Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Καλησπέρα!

    Τις τελευταίες μέρες ψάχνω για έναν καναπέ για το σαλόνι μου. Έχω βρει διάφορα καταστήματα επίπλων, αλλά το πρόβλημα είναι οι πολύ ψηλές τιμές (σε μερικά φτάνουν και τα 3000 Ευρώ). Τα ποσά αυτά, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε είναι εκτός πραγματικότητας. Με τα σχετικά παζάρια η τιμή άντε να πέσει κανά 5%, όχι παραπάνω. Σκεφτόμουνα λοιπόν, εάν πηγαίναμε σε ένα κατάστημα επίπλων, όλοι όσοι θέλουμε να αγοράσουμε κάτι και του λέγαμε πχ. ότι ενδιαφερόμαστε για 10 καναπέδες, δε θα μας έκοβε κάτι παραπάνω;

    Όποιος ενδιαφέρεται ας δηλώσει συμμετοχή. Σίγουρα δεν έχουμε να χάσουμε κάτι και στην καλύτερη περίπτωση θα κερδίσουμε κάποια χρήματα από την αγορά μας....

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Αν σου φαινονται ακριβα, απλουστατα δεν αγοραζεις λεγοντας τους το στα μουτρα (πχ "αυτες οι τιμες ηταν προ κρισης αγαπητε, λυπαμαι αλλα απο μενα δεν θα τα παρεις") και κοιτας καπου πιο προσιτα (πχ ΙΚΕΑ, Νεοσετ).

    Επειδη κι εγω βρεθηκα σε παρομοια θεση προσφατα και το εχω ψαξει, πλην πολυ συγκεκριμενων εξαιρεσεων (πχ roche-bobois, divani&divani) οπου οντως η υψηλη τιμη δικαιολογειται απο την ποιοτητα, στις περισσοτερες περιπτωσεις η παπατζα παει συννεφο και κοιτανε να σου πουλησουνε επιπλα ποιοτητας ΙΚΕΑ σε τιμες Σιλβεστριδη. Αφου λοιπον τους το κατεστησα σαφες, αγορασα απο αλλου σε χαμηλες τιμες και οταν εχω λεφτα αγοραζω κατι πραγματικα ποιοτικο και τα παλια τα καιω στο τζακι.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ή βρισκεις επιπλοποιο, ο οποιος με τα μισα λεφτα θα σου φτιαξει κατι που θα μοιαζει και θα αξιζει περισσοτερο απο το εμπορικο των 3.000 ευρω.

    Φιλος πριν 4-5 χρονια οταν εφτιαχνε το σπιτι του, επειδη εχει κολλημα με το καλο επιπλο αλλα δεν ειχε τα γκαφρα, πηρε φωτο και σχεδια επιπλων που ηθελε, βρηκε επιπλοποιο που μπορουσε να του τα φτιαξει οσο πιο κοντα στο πραγματικο και του τα εκανε με το μισο και κατω κοστος.

    Επιπροσθετα στον επιπλοποιο συνηθως με τα λεφτα που σου λεω θα παρεις και μασιφ ξυλο το οποιο ειναι ανωτερης ποιοτητας και μελλοντικα μπορει ευκολα να αλλαξει χρωμα, βαφτει κτλ.

    Τα εμπορικα (ακομα και τα δηθεν των 3.000 ευρω) ειναι καπλαμας στο 90% των περιπτωσεων.

    Θα ρωτησω το φιλο αν εχει κρατησει στοιχεια του επιπλοποιου.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Άμα έχεις επιπλοποιο διαβαινε... Η καλύτερη λύση, αλλά δυστυχώς όλο κ λιγοστεύουν οι καλοί μάστορες... Άμα βρεθεί θα ήθελα κι εγώ τα στοιχεία του πληζ.

  5. #5
    Εάν μπορείτε να με ενημερώσετε για τα στοιχεία του μάστορα, θα ήμουν υπόχρεος...
    Επίσης, εάν κάποιος/κάποια ενδιαφέρεται για κάτι ανάλογο, μπορούμε να μαζευτούμε έτσι ώστε να διεκδικήσουμε μία καλύτερη προσφορά

  6. #6
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    επειδή και εγω αυτήν την περίοδο ψάχνω για αγορά καναπέ - και με τις τιμές που βρίσκω έχω φρικαρει τελείως - εάν μπορείτε να μου στείλετε κ εμενα σε pm τα στοιχεία του επιπλοποιού ή όποια άλλη πρόταση καλοδεχουμενη!
    Ευχαριστώ πολύ.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια μικρή - και ενδεχομένως διδακτική - ιστορία... πριν 11 χρόνια φτιάχνοντας το σπίτι μου την πάτησα (ας όψεται η σύζυγος) και ακριβοπλήρωσα τους "επώνυμους" καναπέδες. Πριν κανα-δυο χρόνια συμβιβάστηκε να αλλάξουμε απλώς το ύφασμα και τα μαξιλάρια, αντί να αλλάξουμε καναπέδες (εγκεφαλικό), γιατί (α) τρίζουν λίγο, και (β) τους βαρέθηκε!
    Πιο πρόσφατα, αγοράσαμε για το εξοχικό καναπέδες Neoset, πληρώνοντας περίπου όσο μας στοίχισε η ανανέωση των φιρμάτων, και πλάκα-πλάκα είναι και πιο άνετοι! Μαντέψτε τί θα αγοράσω την επόμενη φορά (εκτός από σκοινί να κρεμαστώ...)

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Για τα επιπλα του ΙΚΕΑ εχω ακουσει επισης γενικα καλες κριτικες.
    Δεν θυμαμαι ειδικα για καναπεδες...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    IKEA ftw κι απο εμένα, αρκεί να σας αρέσουν τα σχέδια. Στην πολυθρόνα μου χοροπηδουν επί ώρες καθημερινώς τα λουλούδια μου, και δεν έχει κάνει κιχ.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρή - και ενδεχομένως διδακτική - ιστορία... πριν 11 χρόνια φτιάχνοντας το σπίτι μου την πάτησα (ας όψεται η σύζυγος) και ακριβοπλήρωσα τους "επώνυμους" καναπέδες. Πριν κανα-δυο χρόνια συμβιβάστηκε να αλλάξουμε απλώς το ύφασμα και τα μαξιλάρια, αντί να αλλάξουμε καναπέδες (εγκεφαλικό), γιατί (α) τρίζουν λίγο, και (β) τους βαρέθηκε!
    Πιο πρόσφατα, αγοράσαμε για το εξοχικό καναπέδες Neoset, πληρώνοντας περίπου όσο μας στοίχισε η ανανέωση των φιρμάτων, και πλάκα-πλάκα είναι και πιο άνετοι! Μαντέψτε τί θα αγοράσω την επόμενη φορά (εκτός από σκοινί να κρεμαστώ...)
    σα να βλεπω τον πατερα μου αρκετα χρονια πριν χαχαχαχαχα ωραιος!
    VAMOS ARIS

Παρόμοια Θέματα

  1. αραχτοσ στον καναπε σερφαρω με το wii!!!
    Από grakkos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 19:22
  2. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-07, 23:15
  3. Μηνύματα: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-07, 16:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας