Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Το avatar του μέλους Aris25
    Aris25 Guest
    Μετά από πολλές ώρες σκέψης και αναζήτησης αποφάσισα κι εγώ να μπω στη διαδικασία
    απόκτησης dsl σύνδεσης.Έχοντας υπόψη όλα τα αναφερόμενα στα forum κλπ είπα να αγοράσω δοκιμαστικά στην αρχή ένα πακέτο για λίγους μήνες (Οτενετ 4μηνο 768) και αναλόγως τη συνέχεια να δω τι θα κάνω.

    1ον. Η 1η απογοήτευση έρχεται με το modem πού δίνουν στο πακέτο. Φυσικά η αγορά ενός
    router είναι αναγκαία

    2ον. Κανείς δεν αναφέρει στο συμβόλαιο για μηνιαίο πάγιο που πρέπει να πληρώνω στον ΟΤΕ.
    Φυσικά σύμφωνα με το τηλεφωνικό κέντρο της Οτενετ, θα πλρώνω 20 ευρώ το μήνα μόνο
    ποσό που μου φαίνεται αστείο για πραγματικότητα. Οπότε εάν δω στη συνέχεια οτι
    θα πρέπει να πληρώνω άλλα τόσα στον ΟΤΕ μηνιαίως, λογικό είναι οτι δε θα εμπιστευτώ
    σύντομα ξανά κάποια εταιρία γιατί ομολογουμένως κανείς δε μπαίνει στο κόπο να σου πει
    πόσα πραγματικά θα πληρώνεις. Τελικά θα πληρώνω και πάγιο ?


    Αρα έρχομαι και ερωτώ :
    -Πότε και ποιός θα ενημερώνει σωστά τον πελάτη για ΤΙΣ πραγματικές χρεώσεις και όχι να του έρχονται όλα μετά προς έκπληξη του ?

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    911
    Downloads
    29
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1. Έχεις απόλυτο δίκιο ... (αναγκαία ίσως όχι αλλά καλό θα ήταν)
    2. Όσο χρόνο διαρκεί η προσφορά του πακέτου πληρώνεις και το πάγιο της γραμμής του ΟΤΕ και ΙSP Otenet. Όταν λήξει το πακέτο θα πρέπει να πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ και Αορίστου χρόνου Otenet (σύνολο πολύ μεγαλύτερο απο τα 20 ευρώ).

    Δυστυχώς φίλε μου για το θέμα τις ενημέρωσης έχεις πάλι δίκιο είναι απαράδεκτη και πρέπει να το ψάξεις πολύ και να γίνεις κουραστικός για μπορέσεις να βγάλεις άκρη (ή να ρωτήσεις στο aDSLgr )


    Καλωσήρθες στο "Ευρυζωνικό Internet" (να γελάσω τώρα ή μετά ) και κυρίως στο aDSLgr
    Program your application to be idiot-proof and you'll only be proven an idiot

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Aris25...
    Τελικα πηρες το πακετο της ΟΤΕνετ?
    Εκτος απο το αρκετα συμφερον σε τιμη Conn-x του ΟΤΕ, που μετα σου μενει στο ονομα σου η γραμμη
    (αν θες να πληρωνεις το παγιο) , υπαρχουν πακετα και απο αλλους ISPs σε χαμηλες τιμες,
    με φανερες ή κρυφες δεσμευσεις ΠΑΝΤΑ τοσο σε χρονο οσο και σε χρημα.
    Ως προς την πληρη ενημερωση και τις παγιδες/ψιλα γραμματα ΔΥΣΤΥΧΩΣ
    ακομα και οι πιο ειδικοι γνωστες του χωρου, μπορει να την πατησουν σαν αρχαριοι...
    Ας ειμαστε τουλαχιστον αισιοδοξοι, μηπως με την εισοδο των εναλλακτικων και
    την ιδιωτικοποηση του ΟΤΕ, μεσω καποιου στοιχειωδους ανταγωνισμου, (αμφιβαλλω λιγο)
    ισως βελτιωθουν καπως τα πραγματα. Ηδη εχουμε την Οδυσσεια του διπλασιασμου
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τους μήνες του πακέτου θα πληρώνεις τα 20ε.Για μετά τα διπλάσια.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  5. #5
    Το avatar του μέλους Aris25
    Aris25 Guest
    Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ απο όλους για τις ΧΡΗΣΙΜΕΣ πληροφορίες που πουθενά αλλού δε θα έβρισκα!Δυστυχώς για όλους μας βλέπω οτι κυριαρχεί ένα σχετικό ΧΑΟΣ στην ελληνική αγορά απο άποψη πληροφόρησης, ποιότητας υπηρεσιών απο τις εταιρίες.'Ενα είναι το θετικό πάντως στο πακέτο που διάλεξα.Οτι κατά τα λεγόμενα και των υπολοίπων στο φόρουμ, μετά η γραμμή θα μου μείνει που σημαίνει οτι θα γλυτώνω τα τέλη ενεργοποιήσης αφού τα πλήρωσα μια και καλή.

    Κατάλαβα οτι αυτό που με συμφέρει πιο πολύ να κάνω είναι να μεταπηδάω απο πακέτο σε πακέτο γλυτώνοντας έτσι το πάγιο του ΟΤΕ κατά κάποιο τρόπο αλλά θα μου είναι πολύ χρονοβόρο και κουραστικό...

    Παρεπιμπτόντως την αίτηση την έστειλα με φαξ στις 23 Σεπτέμβρη...Τώρα το πότε θα έχω σύνδεση σπίτι μου άγνωστο...

    Ένα έχω να πω πάντως...

    ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ...!!!! Κοινώς...
    Τον ήπιαμε τον φραπέ

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Aris25
    Μια μικρη διευκρινηση, η γραμμη θα μεινει στο ονομα σου, αν πηρες πακετο Conn-X
    που παρεχεται απ ευθειας απ τον ΟΤΕ, και οχι καποια αλλη προσφορα της ΟΤΕνετ!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    911
    Downloads
    29
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ σωστή παρατήρηση manoulamou.
    Όντως η καλύτερη επιλογή είναι (κατα την αποψή μου) να περνάς απο πακέτο σε πακέτο με μία προυπόθεση. Οτι δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις διακοπές και ενεργοποιήσεις μεταξύ πακέτων (εφ'όσον δεν μένεις στο ιδιο LLU της ίδιας εταιρείας).

    Εάν έχεις πάρει ConnX που η σύνδεση μένει στο όνομα σου μπορείς να αποφύγεις τις παραπάνω καθυστερήσεις (μεγααααάλες καθυστερήσεις) αγοράζοντας νέο πακέτο ConnX ...
    Program your application to be idiot-proof and you'll only be proven an idiot

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολλές ώρες σκέψης και αναζήτησης αποφάσισα κι εγώ να μπω στη διαδικασία
    απόκτησης dsl σύνδεσης.Έχοντας υπόψη όλα τα αναφερόμενα στα forum κλπ είπα να αγοράσω δοκιμαστικά στην αρχή ένα πακέτο για λίγους μήνες (Οτενετ 4μηνο 768) και αναλόγως τη συνέχεια να δω τι θα κάνω.

    1ον. Η 1η απογοήτευση έρχεται με το modem πού δίνουν στο πακέτο. Φυσικά η αγορά ενός
    router είναι αναγκαία

    2ον. Κανείς δεν αναφέρει στο συμβόλαιο για μηνιαίο πάγιο που πρέπει να πληρώνω στον ΟΤΕ.
    Φυσικά σύμφωνα με το τηλεφωνικό κέντρο της Οτενετ, θα πλρώνω 20 ευρώ το μήνα μόνο
    ποσό που μου φαίνεται αστείο για πραγματικότητα. Οπότε εάν δω στη συνέχεια οτι
    θα πρέπει να πληρώνω άλλα τόσα στον ΟΤΕ μηνιαίως, λογικό είναι οτι δε θα εμπιστευτώ
    σύντομα ξανά κάποια εταιρία γιατί ομολογουμένως κανείς δε μπαίνει στο κόπο να σου πει
    πόσα πραγματικά θα πληρώνεις. Τελικά θα πληρώνω και πάγιο ?


    Αρα έρχομαι και ερωτώ :
    -Πότε και ποιός θα ενημερώνει σωστά τον πελάτη για ΤΙΣ πραγματικές χρεώσεις και όχι να του έρχονται όλα μετά προς έκπληξη του ?

    καταρχας καλωσηλθες στο φορουμ!

    παμε τωρα στο ποστ σου

    1)το συγκεκριμενο μοντεμ το χρησιμοποιησα για περιπου ενα χρονο και μπορω να πω οτι δεν ειχα σημαντικα προβληματα. δηλαδη εσυ περιμενες κατι περισσοτερο απο ενα usb μοντεμ?
    (οτι ειναι usb λογικα το ηξερες απο πριν). παντα ισχυει το ρητο ο,τι πληρωνεις παιρνεις. εσυ πληρωσες (οπως ειχα κανει και εγω παλιοτερα) 82 ευρω, δηλαδη οσο κοστιζει για 4 μηνες η γραμμη και η συνδρομη....

    2)οσον αφορα το 2ο δεν υπαρχουν κρυφες χρεωσεις, τουλαχιστον δεν εχουν αναφερθει ποτε. πληρωσες για το ιντερνετ 82 ευρω για 4 μηνες. και στο διαστημα αυτο δεν θα υπαρχει καμια αλλη χρεωση. αν νομιζες οτι με αυτα τα 82 ευρω εσυ θα πληρωνεις και το παγιο του οτε(αναφερομαι στο παγιο της τηλεφωνικης γραμμης το οποιο αν δεν κανω λαθος καπου εκει πρεπει να κοστιζει για 4 μηνες) αυτο απλα δεν ειναι λογικο. δηλαδη ειναι σαν να σου χαριζουν το adsl.οπως καταλαβαινεις δεν μπορει να γινει κατι τετοιο. τωρα για μετα το 4μηνο αν συνεχισεις θα σου ερχεται λογαριασμος απο την οτενετ (οχι απο τον οτε για το ιντερνετ) αναλογα με την υπηρεσια την οποια θα εχεις και το αν θα εχεις μπει σε καποια προσφορα η πακετο. παντως επειδη μπορει και να εχω παρανοησει τα οσα εγραψες, σε ποια κρυφη χρεωση αναφερεσαι την οποια εμαθες εκ των υστερων?

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Hράκλειο Κρήτης,Ανάληψη(κέντρο)
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16318/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗΣ
    Router
    D-Link Dsl-G624T
    SNR / Attn
    6(dB) / 21(dB)
    Το κύριο λάθος που έκανες εντοπίζεται εδώ:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολλές ώρες σκέψης και αναζήτησης αποφάσισα κι εγώ να μπω στη διαδικασία
    απόκτησης dsl σύνδεσης ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2004
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ, ΑΡΓΟΛΙΔΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Καλησπέρα και από μένα,
    ενδιαφερόμουν και εγώ για το εν'λόγο πακέτο αλλά είχα την εντύπωση οτι θα πληρώνω 20,5€ ανα μήνα(χθες το βράδυ μίλησα με τηλ. εξυπηρέτηση τησ otenet και δεν ανέφεραν κάτι παραπάνω).Anyway,το connx με 22,5 το μήνα αναφέρεται στην ταχύτητα 1024 για μετά την αναβάθμιση ή αγοράζεις 1024 και κάποια στιγμή θα γίνει 2048;
    Και αν γεννηθείς κάποια στιγμή,μιαν άλλη που δεν θα υπάρχω,μην φοβηθείς και θα με βρεις..

  11. #11
    Το avatar του μέλους Aris25
    Aris25 Guest
    Εννοώ οτι κανείς δε σου αναφέρει οτι θα πληρώνεις μετά τον προπληρωμένο χρόνο και πάγιο γραμμής.Μόνος μου έψαξα και βρήκα οτι θα πληρώνω 18.5 ευρώ περίπου (site ote) για τη γραμμή κάθε μήνα ξεχωριστά του ποσού της σύνδεσης (στη συγκεκριμένη περίπτωση 20,5 €), οπότε σύνολο για σύνδεση αορίστου χρόνου μετά το προπληρωμένο θα πληρώνω γύρω στα 40 ευρώ...

    Κάνω λάθος ή έτσι είναι ? Παιδιά αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με γιατί και εγώ dsloπρωτάρης είμαι

  12. #12
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ οτι κανείς δε σου αναφέρει οτι θα πληρώνεις μετά τον προπληρωμένο χρόνο και πάγιο γραμμής.Μόνος μου έψαξα και βρήκα οτι θα πληρώνω 18.5 ευρώ περίπου (site ote) για τη γραμμή κάθε μήνα ξεχωριστά του ποσού της σύνδεσης (στη συγκεκριμένη περίπτωση 20,5 €), οπότε σύνολο για σύνδεση αορίστου χρόνου μετά το προπληρωμένο θα πληρώνω γύρω στα 40 ευρώ...

    Κάνω λάθος ή έτσι είναι ? Παιδιά αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με γιατί και εγώ dsloπρωτάρης είμαι
    Για το πρώτο 4μηνο είναι 82 €. Από εκεί και πέρα αν έχεις υπογράψει τη 12μηνη σύμβαση τότε το μηνιαίο κόστος για το adsl συνολικά (δηλαδή πάγιο γραμμής+πάγιο συνδρομής οτενετ) είναι στα 20,5 € και τίποτα παραπάνω (αυτό το ποσό έρχεται σαν λογαριασμός της οτενετ).

    Τώρα αν εσύ δεν έχεις υπογράψει 12μηνη σύμβαση το πακέτο που αγόρασες είναι αορίστου χρόνου και μετά το 4μηνο το μηνιαίο κόστος θα ανέρχεται περίπου στα 40 €. Βέβαια αν θέλεις να μπεις στην προσφορά μπορείς να το κάνεις ακόμα και μετά τη λήξη του 4μηνο απλά θα είναι δεσμευτικό για άλλους 12 μήνες (όποιος βέβαια δεν θέλει να μένει τόσο καιρό σε έναν ISP για να μπορεί να εκμεταλλεύεται τις εκάστοτε προσφορές κάποιου παρόχου, δεν θα το συνιστούσα)

  13. #13
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα,
    ενδιαφερόμουν και εγώ για το εν'λόγο πακέτο αλλά είχα την εντύπωση οτι θα πληρώνω 20,5€ ανα μήνα(χθες το βράδυ μίλησα με τηλ. εξυπηρέτηση τησ otenet και δεν ανέφεραν κάτι παραπάνω).Anyway,το connx με 22,5 το μήνα αναφέρεται στην ταχύτητα 1024 για μετά την αναβάθμιση ή αγοράζεις 1024 και κάποια στιγμή θα γίνει 2048;
    Αν δεν κάνω λάθος για το Conn-X τα 22,5 € είναι για ταχύτητα 1024 με την αναβάθμιση, δηλαδή πρώην 512.

    Παρόμοια προσφορά έχει και η οτενετ στα 20,5 € με υποχρεωτική 12μηνη δέσμευση για ταχύτητα 1024 (512 χωρίς την αναβάθμιση), το γνωρίζω γιατί την αγόρασε ένας φίλος πριν καμιά δεκαριά μέρες...βέβαια τώρα που μιλαμε μπορεί να έχει λήξει η συγκεκριμένη προσφορά .

  14. #14
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ οτι κανείς δε σου αναφέρει οτι θα πληρώνεις μετά τον προπληρωμένο χρόνο και πάγιο γραμμής.Μόνος μου έψαξα και βρήκα οτι θα πληρώνω 18.5 ευρώ περίπου (site ote) για τη γραμμή κάθε μήνα ξεχωριστά του ποσού της σύνδεσης (στη συγκεκριμένη περίπτωση 20,5 €), οπότε σύνολο για σύνδεση αορίστου χρόνου μετά το προπληρωμένο θα πληρώνω γύρω στα 40 ευρώ...

    Κάνω λάθος ή έτσι είναι ? Παιδιά αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με γιατί και εγώ dsloπρωτάρης είμαι
    αυτο δεν ισχυει με το παγιο της γραμμης. στον οτε δεν θα πληρωνεις τιποτα για το ιντερνετ. το ποσο θα πληρωνεις στην οτενετ εχει να κανει με το πακετο/προσφορα/προιον που εχεις. οταν ειναι κοντα να ληξει το τετραμηνο παρε ενα τηλεφωνο και δες τι επιλογες θα σου πουν οτι εχεις και αναλογως θα κινηθεις. αυτο με τα 18.5 που ειδες εσυ ειναι αν αγορασεις ξεχωριστα γραμμη απο τον οτε, και μετα αγορασεις παλι ξεχωριστα συνδρομη απο καποιον παροχο, κατι που δεν συμβαινει στην περιπτωση σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Γολγοθας Forthnet
    Από entexnos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-08, 12:40
  2. Ο Γολγοθάς δεν έχει τέλος....
    Από ToroLoco στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-07, 16:53
  3. Ο γολγοθάς της αλλαγής
    Από yianniscan στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 11:35
  4. Γολγοθάς! Παρακαλώ βοήθεια!
    Από bobinski στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-05, 14:29
  5. οτε - Γολγοθάς
    Από skonst στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-03, 15:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας