Εμφάνιση 1-8 από 8

Θέμα: MP3/MP4 player

  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω ένα ΜΡ3 λόγο το ότι χάλασε το δικό μου και βρήκα αυτό multirama.gr/products/product?pid=0471646&catid=061600 και απ'οτι διάβασα αυτη τη μάρκα δεν μπορείς να τη πεις και εντελος μουφα (και σε τετια τιμή ; ) αλλά το μόνο πού φοβάμαι είναι η ένταση που θα βγάζει γιατί κάτι sony και κάτι philips που είχα παλιότερα δεν έβγαζαν ένταση ενώ του αδερφού μου το OSIO των 20 ευρώ με τα δικα μου ακουστικα έπαιζε λες και άκουγα από ηχοσυστημα ! και ξενερωνα. Πείτε μου τη γνώμη σας γιατο συγκεκριμένο και αν το έχει κάπιος ας μου πει τι παίζει με αυτό. Ευχαριστώ προκαταβολικά !

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασε εδώ, μερικά reviews.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Το avatar του μέλους TuRRiCaN
    Το μέλος TuRRiCaN δεν είναι συνδεδεμένο Αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα aDSLgr Honouree
    Εγγραφή
    08-05-2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iptamenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μόνο πού φοβάμαι είναι η ένταση που θα βγάζει γιατί κάτι sony και κάτι philips που είχα παλιότερα δεν έβγαζαν ένταση ενώ του αδερφού μου το OSIO των 20 ευρώ με τα δικα μου ακουστικα έπαιζε λες και άκουγα από ηχοσυστημα !
    Αναρωτήθηκες γιατί μπορεί να συνέβαινε αυτό σε players μάρκας όπως Sony και Philips σε αντίθεση με τον «δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του» OSIO;
    Οι νομοθέτες σε διάφορες χώρες έχουν θέσει ανώτατα όρια (π.χ. στην Γαλλία είναι τα 100dB) στην ένταση του ήχου (λόγω ακουστικών) κι έτσι όσες εταιρίες σέβονται τ'αυτιά των πελατών τους συμμορφώνονται (θα γλυτώσουν κι από μηνύσεις...).
    Γι' αυτό προστάτεψε τ'αυτιά σου όσο είσαι νέος και όσο δουλεύουν σωστά πριν είναι αργά.
    Αν θέλεις περισσότερη ένταση απ' τα 85dB κάνε χρήση εξωτερικών ηχείων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TuRRiCaN : 29-04-11 στις 02:37.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Φίλε cranky ευχαριστώ πολύ με βοήθησε πάρα πολύ ! Turrican αυτό που είπες αν θυμάμαι καλά το είχα διαβάσει και εγώ απλά δεν περίμενα να είναι σε τετιο βαθμό ! Στο λεωφορείο ας πούμε δεν το έπαιρνα καθόλου γιατί τζάμπα έτρωγα τη μπαταρία ! Tα 100 db που ισχύουν για την Γαλλία είναι αρκετά ; ρωτάω γιατί απ'ότι διάβασα η archos είναι γαλλική εταιρία.

  5. #5
    Το avatar του μέλους TuRRiCaN
    Το μέλος TuRRiCaN δεν είναι συνδεδεμένο Αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα aDSLgr Honouree
    Εγγραφή
    08-05-2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Δυστυχώς ακόμα και τα 100dB είναι κάτι παραπάνω από αρκετά για να δημιουργηθεί μακροχρόνια ζημιά στην ακοή. Όσο περισσότερο ακούς πάνω από τα 85dB τόσο πιο σύντομα θα παρουσιαστεί το πρόβλημα (είναι δηλαδή συσσωρευτική η επίδραση που γίνεται).
    Αν κάποιος νομίζει ότι υπερβάλλω αρκεί να ρωτήσει έναν ωτορινολαρυγγολόγο και θα πάρει ανάλογες απαντήσεις επί του θέματος...

    Ορίστε κι ένα άρθρο που βρήκα στα γρήγορα από το CBS.
    http://www.cbsnews.com/stories/2005/...in;contentBody

  6. #6
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Απότι φαίνεται πρέπει σιγά σιγά να μειώσω την ένταση. Καλύτερα να πάρω in ear ακουστικά και ας έχει μικρή ένταση το επώνυμο

  7. #7
    Το avatar του μέλους Hackerman
    Hackerman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TuRRiCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ακόμα και τα 100dB είναι κάτι παραπάνω από αρκετά για να δημιουργηθεί μακροχρόνια ζημιά στην ακοή. Όσο περισσότερο ακούς πάνω από τα 85dB τόσο πιο σύντομα θα παρουσιαστεί το πρόβλημα (είναι δηλαδή συσσωρευτική η επίδραση που γίνεται).
    Αν κάποιος νομίζει ότι υπερβάλλω αρκεί να ρωτήσει έναν ωτορινολαρυγγολόγο και θα πάρει ανάλογες απαντήσεις επί του θέματος...

    Ορίστε κι ένα άρθρο που βρήκα στα γρήγορα από το CBS.
    http://www.cbsnews.com/stories/2005/...in;contentBody
    TuRRiCaN, επειδή έχω αγοράσει πρόσφατα μια τέτοια συσκευή, μπορώ να σου πω πως είναι εξαιρετικά χαμηλό αυτό το επίπεδο, ακόμη και με ακουστικά κλειστού τύπου. Όταν βέβαια χρησιμοποιώ την συσκευή σε θορυβώδη περιβάλλοντα, τότε είναι που η χρήση της καταντά κουραστική και όχι ευχάριστη, όπως πρέπει να είναι. Και για αυτό χρησιμοποιώ πλέον το παλιό καλό Samsung YP-T10.

    Δεν χρησιμοποιώ την ένταση στο τέρμα (οκ, ψέμα, αλλά πολύ λίγες φορές) καθώς εκτός του ότι μου αποσπά την προσοχή είναι και επικίνδυνο όταν είσαι έξω στον δρόμο. Πληροφοριακά, η ακοή μου είναι μια χαρά.

    Το εκνευριστικό της υπόθεσης δεν είναι αυτό (το ότι η Sony και λοιπες εταιρείες εφαρμοσαν αυτή την ντιρεκτίβα), αλλά το ότι η Ε.Ε. προσπαθεί να παίξει τον ρόλο του "συντηρητικού γονιού". Είναι δικαίωμα και επιλογή του καθενος να ακούει μουσική στην διαπασών. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να τον προειδοποιήσεις. Μέχρι εκεί. Στο κάτω-κάτω της γραφής, αυτός το αγόρασε και σε πληρώνει κιόλας (βλ VAT). Επίσης, δεν καταλαβαίνω την λογική του "85 dB": τα ακουστικά είναι όλα ίσα και όμοια?

  8. #8
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Λες τελικά να το πάρω το συγκεκριμένο ; στα 100 db πρέπει να είναι απ'ότι κατάλαβα. Λες να φτάνουν ; επίσης τι έχεις ακούσει για τη συγκεκριμένη εταιρία (μη χαλάσει με το που τελειώσει η εγγύηση); δεν ξαναδίνω πάνω από 30 40 ευρώ από τότε που τη πάτησα με το philips. Με ενδιαφέρει τόσο η ένταση λόγο του είδους μουσικής που ακούω (metal, rock) τα οποία είναι και από τα πιο δύνατα και άμα δεν έχει λίγο ένταση δεν την ευχαριστιεσαι (σε χαμηλή ένταση δεν ακούγονται όλες οι συχνότητες)

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για αγορά φορητού MP3/MP4 player
    Από gkimonas στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-10, 18:33
  2. SONY SONY NWZ A826 4GB MP3/mp4 player
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 21:59
  3. mp3/mp4 player εως 40 ευρω
    Από DarkDante στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-09, 16:43
  4. Αγορά mp3/mp4 player
    Από xouzourhs στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-09, 15:55
  5. mp4 -> mp3
    Από sdiama στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-05, 11:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας