Σελ. 63 από 95 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 931-945 από 1423
  1. #931
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    Pirelli A4201G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδεικτικα, εμαθα οτι το νουμερο των ενεργοποιημενων μονο χθες ηταν πανω απο 1000, απο τους οποιους δεν δουλεψε η συντριπτικη πλειοψηφια, ισως και το 95%.
    Ας μην υπερβάλλουμε... Το ποσοστό άστοχων ενεργοποιήσεων πελατών της Net One στη Cyta, συμπεριλαμβανομένων κι εκείνων που στράβωσαν για άσχετους λόγους - λ.χ. ΟΤΕ - είναι της τάξης του 20-25%. Και δεν έχουν όλες αυτές πρόβλημα ολικής απώλειας υπηρεσιών...

    Δεν νομίζω ότι η μετάβαση έγινε πρόχειρα και χωρίς να έχει δοκιμαστεί αρκετές φορές από τους τεχνικούς των δύο εταιριών. Προφανώς δεν παρουσιάστηκαν εκεί τα προβλήματα που εμφανίστηκαν στο πεδίο, πλην όμως το 75-80% των πελατών έχουν έως τώρα μεταφερθεί απροβλημάτιστα, άλλο εάν αυτοί δεν αφιερώνουν ώρες να το γράφουν στο forum (γιατί δεν έχουν άμεσο λόγο να το κάνουν, δεν το λέω ως μομφή σε αυτούς που γράφουν το πρόβλημά τους). Θεωρώ ότι τις αμέσως επόμενες ώρες ή ημέρες θα λυθούν τα προβλήματα και των υπολοίπων.

    Και ας μην παίρνετε ως δεδομένη την κακή παροχή υπηρεσιών της Cyta. Αν προσέξετε, πέραν των μεταβάσεων της Net One, υπάρχουν ελάχιστα (ή καθόλου) παράπονα για τεχνικά προβλήματα ή κακή τεχνική εξυπηρέτηση στο forum (συγκρίνετε με τα threads άλλων παρόχων), παρά το ότι η Cyta εδώ και μήνες ενεργοποιεί περισσότερους νέους πελάτες από οποιονδήποτε άλλο πάροχο στη χώρα. Δώστε λίγο χρόνο και θα θυμάστε το διήμερο ή τριήμερο αυτό μόνο ως μία δυσάρεστη παρένθεση...

  2. #932
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σημερα μου αλλαξαν το 780 με Pirelli. Και πηγα σχεδόν σε ταχυτητα που ειχα με την Netone.

    Εχω ενα προβλημα. Δεν μπορω να μπω στο Pirelli με ΤΙΠΟΤΑ. Οτι κωδικο και username και αν δινω.

    Καμια ιδεα ;

    ........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή το άλλαξαν, ή θα το αλλάξουν εντός λίγων ημερών.


    Μιλάω για hard reset ενώ έχεις NetOne firmware (είσοδος στο ρούτερ με 192.168.1.254), που δεν συστήνεται. Αν έχεις Cyta firmware (είσοδος στο ρούτερ με 192.168.10.254), ίσως και να βοηθήσει το hard reset.

    Αυτο ειχα και με hard reset ηρθαν ολα και μπορεσα να τα ρυθμισω.

    Το ιδιο μου ελεγαν και απο το support. MHN TO KANEIΣ, αλλα το εκανα και επαιξε μεχρι σημερα που εχω αλλο λαστιχο (για βροχη).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Undisputed : 27-05-11 στις 18:12. Αιτία: auto merged post

  3. #933
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Λοιπον γυρισα σπιτι.

    Εχω ενεργοποιηθει σε Cyta. Ηθελαν απλα αλλαγη ολες οι καρφωτες ip στους υπολογιστες απο 192.168.1.ΧΧ σε 192.168.10.ΧΧ.

    Εξερχομενες δουλευουν, στις εισερχομενες μου βγαζει τηλεφωνητη (αυτον που ακουγοταν και οταν με καλουσαν στη ΝετΟνε).

    Σημαντικο προβλημα μεχρι τωρα. Πηγα να ενεργοποιησω το firewall του ρουτερ, παταω Apply, κανει ρεσταρτ μονο του το ρουτερ αλλα οταν επανεκκινησει το εμφανιζει disable.

    Επισης δεν δεχεται κανονες στο portforwarding (με ρεσταρτ του ρουτερ εξαφανιζονται).

    Τι κουλα ειναι αυτα???

  4. #934
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τι firmware εχετε στο πιρελι ρε παιδες? εμενα εχει αυτο.. Firmware version: 1.12S-Y (May 5 2010 20:37:57)

  5. #935
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Για να ακριβολογω, οταν προσπαθω να δημιουργησω κανονα στο portforward, πριν προλαβω να τελειωσω τον κανονα και να πατησω Apply κανει soft restart το ρουτερ μονο του.

    Δλδ δεν μπορουμε να ενεργοποιησουμε το firewall και δεν μπορουμε να βαλουμε κανονες στο port forward???

    Το εχουν παθει και αλλοι αυτο??

    ........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 22 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Καινουριο προβλημα. Προσπαθω να αλλαξω τα Security settings του wifi απο απλο WPA & TKIP σε WPA2 και AES (οπως το ειχα επι ΝετΟνε) και μολις πατησω Apply κανει αυτοματα ρεσταρτ μονο του το ρουτερ και στην επανοδο εχεις τις αρχικες ρυθμισεις.

    Τελικο συμπερασμα το ρουτερ με το firmware της Cyta δεν δεχεται καμια αλλαγη απο τον χρηστη (δεν δεχεται ενεργοποιηση firewall, δεν δεχεται καταχωρηση κανονων στο portforward, δεν δεχεται αλλαγη security settings στο wifi).

    Μου θυμιζει την Ον οταν ειχε πρωτοαρχισει που μαμα το ρουτερ ειχε κλειστο το firewall και ορθανοιχτο το wifi και σε καθε ρεσταρτ ξαναγυριζαν ετσι ανεξαρτητα απο τις ρυθμισεις του χρηστη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 27-05-11 στις 19:00. Αιτία: auto merged post

  6. #936
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    xalandri
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14067/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli black
    SNR / Attn
    5,0(dB) / 30,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undisputed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα μου αλλαξαν το 780 με Pirelli. Και πηγα σχεδόν σε ταχυτητα που ειχα με την Netone.

    Εχω ενα προβλημα. Δεν μπορω να μπω στο Pirelli με ΤΙΠΟΤΑ. Οτι κωδικο και username και αν δινω.

    Καμια ιδεα ;

    ........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........




    Αυτο ειχα και με hard reset ηρθαν ολα και μπορεσα να τα ρυθμισω.



    Το ιδιο μου ελεγαν και απο το support. MHN TO KANEIΣ, αλλα το εκανα και επαιξε μεχρι σημερα που εχω αλλο λαστιχο (για βροχη).
    τα ίδια τράβηξα

    δοκίμασε 192.168.1.1 και όπως γράφετε ακριβώς τo cytauser και cytauser

    εγώ μονο έτσι μπήκα και οίδα 14067 και 1020 κάπως καλύτερα από ότι είχα, και κατεβάζω ~1/10 = 1400


    ........Auto merged post: amateur361 πρόσθεσε 4 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amateur361 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ίδια τράβηξα

    δοκίμασε 192.168.1.1 και όπως γράφετε ακριβώς τo cytauser και cytauser

    εγώ μονο έτσι μπήκα και οίδα 14067 και 1020 κάπως καλύτερα από ότι είχα, και κατεβάζω ~1/10 = 1400
    sorry τώρα οίδα ότι στο τέλος τo έφτιαξες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος amateur361 : 27-05-11 στις 19:12. Αιτία: auto merged post

  7. #937
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amateur361 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ίδια τράβηξα

    δοκίμασε 192.168.1.1 και όπως γράφετε ακριβώς τo cytauser και cytauser

    εγώ μονο έτσι μπήκα και οίδα 14067 και 1020 κάπως καλύτερα από ότι είχα, και κατεβάζω ~1/10 = 1400


    ........Auto merged post: amateur361 πρόσθεσε 4 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    sorry τώρα οίδα ότι στο τέλος τo έφτιαξες
    Στο pirelli δεν μπαινω με τιποτα. Δεν αναγνωριζει κανενα userid & pass.

    Παράξενο.

  8. #938
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντικο προβλημα μεχρι τωρα. Πηγα να ενεργοποιησω το firewall του ρουτερ, παταω Apply, κανει ρεσταρτ μονο του το ρουτερ αλλα οταν επανεκκινησει το εμφανιζει disable.

    Επισης δεν δεχεται κανονες στο portforwarding (με ρεσταρτ του ρουτερ εξαφανιζονται).
    Και εγώ μου φαίνεται είχα πάθει κάτι τέτοια, αλλά δεν ξέρω αν συμβαίνουν ακόμη στο δικό μου ρούτερ (έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το configuration του)

    ........Auto merged post: ifaigios πρόσθεσε 6 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινουριο προβλημα. Προσπαθω να αλλαξω τα Security settings του wifi απο απλο WPA & TKIP σε WPA2 και AES (οπως το ειχα επι ΝετΟνε) και μολις πατησω Apply κανει αυτοματα ρεσταρτ μονο του το ρουτερ και στην επανοδο εχεις τις αρχικες ρυθμισεις.
    Τελικά όχι, δε μου συμβαίνει κάτι τέτοιο (μόλις τώρα πείραξα τα settings του wireless για να το δοκιμάσω)

    Το πισωγύρισμα στις default από Cyta ρυθμίσεις, λόγω εσφαλμένης λειτουργίας του CWMP είναι γνωστό πρόβλημα που συνέβαινε τόσο στα TG782 όσο και στα Pirelli (στα οποία όμως πλέον έχει επιλυθεί). Εμένα δε μου συνέβη γιατί είχα πετάξει έτσι κι αλλιώς τη Cyta έξω από το ρούτερ, από την αρχή.

    Τέλος, πόσταρε τα στατιστικά σου να δούμε περί συγχρονισμού (γιατί όπως θα διάβασες σχεδόν όλοι με 780 είχαν πρόβλημα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ifaigios : 27-05-11 στις 19:27. Αιτία: auto merged post

  9. #939
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Εσυ εχεις ενεργοποιημενα τωρα τυχον portforwarding ομως?

    Εχεις ενεργο το firewall? Δλδ ενα πρωι ξυπνησε και δουλεψε? Θα το αφησω ολο το ΣΚ μηπως δεν εχει κατεβει πληρως το προφιλ/user.ini/firmware και απο Δευτερα θα τους ενοχλησω αν επιμενει.

  10. #940
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undisputed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο pirelli δεν μπαινω με τιποτα. Δεν αναγνωριζει κανενα userid & pass.

    Παράξενο.
    Τηλέφωνο στην ΤΥ, μπας και μπορέσουν να το διορθώσουν, ή hard reset.

    ........Auto merged post: ifaigios πρόσθεσε 2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ εχεις ενεργοποιημενα τωρα τυχον portforwarding ομως?

    Εχεις ενεργο το firewall? Δλδ ενα πρωι ξυπνησε και δουλεψε? Θα το αφησω ολο το ΣΚ μηπως δεν εχει κατεβει πληρως το προφιλ/user.ini/firmware και απο Δευτερα θα τους ενοχλησω αν επιμενει.
    Πολλά ST780, λόγω παλαιότητας, έχουν γνωστά προβλήματα με συνεχή restarts (δες στο subforum της NetOne). Εγώ σου προτείνω άμεση αντικατάσταση με Pirelli (παρόλο που κι εγώ αγαπάω πολύ το δικό μου 780).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ifaigios : 27-05-11 στις 19:28. Αιτία: auto merged post

  11. #941
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    xalandri
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14067/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli black
    SNR / Attn
    5,0(dB) / 30,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Arrow
    Θα ήθελα να δώσω και Συγχαρητήρια! στον τεχνικό που ήρθε με την πρώτη ματια κατάλαβε άμεσα τι συμβαίνει...
    και επιτρέψτε μου να κάνω μια υπόδειξη ανοικτή προς την CYTA:
    ότι καλοί είναι οι διοικητικοί υπάλληλοι όταν είναι σωστά εκπαιδευμένοι...αλλα την αξιοπιστία της εταιρίας την κρατάνε πάντα οι ΤΕΧΝΙΚΟΊ .....

  12. #942
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Οχι εγω ευτυχως απο στατιστικα ειμαι καλυτερα απο πριν (εννοω απο συγχρονισμο). Και γενικα δεν χρειαστηκαν πολλα πολλα. Ισως επειδη ημουν απο τους πρωτους συνδρομητες της ΝετΟνε, ειχαμε παρει αλλη φουρνια Speedtouch που ηταν πιο δεκτικα στη μεταβαση? Ισως καποιοι να το ειχαν πειραξει στο παρελθον (admin rights) και για αυτο τους εκανε κολπα τωρα?

  13. #943
    Εγγραφή
    14-02-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    να κάνω μία ανακεφαλαίωση της πορείας...
    ειδοποίηση για ενεργοποίηση έως την τρίτη 24/5
    Τρίτη πρωί στις 11: ξεκινά η διαδικασία μεταφοράς
    τετάρτη ξημερώματα: τηλ. στην Τ.Υ. για μη ολοκλήρωση μεταφοράς
    πέμπτη μεσημέρι: έρχεται τεχνικός, αντικαθιστά το ρούτερ, λειτουργεί ιντερνετ στα 15,5 (όσο και στην netone), η γραμμή 210 κομπλέ, η γραμμή 211 μόνο εξερχόμενες
    παρασκευή μεσημέρι: μου τηλεφωνούν από το 13877 για το αν αντιμετωπίζω πρόβλημ και αναφέρω για το 211
    παρασκευή απόγευμα: αποκατάσταση του προβλήματος για το 211...

  14. #944
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως ομως απο τα 5500 που βλεπεις με το ST μπορεις να χρησιμοποιησεις τα.. 8000?

    Ποσα πιανεις με multiple connections?

    Υπ οψιν, το TG782 που εδινε παλιοτερα η Cyta, εχει broadcom chipset (BCM6358).
    με multiple connections είμαι πάντα και δοκιμάζω.
    650-700ΚΒ/s max = 5200-5600 kbps max

  15. #945
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ Αττικής
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24000/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΧΗΝ Η208Ν
    SNR / Attn
    10,4(dB) / 27(dB)
    Πέρασα το ini που ανέβηκε νωρίτερα εδω, με κωδικο και pass που ειχα απο το sms. Επι τη ευκαιρία έκανα και τον cytauser Admininstrator.
    To ανέβασα και εχω ιντερνετ, αλλα οχι τηλέφωνο. Παραθέτω το πρωτο μέρος απο το voice.ini section.

    Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να έχω τηλέφωνο ?

    Spoiler:
    [ voice.ini ]
    sip config useragentdomain=fmc.cyta.com.gr primproxyaddr=sbg.fmc.cyta.com.gr secproxyaddr=0.0.0.0 proxyport=sip primregaddr=fmc.cyta.com.gr secregaddr=0.0.0.0 regport=sip notifier_addr=0.0.0.0 notifier_port=sip
    sip config regexpire=300 regexpire_Tbefore=30 subscribe_expire=3600 CWreply=180 transport=UDP rtpmapstaticPT=disabled reinvite_stop_audio=disabled PRACK=disabled clirformat=standard DTMF*#inINFO=1011 clip_consider_displayname=yes sdp_ptime=20 replace#=enabled symmetriccodec=enabled reinvite_at_cgfax_detect=disabled SIPURI_port=disabled rport=disabled SDP_username=default ringtoneat183=disabled t38portincrement=0 ping=0 min-se=0 session-expires=0 expires=0
    numbtransl config Globalnumbpostprocess=disabled
    codec config type=g711u ptime=20 vad=disabled priority=1 status=disabled
    codec config type=g711a ptime=20 vad=enabled priority=1 status=enabled
    codec config type=g723.1 ptime_g723=30 vad=disabled priority=3 status=disabled
    codec config type=g726_16 ptime=20 vad=disabled priority=7 status=disabled
    codec config type=g726_24 ptime=20 vad=disabled priority=6 status=disabled
    codec config type=g726_32 ptime=20 vad=disabled priority=5 status=disabled
    codec config type=g726_40 ptime=20 vad=disabled priority=4 status=disabled
    codec config type=g729 ptime=20 vad=enabled priority=2 status=enabled

Σελ. 63 από 95 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απο hol σε cyta
    Από TEO2202 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-11, 13:13
  2. Απο Νetone σε hol ή όχι??? (Περιστερι)
    Από evapore στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-10, 12:38
  3. Cyta απο Tellas
    Από ntararis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 11:20
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-08, 11:46
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-07, 15:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας