Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να κινηθώ νομικά εναντίον ατόμων που συνεχίζουν να στέλνουν spam e-mails χωρίς την εξουσιοδότησή μου;
    Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα όσο αφορά τα προσωπικά δεδομένα που να εμπεριέχει την περίπτωση διαρροής όπως το e-mail;
    Σημ.: Τα φίλτρα anti spam έχασαν πλέον την αξία τους. Όσοι στέλνουν spam e-mails έχουν το κείμενο σε μορφή εικόνας οπότε το φίλτρο αποτυγχάνει. Που να σκανάρει την εικόνα το καημένο.
    famous

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν βρεις από που έρχεται το spam μπορείς να απευθυνθείς στον παροχό και να ζητήσεις να σταματήσει τον χρήστη του.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εάν είναι ένας συγκεκριμένος αποστολέας κάντο. Εάν μιλάς γενικά για τα spam τότε δεν θα έχεις χρόνο για να κάνεις τίποτα άλλο, από καταγγελίες. Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση στο e-mail μου να έρθουν λιγότερα από 50 την ημέρα. Ευτυχώς το φίλτρο λειτουργεί καλά. Πάντως πολύ γούστο έχουν τα μηνύματα που σου λένε ότι κέρδισες σε κληρωση και επικοινωνήστε μαζί μας. Εγώ αυτό το μήνα σε διάφορες κληρώσεις ανά το κόσμο πρέπει να κέρδισα καμιά 10 εκατομύρια δολάρια. Ουαου πρέμει να είμαι πολύ τυχερός τελικά. Λέτε αυρίο να πάω να παραιτηθώ από την δουλειά μου; Με τόσα λεφτά τι να την κάνω.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-01-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    786
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Siemens
    Το spam filter του Thunderird πάντως μου κόβει και τέτοια, με εικόνα. Και παίρνω ΠΟΛΛΑ τη μέρα. Απο αυτά, γύρω στα 1-2 φτάνουν στο inbox μου.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δυστυχώς ο αποστολέας δεν είναι ο ίδιος. Αλλά τα email έχουν πάντα την ίδια μορφή το ίδιο layout. Ισως και η διεύθυνση του αποστολέα να μην είναι αληθινή. Σε τέτοια περίπτωση μπορώ να εξακριβώσω από που έρχεται το email?
    Ή σε περίπτωση που είναι αληθινό το email αλλά ο διαφημιζόμενος είναι συνδρομητής σε μια από τις υπηρεσίες που προωθούν διαφημιστικά spam email, πως μπορώ να βρω ποια είναι αυτή η υπηρεσία που αναλαμβάνει το μάρκετινγκ;
    Είναι ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιούν κάποιο λογισμικό που μετατρέπει το κείμενο σε image. Το κείμενο έχει πάντα το ιδιο formatting απλά κάθε φορά αλλάζει η διαφήμιση και φαίνεται διαφορετικός ο αποστολέας. Δε μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει να τους τσακώσεις. Απλά φαίνεται πως έχει γίνει συνήθεια στο inbox του καθενός και κανείς δεν ασχολείται ενώ αυτοί παράλληλα πουλούν mailing lists όσο κι όσο για να μας πρήζουν!
    Πολύ θα 'θελα να μπορούσα να βρω αυτά τα λαμόγια και να μην ξανακουμπήσουν ποτέ τους πληκτρολόγιο!
    famous

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aν το email έρχεται από Ελλάδα μπορείς να το κυνηγήσεις.
    Καταρχήν για να διαπιστώσεις τον πραγματικό αποστολέα πρέπει να δεις τις κεφαλίδες (headers) του μηνύματος.
    Σε MS Outlook και με ανοιχτό το μήνυμα, πήγαινε από το μενού View (Προβολή) -->Options... (Επιλογές...). Κάνε ένα copy paste τις κεφαλίδες που θα βρεις στο κάτω μέρος του παραθύρου.
    Εκεί θα βρεις με ακρίβεια (συνήθως) τη διαδρομή που ακολούθησε το mail για να φτάσει έως εσένα. Σε ενδιαφέρει η τελευταία (ή προτελευταία) διεύθυνση IP (Received From).
    Αν αυτή η διεύθυνση είναι Ελληνική (κάνεις ένα tracert x.y.z.w και βλέπεις το όνομα στο οποίο θα κάνει resolve ή το τελευταίο δίκτυο στο οποίο πηγαίνει), τότε μπορείς να απευθυνθείς στον Πάροχο του spammer.
    Από τη δική μου εμπειρία, η OTENET απαντούσε στο abuseΑΤotenet.gr και μια φορά μου απάντησε και η Forthnet (abuseΑΤforthnet.gr). Κανένας άλλος πάροχος δε μου έχει απαντήσει ποτέ, όμως τις περισσότερες περιπτώσεις το (Ελληνικό) Spam σταματούσε.

    Αν δεν είναι από Ελλάδα... Μην το ψάχνεις καθόλου, απλά θα σπαταλήσεις το χρόνο σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. spam mail και αλλαγη
    Από netstorm στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 13:17
  2. name resolution των spam mail
    Από lazar στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-07, 16:14
  3. Spam e-mail
    Από n_agrios στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 15:08
  4. Κουφό πρόβλημα spam με e-mail
    Από gfx3d στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 01:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας