Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Αντιμετωπίζοντας ένα πρόβλημα με το πόδι μου επισκέφθηκα έναν ιδιωτικό Ορθοπαιδικό, ο οποίος μου είπε ότι χρειάζεται απαραίτητα Μαγνητική Τομογραφία προκειμένου να βγάλει αξιόπιστη διάγνωση.

    Μάλιστα μου συνέστησε να την κάνω σε συγκεκριμένο Διαγνωστικό Κέντρο, "γιατί εκεί υπάρχει κάποιος τον οποίο εμπιστεύεται απόλυτα, για ότι αφορά το πόρισμα της Μαγνητικής".

    Φυσικά αν και κατάλαβα ότι απλά ο πραγματικός λόγος είναι ότι από κει παίρνει προμήθεια, συμφώνησα για εκεί αφού ούτως ή άλλως κάπου θα την έκανα.

    Παίρνοντας τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος της, με ρώτησαν αν έχω κάποιο ταμείο και απάντησα όχι.(Το ΙΚΑ δεν καλύπτει την μαγνητική, αφού ο γιατρός του ΙΚΑ υποστήριζε ότι δεν είναι απαραίτητη ).
    Ενημερώθηκα λοιπόν ότι το κόστος της είναι 350€, το οποίο το ακούγοντας το έπαθα σοκ...Χαλάλι βέβαια αφού πάνω απ'όλα η υγεία.

    Κατά την διάρκεια της εξέτασης, μού έκαναν ένεση κάποιο φάρμακο το οποίο όπως μου εξήγησαν είναι κάποιο είδος "βαφής", απαραίτητο για δείξει αποτελέσματα η μαγνητική.

    Τελειώνοντας μου έδωσαν κάποιο "χαρτάκι" να το δώσω στην γραμματεία.
    Δίνοντας το εκεί, με πληροφόρησαν ότι αφορά το φάρμακο που μου χορηγήθηκε, και το οποίο είτε θα πρέπει να το αγοράσω απο κάποιο φαρμακείο και να τους το δώσω κατά την παραλαβή της μαγνητικής, είτε να το πληρώσω εκεί.

    Δεν έδωσα και πολύ σημασία και έφυγα χωρίς ρωτήσω κάτι περαιτέρω.
    Την άλλη μέρα που ρώτησα σε κάποιο φαρμακείο, μου είπαν ότι το φάρμακο κόστιζε 63€
    Τα πήρα εντελώς στο κρανίο, αφενός γιατί έχοντας πάρει αρχικά τηλέφωνο δεν μου είπαν τίποτε περί φαρμάκου, αφετέρου δε πρόκειται για μια πολύ ακριβή εξέταση και είναι εντελώς γυφτιά να ζητάνε εξτρά χρήματα για το φάρμακο.

    Άποφάσισα λοιπόν να κάνω τηλέφωνα σε διάφορα διαγνωστικά να δω τι τιμές χρεώνουν περίπου και αν λένε τίποτε για το φάρμακο.
    Αποτέλεσμα:Οι τιμές κυμαίνονται από 200€ έως 350€ χωρίς να κάνουν καμία αναφορά στο κόστος του φαρμάκου. Όταν ρωτούσα αν στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το φάρμακο, όλοι έλεγαν "Ά, όχι αυτό είναι εξτρά και θα πρέπει να το φέρετε εσείς!!!!!"
    Με λίγα λόγια όλοι εσκεμμένα το "κάνουνε γαργάρα", για να στο παρουσιάσουν μετά αφού έχεις κάνει την εξέταση...

    Εν συνεχεία, έβαλα την γυναίκα μου να καλέσει στο διαγνωστικό που πήγα κι εγώ, για να ρωτήσει πόσο κοστίζει η μαγνητική και πόσο χρεώνουν το φάρμακο.
    Όταν λοιπόν κάλεσε η γυναίκα και ρώτησε αν η τιμή των 350€ συμπεριλαμβάνει και το φάρμακο, καταλαβαίνοντας ότι είναι "υποψιασμένη" της είπαν όχι "αλλά θα κάνουν έκπτωση 20%, οπότε θα κοστίσει 280€ συν το κόστος του φαρμάκου 63€".

    Ξαναπήρα λοιπόν τηλέφωνο και ρώτησα αρκετά έντονα γιατί εμένα δεν μου είπαν τίποτε για 20% έκπτωση και γιατί δεν ενημερώνουν εκ των προτέρων ότι το κόστος του φαρμάκου είναι εξτρά. Επιπρόσθετα, τους ξεκαθάρισα ότι άλλα 63€ δεν πρόκειται να τα πληρώσω, γιατί δεν μου είχαν αναφέρει τίποτε.
    Εκεί άρχισαν τα μα και μου ("Με ποιόν μίλησε η γυναίκα σας, κρατήσατε όνομα?", "Μήπως έγινε κάποια ειδική συνεννόηση" κλπ κλπ), ενώ για το κόστος του φαρμάκου δεν έβγαζαν μιλιά...
    Μετά από διάφορα "Γαλλικά" μου έδωσαν την "έκπτωση" () του 20%, οπότε το κόστος ανήλθε στα 343€, όσο περίπου μου είχαν πει εξ'αρχής....

    Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα Διαγνωστικά, λειτουργούν με την λογική "όπου σε πιάσουν":
    Κάποια πράγματα τα βαφτίζουν "εξτρά" λες και πρόκειται για αξεσουάρ αυτοκινήτου, το κάθε κέντρο χρεώνει ότι γουστάρει ενώ "εκπτώσεις" γίνονται αν αρχίζεις να διαμαρτύρεσαι ή καταλάβουν ότι το έχεις ψάξει.

    Η τακτική του "ότι αρπάξουμε" σε όλο της το μεγαλείο...
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  2. #2
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ' οτι ξέρω, το σκιαγραφικό συνταγογραφείται πάντα χωριστά. Ακόμα κι απ' το ΙΚΑ.
    Όταν χρειάστηκα μαγνητική, ο γιατρός του ΙΚΑ ξέχασε ( να μου το γράψει. 'Εκανα την εξέταση στο Ιατρόπολις, το πήρα από αυτούς και τους το αντικατέστησα μόλις το πέρασα στο βιβλιάριο ασθενείας μου. Πράγματι κάνει 60 ευρώ και τιμολογείται εξτρά. Κανονικά, έπρεπε να στο γράψει ο γιατρός σου.
    Τώρα, οι τιμές των εξετάσεων είναι πικραμένη ιστορία...
    Πού να δεις τί χρεώνουν όταν μεσολαβεί ιδιωτική ασφάλιση! Συγγενής μου πήγε να κάνει ένα πακέτο εξετάσεων και το 20% συμμετοχή που έπρεπε να καταβάλει, ξεπέρναγε το κόστος του να πήγαινε στο ίδιο διαγνωστικό και να τα πλήρωνε μόνος του.

    Να πω την αλήθεια, όταν πρέπει να κάνω εξετάσεις σε διαγνωστικό κέντρο, κάνω ένα-δυό τηλέφωνα πρώτα πριν καταλήξω.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' οτι ξέρω, το σκιαγραφικό συνταγογραφείται πάντα χωριστά. Ακόμα κι απ' το ΙΚΑ.
    Όταν χρειάστηκα μαγνητική, ο γιατρός του ΙΚΑ ξέχασε ( να μου το γράψει. 'Εκανα την εξέταση στο Ιατρόπολις, το πήρα από αυτούς και τους το αντικατέστησα μόλις το πέρασα στο βιβλιάριο ασθενείας μου. Πράγματι κάνει 60 ευρώ και τιμολογείται εξτρά. Κανονικά, έπρεπε να στο γράψει ο γιατρός σου.
    Τώρα, οι τιμές των εξετάσεων είναι πικραμένη ιστορία...
    Πού να δεις τί χρεώνουν όταν μεσολαβεί ιδιωτική ασφάλιση! Συγγενής μου πήγε να κάνει ένα πακέτο εξετάσεων και το 20% συμμετοχή που έπρεπε να καταβάλει, ξεπέρναγε το κόστος του να πήγαινε στο ίδιο διαγνωστικό και να τα πλήρωνε μόνος του.

    Να πω την αλήθεια, όταν πρέπει να κάνω εξετάσεις σε διαγνωστικό κέντρο, κάνω ένα-δυό τηλέφωνα πρώτα πριν καταλήξω.
    Είναι όμως εντελώς ξεφτίλα για σοβαρά Διαγνωστικά να σου λένε τηλεφωνικά 350€ ευρώ, αποφεύγοντας σκοπίμως να σου πούνε περί σκιαγραφικού έτσι ώστε να σε παραπλανήσουν....
    Τέτοια κολπάκια τα περιμένεις από διάφορους αρπακολλάτζήδες, όχι από Διαγνωστικά Κέντρα.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  4. #4
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ φίλε αμφιβάλλω αν χρειαζόσουν κιόλας το σκιαγραφικό εξαρχής...
    Και, είχες λάθος άποψη μέχρι τώρα.
    Τα Διαγνωστικά είναι αρπακολλατζήδες.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στη μαγνητική τομογραφία δε χρειάζεται κανενός είδους φάρμακο.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΔΑΚΑΣ
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δουλεύω σε διαγνωστικό κέντρο και τα ξέρω καλά δεν ξέρω σε ποια πόλη το έκανες θα σου πω για το ηράκλειο Κρήτης που ξέρω.
    Λοιπόν όταν κάνεις μια εξέταση δεν μπορούν να ξέρουν από την αρχή αν χρειάζεσαι σκιαγραφικό, πρέπει να κάνεις την εξέταση και ο γιατρός ανάλογος τη θα δει στην εξέταση κρίνει αν το χρειάζεσαι η όχι γι’ αυτό το λόγο δεν σου το λένε όταν κλίνεις το ραντεβού.
    Και κανονικά έπρεπε να σου κάνουν τιμές κρατικού τιμολόγιου αφού δεν είχες ασφάλεια.

    ........Auto merged post: amwnra πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη μαγνητική τομογραφία δε χρειάζεται κανενός είδους φάρμακο.
    Μεγα λαθος χρειαζετε αναλογος την εξεταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος amwnra : 14-04-11 στις 09:50. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amwnra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύω σε διαγνωστικό κέντρο και τα ξέρω καλά δεν ξέρω σε ποια πόλη το έκανες θα σου πω για το ηράκλειο Κρήτης που ξέρω.
    Λοιπόν όταν κάνεις μια εξέταση δεν μπορούν να ξέρουν από την αρχή αν χρειάζεσαι σκιαγραφικό, πρέπει να κάνεις την εξέταση και ο γιατρός ανάλογος τη θα δει στην εξέταση κρίνει αν το χρειάζεσαι η όχι γι’ αυτό το λόγο δεν σου το λένε όταν κλίνεις το ραντεβού.
    Και κανονικά έπρεπε να σου κάνουν τιμές κρατικού τιμολόγιου αφού δεν είχες ασφάλεια.
    Ναι, αλλά πρέπει να σε ενημερώνουν εξ'αρχής για το κόστος.
    Τόσα για την μαγνητική και τόσα αν χρειαστεί σκιαγραφικό. Εσκεμμένα δεν αναφέρουν το σκιαγραφικό.

    Σε κρατικό τιμολόγιο δηλαδή πόσο κοστίζει?
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  8. #8
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΔΑΚΑΣ
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά πρέπει να σε ενημερώνουν εξ'αρχής για το κόστος.
    Τόσα για την μαγνητική και τόσα αν χρειαστεί σκιαγραφικό. Εσκεμμένα δεν αναφέρουν το σκιαγραφικό.

    Σε κρατικό τιμολόγιο δηλαδή πόσο κοστίζει?
    Πες μου τη εξέταση έκανες να δω να σου πω, αλλά είναι στην ευχέρεια του διαγνωστικού αν σε χρεώσουν με κρατικό η κανονικό τιμολόγιο.
    Σου έβαλαν φλεβοκαθετήρα στο χέρι να στο βάλουν?

  9. #9
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amwnra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου τη εξέταση έκανες να δω να σου πω, αλλά είναι στην ευχέρεια του διαγνωστικού αν σε χρεώσουν με κρατικό η κανονικό τιμολόγιο.
    Σου έβαλαν φλεβοκαθετήρα στο χέρι να στο βάλουν?
    Μαγνητική στο πόδι μου έκανα για πόνο στα δάχτυλα και απο κάτω στο πέλμα.
    Με ένεση το έβαλαν το σκιαγραφικό.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  10. #10
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΔΑΚΑΣ
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαγνητική στο πόδι μου έκανα για πόνο στα δάχτυλα και απο κάτω στο πέλμα.
    Με ένεση το έβαλαν το σκιαγραφικό.
    Το σκιαγραφικό χρειαζόταν για δείξει και τα μαλακά μόρια αν κάνεις φλεγμονή.
    Τιμή κρατικού για mri άκρου ποδός 250 ευρώ αλλά αν θέλει το κέντρο σου κάνει αυτή τη τιμή.
    Και σου έβγαλαν σκιαγραφικό σε λογική τιμή έχει και 300 ευρώ σκιαγραφικό.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amwnra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκιαγραφικό χρειαζόταν για δείξει και τα μαλακά μόρια αν κάνεις φλεγμονή.
    Τιμή κρατικού για mri άκρου ποδός 250 ευρώ αλλά αν θέλει το κέντρο σου κάνει αυτή τη τιμή.
    Και σου έβγαλαν σκιαγραφικό σε λογική τιμή έχει και 300 ευρώ σκιαγραφικό.
    Εγώ δεν ζήτησα να μου κάνουν ούτε ειδική τιμή, ούτε κρατικό τιμολόγιο, ούτε καμιά ειδική μεταχείριση.
    Ρώτησα πολύ απλά πόσο κοστίζει και μου είπαν 350€. Αυτά τα χρήματα είχα συμφωνήσει να πληρώσω.Τα πήρα κρανίο όταν άρχισαν τα π**στικα περί εξτρα κόστους για το "φαρμακάκι" κλπ κλπ.
    Και φάνηκε ότι δεν το αναφέρουν εσκεμμένα, γιατί όταν κάλεσε η γυναίκα μου να ρωτήσει τιμή και ρώτησε αν περιλαμβάνεται και το σκιαγραφικό , τότε μόνο έκαναν λόγο για δήθεν έκπτωση 20% αφού κατάλαβαν ότι είναι υποψιασμένη.

    Λαμόγια παντού...
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  12. #12
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Ασχετο αλλα για μια αξονικη το καλοκαιρι του 09 με εβαλαν να πιω 6 ποτηρια με σκιαγραφικο, ενα καθε μιση ωρα. Αποτι εμαθα διοτι πηγα μεσω ασφαλιστικης, η εξεταση κοστισε χοντρα χοντρα 600 ευρω ενω το σκιαγραφικο μονο του καμια 80αρια το οποιο μου παρηχαν δωρεαν
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  13. #13
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΔΑΚΑΣ
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aglaisma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο αλλα για μια αξονικη το καλοκαιρι του 09 με εβαλαν να πιω 6 ποτηρια με σκιαγραφικο, ενα καθε μιση ωρα. Αποτι εμαθα διοτι πηγα μεσω ασφαλιστικης, η εξεταση κοστισε χοντρα χοντρα 600 ευρω ενω το σκιαγραφικο μονο του καμια 80αρια το οποιο μου παρηχαν δωρεαν
    εκανες ct ανω κ κατω κοιλιας?
    τα ποτηρια εχουν μεσα γαστρογραφινη που βαφει εντερο νεφρα κυστη κ.π.λ.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιμετωπίζοντας ένα πρόβλημα με το πόδι μου επισκέφθηκα έναν ιδιωτικό Ορθοπαιδικό, ο οποίος μου είπε ότι χρειάζεται απαραίτητα Μαγνητική Τομογραφία προκειμένου να βγάλει αξιόπιστη διάγνωση.

    Μάλιστα μου συνέστησε να την κάνω σε συγκεκριμένο Διαγνωστικό Κέντρο, "γιατί εκεί υπάρχει κάποιος τον οποίο εμπιστεύεται απόλυτα, για ότι αφορά το πόρισμα της Μαγνητικής".

    Φυσικά αν και κατάλαβα ότι απλά ο πραγματικός λόγος είναι ότι από κει παίρνει προμήθεια, συμφώνησα για εκεί αφού ούτως ή άλλως κάπου θα την έκανα.

    Παίρνοντας τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος της, με ρώτησαν αν έχω κάποιο ταμείο και απάντησα όχι.(Το ΙΚΑ δεν καλύπτει την μαγνητική, αφού ο γιατρός του ΙΚΑ υποστήριζε ότι δεν είναι απαραίτητη ).
    Ενημερώθηκα λοιπόν ότι το κόστος της είναι 350€, το οποίο το ακούγοντας το έπαθα σοκ...Χαλάλι βέβαια αφού πάνω απ'όλα η υγεία.

    Κατά την διάρκεια της εξέτασης, μού έκαναν ένεση κάποιο φάρμακο το οποίο όπως μου εξήγησαν είναι κάποιο είδος "βαφής", απαραίτητο για δείξει αποτελέσματα η μαγνητική.

    Τελειώνοντας μου έδωσαν κάποιο "χαρτάκι" να το δώσω στην γραμματεία.
    Δίνοντας το εκεί, με πληροφόρησαν ότι αφορά το φάρμακο που μου χορηγήθηκε, και το οποίο είτε θα πρέπει να το αγοράσω απο κάποιο φαρμακείο και να τους το δώσω κατά την παραλαβή της μαγνητικής, είτε να το πληρώσω εκεί.

    Δεν έδωσα και πολύ σημασία και έφυγα χωρίς ρωτήσω κάτι περαιτέρω.
    Την άλλη μέρα που ρώτησα σε κάποιο φαρμακείο, μου είπαν ότι το φάρμακο κόστιζε 63€
    Τα πήρα εντελώς στο κρανίο, αφενός γιατί έχοντας πάρει αρχικά τηλέφωνο δεν μου είπαν τίποτε περί φαρμάκου, αφετέρου δε πρόκειται για μια πολύ ακριβή εξέταση και είναι εντελώς γυφτιά να ζητάνε εξτρά χρήματα για το φάρμακο.

    Άποφάσισα λοιπόν να κάνω τηλέφωνα σε διάφορα διαγνωστικά να δω τι τιμές χρεώνουν περίπου και αν λένε τίποτε για το φάρμακο.
    Αποτέλεσμα:Οι τιμές κυμαίνονται από 200€ έως 350€ χωρίς να κάνουν καμία αναφορά στο κόστος του φαρμάκου. Όταν ρωτούσα αν στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το φάρμακο, όλοι έλεγαν "Ά, όχι αυτό είναι εξτρά και θα πρέπει να το φέρετε εσείς!!!!!"
    Με λίγα λόγια όλοι εσκεμμένα το "κάνουνε γαργάρα", για να στο παρουσιάσουν μετά αφού έχεις κάνει την εξέταση...

    Εν συνεχεία, έβαλα την γυναίκα μου να καλέσει στο διαγνωστικό που πήγα κι εγώ, για να ρωτήσει πόσο κοστίζει η μαγνητική και πόσο χρεώνουν το φάρμακο.
    Όταν λοιπόν κάλεσε η γυναίκα και ρώτησε αν η τιμή των 350€ συμπεριλαμβάνει και το φάρμακο, καταλαβαίνοντας ότι είναι "υποψιασμένη" της είπαν όχι "αλλά θα κάνουν έκπτωση 20%, οπότε θα κοστίσει 280€ συν το κόστος του φαρμάκου 63€".

    Ξαναπήρα λοιπόν τηλέφωνο και ρώτησα αρκετά έντονα γιατί εμένα δεν μου είπαν τίποτε για 20% έκπτωση και γιατί δεν ενημερώνουν εκ των προτέρων ότι το κόστος του φαρμάκου είναι εξτρά. Επιπρόσθετα, τους ξεκαθάρισα ότι άλλα 63€ δεν πρόκειται να τα πληρώσω, γιατί δεν μου είχαν αναφέρει τίποτε.
    Εκεί άρχισαν τα μα και μου ("Με ποιόν μίλησε η γυναίκα σας, κρατήσατε όνομα?", "Μήπως έγινε κάποια ειδική συνεννόηση" κλπ κλπ), ενώ για το κόστος του φαρμάκου δεν έβγαζαν μιλιά...
    Μετά από διάφορα "Γαλλικά" μου έδωσαν την "έκπτωση" () του 20%, οπότε το κόστος ανήλθε στα 343€, όσο περίπου μου είχαν πει εξ'αρχής....

    Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα Διαγνωστικά, λειτουργούν με την λογική "όπου σε πιάσουν":
    Κάποια πράγματα τα βαφτίζουν "εξτρά" λες και πρόκειται για αξεσουάρ αυτοκινήτου, το κάθε κέντρο χρεώνει ότι γουστάρει ενώ "εκπτώσεις" γίνονται αν αρχίζεις να διαμαρτύρεσαι ή καταλάβουν ότι το έχεις ψάξει.

    Η τακτική του "ότι αρπάξουμε" σε όλο της το μεγαλείο...
    Χωρις να αποκλειεται (αντιθετως, ειναι πολυ πιθανο) ο γιατρος να παιρνει "συσταση" απο ενα διαγνωστικο κεντρο με το οποιο συνεργαζεται, αυτο δεν αποκλειει την αναγκη υπαρξης αξιοπιστιας ουτε το γεγονος οτι καποιος γιατρος συνεργαζεται με καποιο κεντρο ακριβως επειδη ξερει οτι μπορει να βασιστει στις ικανοτητες των συναδελφων που εργαζονται εκει (αλλωστε "συσταση" δινουν ολα τα κεντρα, πολλα μαλιστα χωρις καν να την ζητησεις, ερχονται και σε βρισκουν αυτοι, οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο να συστησεις το "καλο" χωρις να υπαρχει στη μεση θεμα χρηματων).

    Αυτο μπορει να μην ειναι τοσο σημαντικο σε μια "αντικειμενικη" εξεταση οπως η MRI ή η CT (μιας και οποιοσδηποτε μπορει να δει τα φιλμ), αντιθετως ομως ειναι ζωτικης σημασιας στις υπερηχοτομογραφικες εξετασεις (υπερηχοι σωματος-αγγειων-καρδιας) οπου η γνωματευση γινεται "ζωντανα" και δεν υπαρχει η παραμικρη δυνατοτητα επαναληψιμοτητας αυτης μεσω των φωτογραφιων.

    Τωρα, οπως ειπωθηκε και παραπανω, η χρηση ή οχι σκιαγραφικου ειναι κατι που αποφασιζεται συνηθως επι τοπου και κατα την διαρκεια της εξετασης αναλογως του προβληματος και της ακτινολογικης εικονας στις χωρις σκιαγραφικο ληψεις, εκτος φυσικα εαν εχει ζητηθει η χορηγηση σκιαγραφικου εξ'αρχης απο τον παραπεμποντα γιατρο. Ως εκ τουτου, φυσικα και δεν ειναι δυνατον να συμπεριλαμβανεται στο default κοστος της εξετασης, ουτε ειναι κατι απο το οποιο το κεντρο αποκομιζει κερδος (γι'αυτο και σου λενε οτι μπορεις απλα να το αντικαταστησεις πηγαινοντας τους μια συσκευασια). Επιπλεον, καποια Ταμεια ή ιδιωτικες ασφαλειες αναγνωριζουν το κοστος της εξετασης ή ενος ποσοστου αυτης συμπεριλαμβανομενου του σκιαγραφικου το οποιο μπορει να συνταγογραφηθει χωρις να επιβαρυνθει ο ασθενης (το ΙΚΑ οχι), οποτε δεν ειναι καν δεδομενο οτι θα το χρεωθει κανεις.

    Σαφως ομως και θα επρεπε να πληροφορειται ο ενδιαφερομενος για το ενδεχομενο, και στην κλινικη που δουλευω εγω ξερω οτι αυτο συμβαινει. Για τα τερτιπια περι εκπτωσεων κλπ ας μην πουμε τιποτα καλυτερα, εκει κι αν υπαρχει ενα χαος-αλλες τιμες εχει ο "απλος" ιδιωτης, αλλες ο ασφαλισμενος συγκεκριμενου φορεα ή ιδιωτικης ασφαλειας, αλλες αυτος που παραπεμπεται απο συγκεκριμενους γιατρους κ.ο.κ., αυτες δε οι τιμες μπορει να αλλαζουν καθε τοσο αναλογως την δουλεια, τον ανταγωνισμο κλπ. Κλαιν-μαιν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ φίλε αμφιβάλλω αν χρειαζόσουν κιόλας το σκιαγραφικό εξαρχής...
    Και, είχες λάθος άποψη μέχρι τώρα.
    Τα Διαγνωστικά είναι αρπακολλατζήδες.
    Η εμπεριστατωμενη αποψη του γνωστη των πραγματων...

    Εξ'οσων ειπε, μια χαρα το χρειαζοταν. Και, οπως εξηγησα, σε καθε περιπτωση δεν ειναι κατι απο το οποιο το κεντρο αποκομιζει κερδος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη μαγνητική τομογραφία δε χρειάζεται κανενός είδους φάρμακο.
    Καμια σχεση, το αντιθετο μη σου πω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amwnra Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανες ct ανω κ κατω κοιλιας?
    τα ποτηρια εχουν μεσα γαστρογραφινη που βαφει εντερο νεφρα κυστη κ.π.λ.
    Η γαστρογραφινη ειναι ενα σκιαγραφικο που λαμβανεται απο το στομα, δεν απορροφαται και ως εκ τουτου σκιαγραφει αποκλειστικα και μονον τον πεπτικο σωληνα (ουτε νεφρα ουτε κυστη ουτε τιποτε αλλο, παρα μονο στομαχι, λεπτο+παχυ εντερο) και σου εξασφαλιζει μια απολαυστικοτατη κενωση τις επομενες ωρες.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εμπεριστατωμενη αποψη του γνωστη των πραγματων...

    Εξ'οσων ειπε, μια χαρα το χρειαζοταν. Και, οπως εξηγησα, σε καθε περιπτωση δεν ειναι κατι απο το οποιο το κεντρο αποκομιζει κερδος.
    Τι να σου πω φίλε, η σύζυγός μου έκανε 2 μαγνητικές τελευταίως, και δεν της χορηγήθηκε σκιαγραφικό.

    Α, και τυχαίνει να είναι συνάδελφός σου (αν έχω καταλάβει σωστά και είσαι ιατρός), και την ρώτησα για τον αν είναι απαραίτητο να σου χορηγηθεί εξαρχής και απευθείας σκιαγραφικό (η αλήθεια είναι πως μου τα είπε κάπως στα δικά σας τα μασονικά και ίσως κατάλαβα λάθος).

    Από εκεί και πέρα το άν τα διαγνωστικα κέντρα- ιδιωτικές κλινικές- ιδιωτικά νοσοκομεία, άσε με να έχω και ίδια γνώμη για το αν είναι και αυτοί αρπακολλατζήδες, τσεποελαφρώστρες και όπουσεβρωσταρπαξήδες.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαγνωστικά σύνδεσης: Timeout
    Από 8009 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-10, 19:54
  2. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-08, 17:19
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-08, 20:57
  4. Περιεργό Πρόβλημα Στα Διαγνωστικά
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 01:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας