Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Καλημέρα παιδιά,
    Αντιμετωπίζω ένα κοινό πρόβλημα σχετικά με μια γυάλινη επιφάνεια γραφείου. Έχω ένα γραφείο της σειράς Galant του ΙΚΕΑ. Του προσέθεσαμια γυάλινη επιφάνεια που παρήγγειλα από το εμπόριο (Το φιμέ είναι τρέλα στα σκούρα καφέ gallant). Οκ, το πιάσατε το υπονοούμενο. Το γυαλί γλιστρά. Απελπιστικά εύκολα...
    Ξέρω πως υπάρχουν κάτι ιδιαίτερα λεπτά αυτοκόλλητα σιλικόνης ή κάτι τέτοιο που μπαίνει από κάτω στις γωνίες και δεν επιτρέπει να γλιστρά η γυάλινη επιφάνεια αλλά δεν μπορώ να τα βρω κυριολεκτικά πουθενά. Πήρα τηλέφωνο και στην 3Μ που φτιάχνει κάτι τέτοια καλούδια αλλά ενώ οι υπάλληλοι στο τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών λένε πως ξέρουν τι θέλω και πως έχουν τέτοιο προϊόν με περνάνε σε πωλητές που τελικά δεν ξέρουν την τύφλα τους (πολύ άσχετοι by the way στο Ελληνικό κέντρο, θα πρέπει να μάθουν την δουλειά τους και τον κατάλογο προϊόντων).
    Έχω φάει όλο το ίντερνετ να ψάχνω και να διαβάζω φόρουμ. Πάρα πολύς κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα και όσοι απαντούν, λένε είτε γενικότητες είτε αναφέρονται σε άλλο προϊόν. Σε 10-15 φόρουμ όλοι ρωτάνε το ίδιο και κανείς δεν απαντάει με κάποιο Link σε ένα συγκεκριμένο προϊόν. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά; μου κάνουν ακόμη και ασφάλειες που πιθανόν βιδώνουν στο γραφείο και συγκρατούν την γυάλινη επιφάνεια.
    Βοηθήστε λίγο αν γνωρίζετε κάτι γιατί έχω λιώσει να επαναφέρω την επιφάνεια στην θέση της κάθε φορά που ακουμπάω ή μετακινώ το πληκτρολόγιο. Δεν θέλω να κάνω πατέντες με stopperάκια που θα φτιάξω ο ίδιος και θα βιδώσωστο πλάι του γραφείου ώστε να προεξέχουν τόσο όσο να μπλοκάρουν την γυάλινηεπιφάνεια. Δεν θέλω ούτε εκείνα τα παλιομοδίτικα μεταλλικά κλιπ που βλέπουμε σε παλιά γραφεία. Είναι θέμα τιμής πλέον να βρω το κατάλληλο προϊόν.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους μου απαντήσουν και βοηθήσουν λίγο.



    Υ/γ: αν βρούμε κάτι τέτοιο, θα λύσουμε το πρόβλημα εκατοντάδων ανθρώπων που θέτουν το ίδιο ερώτημα σε διάφορα φόρουμ του ίντερνετ.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Θα μπορούσες ίσως να χρησιμοποιήσεις λίγες σταγόνες διάφανης σιλικόνηςσιλικόνης ή λίγες σταγόνες θερμόκολας

  3. #3
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Κώστα καλημέρα,

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αν δεν καταφέρω να βρώ το εξειδικευμένο προιόν, τότε θα αρχίσω σίγουρα να σκέφτομαι ανάλογες πατέντες. Αναφορικά σε αυτό που πρότεινες νομίζω πως η σιλικόνη σε γέλη, είναι καλύτερη λύση γιατί δεν γίνεται σκληρή όπως η θερμοκόλα. Επιπλεόν σαν εύπλαστη που είναι μέχρι να στεγνώσει αρκετά, θα γίνει πολύ λεπτή με λίγο βάρος και έτσι ούτε που θα φαίνεται. Ήδη έχω αρχίσει να κάνω διάφορες δοκιμές με αυτό το υλικό. Λέω να την καλύψω με κάποιο αντικολητικό υλικό και να την πιέσω με πολύ βάρος για να στεγνώσει σε όσο πιο flat μορφή γίνεται. Έπειτα θα κόψω μικρά κυκλάκια που θα τοποθετήσω ενδιάμεσα.

    Αλλά παρά την αθάνατη Ελληνική πατέντα, επιμένω στο εξειδικευμένο προιόν, ΝΑΙ! Θα το αναζητήσω μέχρι να το βρώ, ή να... βάλω την σιλικόνη που πρότεινες.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13-15Mb/1Μb
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Δοκίμασες να ρωτήσεις κάποιον τζαμά ή κάποιον που να φτιάχνει έπιπλα?
    Μια φορά και έναν καιρό...


  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά,
    Αντιμετωπίζω ένα κοινό πρόβλημα σχετικά με μια γυάλινη επιφάνεια γραφείου. Έχω ένα γραφείο της σειράς Galant του ΙΚΕΑ. Του προσέθεσαμια γυάλινη επιφάνεια που παρήγγειλα από το εμπόριο (Το φιμέ είναι τρέλα στα σκούρα καφέ gallant). Οκ, το πιάσατε το υπονοούμενο. Το γυαλί γλιστρά. Απελπιστικά εύκολα...
    Ξέρω πως υπάρχουν κάτι ιδιαίτερα λεπτά αυτοκόλλητα σιλικόνης ή κάτι τέτοιο που μπαίνει από κάτω στις γωνίες και δεν επιτρέπει να γλιστρά η γυάλινη επιφάνεια αλλά δεν μπορώ να τα βρω κυριολεκτικά πουθενά. Πήρα τηλέφωνο και στην 3Μ που φτιάχνει κάτι τέτοια καλούδια αλλά ενώ οι υπάλληλοι στο τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών λένε πως ξέρουν τι θέλω και πως έχουν τέτοιο προϊόν με περνάνε σε πωλητές που τελικά δεν ξέρουν την τύφλα τους (πολύ άσχετοι by the way στο Ελληνικό κέντρο, θα πρέπει να μάθουν την δουλειά τους και τον κατάλογο προϊόντων).
    Έχω φάει όλο το ίντερνετ να ψάχνω και να διαβάζω φόρουμ. Πάρα πολύς κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα και όσοι απαντούν, λένε είτε γενικότητες είτε αναφέρονται σε άλλο προϊόν. Σε 10-15 φόρουμ όλοι ρωτάνε το ίδιο και κανείς δεν απαντάει με κάποιο Link σε ένα συγκεκριμένο προϊόν. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά; μου κάνουν ακόμη και ασφάλειες που πιθανόν βιδώνουν στο γραφείο και συγκρατούν την γυάλινη επιφάνεια.
    Βοηθήστε λίγο αν γνωρίζετε κάτι γιατί έχω λιώσει να επαναφέρω την επιφάνεια στην θέση της κάθε φορά που ακουμπάω ή μετακινώ το πληκτρολόγιο. Δεν θέλω να κάνω πατέντες με stopperάκια που θα φτιάξω ο ίδιος και θα βιδώσωστο πλάι του γραφείου ώστε να προεξέχουν τόσο όσο να μπλοκάρουν την γυάλινηεπιφάνεια. Δεν θέλω ούτε εκείνα τα παλιομοδίτικα μεταλλικά κλιπ που βλέπουμε σε παλιά γραφεία. Είναι θέμα τιμής πλέον να βρω το κατάλληλο προϊόν.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους μου απαντήσουν και βοηθήσουν λίγο.



    Υ/γ: αν βρούμε κάτι τέτοιο, θα λύσουμε το πρόβλημα εκατοντάδων ανθρώπων που θέτουν το ίδιο ερώτημα σε διάφορα φόρουμ του ίντερνετ.
    Ρίξε μια ματιά εδώ, μάλλον θα βρεις κάτι που να σου κάνει:

    http://solutions.3m.com/wps/portal/3...Bonding-Tapes/
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  6. #6
    Εγγραφή
    15-06-2007
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο σε βιβλιοπωλείο super market

    Είμαι από τη Θεσσαλλλονίκη και Μεεε αρέσει!!!!!
    Non omne quid licet honestum est.....


  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Χανιά - Χαλέπα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13852/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Baudtec TW263R4
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από caramela Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο σε βιβλιοπωλείο super market
    με αυτό δεν θα παταει καλα το τζάμι και θα σπάσει
    Motherboard :Asus P6T - Deluxe
    Cpu :Intel Core I7 920 2,66
    Ram :Corsair Dominator CM3X2G1600C8D 3*2G
    Psu :Thermaltake W0116 Toughpower 750W
    Vga : Sapphire ATI 4870 1GB
    Case :Thermaltake Vh6000bws Armor+ Window Black
    HDD : 2x Western Digital 640GB WD6400AAKS Caviar SE16 SATA RAID0
    Monitor :LG M2294D-PZ 22'' LCD TV

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Δες αυτό το προϊόν, νομίζω θα σε καλύψει αλλά είναι πανάκριβο:

    http://cgi.ebay.com/Clear-3M-1-Remov...item27b4f5b696

    Ο πωλητής του στο ebay πουλάει εξειδικευμένα προϊόντα για γυαλί, οπότε ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα είδη του, πιθανότατα να βρεις κάτι φθηνότερο.

    http://shop.ebay.com/glasswarepro/m....&_trksid=p3686

    Εναλλακτικά στείλε του ένα μήνυμα και πες του τι ακριβώς ψάχνεις, το πιθανότερο είναι να το έχει.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Leeroy Merlin/Praktiker πηγες?
    Λιγο απιθανο να μην βρεις εκει περα μεχρι και παπια πουλανε.

    Ζητα αντιολισθητικα για τζαμι γραφειου η σιλικονη για κρυσταλα.

    Εγω προσφατα που εφτιαξα καποια επιπλα σσε ξυλουργο σε πολλες επιφανεις,ακομα και σε προσοψεις ντουλαπιων,εβαλα μαυρο κρυσταλλο το οποιο το κολλησε με ειδικη σιλικονη.
    The world can change by your actions not by your opinions

  10. #10
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Να μια άλλη λύση που σκέφτηκα είναι ζιλοτειπ απο αυτό που κολλάμε σκισμένα χαρτονομίσματα ( διάφανο όταν κολλήσει και δεν αφήνει κόλλα) να κάνεις ένα κύκλο με την κολλητική επιφάνεια εξωτερική ώστε να ενώσει γυαλί με γραφείο. Τέσσερα μικρά κομμάτια στις τέσσερις γωνίες του γραφείου μεταξύ τζαμιού και γραφείου. Ουδέ μονιμότερο του προσωρινού, όπως λένε και που ξέρεις μπορεί να είναι καλό.
    Γκομπιούντερ.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Παιδιά ήδη έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις πατέντες που αναφέρατε. Μέχρι και στην 3μ πήρα τηλέφωνο όπως έγραψα. Για την ώρα, το επικρατέστερο είναι το μύνημα που έστειλα ήδη στην glasswavepro του φίλου Arkady. Περιμένω να δω τι θα μου απαντήσει. Στον δε Καλογιάννη που πρότεινε η caramela θα πάω αύριο να δω ποιά είναι η λεπτότερη (έχει μια 1,8mm) αντιολισθητική επιφάνεια σιλικόνης που έχει ή μπορεί να μου εξασφαλίσει.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  12. #12
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Περαν του προφανους, δηλαδη γιατι δεν επαιρνες κατ'ευθειαν επιφανεια εργασιας απο μαυρο φιμε τζαμι για το Gallant (το οποιο εχω και τα σπαει οντως) αντι για προσθετο, στο ΙΚΕΑ χρησιμοποιουν τετοιες αντιολισθητικες "κουκιδες" σιλικονης, ελαχιστου παχους, στο τραπεζι Granas και σε ενα αντιστοιχου σχεδιασμου τραπεζακι σαλονιου ωστε να μην "παταει" το τζαμι κατ'ευθειαν στο μεταλλο. Εισαι σιγουρος οτι δεν τις πουλανε και ξεχωριστα?

  13. #13
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! έχει το ΙΚΕΑ φιμέ επιφάνεια για τα Gallant? το είδα στο Αμερικάνικο website αλλά εδω Θεσσαλονίκη ρώτησα και δεν έχουν. Άσε να μην σου πω πώσο πλήρωσα για απλό φιμέ. Μια γωνία Gallant με προεκτάσεις και απο τις δύο μεριές. Για τρία κομμάτια μου βγήκε περίπου 120€ το τζαμάκι και δεν είναι και ασφαλείας. Ρώτησα και για τις κουκίδες που λες και δεν τις έχουν ως ξεχωριστό προϊόν.

    ΒΟΗΘΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  14. #14
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! έχει το ΙΚΕΑ φιμέ επιφάνεια για τα Gallant? το είδα στο Αμερικάνικο website αλλά εδω Θεσσαλονίκη ρώτησα και δεν έχουν. Άσε να μην σου πω πώσο πλήρωσα για απλό φιμέ. Μια γωνία Gallant με προεκτάσεις και απο τις δύο μεριές. Για τρία κομμάτια μου βγήκε περίπου 120€ το τζαμάκι και δεν είναι και ασφαλείας. Ρώτησα και για τις κουκίδες που λες και δεν τις έχουν ως ξεχωριστό προϊόν.

    ΒΟΗΘΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!
    Χριστός ανέστη. Στάξε απο μια σταγόνα διάφανη σιλικόνη (πολύ λίγο) σε κάθε γωνία και βάλε το τζάμι στην επιθυμιτή θέση και άστο να κολλήσει. Όταν χρειαστεί να το ξεκολλήσεις επειδή είναι μικρή η ποσότητα της σιλικόνης, θα ξεκολλήσει εύκολλα. ΜΗΝ βαλεις πολύ.
    Γκομπιούντερ.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Αληθώς ο κύριος!!!

    το έκανα, δεν είναι ότι καλύτερο... αλλά το ξέρω πως υπάρχει εμπορικό προιόν για αυτήν την δουλειά και φαγώθηκα να το βρώ.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιφάνεια εργασίας
    Από wisdompa στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-09, 10:30
  2. Επιφάνεια εργασίας
    Από Coltrane στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-08, 13:14
  3. επιφανεια εργασιας
    Από apetr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-08, 13:54
  4. επιφανεια εργασιας
    Από challenge στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-06, 08:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας