Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-Link G604T
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Από τον τελευταίο μήνα η forthnet, που μάλλον έχει ξεμείνει από ρευστό, άρχισε να εφαρμόζει νέα πολιτική σε περίπτωση λήξης της προθεσμίας πληρωμής του λογαριασμού.
    Τι ισχύει πλέον:
    Σε περίπτωση λοιπόν που αφήσετε μόλις 1 λογαριασμό απλήρωτο, η forthnet θα εφαρμόσει φραγή της τηλεφωνικής γραμμής και θα κόψει το internet..
    Εγώ προσωπικά το θεωρώ γυφτιά.. Ας πάρουμε για παράδειγμα άλλες εταιρίες (ΔΕΗ, νερό κτλ) που η διακοπή έρχεται για λογαριασμούς άνω των 100 ευρώ, αλλά και στην forthnet το ίδιο ίσχυε μέχρι πρότινος..
    Στους 2 απλήρωτους λογαριασμούς προχώραγαν σε φραγή υπηρεσιών..
    Είμαι 5 χρόνια συνδρομητής.. ούτε που ξέρω πόσα λεφτά τους έχω σκάσει συνολικά.. και μου έβαλαν φραγή για 50 ευρώ..
    Μάζεψα λοιπόν ότι χάλκινο βρήκα στο σπίτι και πήγα να τους δώσω τα λεφτά που έχουν τόσο ανάγκη..
    Με πιάσανε βέβαια απροετοίμαστο και τα πρώτα 50 φύγαν σε χάρτινο.. Αλλά τα υπόλοιπα 2,32 τους τα έδωσα σ' ένα σακουλάκι με 158 χάλκινα κέρματα
    Προτείνω:
    Αντιδρούμε στους ψιλικατζήδες της forthnet... πληρώνουμε τους λογαριασμούς μας μόνο με κέρματα!!! (ώστε να αναγκαστούν και οι υπάλληλοι να τα μετρήσουν )

    http://img268.imageshack.us/img268/6018/xalkina.png

    Υ.Γ. η μ..κία μου ήταν ότι τα είχα μετρήσει από το σπίτι.. έπρεπε να πάω να τα μετρήσω μπροστά στην υπάλληλο.. έχε χάρη που βιαζόμουν :Ρ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 09-04-11 στις 00:10. Αιτία: αφαίρεση μεγάλων γραφικών

  2. #2
    Εγγραφή
    20-01-2011
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19500/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ μικροπρεπές εκ μέρου σου...

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.816
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Υποψην οτι αμα ηταν χαλκινα θα εκαναν παρτυ καθως 1 κιλο χαλκος = 7Ε

    Που τετοια τυχη ομως... αυτα ειναι 97.5% σιδερος με 2.5% επικαλυψη χαλκου, λολ. Γι'αυτο, αν εχεις κανα μαγνητακι, θα δεις οτι τα τραβαει.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    18.317/983
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Netfaster IAD2
    SNR / Attn
    10(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolisscsd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μικροπρεπές εκ μέρου σου...
    τολης σκετος, ο μεγαλοπρεπης
    Στο άδειο δωμάτιο και στον κρύο αέρα
    Να σ’ αγαπώ το μόνο που μου μένει
    Να ‘μαι για σένα η ζωή που περιμένει
    Να κλέψει να σου δώσει
    Να σε στείλει να σε νοιώσει...

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν προχωρήσουν σε φραγή σου στέλνουν email και sms στο κινητό σου
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    18-11-2004
    Περιοχή
    Περισσός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    108
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps/100 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 5530
    για ενα μολις μηνα ρε παιδια?? δεν εχουν το θεο τους οι τυποι! καλα τους εκανε ο φιλος!!

  7. #7
    Εγγραφή
    28-09-2007
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Vodafone Mobile Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winzig Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ενα μολις μηνα ρε παιδια?? δεν εχουν το θεο τους οι τυποι! καλα τους εκανε ο φιλος!!
    Δεν συμφωνώ...
    Εσύ θα ήθελες να πληρωθείς μετά από 1 μήνα???

    Η υποχρέωση του πάροχου είναι να σου παρέχει ΕΩΣ 24mbps κ' η δική σου υποχρέωση είναι να πληρώσεις τον λογαριασμό ΕΩΣ την "τάδε" ημερομηνία...
    Αν, εγώ, ήμουν ο πάροχος, θα σου το έκλεινα κ' την επόμενη μέρα της λήξης του λογαριασμού...
    Οι υποχρεώσεις που έχουμε πρέπει να τις πληρώνουμε...

    Αν ο φίλος ήταν διακοπές κ' δεν είχε την δυνατότητα να πληρώσει, ας τους ειδοποιούσε με ένα τηλεφώνημα (όπως έκανα εγώ με την nova το καλοκαίρι)
    Πάντα φιλικά...

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Περιοχή
    ATH
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΑΓΑΝΑ
    Router
    Vodafone-H-300s
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    συμφωνώ ότι οι λογαριασμοί πρέπει να πληρώνονται στην ώρα τους όποιοι και να είναι !
    συμφωνώ όμως και με τον φίλο για την κίνηση του να πληρώσει σε κέρματα ,θα αναγκαστούν να προσλάβουν και άλλους υπάλληλους για να τα μετράνε ,οπότε κατά κάποιον τρόπο συμβάλει στην μείωση της ανεργίας !

  9. #9
    Εγγραφή
    20-08-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    αν ρε παιδια εσας δεν σας πληρωνανε στην ωρα σας δεν θα κανατε κατι ?
    κ εκτος αυτου η φραγη μπαινει 15 μερες μετα την ληξη του λογαριασμου κ αφου πρωτα εχεις ειδοποιηθει

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι θεωρώ θετική εξέλιξη αυτή την νέα πολιτική της Forthnet, που εφαρμόζουν και άλλοι ιδιωτικοί πάροχοι υπηρεσιών τηλεφωνίας, αρκεί να την εφαρμόζει στη πράξη και να μην στέλνει εξώδικα ή εισπρακτικές μετά από 3-4 χρόνια για πιθανές παλιές οφειλές. Προσωπικά προτιμώ να μου το κόψουν μετά τον 1 μήνα παρά να ψάχνω αποδείξεις ετών για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Επιπλέον η σύγκριση με δημόσιες ή ημι-δημόσιες επιχειρήσεις, που βεβαίως σε χρεώνουν και τόκους υπερημερίας, είναι άστοχη και δε θα εκπλαγώ αν αργά ή γρήγορα ακολουθήσουν και αυτοί παρόμοια πολιτική.

    Και η Vodafone πλέον στην κινητή αν δε πληρώσεις 1 μήνα, σου στέλνει 1-2 ειδοποιήσεις και σου δίνει περίπου 1 εβδομάδα να το πληρώσεις ειδάλλως διακόπτονται οι εξερχόμενες. Και αν σε άλλη 1 εβδομάδα δεν εξοφλήσεις το λογαριασμό, κόβονται και οι εισερχόμενες.

    Όσον αφορά τις εξυπνάδες με τα κέρματα και τις κατηγορίες, απλά εκτίθεσαι. Και μπροστά στην υπάλληλο να τα μετρούσες, το δικό σου χρόνο θα σπαταλούσες (αντί να φύγεις να κάνεις τις υπόλοιπες δουλειές σου), καθώς ο δικός της είναι προκαθορισμένος και δεν θα άλλαζε κάτι.

    ΥΓ. Θα γκρεμιστεί κανάς φούρνος που βρήκα θετικό κάτι στην Forthnet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 10-04-11 στις 22:42.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Fast Forward
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE931/RTAC66U
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταπληκτική παρουσίαση, μπράβο! Πως κατάφερες να διαστρεβλώσεις τόσο τα πράγματα ώστε παρ'όλο που δεν πλήρωσες τις υποχρεώσεις σου να φαίνεται ότι η forthnet ήταν αυτή που δεν ήταν εντάξει;!! Τους βρίζεις για κάτι που φταις μόνο εσύ. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει η forthnet να σου παρέχει internet χωρίς να πληρώνεις. Και μην μου συγκρίνεις forthnet με ΔΕΗ. Αν η ΔΕΗ σου κόψει το ρεύμα δεν θα μπορείς ούτε να φας! Είναι ζήτημα βασικών αναγκών..

    Εχουμε χάσει την μπάλα μου φαίνεται..


    Μιχάλης

  12. #12
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγώ λέω να μην βάζουν ημερομηνία λήξης στους λογαριασμούς, να πηγαίνει ο καθένας και να πληρώνει όποτε θέλει. Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, εσένα θα ήθελες να σε πληρώνουν μετά από έναν μήνα;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-11-2004
    Περιοχή
    Περισσός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    108
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps/100 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 5530
    Για μενα προσωπικα ειναι καθαρα θεμα αναλγησιας απο την φορθνετ. ημουν 4 χρονια πελατης της και αντι να συμμορφωθει με τις επιταγες των καιρων κανουν χειροτερα και απο τραπεζες! οσες φορες και να καθυστερησα να πληρωσω το λογαριασμο μου, και ηταν μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου, παλαιοτερα τουλαχιστον και μετα απο 1 μηνα να το πληρωνα δεν υπηρχε θεμα. Αυτο το μηνα εληγε στις 23 του Μαρτη. 1η Απριλιου εστειλαν sms οτι θα προβουν σε φραγη εντος 10 ημερων οπως και εγινε εντελει το πρωι. Βεβαια πηγα και τα πληρωσα, 70 €, αφου τα χρηματα αυτα τα στερησα απο αλλα εξοδα μου, αλλα δυστυχως για την φορθνετ ηταν και τα τελευταια που ειδε απο μενα μια και την παρασκευη αλλαζω παροχο τηλεφωνιας. Τετοιες μεθοδοι και στους καιρους που ζουμε ειναι απαραδεκτες κατ'εμε. Δλδ θα πεσουν εξω στον προυπολογισμο τους αν υπαρξει καθυστερηση στην καταβολη 15-20 μερες. Καμια μα καμια αλλη εταιρεια τηλεπικοινωνιων, πλην των εταιρειων κινητης, δε λειτουργει ετσι εκβιαστικα, και πιστεψτε ημουν συνδρομητης σε αρκετες απο αυτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος winzig : 12-04-11 στις 11:33.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το μόνο που έχω να πώ είναι οτι θα πρέπει επιτέλους να μάθουμε και τις υποχρεώσεις μας απέναντι σε οποιαδήποτε εταιρεία και όχι μόνο να απαιτούμε.Και'γω έχω τύχη να καθυστερήσω να πληρώσω την εν λόγω εταιρεία αλλά όχι 1μήνα και άς μή ξεχάσουμε οτι παλαιότερα στις αρχές των κινητών εταιρειών ,άν θυμάμαι καλά ,κάποιες μετά την ημερομηνία πληρωμής έβαζαν υπερημερία!Επίσης καταλαβαίνω και τις ανάγκες του καθενός μας στις μέρες μας ωστε τα 70-80 ευρώ να καθυστερει να τα δώσει στη forthnet και να πληρώσει κάτι άλλο ,αλλα και εδώ λίγο διαφωνώ,άν δέν μπορώ να πληρώσω 80 ευρω για internet τότε συγνώμη ή θα βάλω την ποιο οικονομική λύση ,ωστε να μπορώ να καλύψω και ανάγκες ποιο απαραίτητες ,ή και ακόμη δέν θα έχω καθόλου net!Συγνώμη αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα ,κατα τη γνώμη μου πρέπει να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας και μετά να απαιτούμε ή μάλλον να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και συγνώμη που θα το πώ αλλα ότι κάνουμε θα πρέπει να κοιτάξουμε και άν αντέχει η τσέπη μας.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-04-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Τεράστιο λάθος τους και φυσικά θα αλλάξω πάροχο.
    Μιλάμε για προπληρωμή υπηρεσιών. Δε μπορεί η χρέωση του διμήνου να είναι μέχρι τις 20 Απριλίου για μένα και να μου τον κόβουν 10 μέρες νωρίτερα και να ζητάνε να τον εξοφλήσεις 1 μήνα νωρίτερα(29 Μαρτίου).
    Ούτε οι Δεκο ούτε οι εταιρείες τηλεφωνίας κάνουν έτσι. Περνάει ο μήνας, δίμηνο ή τετράμηνο παροχής υπηρεσιών ανάλογα με την εταιρεία και μετά σου στέλνουν τον λογαριασμό με τις χρεώσεις. Τότε ίσως να δεχόμουνα το κόψιμο της παροχής υπηρεσιών μετά τη λήξη του λογαριασμού.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα Τιμολoγιακή Πολιτική - Νέες Ταχύτητες Πρόσβασης
    Από ArNet1 στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 19:21
  2. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-07, 10:18
  3. Νεα τιμολογιακη πολιτικη Otenet
    Από DjK στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-04, 19:04
  4. Με νέα τιμολογιακή πολιτική απαντά στον ανταγωνισμό ο οτε
    Από Crosstalk στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-03, 16:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας