Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 98
  1. #31
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο όσους έχω διαβάσει/ακούσει να το χουν χρησιμοποιήσει, λένε οτι είναι λειψό και σπασμένο και σου χαλάει την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση gnome, οπότε δεν θέλω να το ρισκάρω και τελικά να μείνω με ένα σπασμένο gnome3.0.
    Καλύτερα κατέβασε τη beta της καινούργιας Fedora, κάψε την σε ένα usb και δες αν σου ταιριάζει το interface του Gnome-Shell. Μπορεί να μείνεις με την ίδια γλυκό-πικρη γεύση του Unity,...γιατί να έχεις σπάσει και την υπάρχουσα εγκατάστασή σου εν τω μεταξυ;

    ........Auto merged post: kami84gr πρόσθεσε 7 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση ψιλοάσχετου.

    "Κάθεται" σαν update σε υπάρχουσα εγκατάσταση ή φτου και απ' την αρχή?
    Δυστυχώς το Ubuntu αν και Debian-based δεν έχει καθαρό upgrade path όπως ο μπαμπάς του, κυρίως λόγω των πολλών αλλαγών που συμβαίνουν απο έκδοση σε έκδοση.

    Για αυτό κάνεις backup τα αρχεία και δοκιμάζεις....αν πετύχει καλώς, αν όχι να είσαι πάντα προετοιμασμένος για clean-install.

    Μια καλή λύση είναι να κάνεις clean-install αλλά να μην φορμάρεις κατά την εγκατάσταση το /home partition σου. Ετσι θα παραμείνουν τα όποια settings σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kami84gr : 30-04-11 στις 15:09. Αιτία: auto merged post

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο όσους έχω διαβάσει/ακούσει να το χουν χρησιμοποιήσει, λένε οτι είναι λειψό και σπασμένο και σου χαλάει την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση gnome, οπότε δεν θέλω να το ρισκάρω και τελικά να μείνω με ένα σπασμένο gnome3.0.
    :/ Κρίμα, ελπίζω να το φτιάξουν.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  3. #33
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σκέψη που μου ήρθε τώρα... μπορούμε άραγε με το Ubuntu-minimal-cd να χτίσουμε το Natty με Gnome3 ή δεν υπάρχουν τα απαραίτητα dependencies στα official-repos πλέον;

  4. #34
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα κατέβασε τη beta της καινούργιας Fedora, κάψε την σε ένα usb και δες αν σου ταιριάζει το interface του Gnome-Shell. Μπορεί να μείνεις με την ίδια γλυκό-πικρη γεύση του Unity,...γιατί να έχεις σπάσει και την υπάρχουσα εγκατάστασή σου εν τω μεταξυ;
    Έχω ήδη Shell στο Gentoo και μου κάθεται πολύ ωραία. Ήδη στο laptop είχα ξενερώσει όταν ήμουν αναγκασμένος να δουλεύω με το κλασσικό gnome2 :P




    Δυστυχώς το Ubuntu αν και Debian-based δεν έχει καθαρό upgrade path όπως ο μπαμπάς του, κυρίως λόγω των πολλών αλλαγών που συμβαίνουν απο έκδοση σε έκδοση.

    Για αυτό κάνεις backup τα αρχεία και δοκιμάζεις....αν πετύχει καλώς, αν όχι να είσαι πάντα προετοιμασμένος για clean-install.

    Μια καλή λύση είναι να κάνεις clean-install αλλά να μην φορμάρεις κατά την εγκατάσταση το /home partition σου. Ετσι θα παραμείνουν τα όποια settings σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis_01 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φυσικά
    Αλλά κακά τα ψέματα, ακούω πολλές μαρτυρίες για "σπάσιμο διανομής" κατά το upgrade. Και στο ιντερνετ και από φίλους.
    Εδώ πάντως, παρόλο που είχα κάνει πολλές κουστουμιές, έγινε μια χαρούλα το upgrade.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψη που μου ήρθε τώρα... μπορούμε άραγε με το Ubuntu-minimal-cd να χτίσουμε το Natty με Gnome3 ή δεν υπάρχουν τα απαραίτητα dependencies στα official-repos πλέον;
    Δεν γίνεται. Το ubuntu είναι καθαρή gnome 2 διανομή. Για οτιδήποτε gnome 3 μόνο απο ppa.

  5. #35
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πάντως, παρόλο που είχα κάνει πολλές κουστουμιές, έγινε μια χαρούλα το upgrade.
    Ωραία, ενθαρυντικό αυτό...τουλάχιστον δεν έσπασαν το upgrade path σε αυτή την έκδοση.

    Δεν γίνεται. Το ubuntu είναι καθαρή gnome 2 διανομή. Για οτιδήποτε gnome 3 μόνο απο ppa.
    Μόλις το διαπίστωσα και εγώ κοιτώντας τα repo...

  6. #36
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Όσοι αντιμετωπίσουν κάποιο ανάλογο πρόβλημα με το τελευταίο virtualbox (4.06) και το unity, μπορείτε να δείτε περισσότερα στο αντίστοιχο thread του virtualbox --> http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=6&t=41127
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  7. #37
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Κανένα πρόβλημα και εδώ στο upgrade από 10.10 (όπου είχα και πολλά custom πράγματα).
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  8. #38
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Σε μένα 2 sec πριν το τέλος της αναβάθμισης έκλεισε ο υπολογιστής χωρίς λόγο.
    Έπειτα από μερικές προσπάθειες επανεκκίνησης, μπόρεσα και έκανα την αναβάθμιση από το τερματικό που άνοιξε κατά την εκκίνηση του Η/Υ. Τώρα λειτουργεί καλά. Γιατί όμως εγκαταστάθηκε το LibreOffice, υπάρχει το εικονίδιο του OpenOffice αλλά δεν ανοίγει.
    Ευχαριστώ.

  9. #39
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προς το παρόν σκέτη απογοήτευση!
    Υπάρχει πρόβλημα ακόμα και στο να δεχτεί τον κωδικό ασφαλείας!
    Ούτε καν στο startup manager μπορώ να μπω για να ορίσω με ποιο λειτουργικό θα εκκινεί ο υπολογιστής !

  10. #40
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    15
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ούτε που το πρόσεξα αυτό....την προσοχή μου τράβηξε η κάτω δεξιά φωτογραφία
    XAxaXxaxxAXxaxAXXAxAXaxXA

  11. #41
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Το εγκατέστησα κι εγώ αναβαθμίζοντας το 10.10
    Προς το παρόν, με μπερδεύει το νέο κέλυφος...

  12. #42
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    παιδιά το έβαλα και εγώ το ubuntaki και το πρότω πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μπορώ να συνδεθώ ασύρματα απο έναν wireless adapter συγκεκριμένα το (150Mbps High Power Wireless USB Adapter
    TL-WN7200ND) http://www.tp-link.com/en/products/p...010203&id=2589.... τον ανταπτορα τον βλέπει κανονικά... βλέπει και το ασύρματο δύκτιο αλλα οταν παω να συνδεθώ κάνει προσπάθεια για κανενα λεπτο και επειτα μου πετάει το μύνημα οτι ειμαι offline... με την κάρτα δυκτίου απο το λάπτοπ μπαίνει κανονικά...!!!


    help.....

  13. #43
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Δεν έχει ενσωματωμένη ασύρματη το φορητό; Γιατί χρησιμοποιείς usb wireless adapter;
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  14. #44
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    εχει αλλα τον ανταπτορα τον πήρα γιατι ποιάνει μακριά... εχει ενύσχηση... ποιάνει εως και 8 φορές ποιο μακριά.... το router μου ειναι μακριά και με βολεύει...!!

    ........Auto merged post: djluffy πρόσθεσε 56 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    μετά απο αρκετές προσπάθειες μπήκε.... μακάρι να μην εχει στην πορεια προβλήματα.... πάντος στο 10.10 δεν είχα κανένα πρόβλημα...!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος djluffy : 01-05-11 στις 23:27. Αιτία: auto merged post

  15. #45
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα, Με την έκδοση 11.04 εγκαταστάθηκε το LibreOffice, υπάρχει το εικονίδιο του OpenOffice αλλά δεν ανοίγει.
    Γιατί έγινε αυτή η αλλαγή;
    Είναι συμβατό με το MS Office, όπως το OpenOffice;
    Ευχαριστώ.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Ubuntu - ''Maverick Meerkat'' 10.10 - episode XI
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 318
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-11, 20:10
  2. Ubuntu 11.04... "Natty Narwhal' !
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-10, 10:11
  3. Το thread του Ubuntu - Karmic Koala - Episode IX
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 284
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-09, 01:33
  4. Το thread του Ubuntu - Episode VI - Hardy Heron 8.04
    Από chek2fire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 762
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-09, 01:34
  5. Το thread του Ubuntu - Episode IV - Feisty Fawn
    Από xhaos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1187
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 12:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας