Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους tribal2
    tribal2 Guest
    Καλησπερα σε ολους !! Εχω ενα προβλημα (μαλλον προβληματα) με τις ρυθμισεις για την εγκατασταση ασυρματου δικτυου ad hoc (οχι infrastructure) εχω ψιλοπαραξενευτει διοτι ακολουθω τις οδηγιες απο το περιοδικο PC WORLD και καπου κατι δεν παει καλα.Πιο συγκεκριμενα , εχω ενα modem-router NETGEAR DG632 το οποιο εχω συνδεσει με το PC μου με ethernet και ενα LAPTOP SONY VAIO (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕς ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ) το οποιο εχει wifi 802.11g 54 mbit/s.Το PC μου εχει onboard chip ασυρματης καρτας δικτυου της ASUS . Λοιπον , θελω να ενεργοποιησω το ICS (Internet Connection Sharing) απο το εικονιδιο της καρτας δικτυου που ειναι συνδεδεμενη με το router και μου πεταει το εξης σφαλμα :η κοινη χρηση συνδεσης internet δεν ειναι δυνατο να ενεργοποιηθει. υπαρχει ηδη μια συνδεση τοπικου δικτυου που εχει ρυθμιστει με τη διευθυνση IP ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ αυτοματη εκχωρηση διευθυνσεων IP. Τι εννοει ; Επισης στις ιδιοτητες ασυρματης συνδεσης δικτυου δεν υπαρχει το Tab ασυρματα δικτυα , στο οποιο πρεπει να κανω τις ρυθμισεις για το στησιμο του δικτυου .Ισως φταιει το οτι εφτιαξα αυτοματα δικτυο με τον οδηγο , ομως θελω να το σβησω , και να κανω τις ρυθμισεις manual ,διοτι ενω ο laptop βρισκει δυο δικτυα (αλλο ξεκαρφωτο) ,το PC ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ HOST δεν μπορει να βρει το laptop (σημειωση :το laptop ενω δειχνει το δικτυο ,δεν μπορει να συνδεθει) .Συν του οτι το PC ορισμενες φορες δεν περιλαμβανει στις επιλογες του το tab "παρακολουθηση ασυρματων δικτυων" , οποτε δεν μπορω να δω καποιες φορες αν εχει βρει το laptop . Ηθελα και κατι αλλο να ρωτησω αλλα το εχω ξεχασει τωρα .Περιμενω εναγωνιως τη βοηθεια σας .

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Εννοεί να αλλάξεις την IP της ethernet.

    Bάλε μια για λίγο (πχ 192.168.2.200), ενεργοποίησε το ICS, άλλαξε ΙΡ στην ασύρματη (πχ 192.168.1.1) και μετά ξαναβάλε ότι είχε η ethernet και πριν.


    Βέβαια μπορεί και να σου λέω βλακείες γιατί τέτοια ώρα δεν έκατσα να διαβάσω το μήνυμα σου έτσι κακογραμμένο που είναι.

    Μάλλον γι' αυτό δεν σου έχει απαντήσει κανείς μέσα σε 30 ώρες που το έχεις ποστάρει. Αλλη φορά βάζε καμιά παράγραφο....
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  3. #3
    Το avatar του μέλους tribal2
    tribal2 Guest
    Εχεις δικιο, το μηνυμα μου ηταν καπως κακογραμμενο , εκεινη την ωρα βιαζομουν γιατι ειχα καποιες δουλειες , τελως παντων , το ICS ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ και σε ευχαριστω , ομως το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν μπορω να συνδεσω το PC ΜΕ ΤΟ LAPTOP
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tribal2 : 01-10-06 στις 18:21.

  4. #4
    Το avatar του μέλους tribal2
    tribal2 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tribal2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης στις ιδιοτητες ασυρματης συνδεσης δικτυου δεν υπαρχει το Tab ασυρματα δικτυα , στο οποιο πρεπει να κανω τις ρυθμισεις για το στησιμο του δικτυου .Ισως φταιει το οτι εφτιαξα αυτοματα δικτυο με τον οδηγο , ομως θελω να το σβησω , και να κανω τις ρυθμισεις manual ,διοτι ενω ο laptop βρισκει δυο δικτυα (αλλο ξεκαρφωτο) ,το PC ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ HOST δεν μπορει να βρει το laptop (σημειωση :το laptop ενω δειχνει το δικτυο ,δεν μπορει να συνδεθει) .Συν του οτι το PC ορισμενες φορες δεν περιλαμβανει στις επιλογες του το tab "παρακολουθηση ασυρματων δικτυων" , οποτε δεν μπορω να δω καποιες φορες αν εχει βρει το laptop .
    Αμα δεν καταλαβαινετε κατι απο τα παραπανω στειλετε τα και θα τα γραψω πιο λιανα

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Οκ, το πρόβλημα που έχεις αυτή την στιγμή είναι ότι θες να φτιάξεις ένα ad hoc δίκτυο μεταξύ των 2 PC.
    Το PC δεν μπορει να βρει το laptop (σημειωση :το laptop ενω δειχνει το δικτυο ,δεν μπορει να συνδεθει)
    1) Έχεις τρέξει τον οδηγό και στα 2 PC ?

    2) Οταν ανοίξεις την καρτέλα με τα διαθέσιμα δίκτυα, σου λέει ότι είναι adhoc δίκτυο το SSID του PC ?

    3) Δοκίμασες να πας στα settings (από τα διαθέσιμα δικτυα) και να του πεις να συνδέετε και σε ad-hoc δίκτυα ?

    4) Ελπίζω να δοκιμάζεις χωρίς security (WEP, WPA, κλπ). Πρώτα τα συνδέουμε χωρίς security και μετά βάζουμε ότι θέλουμε αφού έχουμε πετύχει χωρίς.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  6. #6
    Το avatar του μέλους tribal2
    tribal2 Guest
    Οπως εγραψα παραπανω , ορισμενες φορες η καρτελα με τα διαθεσιμα δικτυα δεν υπαρχει στο πανελ των επιλογων του εικονιδιου του ασυρματου δικτυου , δεν ξερω γιατι .Επιπλεον , ακομα και οταν εμφανιζεται η επιλογη για τα διαθεσιμα δικτυα στο πανελ , οταν παω να επιλεξω τα settings η καρτελα εξαφανιζεται και το PC κολλαει , για την ακριβεια το το ποντικι και το πληκτρολογιο δουλευει αλλα δεν μπορω να επιλεξω τιποτα , οποτε restart.Οι drivers ειναι ολοι εγκατεστημενοι σωστα και τα WEP και WPA δεν τα εχω ενεργοποιημενα .Παραξενο και ομως αληθινο !! Α,τον οδηγο , ναι, τον εχω τρεξει και στα δυο μηχανηματα .

    Απ' οτι θυμαμαι, οταν προσπαθουσα να συνδεθω απο το laptop μου ελεγε οτι δεν μπορει να συνδεθει με αυτο το δικτυο επειδη το βλεπει σαν access point , οποτε μαλλον πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις σε ad hoc δικτυο .Πως ομως αφου η καρτελα με τα διαθεσιμα δικτυα δεν εμφανιζεται ! Προσθετω οτι μετα το πρωτο error με τα settings στην καρτελα των ασυρματων δικτυων μου εμφανιστηκε ενα μηνυμα οτι η εφαρμογη BIL.exe αντιμετωπισε προβλημα και οτι πρεπει να τερματιστει. Δεν ξερω αν αυτο εχει καμια σχεση με το ασυρματο δικτυο ,αλλα θα το ψαξω . Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω γιατι παλι το κειμενο χαλια εγινε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Re-Ti-Re : 01-10-06 στις 23:41. Αιτία: merge posts

  7. #7
    Το avatar του μέλους tribal2
    tribal2 Guest
    Τι να κανω ;

  8. #8
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Mάλλον έχεις πρόβλημα με τα windows σου, ή τους drivers του wifi, δεν νομίζω ότι θα βγάλεις εύκολα άκρη.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  9. #9
    Το avatar του μέλους tribal2
    tribal2 Guest
    A καταλαβα ,format προβλεπω .Μηπως ομως ξερεις απο που αλλου μπορω να αλλαξω τις ρυθμισεις του δικτυου απο access point οπως το βλεπει το laptop ,σε ad hoc ;

  10. #10
    Το avatar του μέλους tribal2
    tribal2 Guest
    Τελικα τιποτα δεν φταιει, ουτε τα windows εχουν προβλημα ουτε καποιο hardware.Απλα το προγραμμα της ASUS ,που ειναι και ο πινακας ελεγχου της καρτας ασυρματου δικτυου ηταν default απο εκει να αλλαζω τις ρυθμισεις και οχι τα windows .Για την ακριβεια η καρτα δικτυου ηταν σε AP mode και οχι σε station που σημαινει οτι ο laptop εβλεπε το PC σαν access point και οχι ad hoc .Οποτε no problem (τωρα οποιος καταλαβε τα παραπανω ,τα εγραψα πολυ γρηγορα ),papashark σε ευχαριστω για την λυση του ICS ,ειχα απελπιστει ,τωρα ολα ΟΚ ,παιζω και κανα COD2 μεσω LAN καμια φορα ...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-10, 03:18
  2. Wag354g και δημιουργία δικτύου
    Από eye στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-06, 12:45
  3. ICS και blocked ip's
    Από weakwire στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-06, 17:41
  4. Remοτε desktop ICS και άλλες σπαζοκεφαλιές
    Από ~Dorian στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-06, 16:45
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-05, 22:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας