Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Ήθελα να ρωτήσω το εξής μπας και ξέρει κανείς να μου πει χωρίς να μπλέξω στον λαβύρινθο των δημόσιων υπηρεσιών και της γνωστής διάθεσης να σε εξυπηρετήσουν.......

    Είμαι ιδ. υπάλληλος (υπ. γραφείου) ασφαλισμένος στο ΙΚΑ εδώ και 6 χρόνια περίπου. Αυτή τη περίοδο σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα online κατάστημα. Όσο καιρό θα "τρέχει" αυτή η δραστηριότητα θέλω να συνεχίσω να εργάζομαι σαν ιδ. υπάλληλος στην δουλειά που είμαι, οπότε θα ήθελα να μάθω τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση με το θέμα του ΤΕΒΕ. Δλδ είμαι υποχρεωμένος να είμαι ΚΑΙ στο ΤΕΒΕ, ΚΑΙ στο ΙΚΑ? Αν ναι, μήπως ξέρετε πόσο θα μου κοστίσει να γραφτώ στο ΤΕΒΕ και πόσο θα είναι οι μηνιαίες εισφορές?

    Επίσης αν γνωρίζετε και μου πείτε τι διαδικασίες πρέπει να κάνω για να ξεκινήσω την συγκεκριμένη δραστηριότητα (όπως εφορία κτλ) θα με βοηθήσετε πάρα πολύ.

    Ευχαριστώ

    PS. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον λογιστή να τα ρωτήσω αυτά καθώς την δήλωση μου την κάνω μόνος μου.......

    PS2. Αν οι admin το θεωρούν παντελώς άσχετο με το κλίμα του φόρουμ ας σβήσουν το thread.
    Look at a sportbike and you see studied, purposeful aggression. From the flowing bodywork to the race-inspired seating position to the short, stubby clipons, the message is unmistakable. There is power here, and speed. Wield it as you will.....

  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Κάπου υπάρχει ένα σχετικό νήμα, αλλά η καλύτερη λύση είναι να βρεις ένα λογιστή που θα σε κατατοπίσει σχετικά.
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να ρωτήσω το εξής μπας και ξέρει κανείς να μου πει χωρίς να μπλέξω στον λαβύρινθο των δημόσιων υπηρεσιών και της γνωστής διάθεσης να σε εξυπηρετήσουν.......

    Είμαι ιδ. υπάλληλος (υπ. γραφείου) ασφαλισμένος στο ΙΚΑ εδώ και 6 χρόνια περίπου. Αυτή τη περίοδο σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα online κατάστημα. Όσο καιρό θα "τρέχει" αυτή η δραστηριότητα θέλω να συνεχίσω να εργάζομαι σαν ιδ. υπάλληλος στην δουλειά που είμαι, οπότε θα ήθελα να μάθω τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση με το θέμα του ΤΕΒΕ. Δλδ είμαι υποχρεωμένος να είμαι ΚΑΙ στο ΤΕΒΕ, ΚΑΙ στο ΙΚΑ? Αν ναι, μήπως ξέρετε πόσο θα μου κοστίσει να γραφτώ στο ΤΕΒΕ και πόσο θα είναι οι μηνιαίες εισφορές?

    Επίσης αν γνωρίζετε και μου πείτε τι διαδικασίες πρέπει να κάνω για να ξεκινήσω την συγκεκριμένη δραστηριότητα (όπως εφορία κτλ) θα με βοηθήσετε πάρα πολύ.

    Ευχαριστώ

    PS. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον λογιστή να τα ρωτήσω αυτά καθώς την δήλωση μου την κάνω μόνος μου.......

    PS2. Αν οι admin το θεωρούν παντελώς άσχετο με το κλίμα του φόρουμ ας σβήσουν το thread.

    Ναι δυστυχώς πρέπει να είσαι ασφαλισμένος και στο ΙΚΑ και στο ΤΕΒΕ. Το μόνο που μπορείς να γλυτώσεις είναι ότι μπορείς να επιλέξεις πιο από τα δύο ταμεία θέλεις να έχεις κάλυψη ασθενείας έτσι ώστε να πληρώνεις μόνο το ένα και όχι και τα δύο (Θεωρητικά πρέπει να επιλέξεις να έχεις κάλυψη ασθενείας από το ΙΚΑ). Αλλά τα υπόλοιπα λεφτά δεν τα γλυτώνεις...

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasgr75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δυστυχώς πρέπει να είσαι ασφαλισμένος και στο ΙΚΑ και στο ΤΕΒΕ. Το μόνο που μπορείς να γλυτώσεις είναι ότι μπορείς να επιλέξεις πιο από τα δύο ταμεία θέλεις να έχεις κάλυψη ασθενείας έτσι ώστε να πληρώνεις μόνο το ένα και όχι και τα δύο (Θεωρητικά πρέπει να επιλέξεις να έχεις κάλυψη ασθενείας από το ΙΚΑ). Αλλά τα υπόλοιπα λεφτά δεν τα γλυτώνεις...
    Εαν δεν εχεις ασφαλιστεί πριν το 1993 μπορείς να ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΣ απο το ΤΕΒΕ αρκει να έχεις κάθε χρόνο ασφαλιστική κάλυψη ( να συνεχίσεις να δουλεύεις 60 μέρες το χρόνο κάπου)

    Βεβαια μετά θα έχει ςθέμα με το συνταξιοδοτικό αλλά αυτό είναι δικιά σου απόφαση.
    Όπως και να έχει πάντως εάν κάνεις επιχείρηση χρειάζεσαι ένα (καλό) λογιστή.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορείς να είσαι και στο ΙΚΑ και στο ΤΕΒΕ,

    Λυσείς θα μπορούσε να είναι εδρά στο εξωτερικό, ενας καλός λογιστής, να το βάλεις στο όνομα άλλου

  6. #6
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Αρχικά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    @sdikr: Είσαι σίγουρος για αυτό? Ρίξε μια ματιά εδώ, νομίζω πρέπει να γίνεται:

    http://www.tebe.gr/tebe/t_gr/asfal_neoi.htm

    @soptom: Δεν έχω σκοπό να σταματήσω την κανονική μου δουλειά. Οπότε δεν τίθεται θέμα προβλήματος με την ασφάλιση μου. Ξέρεις όμως που μπορώ να κοιτάξω αν ισχύει αυτό που λες?

    @kostasgr75: Κάτι τέτοιο φαίνεται να παίζει αν κρίνω μόνο από την σελίδα που έβαλα λίγο παραπάνω.......

    Απλά να πω ότι το θέμα το ψάχνω προς το παρόν "ερασιτεχνικά" για να δω που πατάμε όσον αφορά το κόστος του να έχεις "δικαίωμα" να πουλάς νόμιμα εμπορεύματα μέσω διαδικτύου. Προφανώς αν το θέμα προχωρήσει πιο σοβαρά θα βρω έναν λογιστή. Αλλά τώρα τι να κάνω, να πάω να πω σε έναν λογιστή "γειά σας, μπορείτε να μου πείτε αυτό?", δεν νομίζω να μην θέλει το κάτι τις του, οπότε προς το παρόν ψάχνω πληροφορίες από γνωστούς, φίλους και............εσάς!
    Look at a sportbike and you see studied, purposeful aggression. From the flowing bodywork to the race-inspired seating position to the short, stubby clipons, the message is unmistakable. There is power here, and speed. Wield it as you will.....

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    αναφέρομουν για ταυτόχρονη ασφάλιση οχι να σταματήσεις μια και μετά να πάς αλλου

  8. #8
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναφέρομουν για ταυτόχρονη ασφάλιση οχι να σταματήσεις μια και μετά να πάς αλλου
    Νομιζω μπορεις να εισαι και στα 2. Πληρωνεις ιατροφαρμακευτικη στο ΙΚΑ (7%) και ΤΕΒΕ φουλ ασφαλιση. Αλλιως πρεπει να κοβεις παροχης υπηρεσιων
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


  9. #9
    Το avatar του μέλους takos
    takos Guest
    ταυτοχρονη ασφαλιση ναι....εγω ειμαι και ΙΚΑ και ΤΕΒΕ παραλληλα διοτι δεν γινεται διαφορετικα....Απλα οταν ανοιξεις ΤΕΒΕ, θα πρεπει μεσα σε 6 μηνες να πας τα χαρτια του ΙΚΑ για να πληρωνεις 1 ασφαλιση....βεβαια η συνταξη 8α ειναι μειωμενη απο το να ησουν σε 1 ταμειο

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    SpeedTouch-585i
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    να μην είμαστε ούτε ΤΕΒΕ ούτε ΙΚΑ γίνεται?

  11. #11
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για ίδρυση επιχειρήσεων κοίτα εδώ:
    http://www.arcadianet.gr/index.php?o...id=5&Itemid=36

    Για λογιστικά-φορολογικά θέματα κοίτα εδώ:
    http://www.taxheaven.gr

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Για όσους έχουν ασφαλιστεί πρώτη φορά, μετα το 93 μπορούν να είναι σε ένα μόνο ταμείο της επιλογής τους. Για τους παλιούς ασφαλισμένους, προ 93, πρέπει ναναι και στα δύο ταμεία.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ίδρυση επιχειρήσεων κοίτα εδώ:
    http://www.arcadianet.gr/index.php?o...id=5&Itemid=36

    Για λογιστικά-φορολογικά θέματα κοίτα εδώ:
    http://www.taxheaven.gr
    Σε ευχαριστώ, πολύ χρήσιμα link!
    Look at a sportbike and you see studied, purposeful aggression. From the flowing bodywork to the race-inspired seating position to the short, stubby clipons, the message is unmistakable. There is power here, and speed. Wield it as you will.....

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Αυτοι παντως της διαδοχικης ασφαλισης ΤΕΒΕ + ΙΚΑ
    ειναι μια πολυ πονεμενη ιστορια.
    Κατι παιζει σχετικα με την πιο ευνοϊκη σειρα απο αποψη συνταξιοδοτησης.
    Συμφερει αν εισαι ασφαλισμενος πριν στο ΤΕΒΕ και στο τελος στο ΙΚΑ,
    και γι αυτο πολλοι δηλωνουν υπαλληλοι εικονικα σε τριτους
    για να μπορεσουν να παρουν συνταξη.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες ΤΕΒΕ
    Από dba στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-10, 15:26
  2. ΤΕΒΕ και συνταγή γυαλιών
    Από dvm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-08, 23:56
  3. Online gaming & H.O.L
    Από ogenikos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 23:40
  4. Ερώτηση για συγκεκριμένο online Ελληνικό κατάστημα
    Από mrsaccess στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-05, 03:35
  5. Online καταστημα απο USA που μπορει να στειλει ηλεκτρονικα στην Ελλαδα?
    Από apos74 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-05, 02:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας