Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 68
  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    HELLAS
    Μέσα σε ένα χρόνο ήρθαν τα πάνω κάτω στην αγορά ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ειδών και ειδικά στον τομέα λιανικής πώλησης προϊόντων τεχνολογίας. Δύο ξένες αλυσίδες, η γερμανική Media Markt και η γαλλική FNAC εισήλθαν στην ελληνική αγορά, μια εγχώρια αλυσίδα –η Κορασίδης– εξαφανίστηκε από τον χάρτη. Η Πλαίσιο Computers εμφανίζει, όμως, αξιοσημείωτη αντοχή στον ανηλεή ανταγωνισμό. Ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας κ. Γιώργος Γεράρδος υποστηρίζει ότι «στο πρώτο εξάμηνο του 2006 η αγορά αυξήθηκε με ρυθμό περί το 5%, αλλά τα έσοδα της Πλαίσιο βελτιώθηκαν κατά 22,43%». Εφτασαν τα 145,74 εκατ. ευρώ, αλλά η ένταση του ανταγωνισμού αποτυπώνεται στην αύξηση των κερδών προ φόρων (σε επίπεδο μητρικής) κατά 11,26% στα 2,67 εκατ. ευρώ.

    Πάντως, η σαρωτική επέλαση των ξένων αλυσίδων, που προέβλεπαν πολλοί αναλυτές δεν επιβεβαιώθηκε, αν και η Media Markt (η πλέον επιθετική) σήμερα διαθέτει τρία καταστήματα, απέναντι στα 20 μεγάλα καταστήματα της Πλαίσιο σε ολόκληρη την Ελλάδα. Ο κ. Γεράρδος υποστηρίζει ότι ένα από τα ισχυρότερα όπλα της εταιρείας του είναι η τεχνική υποστήριξη. «Σε 17 σημεία σε ολόκληρη την Ελλάδα, οι πελάτες μας μπορούν να έχουν τεχνική υποστήριξη σε τέσσερις ώρες» επισημαίνει. Ο ίδιος επιμένει ότι κυρίως οι χρήστες τεχνολογικών προϊόντων (υπολογιστών, εκτυπωτών, κ.λπ.) «δεν θέλουν απλώς να αγοράσουν ένα κουτί, αλλά επιθυμούν πλήρη λύση που ξεκινά από την εγκατάσταση π.χ. του PC μέχρι την εκπαίδευση και την τεχνική υποστήριξη». Προσθέτει ότι ειδικά οι ξένοι ανταγωνιστές πωλούν έτοιμους υπολογιστές, ενώ η Πλαίσιο Computers «συναρμολογεί με βάση τις ανάγκες του πελάτη και τα PCs είναι αναβαθμίσιμα».

    Το πρώτο κύμα εισόδου διεθνών ανταγωνιστών έφυγε «χωρίς να γίνει κάτι εντυπωσιακό» λέει ο επικεφαλής της Πλαίσιο. Η εταιρεία «κέρδισε μερίδιο αγοράς, όχι απλώς πωλήσεις». Κατά τον κ. Γεράρδο, «η χειρότερη φάση ήταν πριν εμφανιστούν οι ξένες αλυσίδες γιατί έπρεπε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες». Η Πλαίσιο έχει, όμως, να αντιμετωπίσει και κάποιους άλλους ανταγωνιστές που εμφανίζονται, επίσης, επιθετικοί. Πρόκειται για τα ηλεκτρονικά καταστήματα, τα οποία μέσω Διαδικτύου, πωλούν αρκετά προϊόντα σε χαμηλότερες τιμές, ειδικά όσα λειτουργούν σε μεγάλες αγορές της Ευρώπης όπως η Γερμανία και η Γαλλία.

    «Οι αγορές μέσω Διαδικτύου στην Ελλάδα βρίσκονται ακόμα σε επίπεδα γύρω στο 1%, αλλά παρουσιάζουν μεγάλους ρυθμούς ανάπτυξης», λέει ο κ. Γεράρδος που επισημαίνει ότι η Ευρώπη βρίσκεται πίσω από τις ΗΠΑ στον συγκεκριμένο τομέα. Τα περισσότερα μεγάλα ηλεκτρονικά καταστήματα στην Ελλάδα διαθέτουν και φυσική παρουσία σε ορισμένα σημεία (π.χ. το e-shop), αλλά κάποιοι προτιμούν τις αγορές από το εξωτερικό. Οσο για τις διαφορές τιμών που εντοπίζονται σε ορισμένα προϊόντα, οφείλονται στο γεγονός ότι οι μεγάλες εταιρείες παραγωγής τεχνολογικών και ηλεκτρονικών προϊόντων «ακολουθούν διαφορετική τιμολογιακή πολιτική ανά χώρα». Ο κ. Γεράρδος υποστηρίζει ότι «εμείς αγοράζουμε ακριβότερα, σε σύγκριση με κάποιες αλυσίδες ή ηλεκτρονικά καταστήματα στη Δυτική Ευρώπη, αλλά παραμένουμε ανταγωνιστικοί». Η διοίκηση της Πλαίσιο επενδύει, επίσης, στο ηλεκτρονικό κατάστημα με τον πρόεδρο της εταιρείας να θεωρεί ότι «κύριο μέλημά μας είναι η αύξηση της επισκεψιμότητας».

    Από πού προέρχεται η ανάπτυξη των εσόδων; Ο κ. Γεράρδος λέει ότι με ικανοποιητικούς ρυθμούς αναπτύσσονται τα προϊόντα που συνδέουν την πληροφορική με την ψυχαγωγία όπως συσκευές ήχου (τα γνωστά mp3 players) και τα βίντεο, αλλά και τα προϊόντα / υπηρεσίες τηλεπικοινωνιών. Η εταιρεία συνεχίζει τις επενδύσεις και αυτή την περίοδο βρίσκεται σε εξέλιξη η κατασκευή του νέου κέντρου συναρμολόγησης και διανομής στη Μαγούλα. Πρόκειται για κτίριο 21.000 τετραγωνικών που κατασκευάζεται σε οικόπεδο 29 στρεμμάτων και θα παραδοθεί μέσα στο 2007, ενώ η συνολική επένδυση προσεγγίζει τα 15 εκατ. ευρώ. Ο κ. Γεράρδος δηλώνει ότι η Πλαίσιο θα συνεχίσει να επενδύει και στην ανάπτυξη του δικτύου καταστημάτων. Το σχέδιο προβλέπει τη δημιουργία ενός ή δύο μεγάλων καταστημάτων ετησίως. Πρόσφατα λειτούργησε το 20ό κατάστημα στη Λάρισα, επιφάνειας 1.300 τετραγωνικών μέτρων. Οσο για τις γειτονικές αγορές, η εταιρεία λειτουργεί ήδη κατάστημα στη Σόφια, με τον κ. Γεράρδο να υποστηρίζει ότι χρειάζεται χρόνος προκειμένου να ωριμάσει η επένδυση.

    www.kathimerini.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    16-06-2003
    Περιοχή
    (3834) Zappafrank
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    715
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εδώ που τα λέμε βέβαια το Media Markt δεν είναι και τόσο ανταγωνιστικό...

    Τα μόνα που αξίζουν είναι αυτά που έχει σε προσφορές στις άκρες των διαδρόμων...

    Όλα τα υπόλοιπα είναι πιο ακριβά...




  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Εμενα ενα με ανησυχει.
    Να μην ξαναγυρισουμε στα παλια και γινουμε τριτοκοσμικοι.

    Αν λοιπον χρησιμοποιει καποια ξενη αλυσιδα την Ελλαδα οπως την Ασια και φερνει εδω το ξεπουλημα, τον κατιμα και την σκαρταδουρα σε "προσφορα" με "απιστευτη" τιμη τοτε ολοι αναγκαστικα θα πρεπει ολοι να προχωρησουν προς τα εκει.

    Οποτε μας βλεπω να κοιταμε με το κυαλι τα επωνυμα τροφοδοτικα, τα νεα μοντελα εξαρτηματων, τα retail (θα πηξουμε στο bulk), τα SE (μειωμενης αποδοσης), τα πρωτα revision (πιθανον ελλατωματικα), και ολα τα συναφη που εχει η φτωχομπιν*δια.

    Εκει δηλαδη που ξεφυγαμε απο αυτο και βρισκεις γρηγορες μνημες σε τιμες κοντα τις ευρωπης θα γινουμε ευρωπε*.

    Δεν εχω παει να πω την αληθεια αλλά εχω ακουσει οτι φερνει κατι κουλα. Να μας λειπουν τα κουλα.
    Ο ανταγωνισμος στα ποιοτικα ριχνει τις τιμες, οχι ο κατιμας, αυτος ριχνει την ποιοτητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PReD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ που τα λέμε βέβαια το Media Markt δεν είναι και τόσο ανταγωνιστικό...

    Τα μόνα που αξίζουν είναι αυτά που έχει σε προσφορές στις άκρες των διαδρόμων...

    Όλα τα υπόλοιπα είναι πιο ακριβά...
    Αρκετά μάλιστα είναι πολύ πιο ακριβά από τον ανταγωνισμό. Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Νομίζουν ότι οι πελάτες δεν το πολυψάχνουν;

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PReD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ που τα λέμε βέβαια το Media Markt δεν είναι και τόσο ανταγωνιστικό...
    Τα μόνα που αξίζουν είναι αυτά που έχει σε προσφορές στις άκρες των διαδρόμων...
    Όλα τα υπόλοιπα είναι πιο ακριβά...
    Συμφωνώ. Σε τέτοια μαγαζιά αξίζει να αγοράζεις τα 5 προϊόντα κράχτες που έχουν σε προσφορά στο φυλλάδιό τους. Όλα τα άλλα είναι απλησίαστα.

    Skroutz και ξερό ψωμί...

  6. #6
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    @ Patent

    Παντα υπαρχει και η αγορα απ'το ιντερνετ ομως, οποτε...

    Βεβαια θα σκας για μεταφορικα, αλλα ενταξει.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geofil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετά μάλιστα είναι πολύ πιο ακριβά από τον ανταγωνισμό. Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Νομίζουν ότι οι πελάτες δεν το πολυψάχνουν;
    Έτσι νομίζουν και δυστυχώς έτσι είναι... Μη κρίνεις από τον εαυτό σου.
    Ένα μήνα μετά που άνοιξε το MM στη Θεσσαλονίκη πήγα να περάσω από το δρόμο μπροστά και έμεινα μποτιλιαρισμένος κανά 20λεπτο περιμένοντας τα πρόβατα που θέλανε να μπουν ή να βγουν από το μαντρί. Δεν ξαναπέρασα από τότε, ελπίζω να ηρέμησαν κάπως τα πράγματα...
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Η αγορά αλλάζει σιγά σιγά... Ολο και περισσότερες αγορές γίνονται πλέον μέσω ιντερνετ. Ο παραδοσιακός τρόπος πώλησης χάνει σιγά σιγά το έδαφος. Εαν δεν μπορείς να βρείς σε Πλαίσιο κλπ το επώνυμο τροφοδοτικό ή κουτί ή οτιδήποτε, μπορείς να το παραγγείλεις. Δυστυχώς ακόμη τα μεταφορικά είναι ακριβά ακόμη, αλλά βελτιώνεται η κατάσταση (πήρα μπαταρία για κάμερα απο αγγλία, 25 ευρώ η μπαταρία, 10 ευρω μεταφορικά - συστημένο, εδώ στον γερμανό θέλανε 80 ευρώ για την μισή χωρητικότητα. βέβαια πήρα noname, και όχι την sony του γερμανού, ούτως ή άλλως και οι sony σκάνε )... Για το πλαίσιο θα πώ, ότι έχει κάνει δουλειά στο ιντερνετικο σιτε κατάστημα ενώ της media markt είναι επιεικώς έκτρωμα. Δεν νομίζω να προσπαθεί να πουλήσει απο εκεί. Επειτα το Πλαίσιο έχει μεγάλο τζίρο απο τα αναλώσιμα (αν και δεν το πολυαναφέρουν), όπου κάνει ειδικές εκπτώσεις σε μεγάλους πελάτες σε χαρτί και λοιπά αναλώσιμα. Κανένας μα κανένας προμηθευτής δεν μπόρεσε να πλησιάσει τις τιμές του Πλαισίου στα αναλώσιμα στην εταιρία μας, και ξοδεύουμε παρα πολλά σε αναλώσιμα.... Πάντως το μέλλον είναι στις ιντερνετικές αγορές, ειδικά σε προιόντα που δεν χρειάζεται να τα δείς και να τα δοκιμάσεις απο κοντά (ρούχα, παπούτσια κλπ), όπου θα παραμείνουν και παραδοσιακά καταστήματα....

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Xμμμ , ξεχνάμε (και ο κύριος Γεράρδος επίσης) , πως η μεγάλη δεξαμενή για το πλαίσιο και 2-3 ακόμα μεγάλες εταιρίες στον χώρο είναι οι διαγωνισμοί του Δημοσίου .

    επειδή λόγω εργασίας , παρακολουθώ τις διακηρύξεις διαγωνισμών βλέπω καθημερινά , διαγωνισμούς προϋπολογισμών 2-3 ή και περισσοτέρων εκατομμυρίων ευρώ σε υπουργεία - πανεπιστήμια - οργανισμούς . Από πληροφορίες "εκ των έσω" το 60%+ αυτών των διαγωνσιμών πηγαίνει στο πλαίσιο (καλά ίσως το ποσοστό να είναι μικρότερο) ...

    Τα συμπεράσματα δικά σας !

  10. #10
    Εγγραφή
    10-01-2006
    Περιοχή
    Planet-Linux
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.132
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZyXEL 660HW
    Δεν ξερω τι λετε, εγω εχω να πω, οτι η εξυπηρετηση (κυριως στο service) , ειναι επιεικως απαραδεκτη, με το υπολοιπο προσωπικο στην περιπτωση μου δεν ειχα καποιο προβλημα, ισα ισα ηταν εξυπηρετικοτατοι.
    Αλλα αυτοι οι τυποι εδω στο μαγαζι στην πατρα (για αλλου εννοειται οτι δεν ξερω), ειναι για κλωτσιες.
    Το αναφερω γιατι διαβασα στο αρχικο post κατι δηλωσεις του κ. Γιώργου Γεράρδου.
    Τωρα οσο αφαρο το media markt, εδω δεν υπαρχει φυσικα, αλλα στην γερμανια που ημουν μαζι με το saturn ηταν οι μεγαλυτερες αλυσιδες και οι καλυτερες πιστευω (υπαρχουν και αλλες τετοιες μεγαλες εταιρειες φυσικα καθως και μικρες).
    Ισως το Media Markt ηταν το καλυτερο, εκει υπηρχε service στα μηχανηματα, πολυ καλες τιμες, εξυπηρετηση, φιλικοτατη συμπεριφορα κτλ.

    Ισως εδω σε αυτες τις εταιρειες που ηρθαν απ'εξω τα πραγματα να ειναι διαφορετικα , αλλα οπου μπλεκουν ελληνες (κατα 99% αυτα γινονται - μην τους βγαλω ολους σκαρτους, δεν ειναι).

    Προσωπικα και συγνωμη για τον χρονο και τον χωρο που εφαγα, προτιμω να ψωνιζω απο μικρα μαγαζακια (μεχρι να ανοιξω το δικο μου )

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ναι αλλα μην ξεχναμε τι πλεονεκτηματα εχει μια φυσικη παρουσια και ποσο *δυσκολη ειναι μια αγορα απο το εξωτερικο.
    *Σε after sales. Αυτο μετραει, οταν σκας 200ευρω για μητρικη ή 600 ευρω για καρτα γραφικων πρεπει να εχεις αναλογες υπηρεσιες και οχι να ψαχνεσε.

    Χαλασε το τροφοδοτικο μου. Τι εκανα; Πηγα μεχρι το Πλαισιο και το αλλαξα στην στιγμη. Το πηραν πισω και επειδη δεν ηθελα να παρω το ιδιο (πλεον ειχαν ερθει μοντελα μεγαλυτερα) μου εκοψαν πιστωτικο. Ακομα και τροφοδοτικο να μην αγοραζα απο αυτους την εγγυηση την εκανα στο λεπτο. Ουτε να το δουμε, ουτε να το στειλουμε στην αντιπροσωπεια (και περιμενε κοροϊδο) ουτε να με τρεχουν σε καποια αντιπροσωπεια να πρεπει να χανω την δουλεια μου.


    Το καταστημα ειναι χρονια μπροστα σε αυτο τον τομεα, τι να λεμε. Πρωτη φορα που επεστρεψα κατι ηταν το 2002 περιπου οπου ειχα αγορασει ενα joypad της MS το οποιο ηταν προβληματικο σαν μοντελο, οχι ελλατωματικο, προβληματικο μοντελο με οποιονδηποτε driver στην κινηση του κερσορα.
    Το πηγα μετα απο μερες και τους ειπα αυτο δεν παιζει, το πηραν πισω μετα χαρας. Ουτε να το δουμε, ουτε να μου σπασουν τα νευρα ουτε να επωμιστω την σαβουρα που πουλαει (εν γνωση του ή οχι ) ενας μεταπωλητης.

    Το ιδιο εχω κανει και σε αλλες περιπτωσεις και οχι μονο εγω αλλα και ο brother.
    Κατι τετοιους πελατες να εχει το εκλεισε το μαγαζι ομως.

    Ψωνιζω και απο αλλου αλλα οχι κρισιμα και ακριβα προϊοντα.

    Ειναι χρονια μπροστα.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ας μην ξεχναμε ομως οτι μαγαζια τυπου Media Markt ακολουθουν την φιλοσοφια εχω σε ενα χωρο οτιδηποτε χρησιμοποιει ρευμα μαζι με τα αξεσουαρ παρελκομενα του.

    Γενικα ακολουθει την φιλοσοφια που υπαρχει εδω και χρονια στην Ιταλια.Ενα μαγαζι που εχει οτιδηποτε ηλεκτρικη συσκευη μπορεις να φανταστεις, ετσι ωστε να μπεις και να παρεις οτι εχεις αναγκη χωρις να χρειαζεται να τρεξεις σε 10 διαφορετικα μαγαζια.

    Και συνηθως ο οικογενειαρχης που εχει μονο 1 Σαββατο για δουλειες και ψωνια βρισκει φιλικα και χρησιμα τετοια μαγαζια.

    Στην Ιταλια για παραδειγμα υπαρχουν τεραστια εμπορικα συγκροτηματα εξω απο την πολη τα οποια συνδυαζουν ενα τεραστιο μαγαζι επιπλων (τυπου ΙΚΕΑ) ενα τεραστιο ηλεκτρικων συσκευων τυπου Media Markt, ενα τεραστιο ειδων κηπου και εργαλειων τυπου Praktiker,ενα τεραστιο με ρουχα και παπουτσια τυπου Factory Outlet και τελος ενα τεραστιο σουπερ μαρκετ τυπου Carrefour στο Ελληνικο.

    Στο κεντρο αυτου του μικρου Campus υπαρχουν εστιατορια,καφετεριες,πιτσαριες,φαστ φουντ και play grounds για τα παιδια.

    Ετσι πολυ απλα το Σαββατο παει εκει ολη η οικογενεια,κανει ολα της τα ψωνια σε εναν μονο χωρο, τρωει για μεσημερι και γυριζει σπιτι το απογευμα.

    Δεν εχουν οι γονεις το αγχος να γυρισουν ολη την πολη ψαχνοντας σε διαφορετικα μαγαζια και να συγκεντρωνουν τιμες.Προτιμουν να τα εχουν ολα στα ποδια τους (οταν δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο,παει το βουνο στο Μωαμεθ) και εν γνωσει τους μπορει να πληρωσουν και 2-3 ευρω παραπανω στην τιμη αλλα τα εχουν γλιτωσει σε ποδαροδρομο,βενζινες και ευκολια.

    Μαλλον προς αυτο το μοντελο οδευουμε σαν χωρα αν κρινω απο το ΤΕΡΑΣ Factory Outlet που ανοιγει διπλα στο ΙΚΕΑ στα Σπατα,σε συνδυασμο με το Mega Κωτσοβολο που ηδη υπαρχει εκει.

    Γινεται που γινεται χαμος τα Σαββατα στο ΙΚΕΑ.Αμα ανοιξει και το Factory.

    Γενικα ας μην θεωρουμε προβατα αυτους που πανε σε τετοια μαγαζια.Ειναι ανθρωποι που δεν εχουν καθημερινη προσβαση στο ιντερνετ,ανθρωποι που δεν εχουν χρονο για ερευνα αγορας ή στην καλυτερη δεν εχουν χρονο να γυρισουν 5-10 μαγαζια για μια διαφορα τιμης της ταξης 10-20 ευρω που αντιστιχουν ενδεχομενα σε βενζινες και ταλαιπωρια του πηγαινε ελα.

    Και αυτοι δυστυχως ή ευτυχως ειναι η πλειονοτητα των συνανθρωπων μας.

    Αναφορικα με την περιπτωση του Πλαισιου και τους διαγωνισμους αυτο ειναι αληθεια.Το ποσοστο βεβαια δεν ειναι 60% αλλα αυτο που κερδιζει δεν ειναι τοσο απο την "καθαρη" προσφορα (πχ 100 H/Y και ενα LAN για το Πενταγωνο(υποθετικο παραδειγμα)) αλλα απο το after sales κομματι που πουλαει μαζι με την προσφορα.Δλδ δινει κοψοχρονια το hardware-software για να χτυπησει τον ανταγωνισμο και να παρει τη δουλεια και μετα εξασφαλιζει για χ χρονια την τεχνικη υποστηριξη-σερβις-αναβαθμισεις τα οποια χτυπαει κατακουτελα.

    Αρα οτι κερδιζει ο χ φορεας στην αρχικη αγορα τα πληρωνει μετα στο after sales κομματι.

  13. #13
    Το avatar του μέλους JAs0nX
    JAs0nX Guest
    Οπως ειπε και ο Patentman στο θεμα της αντικαταστασης, των εγγυησεων, της εξυπηρετησης του πελατη τελος παντων το ΠΛΑΙΣΙΟ ειναι πολυ μπροστα.
    Και φυσικα αυτο ειναι που με κραταει πελατη του περα απο τις τιμες του.
    Και δεν μπορουμε να το συγκρινουμε φυσικα με eshops.
    Περυσι ηθελα να παρω οθονη μια SONY 17".
    Πηγα στο πλαισιο και του ειπα...ετσι και μου την ανοιξεις και δεν φανει καμμενο πιξελ σε ασπρο και μαυρο φοντο θα την παρω αλλιως πακεταρε την.
    Και ετσι κ εγινε...
    Αν την ειχα παρει απο eshop μαλλον δεν θα χα αυτο το πλεονεκτημα. Εν αντιθεση θα ειχα απαντησεις του τυπου...αααα 1 μονο?? κριμα μετα τα 5 ειναι η εγγυηση.

    Οσο για την σχετοσυνη των υπαλληλων δεν εχω υπαρξει ποτε θυμα...
    και πολλες φορες μου εχουν λυσει και αποριες μου ας ηταν και καμμια φορα εξειδικευμενες.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα μην ξεχναμε τι πλεονεκτηματα εχει μια φυσικη παρουσια και ποσο *δυσκολη ειναι μια αγορα απο το εξωτερικο.
    *Σε after sales. Αυτο μετραει, οταν σκας 200ευρω για μητρικη ή 600 ευρω για καρτα γραφικων πρεπει να εχεις αναλογες υπηρεσιες και οχι να ψαχνεσε.

    Χαλασε το τροφοδοτικο μου. Τι εκανα; Πηγα μεχρι το Πλαισιο και το αλλαξα στην στιγμη. Το πηραν πισω και επειδη δεν ηθελα να παρω το ιδιο (πλεον ειχαν ερθει μοντελα μεγαλυτερα) μου εκοψαν πιστωτικο. Ακομα και τροφοδοτικο να μην αγοραζα απο αυτους την εγγυηση την εκανα στο λεπτο. Ουτε να το δουμε, ουτε να το στειλουμε στην αντιπροσωπεια (και περιμενε κοροϊδο) ουτε να με τρεχουν σε καποια αντιπροσωπεια να πρεπει να χανω την δουλεια μου.


    Το καταστημα ειναι χρονια μπροστα σε αυτο τον τομεα, τι να λεμε. Πρωτη φορα που επεστρεψα κατι ηταν το 2002 περιπου οπου ειχα αγορασει ενα joypad της MS το οποιο ηταν προβληματικο σαν μοντελο, οχι ελλατωματικο, προβληματικο μοντελο με οποιονδηποτε driver στην κινηση του κερσορα.
    Το πηγα μετα απο μερες και τους ειπα αυτο δεν παιζει, το πηραν πισω μετα χαρας. Ουτε να το δουμε, ουτε να μου σπασουν τα νευρα ουτε να επωμιστω την σαβουρα που πουλαει (εν γνωση του ή οχι ) ενας μεταπωλητης.

    Το ιδιο εχω κανει και σε αλλες περιπτωσεις και οχι μονο εγω αλλα και ο brother.
    Κατι τετοιους πελατες να εχει το εκλεισε το μαγαζι ομως.

    Ψωνιζω και απο αλλου αλλα οχι κρισιμα και ακριβα προϊοντα.

    Ειναι χρονια μπροστα.
    Να θυμίσω, το πλαισιο δεν έχει συνηθώς να κάνει με την αντιπροσωπεία, κάνει δικές του εισαγωγές, για αυτό και μπορεί να τα αλλάξει κατα βουληση


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JAs0nX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως ειπε και ο Patentman στο θεμα της αντικαταστασης, των εγγυησεων, της εξυπηρετησης του πελατη τελος παντων το ΠΛΑΙΣΙΟ ειναι πολυ μπροστα.
    Και φυσικα αυτο ειναι που με κραταει πελατη του περα απο τις τιμες του.
    Και δεν μπορουμε να το συγκρινουμε φυσικα με eshops.
    Περυσι ηθελα να παρω οθονη μια SONY 17".
    Πηγα στο πλαισιο και του ειπα...ετσι και μου την ανοιξεις και δεν φανει καμμενο πιξελ σε ασπρο και μαυρο φοντο θα την παρω αλλιως πακεταρε την.
    Και ετσι κ εγινε...
    Αν την ειχα παρει απο eshop μαλλον δεν θα χα αυτο το πλεονεκτημα. Εν αντιθεση θα ειχα απαντησεις του τυπου...αααα 1 μονο?? κριμα μετα τα 5 ειναι η εγγυηση.

    Οσο για την σχετοσυνη των υπαλληλων δεν εχω υπαρξει ποτε θυμα...
    και πολλες φορες μου εχουν λυσει και αποριες μου ας ηταν και καμμια φορα εξειδικευμενες.

    Εγώ απλά δεν πουλάω όθονες που δεν έχουν zero pixel

    Γιατί και εμένα ο προμηθευτής θα μου πεί ααα στα 5 μονο, βέβαια η ερώτηση ειναι, το πλαισιο μετά θα την στείλει πίσω ή θα την δώσει σε κάποιον άτυχο που δεν θα ζητήσει να την δεί;

  15. #15
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Προσωπικά θα πάω στο πλαίσιο , όταν θέλω να δω , τι κυκλοφορεί και θα πάω να το αγοράσω από το κατάστημα που ψωνίζω εδώ και 17 χρόνια . Δεν έχω σε γενικές γραμμές παράπονα από το Πλαίσιο , αλλά το θεωρώ (και είναι) πολύ απρόσωπο .

    Σε είδη , όπου κατά μέσο όρο δίνω πάνω από 10.000 ευρώ τον χρόνο (τσε βάλε) , γουστάρω να με κερνάν καφέ , να μου λένε ΟΛΟΙ καλημέρα και με ένα τηλέφωνο να έρχονται στο σπίτι μου (δεν το ζητάω ποτέ φυσικά) , αλλά μια φορά χρειάστηκε και ΕΓΙΝΕ χωρίς χρέωση (άσχετα αν έδωσα χαρτζιλίκι στον τεχνικό ...) .

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα παραγγελίας με Πλαίσιο Computers
    Από balander στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-08, 11:16
  2. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 03:17
  3. παράπονο - πλαίσιο computers
    Από stavpal στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-07, 10:35
  4. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-07, 14:31
  5. Με νέα τιμολογιακή πολιτική απαντά στον ανταγωνισμό ο οτε
    Από Crosstalk στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-03, 16:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας