Σελ. 28 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 81823262728293033 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 543
  1. #406
    Το avatar του μέλους mywayyy
    mywayyy Guest
    Η αλήθεια για τους μηχανόβιους ετσι οπως το ζούμε καθημερινά ειναι οτι το 99% οδηγεί μέσα στην παρανομία και πιο σημαντικά σαν να θέλει να σκοτωθεί. Χωρις κράνος, χωρις προστατευτική στολή, με το να περνάει αναμεσα απο αυτοκίνητα, μεσα απο πλατείες, πανω σε πεζοδρόμια, με επικίνδυνους ελιγμούς, με παράνομα παρκαρίσματα κλπ κλπ. Ποιος απο δω πέρα που οδηγεί μηχανή δεν εχει κάνει εστω ενα απο αυτά? Και φυσικά δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικά. Οταν ζούμε σε μια χώρα που δεν υπάρχει σοβαρή αστυνόμευση και αυστηρές τιμωρίες για τον παραβάτη, οταν ο ίδιος ο ζητάς παρανομεί τοτε θα θρυνουμε θύματα με σπασμένα κεφάλια ή ανάπηρους νεους. Και το πώς οδηγει καποιος δεν ειναι θέμα παιδειας μονο. Ειναι προτίστως θέμα αστυνομευσης. Και το οτι θα σκοτωθει μια μέρα η θα μεινει ανάπηρος δεν ειναι μόνο δικο του θέμα αλλα και δικό μας γιατι εμεις χάνουμε εργατικό δυναμικο και εμεις θα τον πληρώνουμε αν μεινει ανάπηρος.

  2. #407
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Εγώ θα ήθελα να ακούσω έναν μοτοσυκλετιστή να λέει με ειλικρίνεια ότι δεν οδηγεί συστηματικά ανάμεσα στις λωρίδες σε συνθήκες κίνησης ή κυκλοφοριακής συμφόρησης.

    Προσωπικά δε θυμάμαι να έχω παρατηρήσει κανένα να περιμένει στο φανάρι πίσω από αυτοκίνητα, ενώ υπάρχει χώρος για να προσπεράσει παράνομα.

    Βλέπω ότι πάρα πολλοί παίρνουν μηχανή μέσα στο λεκανοπέδιο, για να μπορούν να κινούνται παράνομα ανάμεσα στα αυτοκίνητα όταν έχει κίνηση. Αυτό μειώνει σημαντικά και την ευλεξία των αυτοκινήτων και αυξάνει τον κίνδυνο για τους μοτοσυκλετιστές.

    Πας να αλλάξεις λωρίδα και εκτός από το αμάξι που βλέπεις πίσω και πλάγια σου, πρέπει να υπολογίζεις και ενδεχόμενο παράνομο και απροστάτευτο μοτοσυκλετιστή που κινείται πάνω στη διακεκομμένη γραμμή, με 30 χλμ/ώρα περισσότερα απ' ό,τι η κυκλοφοριακή ροή και φυσικά θα πέσει πάνω σου ή θα σε βρίσει αν αλλάξεις λωρίδα με νόμιμο τρόπο.

    Το ότι χωράνε κάπου οι μοτοσυκλέτες, δεν σημαίνει ότι τους δίνει το δικαίωμα να κινούνται εκεί και να περιορίζουν τα δικαιώματα των άλλων.

    Προσωπικά προσέχω πολύ τους μοτοσυκλετιστές, αλλά νιώθω αδικημένος από τη συμπεριφορά τους.

    Όσοι αποτελούν εξαίρεση, μπράβο τους. Ας βάλουν μυαλό και συνείδηση στους υπόλοιπους.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  3. #408
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Μπα εγώ μπορώ να πω με ειλικρίνεια ότι με την μοτοσυκλέτα συστηματικά κινούμαι ανάμεσα στις λωρίδες σε συνθήκες κίνησης ή κυκλοφοριακής συμφόρησης.

    Όταν οδηγώ αυτοκίνητο φροντίζω μάλιστα να δημιουργώ επίτηδες χώρο ώστε να μπορούν να περάσουν οι μοτοσυκλετιστές.

  4. #409
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mywayyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια για τους μηχανόβιους ετσι οπως το ζούμε καθημερινά ειναι οτι το 99% οδηγεί μέσα στην παρανομία και πιο σημαντικά σαν να θέλει να σκοτωθεί. Χωρις κράνος, χωρις προστατευτική στολή, με το να περνάει αναμεσα απο αυτοκίνητα, μεσα απο πλατείες, πανω σε πεζοδρόμια, με επικίνδυνους ελιγμούς, με παράνομα παρκαρίσματα κλπ κλπ. Ποιος απο δω πέρα που οδηγεί μηχανή δεν εχει κάνει εστω ενα απο αυτά? Και φυσικά δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικά. Οταν ζούμε σε μια χώρα που δεν υπάρχει σοβαρή αστυνόμευση και αυστηρές τιμωρίες για τον παραβάτη, οταν ο ίδιος ο ζητάς παρανομεί τοτε θα θρυνουμε θύματα με σπασμένα κεφάλια ή ανάπηρους νεους. Και το πώς οδηγει καποιος δεν ειναι θέμα παιδειας μονο. Ειναι προτίστως θέμα αστυνομευσης. Και το οτι θα σκοτωθει μια μέρα η θα μεινει ανάπηρος δεν ειναι μόνο δικο του θέμα αλλα και δικό μας γιατι εμεις χάνουμε εργατικό δυναμικο και εμεις θα τον πληρώνουμε αν μεινει ανάπηρος.
    Κράνος φοράω, στολή όχι, μέσα απο πλατεία δεν περνάω, απο πεζόδρομο (πχ αριστοτέλους περνάω αλλά σαν πεζος, σερνω δηλάδη το μηχανάκι) παράνομο παρκάρισμα; τι ενοεείς παράνομο; το οτι παρκάρεις συμφώνα με τον νόμο αλλά ξαφνικά ερχεται ο αλλός με το αυτοκίνητο και μεταφέρει το μηχανακί αλλου; αλήθεια τα αυτοκινήτα πάνω στο πεζοδρόμιο τα ξέχασες;

    Ναι φυσικά και είναι θέμα αστυνομευσής, ας ξεκινήσουν λοιπών δεν έχεις ζώνη, δεν έχεις κράνος, πέρασες με κόκκινο, πάρκαρες σε διάβαση; σε γωνία;

    Δηλάδη να κατάλαβώ ο μηχανακιας παρανομεί, ο διπλοπαρκαρισμένος τι κάνει; (πες μου εναν με αυτοκινητό που να μην το έχει κάνει, ή εναν που να μην παρκάρει σε πορτοκαλί γραμμη)

    η μόνη διαφορά σε όλα αυτά είναι οτι ο μηχανακιάς εχει ποιο πολλές πιθανότητες να μείνει ανάπηρος, και μετά να μην μπορεί να μετακινηθεί με το καροτσάκι γιατί κάποιοι θα έχουν μπλοκάρει τις ράμπες γιατί ήταν ευκολό να παρκάρουν


  5. #410
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μόνη διαφορά σε όλα αυτά είναι οτι ο μηχανακιάς εχει ποιο πολλές πιθανότητες να μείνει ανάπηρος, και μετά να μην μπορεί να μετακινηθεί με το καροτσάκι γιατί κάποιοι θα έχουν μπλοκάρει τις ράμπες γιατί ήταν ευκολό να παρκάρουν
    Πράγματι είναι σημαντική διαφορά αυτή.

    Πάντως οι μηχανές λόγω μεγαλύτερης ευελιξίας έχουν περισσότερες δυνατότητες να παρανομήσουν και βέβαια οι αναβάτες τους εκμεταλλεύονται το γεγονός.

    Εγώ απορώ με όσους μοτοσυκλετιστές βρίζουν εκείνους που τους κλείνουν όταν αλλάζουν νόμιμα λωρίδα. Ξαφνικά η δυνατότητα παρανομία έγινε δικαίωμα, στο όνομα της σωματικής ακεραιότητας. Να σε προσέχουμε βρε αδερφέ, αλλά θέλεις να σε προσέχουμε περισσότερο από προσέχεις εσύ τον εαυτό σου; Το κάνουμε και αυτό! Αλλά άμα μας ξεφύγει μία φορά να ξεχάσουμε τους παράνομους, φταίμε και από πάνω;

    Όχι, δεν με έβρισαν πρόσφατα... Απλά βλέπω τους οδηγούς αυτοκινήτων συνεχώς να αδικούνται από τους πιο ευαίσθητους μοτοσυκλετιστές.

    Μάλιστα μερικές φορές μου έχει τύχει να με προσπερνάει μοτοσυκλετιστής ενώ περιμένω στο φανάρι, να μου στραβώνει τον καθρέπτη και να χάνεται στην κίνηση. Για να μην πω για τον τύπο που όταν ήμουν στη μεσαία λωρίδα στην Κηφισίας πάνω σε στροφή κι ενώ στην αριστερή βρισκόταν άλλο αμάξι (εγώ με 70 km/ώρα, το άλλο αυτοκίνητο με ~90 km/ώρα) πέρασε ανάμεσά μας διαγώνια (ναι διαγώνια!) με 110+ km/ώρα προσπαθώντας να δει αν μπορεί να δώσει στην street του την κλίση που δίνουν οι αναβάτες στις πίστες. Έπεσε πάνω στον καθρέπτη μου με το χέρι του, απορώ πώς δεν έχασε την ισορροπία του και αφού είδα να τεντώνει το χέρι του για να δει αν έχει σπάσει, επιτάχυνε ξανά και χάθηκε, αδιαφορώντας για το αν μου έκανε ζημιά.

    Παρεπιπτόντως, πριν από μία εβδομάδα είχα αλλάξει τον καθρεύτη που μου έσπασε ένας άλλος μάγκας (με αυτοκίνητο αυτός, τουλάχιστον ήταν ηθικός και με πλήρωσε). Ευτυχώς δεν έσπασε δεύτερη φορά.

    Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν κάνω παρανομίες. Αλλά προσπαθώ να τις περιορίζω και όχι να τις επαναλαμβάνω συστηματικά.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #411
    Εγγραφή
    04-02-2007
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι πάρα πολλοί παίρνουν μηχανή μέσα στο λεκανοπέδιο, για να μπορούν να κινούνται παράνομα ανάμεσα στα αυτοκίνητα όταν έχει κίνηση. Αυτό μειώνει σημαντικά και την ευλεξία των αυτοκινήτων και αυξάνει τον κίνδυνο για τους μοτοσυκλετιστές.

    Πας να αλλάξεις λωρίδα και εκτός από το αμάξι που βλέπεις πίσω και πλάγια σου, πρέπει να υπολογίζεις και ενδεχόμενο παράνομο και απροστάτευτο μοτοσυκλετιστή που κινείται πάνω στη διακεκομμένη γραμμή, με 30 χλμ/ώρα περισσότερα απ' ό,τι η κυκλοφοριακή ροή και φυσικά θα πέσει πάνω σου ή θα σε βρίσει αν αλλάξεις λωρίδα με νόμιμο τρόπο.

    Το ότι χωράνε κάπου οι μοτοσυκλέτες, δεν σημαίνει ότι τους δίνει το δικαίωμα να κινούνται εκεί.
    Αν δεν μας ενοιαζε η φιγούρα και εγκαταλείπαμε τα αυτοκίνητα και κυκλοφορούσαμε με μηχανές,αστικά μεσα,ποδήλατα,μηχανάκια δεν θα υπήρχε αυτό το κυκλοφοριακό χάος και οι πόλεις θα ήταν πολύ περισσότερο ανθρώπινες.

  7. #412
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ρε παιδιά αυτό το θέμα με την παρανομία της κίνησης ανάμεσα στις λωρίδες νομίζω πως είναι απλά η εύκολη κατηγορία προς τους μοτοσυκλετιστές.

    Δηλαδή αν ένα αυτοκίνητο δει ένα κενό ανάμεσα από δυο λωρίδες φορτηγών δε θα το εκμεταλλευτεί; Όλοι οι οδηγοί αυτοκινήτων κινούνται σύμφωνα με τον κώδικα;

    Ο καθένας από εμάς παραβιάζει συστηματικά το νόμο στο βαθμό που θεωρεί εκείνος ότι είναι αποδεκτό είτε οδηγεί μηχανάκι είτε αυτοκίνητο. Απλά αλλάζουν τα είδη της παρανομίας. Μη μου πείτε ότι όλοι κινούνται με τα όρια ταχύτητας ούτε ότι προσπερνάνε μόνο εκεί που επιτρέπεται.

    Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσετε να κινηθείτε για λίγο με μηχανάκι για να καταλάβετε πως είναι η αίσθηση. Φανταστείτε να οδηγείτε το αυτοκίνητό σας, τριγύρω σας να κινούνται μόνο φορτηγά με απίστευτη διαφορά επιτάχυνσης από εσάς και οι λωρίδες να έχουν το τριπλάσιο πλάτος από ότι τώρα. Δε θα βγαίνατε μπροστά γιατί θα το απαγόρευε ο κώδικας; Ή δεν το κάνετε ακόμα και τώρα όποτε βλέπετε ένα φορτηγό που θα σας κλείσει και έχετε μια μικρή ευκαιρία να το προλάβετε;

    Περνάς ανάμεσα από αυτοκίνητα όταν πιστεύεις ότι μπορείς. Γιατί η κρίση ενός οδηγού αυτοκινήτου να θεωρείται πιο σωστή από ενός οδηγού μηχανής αφού και ο ίδιος ο οδηγός του αυτοκινήτου όταν "κρίνει" ότι μπορεί θα παραβιάσει και ο ίδιος το νόμο;

  8. #413
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά αυτό το θέμα με την παρανομία της κίνησης ανάμεσα στις λωρίδες νομίζω πως είναι απλά η εύκολη κατηγορία προς τους μοτοσυκλετιστές.

    Δηλαδή αν ένα αυτοκίνητο δει ένα κενό ανάμεσα από δυο λωρίδες φορτηγών δε θα το εκμεταλλευτεί; Όλοι οι οδηγοί αυτοκινήτων κινούνται σύμφωνα με τον κώδικα;

    Ο καθένας από εμάς παραβιάζει συστηματικά το νόμο στο βαθμό που θεωρεί εκείνος ότι είναι αποδεκτό είτε οδηγεί μηχανάκι είτε αυτοκίνητο. Απλά αλλάζουν τα είδη της παρανομίας. Μη μου πείτε ότι όλοι κινούνται με τα όρια ταχύτητας ούτε ότι προσπερνάνε μόνο εκεί που επιτρέπεται.

    Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσετε να κινηθείτε για λίγο με μηχανάκι για να καταλάβετε πως είναι η αίσθηση. Φανταστείτε να οδηγείτε το αυτοκίνητό σας, τριγύρω σας να κινούνται μόνο φορτηγά με απίστευτη διαφορά επιτάχυνσης από εσάς και οι λωρίδες να έχουν το τριπλάσιο πλάτος από ότι τώρα. Δε θα βγαίνατε μπροστά γιατί θα το απαγόρευε ο κώδικας; Ή δεν το κάνετε ακόμα και τώρα όποτε βλέπετε ένα φορτηγό που θα σας κλείσει και έχετε μια μικρή ευκαιρία να το προλάβετε;

    Περνάς ανάμεσα από αυτοκίνητα όταν πιστεύεις ότι μπορείς. Γιατί η κρίση ενός οδηγού αυτοκινήτου να θεωρείται πιο σωστή από ενός οδηγού μηχανής αφού και ο ίδιος ο οδηγός του αυτοκινήτου όταν "κρίνει" ότι μπορεί θα παραβιάσει και ο ίδιος το νόμο;
    Απο πότε το "ολοι το κάνουνε" είναι αποδεκτή δικαιολογία; Αυτό που περιγράφεις, οτι όλοι τηρούν το νόμο στο βαθμό που τους βολεύει, είναι ακριβώς η κατάσταση που πρέπει να αλλάξει, οχι να το χρησιμοποιούμε και σαν επιχήρημα για τις αυθαιρεσίες μας!

    Θέλεις να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του δίτροχου σου; Ζητα να αλλάξει ο ΚΟΚ ώστε να ευνοούνται τα δίτροχα.

    Οσο για το θέμα της κρισης οδηγού ΙΧ/δικύκλου, δεν είναι η κρίση κανενός "καλύτερη", για αυτό και πρεπει να τηρείται ο ΚΟΚ. Εννοείται οτι τα έχω και με τους 'καγκουρες' ΙΧηδες σε αυτό το ζήτημα.



    Να μην αρχίσω πάλι με όποιον είχε πει , τοτε που βγήκαν τα καινούργια πρόστιμα "Αφού θέλουν λεφτά, ας τα βγάλουν πιο φθηνα να τα αντέχουμε" λες και το ενδεχόμενο να μην κάνει παραβίαση ωστε να μην πληρώσει πρόστιμο είναι σενάριο ΕΦ...
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  9. #414
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο πότε το "ολοι το κάνουνε" είναι αποδεκτή δικαιολογία; Αυτό που περιγράφεις, οτι όλοι τηρούν το νόμο στο βαθμό που τους βολεύει, είναι ακριβώς η κατάσταση που πρέπει να αλλάξει, οχι να το χρησιμοποιούμε και σαν επιχήρημα για τις αυθαιρεσίες μας!

    Θέλεις να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του δίτροχου σου; Ζητα να αλλάξει ο ΚΟΚ ώστε να ευνοούνται τα δίτροχα.

    Οσο για το θέμα της κρισης οδηγού ΙΧ/δικύκλου, δεν είναι η κρίση κανενός "καλύτερη", για αυτό και πρεπει να τηρείται ο ΚΟΚ. Εννοείται οτι τα έχω και με τους 'καγκουρες' ΙΧηδες σε αυτό το ζήτημα.



    Να μην αρχίσω πάλι με όποιον είχε πει , τοτε που βγήκαν τα καινούργια πρόστιμα "Αφού θέλουν λεφτά, ας τα βγάλουν πιο φθηνα να τα αντέχουμε" λες και το ενδεχόμενο να μην κάνει παραβίαση ωστε να μην πληρώσει πρόστιμο είναι σενάριο ΕΦ...

    Συμφωνώ απολύτως δεν είναι δικαιολογία. Αυτό που λέω εγώ είναι γιατί αφού είσαι και εσύ παράνομος να θεωρείς ότι εγώ είμαι περισσότερο παράνομος από εσένα. Και να μπεις λίγο στη θέση μου και να αποδεχτείς ότι μπορεί να την έκανες και εσύ την παρανομία μου αν οδηγούσες και εσύ μηχανή.

    Το εσύ δεν είναι φυσικά προσωπικό...

  10. #415
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Καλά αυτά που λέτε, αλλά έχω ένα @ κάθε βράδυ στις 3 το οποίο περνάει με duke ελευθέρας στο κόφτη και αν ακούσετε ότι έμεινα στη ψειρού κάνα βράδυ να ξέρετε ότι τον έκανα μπαούλο.

    Μη πω και για τα ξερόγκαζα και τα «αγωνιστικά» παπάκια και το κάθε απροσάρμοστο με δίτροχο.

    Διότι σίγουρα υπάρχει ο φίλος μου ο Martyn ο εγγλέζος που ήρθε από midlands μέχρι εδώ με την BMW του και καθόλη τη διαδρομή έμεινε στη μέση της λωρίδα, φορούσε στολή με εξωσκελετό, κράνος με ενδοσυνενόηση, μπότες, γάντια και είχε διχτάκι για τους χάρτες του και blue tooth στο κράνος, αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας (και έγινε καλό παιδί τώρα που γέρασε, διότι έχει τρεις βίδες και σπασμένα χέρια πόδια πάνω από 10 φορές το καθένα).

    Να, κάτι τύποι σαν Evil είναι οι μηχανόβιοι, παντοφλίτσα, βερμούδα, κράνος στο αγκώνα, πίνουμε και κάνα 5λιτρο μπύρες μόνοι μας και μετά φιλοσοφούμε κατά πόσον μία εξάτμηση είναι ήσυχη επειδή ακούγεται μόνο πάνω από τις 3-4,000 στροφές, όταν ανεβαίνουμε την Αλεξάνδρας με 7-8,000.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  11. #416
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για το θέμα της κρισης οδηγού ΙΧ/δικύκλου, δεν είναι η κρίση κανενός "καλύτερη", για αυτό και πρεπει να τηρείται ο ΚΟΚ. Εννοείται οτι τα έχω και με τους 'καγκουρες' ΙΧηδες σε αυτό το ζήτημα.
    Γενικά πάντως τα άτομα που οδηγούν χρόνια μηχανή και έχουν εμπειρία, φαίνεται να είναι και πολύ πιο προσεκτικοί σαν οδηγοί και να "διαβάζουν" πράγματα πολύ πιο γρήγορα από έναν απλό οδηγό αυτοκινήτου, αντανακλαστικά, ποιότητα/κατάσταση οδοστρώματος, αποστάσεις από άλλους, καιρικές συνθήκες κτλ

    Αυτό είτε οδηγούν μηχανή είτε αυτοκίνητο. Α, και όταν λέω μηχανή εννοώ αποκλειστικά "κανονική" μηχανή (500 cc +) και όχι παπιά, scooter και συναφή (αυτοί και αν είναι για σκότωμα σαν οδηγοί.. ευτυχώς/δυστυχώς φροντίζουν μόνοι τους για το τελευταίο..)
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  12. #417
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Συμπεριφορές δικυκλιστών σαν αυτές που περιγράφει ο Satel λίγο παραπάνω είναι αυτές που δίνουν το δικαίωμα στον pelasgian να μας τσουβαλιάζει όλους με τον χαρακτηρισμό «μηχανόβιοι» - με την κακή έννοια. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω πως η μόνη παρανομία που κάνω με την μηχανή είναι η διήθηση και μόνο κατ' εξαίρεση αλλά πλέον δεν με πιστεύει κανείς! Και αυτή είναι η χειρότερη ζημιά που κάνετε εσείς που παρανομείτε με τα μηχανάκια.

  13. #418
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Δεν ισχυρίζομαι ότι κινούμαι νόμιμα πάντοτε με το αυτοκίνητο. Και φυσικά αν έπαιρνα μηχανάκι, θα το έπαιρνα για να κερδίζω χρόνο στην κίνηση, άρα θα κινούμουν κι εγώ ανάμεσα στις λωρίδες.

    Με ενοχλεί όμως που γίνεται κατάχρηση αυτής της παράνομης δυνατότητας. Ξέρω άτομα που αποφεύγουν να οδηγήσουν στην κίνηση, επειδή δεν μπορούν να αλλάξουν λωρίδα, φοβούμενοι τις μοτοσυκλέτες που κινούνται ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

    Ανάβεις φλας για να αλλάξεις λωρίδα (κινούμενος με 30-50 χλμ/ώρα) και το μηχανάκι που βρίσκεται 50 μέτρα πίσω και κινείται ανάμεσα στις λωρίδες, αντί να κόψει ταχύτητα αρχίζει και κορνάρει. Αν τελικά επιμείνεις (συνήθως το αποφεύγω αυτό) και κόψεις τον παράνομα κινούμενο μοτοσυκλετιστή, θα γυρίσει να σε βρίσει, διότι δεν τον άφησες να συνεχίσει την παρανομία του. Το θεωρώ απαράδεκτο αυτό. Ας κάνει ο καθένας όποια παρανομία θέλει, αρκεί να μην κινδυνεύει η ζωή των υπολοίπων και να μην περιορίζει τα δικαιώματά τους.

    Και κάτι τελευταίο. Το αυτοκίνητο το έχω σαν μέσο μετακίνησης. Γλιτώνω τουλάχιστον 2 ώρες τη μέρα σε σύγκριση με τη μετακίνηση με μέσα μαζικής μεταφοράς. Δεν το έχω για μόστρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 01-08-07 στις 15:58.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #419
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάβεις φλας για να αλλάξεις λωρίδα (κινούμενος με 30-50 χλμ/ώρα) και το μηχανάκι που βρίσκεται 50 μέτρα πίσω και κινείται ανάμεσα στις λωρίδες, αντί να κόψει ταχύτητα αρχίζει και κορνάρει. Αν τελικά επιμείνεις (συνήθως το αποφεύγω αυτό) και κόψεις τον παράνομα κινούμενο μοτοσυκλετιστή, θα γυρίσει να σε βρίσει, διότι δεν τον άφησες να συνεχίσει την παρανομία του. Το θεωρώ απαράδεκτο αυτό. Ας κάνει ο καθένας όποια παρανομία θέλει, αρκεί να μην κινδυνεύει η ζωή των υπολοίπων και να μην περιορίζει τα δικαιώματά τους.
    +1. Κάνω όσο χώρο μπορώ όταν βλέπω μηχανή να έρχετε για να μπορέσει να περάσει ανάμεσα, αλλά όταν ακούω κόρνα τα παίρνω! Σεβάσου με όπως σε σέβομαι, αλληλοκατανόηση πρέπει να υπάρχει, δεν είμαστε εχθροί και αντίπαλοι, κινούμαστε στους ίδιους δρόμους, με τα υπέρ και τα κατά του μέσου που οδηγούμε.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  15. #420
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Έχουμε φτάσει στο σημείο να φοβόμαστε να κινηθούμε νόμιμα επειδή κάμποσοι πονηροί εκμεταλεύονται την απουσία της αστυνομίας για να «οδηγούν» όπως γουστάρουν.
    Μερικές φορές φτάνω στο σπίτι και λέω, δόξα το θεό, γύρισα και σήμερα. Και συνήθως δεν κινδυνεύω από «κουτάκιδες» που μιλάνε στο τηλέφωνο / στη γκόμενα ή διαβάζουν εφημερίδα (έχω μάθει να τους «διαβάζω») - κινδυνεύω από τους υπόλοιπους «δικυκλιστές» και τις εξυπνάδες τους.
    Κάναμε αμάν να διώξουμε την ρετσινιά του καμικάζι από την δεκαετία του '80 και μας έχει προκύψει η νέα γενιά street fighters που έχουν καταργήσει κάθε ρύθμιση του ΚΟΚ.
    Και μετά τους φταίνε τα αυτοκίνητα; Αφού πάνε γυρεύοντας! Χάρη μας κάνουν και μας αφήνουν να περνάμε ανάμεσα και τους βρίζουν κιόλας!

Σελ. 28 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 81823262728293033 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οι Metallica στο δρόμο που χάραξαν οι Radiohead;
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-08, 16:52
  2. Έγκλημα σε διαπληκτισμό για την προτεραιότητα στο δρόμο
    Από lazar στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-08, 11:40
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-07, 04:51
  4. ο εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες
    Από igi στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-07, 13:24
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-07, 11:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας