Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ερευνά αν την διάβασες αναφέρεται στο κινητό σαν συσκευή και όχι για την κεραία,
    την στιγμή που μια κεραία εχει μικρότερη ισχύ απο ενα κινητό που έχεις δίπλα στον εγκέφαλο σου (την στιγμη που ζητάμε να φύγουν ολές οι κεραίες μακρια)


    Φυσικά υπάρχουν και οι καθηγητές που λένε μακρια οι κεραίες, ενώ λιγο ποιο πρίν λένε




    αν μιλάμε για 40 εκάτοστά τότε οι κεραίες δεν ειναι πρόβλημα,

    αν έχουμε δηλάδη παραπάνω κεραίες σε ποιο μικρή εντάση θα είναι ασφαλης
    Ίσως χρειάζεται περισσότερο βάθος στην παραπάνω ανάλυση ή ίσως και αρκετός χρόνος για να διαβάσει κάποιος τα αποτελέσματα... και ίσως περισσότερη σχολαστικότητα και λιγότερη επιλεκτικότητα.

    Επειδή προφανώς για μερικούς χωρίς να εξαιρέσω τον εαυτό μου ο χρόνος είναι υπερπολίτιμος και ίσως βάζει παροπίδες στην ανάγνωση θα παραθέσω την ενότητα που αφορά τις κεραίες κύριε sdikr και η οποία έρευνα δεν έγινε απο ανενημέρωτους

    Ανασφαλή τα όρια για τις κεραίες

    Σχετικά με την επικινδυνότητα της ακτινοβολίας που εκπέμπεται από τους σταθμούς-κεραίες βάσης των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, κάθε χώρα μπορεί να διαμορφώσει τα δικά της «όρια ασφαλείας» λαμβάνοντας υπόψη τα όρια που έχουν προταθεί από τον Παγκόσμιο Oργανισμό Yγείας (Π.O.Y.) και την ανεξάρτητη «διεθνή επιτροπή προστασίας από τις μη ιονίζουσες ακτινοβολίες», αλλά μπορεί και πρέπει να συνεκτιμήσει τα τρέχοντα επιστημονικά δεδομένα. H διακύμανση ανάμεσα στις χώρες είναι πολύ μεγάλη. Tο μεγαλύτερο πρόβλημα για τις κεραίες βάσης υπάρχει στα μεγάλα και πυκνοδομημένα αστικά κέντρα.

    «O κάθε κάτοικος έχει το δικαίωμα να μην επιβαρύνεται ούτε με 1 βολτ/μέτρο ακτινοβολίας στον χώρο που ζει και εργάζεται (εξαιρούνται οι επαγγελματικά εκτιθέμενοι) και όχι με 33 ή 45 βολτ/μέτρο που ορίζουν τα ελληνικά όρια ασφαλείας», λέει ο κ. Mαργαρίτης και συνεχίζει: «μελέτες επιδημιολογικές και πειραματικές σε κύτταρα και σε πειραματόζωα συνηγορούν υπέρ της άποψης ότι η ένταση της ακτινοβολίας κινητής τηλεφωνίας κάτω από τα όρια ασφαλείας του Π.O.Y, προερχόμενη είτε από κεραίες βάσης είτε από τη χρήση των κινητών τηλεφώνων, είναι επιβλαβής».
    Όπως σωστά ανέφερες το θέμα μας είναι οι κεραίες...
    Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο παρέθεσες το τμήμα που αφορά το κινητό και όχι αυτό που παρέθεσα εγώ σχετικά με τις κεραίες !
    http://www.clubsradio.com
    59'/hour dance music ;)

  2. #17
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    liontarinos , το ίδιο θέμα σχετικά με την έρευνα αυτή έχει ήδη συζητηθεί στις ειδήσεις ή στο γεγονότα και απόψεις . Όπως είχα ήδη αναφέρει στην συζήτηση εκείνη , είναι ήδη κοινό μυστικό πως το όλο project έχει ένα και μόνο σκοπό . Αυτόν που αναφέρεται στην τελευταία παράγραφο του άρθρου .

    Ο νοών νοείτω .

    (Και δεν κάνω πλάκα , μιλάω πολύ σοβαρά) .

  3. #18
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    liontarinos , το ίδιο θέμα σχετικά με την έρευνα αυτή έχει ήδη συζητηθεί στις ειδήσεις ή στο γεγονότα και απόψεις . Όπως είχα ήδη αναφέρει στην συζήτηση εκείνη , είναι ήδη κοινό μυστικό πως το όλο project έχει ένα και μόνο σκοπό . Αυτόν που αναφέρεται στην τελευταία παράγραφο του άρθρου .

    Ο νοών νοείτω .

    (Και δεν κάνω πλάκα , μιλάω πολύ σοβαρά) .
    Μια διόρθωση ,
    Δεν είναι αυτός,
    είναι αυτή
    Δεν είναι ένας
    είναι πολλοί,
    Είναι ομάδα και η ομάδα αυτή έχει όνομα :
    ερευνητική ομάδα στον Tομέα Bιολογίας Kυττάρου και Bιοφυσικής του Tμήματος Bιολογίας στο Πανεπιστήμιο Aθηνών Bιολογίας
    Τώρα όσον αφορά τον αρθογράφο και εδώ κάνεις λάθος είναι γυναίκα η οποία κανει αναφορές σε αποτελέσματα μελετών της ομάδας που προανέφερα.
    Αν σε προηγούμενα θέματα υπήρχε κάποιος άλλος προφανώς θα αναφερόσουν στον άλλον και στις "προσωπικές μελέτες του άλλου".

    Εγώ συγκρατώ τα δεδομένα και το όλο νόημα κάθε παρούσας και μελλοντικής έρευνας που θα ακολουθήσει.
    Όποιος θέλει να τα αμφισβητεί ταυτόχρονα αμφισνητεί τους επιστήμονες και τις ερευνητικές μελέτες και εργασίες τους... (!)
    Προσωπικά δεν αμφισβητώ τον ειδικό στο αντικείμενό του... σε όποιον τομέα και αν πρόκειται.
    Επίσης το παρόν άρθρο έχει δημοσιευθεί στο Έθνος...
    http://www.clubsradio.com
    59'/hour dance music ;)

  4. #19
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ακριβώς στην έρευνα αυτή αναφέρομαι και είναι αυτός και όχι αυτή . Ο κ. Μαργαρίτης (επικεφαλής της έρευνας) .

    Προφανώς όμως δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοούσα με το ποστ μου. Την τελευταία παράγραφο του άρθρου τη διάβασες ??

    Ξαναδιάβασέ την σε παρακαλώ , και αν συνεχίσεις να έχεις απορίες στείλε μου ΠΜ να σου εξηγήσω τι ακριβώς συμβαίνει με την "έρευνα" αυτή . Να σου πω μόνο πως η "θήκη" αυτή ήδη είναι πατενταρισμένη από τον ίδιο και τους φοιτητές του

    Εγώ σταματώ εδώ , όχι γιατί δεν θέλω τον διάλογο, απλά διαφωνούμε .

    Ισχυρίζομαι πως σύμφωνα με όσα έμαθα στο Πανεπιστήμιο οι μη ιονίζουσες ακτινοβολίες ΔΕΝ είναι επικίνδυνες ,σε νορμάλ συνθήκες για τον άνθρωπο. Ισχυρίζεσαι κάτι διαφορετικό , δεν έχω τρόπο να σε πείσω .

  5. #20
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς στην έρευνα αυτή αναφέρομαι και είναι αυτός και όχι αυτή . Ο κ. Μαργαρίτης (επικεφαλής της έρευνας) .
    Είναι αυτή η ομάδα ,ο επικεφαλής της ομάδας που αναφέρθηκες πριν, και αυτή η κυρία που αρθρογράφησε.-

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς όμως δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοούσα με το ποστ μου. Την τελευταία παράγραφο του άρθρου τη διάβασες ??
    Λοιπόν, με παραδειγματάκια...
    ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ Η ΜΕΡCENTES ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ για την ασφάλεια μου το ABS και καλώς το πατεντάρησε ή όχι... με απασχολεί ότι το χρησιμοποιώ σήμερα για την ασφάλειά μου. Όπως επίσης δεν με απασχολεί ότι κοστίζει too much απλά το έχω για την ασφάλειά μου!
    ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ όποιος συμφεροντολόγος πατεντάρησε κάτι για την ασφάλειά μου αλλά το πως εγώ θα επωφεληθώ από αυτήν. Στην προκειμένη περίπτωση ούτε θελω να γνωρίζω τον κύριο αυτόν ούτε το τι θα αγοράσω και πόσο απλά αν μου είναι χρήσιμες οι πληροφορίες περί κεραιών και αξιόπιστες τότε έχει καλώς. Αν διαψεύδεις τις μελέτες με επιχειρήματα και με αντίστοιχες έρευνες τότε θα μου επιτρέψεις να ωφεληθώ και από την 2η έρευνα... Δεν αντικρούω και δεν κατακρίνω το ποιος το που και με ποιο τρόπο θα ωφεληθεί αλλά το αν αυτός μου έδωσε μια χρήσιμη πληροφορία για την υγεία μου ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σταματώ εδώ , όχι γιατί δεν θέλω τον διάλογο, απλά διαφωνούμε .
    Μακάρι να διαφωνούσαμε με βάση τα δεδομένα της έρευνας αυτής, αλλά με επιχειρήματα και δεδομένα κάποιας άλλης πρόσφατης έρευνας.
    Άλλωστε κάνω χρήση αυτής της έρευνας μιας και κανείς "επιστήμονας" συμφεροντολόγος ή μή, αυτής της ομάδας ή άλλης δεν την έχει διαψεύσει.
    http://www.clubsradio.com
    59'/hour dance music ;)

  6. #21
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    29
    Uploads
    16
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Cisco 857W
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναδιάβασέ την σε παρακαλώ , και αν συνεχίσεις να έχεις απορίες στείλε μου ΠΜ να σου εξηγήσω τι ακριβώς συμβαίνει με την "έρευνα" αυτή . Να σου πω μόνο πως η "θήκη" αυτή ήδη είναι πατενταρισμένη από τον ίδιο και τους φοιτητές του
    Και προφανώς εννοείς ότι το κίνητρο είναι χρηματικό ώστε να βγάλουν απο την πατέντα ?

    Κι εγώ έτσι νόμιζα όταν το διάβασα αλλά ο ίδιος ο καθηγητής την προηγουμενη εβδομάδα στην εκπομπή Καμπουράκη-Οικονομέα στο MEGA έδειξε πώς είναι η θήκη και προέτρεψε τον κόσμο να αγοράσει ένα μικρό κομάτι πλέγματος αλουμινίου με στενές οπές και να φτιάξει την θήκη μόνος του.

    Άρα δεν νομίζω ότι έχει κάνει σύμβαση με όλα τα μαγαζιά που έχουν τέτοια υλικά με κόστος 2-3€.

    Πιστεύω ότι η πατέντα έγινε μόνο για λόγους διασφάλισης απο εταιρείες που θα το πουλάγανε χρυσό.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-08, 21:29
  2. Λογισμικό για μαγαζί κινητής τηλεφωνίας
    Από kanenas3 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-08, 23:27
  3. ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΓΙΑ ΚΕΡΑΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ
    Από christos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-07, 01:02
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-07, 16:56
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-03, 12:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας