Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-2011
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το θέμα μου.

    Εργαζόμουν ως λόγιστης εξι χρόνια σε μια τεχνική εταιρεία με εξάρτημένη μισθωτή εργασία. Ανέπτυξα στο Excel ένα πρόγραμμα παρακολούθησης τεχνικών έργων με προυπολογισμούς και κοστόλογια.

    Ο ιδιόκτητης της εταιρείας έκρινε ότι δεν τον ικανοποιούσε πλέον το πρόγραμμα μου και ανέθεσε σε εταιρεία πληροφορικής να του φτιάξουν ένα καινούργιο. Συγκεκριμένα κάποιος υπευθυνός εντός της εταιρείας (με θητεία κάποιον μηνών μόνο) μετέφερε σε ιδιωτική εταιρεία λογισμικού, τις φόρμες και τις ιδέες μου με σκόπο να φτιάξουν ένα <<νέο>> πρόγραμμα. Η μόνη ουσιώδης διαφορά ήταν ότι πλέον τα στοιχεία θα εισάγονταν αυτόματα απο πολλούς ταυτόχρονα και όχι χειροκινητα μόνο απο εμένα (συγκέντρωνα εγώ και καταχωρούσα όλα τα στοιχεία).

    Ολα τα παραπάνω έγιναν για να με ξεφορτωθεί το αφεντικό μου και τελικά με απέλυσε τη πρώτη ημέρα εγκατάστασης του νέου προγράμματος.

    Επείδη πιστεύω ότι το πρόγραμμα περιείχε πολλά καινοτομικά στοιχεία και το έφτιαξα προς διευκόλυνση της δουλειάς μου, θέλω να καταφυγώ εναντίων της εταιρείας που μου έκλεψε τις ιδέες και τις φόρμες μου αλλά και του ατόμου που ενεργώντας κατ' εντολή του ιδιοκτήτη μετέφερε το πρόγραμμα μου στην εταιρεία λογισμικού.

    Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να κερδίσω κάτι.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά εφ' όσον έφτιαξες το excel ενώ ώρα εργασίας, και δεν είχες ήδη κατοχυρώσει πνευματικά δικαιώματα ή/και δεν είχε γίνει κάποιο συμφωνητικό αποκλειστικά για αυτό, δε νομίζω πως δικαιούσαι κάτι και ανήκει αποκλειστικά στην εταιρεία. Εκτός φυσικά αν η σύμβασή σου καθόριζε πως οτιδήποτε λογισμικό φτιάχνεις, ανήκει σε εσένα. Πρόσεξε μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος, ειδικά εάν έχεις πάρει αντίγραφό του χωρίς την άδεια της εταιρείας.

    Καλύτερα να ρωτήσεις έναν έμπιστο δικηγόρο για να δει την σύμβαση που είχες με την εταιρεία, και όχι κάποιον που θα σε παροτρύνει να το κυνηγήσεις για να σου πάρει λεφτά, για να σου πει πιο αναλυτικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonio75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να κερδίσω κάτι.
    Όχι.....................

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Και εγώ χλωμό το κόβω φίλε μου!
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    δεν γνωριζω πολυ καλα τα της νομοθεσιας αλλα επειδη εχει τεθει πολλες φορες το ζητημα της πνευματικης ιδιοκτησιας σε δημιουργια γραφιστα (οπου ειναι και ο χωρος στον οποιο κινουμαι)
    οταν αυτος ηταν σε καποια επιχειρηση με συμβαση εργασιας και οχι με δελτιο παροχης υπηρεσιων (μπλοκακι) οι μακετες που δημιουργουσε αποτελουσαν ιδιοκτησια της εταιριας και οχι του μεμονωμενου ατομου.

    καλο θα ηταν να συμβουλευτεις δικηγορο που γνωριζει επι των εργασιακων.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonio75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το θέμα μου.

    Εργαζόμουν ως λόγιστης εξι χρόνια σε μια τεχνική εταιρεία με εξάρτημένη μισθωτή εργασία. Ανέπτυξα στο Excel ένα πρόγραμμα παρακολούθησης τεχνικών έργων με προυπολογισμούς και κοστόλογια.

    Ο ιδιόκτητης της εταιρείας έκρινε ότι δεν τον ικανοποιούσε πλέον το πρόγραμμα μου και ανέθεσε σε εταιρεία πληροφορικής να του φτιάξουν ένα καινούργιο. Συγκεκριμένα κάποιος υπευθυνός εντός της εταιρείας (με θητεία κάποιον μηνών μόνο) μετέφερε σε ιδιωτική εταιρεία λογισμικού, τις φόρμες και τις ιδέες μου με σκόπο να φτιάξουν ένα <<νέο>> πρόγραμμα. Η μόνη ουσιώδης διαφορά ήταν ότι πλέον τα στοιχεία θα εισάγονταν αυτόματα απο πολλούς ταυτόχρονα και όχι χειροκινητα μόνο απο εμένα (συγκέντρωνα εγώ και καταχωρούσα όλα τα στοιχεία).

    Ολα τα παραπάνω έγιναν για να με ξεφορτωθεί το αφεντικό μου και τελικά με απέλυσε τη πρώτη ημέρα εγκατάστασης του νέου προγράμματος.

    Επείδη πιστεύω ότι το πρόγραμμα περιείχε πολλά καινοτομικά στοιχεία και το έφτιαξα προς διευκόλυνση της δουλειάς μου, θέλω να καταφυγώ εναντίων της εταιρείας που μου έκλεψε τις ιδέες και τις φόρμες μου αλλά και του ατόμου που ενεργώντας κατ' εντολή του ιδιοκτήτη μετέφερε το πρόγραμμα μου στην εταιρεία λογισμικού.

    Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να κερδίσω κάτι.
    Δυστυχώς όχι, από τη στιγμή που παράγεις κάτι σε εξαρτημένη εργασία για την εργασία σου αυτό αποτελεί περιουσία της εταιρίας. Άλλη φορά αν έχεις τέτοιες ιδέες να κατοχυρώνεις το πρόγραμμα και απλά να το παραχωρείς για χρήση στην εταιρία σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον το πρόγραμμα αναπτύχθηκε με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας εν ώρα εργασίας, τότε η εταιρεία σε πλήρωσε γι αυτό που ανέπτυξες.
    Διαφωνώ με τους προλαλήσαντες (προγράψαντες; ) μόνο στο ότι δεν υπα΄ρχει ούτε 1/1000000 οποιαδήποτε εταιρεία να υπογράψει συμφωνητικό που να αναφέρει πως κάτι που θα αναπτυχθεί εν ώρα (εξαρτημένης) εργασίας δεν αποτελεί περιουσία της εταιρείας. Εδώ ακόμη και σε ελ. επαγγελματίες με ΑΠΥ και το τοπίο είναι "θολό".
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χλωμό το κόβω αδερφέ , όταν κάνεις λοιπόν κάτι για κάποιον κράτα ''πισινές'' απο τη στιγμή που εσύ τα έφτιαξες , δεν είμαι ειδικός η προγραμματιστής , ίσως θα μπορούσες ,απ την αρχή , να κρατάς buck up αυτού που έφτιαχνες μαζί και τις αλλαγές η τις διορθώσεις , ακόμη και με εκτύπωση ρυθμίσεων και σφραγισμένες - υπογεγραμμένες απο την εταιρία .

  9. #9
    Εγγραφή
    28-10-2008
    Περιοχή
    Αμπελοκηπους
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    22800/1020
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οσο εργαζοσουν εκει σαν μισθωτος, δεν εχεις καμια τυχη αν ζητησεις οτιδηποτε. Ολα αυτα τα δικαιωματα προκυπτουν και με ειδικες συμβασεις που προσυπογραφεις. Ολοι μας την εχουμε πατησει ετσι φιλε μου.

Παρόμοια Θέματα

  1. πνευματικα δικαιωματα
    Από filippos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-10, 22:37
  2. πνευματικα δικαιωματα και διαφημηση
    Από christinanyc στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-10, 23:21
  3. Πνευματικά δικαιώματα software ιδιώτη
    Από Larry71 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-10, 18:31
  4. ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
    Από wi-fi στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 21:47
  5. Η BSA για τα πνευματικά δικαιώματα
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας