Μην ανησυχεις σε παρακολουθω. Το 1 pc ειναι P4@2.0 και το λαπτοπ Turion οποτε δεν τιθεται θεμα επεξεργαστικης ισχυς η οποια δεν μπορει να ανταπεξελθει στη μεταφορα ενος αρχειου 200-300mb.

    Οπως προειπα ο ενδιαμεσος ειναι ενα USR 9105 αρα και εκει δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας, το λαπτοπ συνδεεται με ενα FTP Cat 5 ενω το desktop με αυτο που ειχε το 9105 στη συσκευασια του.

    Εχω δοκιμασει ολους τους συνδυασμους ταχυτητας στις ρυθμισεις της καρτας του desktop.Οριακα καλυτερα τα πραγματα στο Auto.Αν βαλω 10 δεν εχει διαφορα.

    Οταν λες να το στησω μεσω του οδηγου εγκαταστασης και οτι παιρνουν και τα 2 ιντερνετ απο εξω???

    Εχω ακολουθησει εδω και 1,5 χρονο τον οδηγο που ανεφερε ο Wan.Αλλωστε εχω και στα 2 στατικη ip,και τα 2 ειναι στο ιδιο subnet,στο ιδιο workgroup,και στα 2 εχω δηλωσει το ιδιο getaway δλδ το 9105 και τους ιδιους DNS.Και στα 2 ειναι απεργοποιημενο το QoS.To ενα βλεπει τα share folders του αλλου, ενω ο Β μπορει να εκτυπωσει χρησιμοποιωντας τον εκτυπωτη που ειναι πανω στον Α.Μεχρι και streaming τραγουδιων κανει.

    Μολις οπως ξεκινησει μεγαλη μεταφορα και ταυτοχρονα εισαι στο ιντερνετ κλαφτα!!!


    Μαλλον η καρτα δικτυου που εχω στο desktop ειναι για πεταμα.Για πειτε καμια καλη και οικονομικη λυση.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Wan και alefgr: υπαρχει καποιος τροπος να ξεχωρισω ενα "ολοσωμο" μονοκλωνο??
    Το φις συνήθως είναι διαφανές και φαίνεται στην άκρη αν τα σύρματα είναι μονόκλωνα. Για τα πολύκλωνα δεν ξέρω μιας και ποτέ δεν είχα...

Παρόμοια Θέματα

  1. Cisco 871 και LAN/WAN setup
    Από lebowski στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-08, 14:22
  2. wan ip στο lan
    Από Marios145 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-06, 18:46
  3. WAN/LAN και PORT REMOTE ACCESS
    Από The_Lion_Is_Dea στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-05, 17:53
  4. ADSL στο ενα σπιτι isdn στο αλλο??
    Από iceman509 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-05, 23:34
  5. Το 530i μου βγάζει ερωτηματικό στο wan όταν κατεβάζω p2p
    Από spartacus στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-05, 14:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας