Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Το avatar του μέλους Nick_D
    Nick_D Guest
    Για χαρά παιδιά.

    Εδώ και έναν περίπου μήνα που έχω DSL... (τροπος του λεγειν γιατι μαλλον εχω pstn και δεν το ξερω!) οι ταχυτητες ειναι άθλιες! Εκει που κατεβαζω με 30 kb/sec κατεβαινει στα 15 kb/sec ή και στα 8 kb/sec!! και μενει ετσι για ωρες μεχρι να δωσει ο θεουλης και να ανεβει παλι στα 35 kb/sec! Μονη εξαιρεση η ημερα των εκλογων που ειδα 49 kb/sec επι δυο ωρες!
    ISP μου ειναι η ΟΤΕΝΕΤ αλλα εχω δοκιμασει και FORTHNET με πανω κατω τα ιδια προβληματα.

    Πολλοι φιλοι εχουν προσπαθησει να εξηγησουν αυτο το φαινομενο, αλλα δεν τα καταφεραν. Ειτε απο IRC ειτε απο WEB ειτε απο TORRENTS ειτε απο DONKEY το αποτρελεσμα ειναι το ιδιο! ΧΑΜΗΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!
    Απο τον ΟΤΕ και την OTENET δεν καταφεραν να μου πουν τι φταιει. Υποψιαζομαι πως το DSLAM της περιοχης μου ειναι φισκα! Αν λοιπον υπαρχουν και αλλοι που εχουν προβλημα με τις ταχυτητες και ανηκουν στο DSLAM στο ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ, αναμενω μηνυματα για να ηρεμησω πως δεν ειμαι ο μονος αλλα και για να παρουμε κεφαλια στον ΟΤΕ!

    Ευχαριστω και αναμενω βοηθεια απο οποιον μπορει να δωσει μια απαντηση στο προβλημα αυτο.

    Νikolas

  2. #2
    Εγγραφή
    08-02-2004
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ
    Router
    USR 9107
    SNR / Attn
    30(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick_D
    Για χαρά παιδιά.

    Εδώ και έναν περίπου μήνα που έχω DSL... (τροπος του λεγειν γιατι μαλλον εχω pstn και δεν το ξερω!) οι ταχυτητες ειναι άθλιες! Εκει που κατεβαζω με 30 kb/sec κατεβαινει στα 15 kb/sec ή και στα 8 kb/sec!! και μενει ετσι για ωρες μεχρι να δωσει ο θεουλης και να ανεβει παλι στα 35 kb/sec! Μονη εξαιρεση η ημερα των εκλογων που ειδα 49 kb/sec επι δυο ωρες!
    ISP μου ειναι η ΟΤΕΝΕΤ αλλα εχω δοκιμασει και FORTHNET με πανω κατω τα ιδια προβληματα.

    Πολλοι φιλοι εχουν προσπαθησει να εξηγησουν αυτο το φαινομενο, αλλα δεν τα καταφεραν. Ειτε απο IRC ειτε απο WEB ειτε απο TORRENTS ειτε απο DONKEY το αποτρελεσμα ειναι το ιδιο! ΧΑΜΗΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!
    Απο τον ΟΤΕ και την OTENET δεν καταφεραν να μου πουν τι φταιει. Υποψιαζομαι πως το DSLAM της περιοχης μου ειναι φισκα! Αν λοιπον υπαρχουν και αλλοι που εχουν προβλημα με τις ταχυτητες και ανηκουν στο DSLAM στο ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ, αναμενω μηνυματα για να ηρεμησω πως δεν ειμαι ο μονος αλλα και για να παρουμε κεφαλια στον ΟΤΕ!

    Ευχαριστω και αναμενω βοηθεια απο οποιον μπορει να δωσει μια απαντηση στο προβλημα αυτο.

    Νikolas
    Πάλι καλά να λες φίλε μου.
    Εγώ στο dslam Κωσταντινουπόλεως περιμένω 1+ μήνα για πορτα...

  3. #3
    Το avatar του μέλους Nick_D
    Nick_D Guest
    Ujin!
    ""Πάλι καλά να λες φίλε μου.
    Εγώ στο dslam Κωσταντινουπόλεως περιμένω 1+ μήνα για πορτα... ""

    Δυστηχως φιλε δεν ειμαι ικανοποιημενος και ουτε λεω "παλι καλα". Τους πληρωνω 80 ευρω το μηνα και απαιτω να εχω αυτα που πληρωνω. Μετα απο αρκετους τσακωμους στα κεντρικα Πατρας και απο τηλ με Αθηνα τους εδωσα προθεσμια. Αν δεν κανουν κατι να φτιαξει η ταχυτητα μεσα σε 1 μηνα, κοβω και το DSL και το ISDN τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ. Με Tellas τους απειλησα!! χεχε.

    Αναμενω καποιον απο dslam ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ για να οργανωθουμε!!

  4. #4
    Το avatar του μέλους mathanas
    mathanas Guest
    Φιλε NICK_D ειμαι στο σκαγιοπουλειο, και εχω adsl εδω και 3-4 βδομαδες
    Τα ιδια με σενα και χειροτερα, χαλια απαραδεκτα. Ο provider ειναι forthnet
    πιστευω οτι αλλου εινι το προβλημα, τι πιστευεις οτι μπορει να γινει?? Μας δουλευουν κανονικα!!!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathanas
    Φιλε NICK_D ειμαι στο σκαγιοπουλειο, και εχω adsl εδω και 3-4 βδομαδες
    Τα ιδια με σενα και χειροτερα, χαλια απαραδεκτα. Ο provider ειναι forthnet
    πιστευω οτι αλλου εινι το προβλημα, τι πιστευεις οτι μπορει να γινει?? Μας δουλευουν κανονικα!!!!!
    και βεβαια δεν φταιει η forthnet φταιει ο οτε καθαρα, αυτο που κανει ειναι να σου μειωνει τα ποσα πακετα μπορεις να παρεις ανα δευτερολεπτο, αυτο σκοτωνει κυριως τα p2p προγραμματα και λιγοτερο το ftp h http αλλα και παλι εγω στο ιδιο κεντρο με εσας απο τα 40-42 που χτυπαγε το azureus εφτασε τωρα να ειναι στο επιπεδο dual isdn οχι στο τερμα της, χαλι μαυρο δηλαδη, ftp http παει στα 20-25 μαξιμουμ. Παντως στο κεντρο του κεντρου της πατρας κανανε αναβαθμιση και πλεον η 512 που εχω στην δουλεια χτυπαει σε φτπ τουλαχιστον 55κβ, αυτο που πρεπει να γινει ειναι αναβαθμιση στο κεντρο, τωρα δεν ξερω αν θα γινει γρηγοροτερα αν τους παιρνουμε καθε τρεις και λιγο και δηλωνουμε βλαβη.

  6. #6
    Το avatar του μέλους mathanas
    mathanas Guest
    Τι θα λεγε να μαζευτουμε και να στειλουμε μια ομαδικη διαμαρτυρια ????

  7. #7
    Το avatar του μέλους Nick_D
    Nick_D Guest
    XAXAXA φοβερο Wizeman...

    Λοιπον παιδια ενοειται πως θα μαζευτουμε και θα κανουμε ΝΤΟΥ στον ΟΤΕ!

    Αναμενω μηνυματα για να κανονισουμε. MESSEGE ME στο MSN.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αυτό που κάνει ο ΟΤΕ είναι να κάνει bandwidth shaping. Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό, άλλωστε ποτέ δεν μας εγγυήθηκαν ότι θα έχουμε 384Kbit (ή 512 ή 1024 αντίστοιχα). Το θέμα είναι ότι κάνει bandwidth shaping με λάθος τρόπο. Συγκεκριμένα επειδή μάλλον οι routers που έχει δεν μπορούν να κάνουν shaping με βάση bytes per second, κάνει shaping με packets per sec. Επειδή κάνω καταγραφή των packets per sec της γραμμής μου από τη στιγμή που ξεκίνησε το πρόβλημα (ακριβώς πριν δύο εβδομάδες), είμαι συνεχώς σε ένα όριο που κυμαίνεται μεταξύ 20 και 30 packets per sec. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την σχετικά καλή ταχύτητα σε ftp, όπου το μέσο πακέτο έχει μέγεθος 1000 και πλέον bytes και την απαράδεκτη ταχύτητα στα p2p όπου το μέσο πακέτο έχει 100-200 bytes. Επιπλέον αντί να κάνει drop τα υπόλοιπα πακέτα οι routers του ΟΤΕ τα κρατούν σε buffers με αποτέλεσμα να συσσορεύονται και έτσι να υπάρχει τεράστιο lag όταν γίνεται χρήση των p2p (έχω δει ping time 50 sec !!!). Αν γινόταν αλλιώς το shaping θα πιάναμε όλοι τουλάχιστον 20-25KB/sec χωρίς lag. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα πέρα από το να τους ενοχλούμε κάθε μέρε ελπίζοντας η πίεσή μας να φτάσει από τις τηλεφωνήτριες σε αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις.

    mp

  9. #9
    Το avatar του μέλους Nick_D
    Nick_D Guest
    Καλα τα λες απο μια αποψη MALAKUDI αλλα συγνωμη, δεν μου ειπε κανεις οτι θα πληρωνω 80 ευρω το μηνα και θα κατεβαζω με 20 kb/sec. Χωρια που κατεβαζει και με λιγοτερα πολλες φορες! Και δεν δεχομαι παιδια με τον ιδιο ISP στην Κωσταντινουπωλεως να κατεβαζουν με 40 και εγω με 20.
    Πρεπει να περνουμε αυτο που πληρωνουμε και δεν σηκωνω κουβεντα σε αυτο.
    Αν δεν ηταν ετοιμοι να δωσουν DSL κακως το επραξαν. Θα επιμεινω μεχρι να εχω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ DSL η μεχρι να μου σπασουν τα νευρα και να με χασουν απο πελατη.
    Αυτα εχω να πω και ελπιζω να βρεθουν ατομα που συμφωνου ωστε να κανουμε κατι.

    Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απνατησεις.

    ((θα τους παρουμε τα scalp!))

  10. #10
    Το avatar του μέλους leokoudo
    leokoudo Guest
    Εγώ παιδιά μένω Καραϊσκάκη και έχω DSL από τέλη Σεπτέμβρη. Η κατάσταση στην αρχή ήταν μέτρια, στη συνέχεια τραγική και τώρα απλώς καλή. Έχω 512kbps σύνδεση και σπάνια κατεβάζω με ταχύτητα πάνω από 50kbps. Συνήθως κατεβάζω κοντά στα 50 αλλά όπως είπα σπάνια παραπάνω. Tellas έχω για ISP. Δεν λέω ικανοποιημένος είμαι αλλά η σύνδεση μου θα έπρεπε να κατεβάζει τουλάχιστον με 55kbps.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Nick_D
    Nick_D Guest
    LEOKOUDO... φιλε το να πιανεις 5kb κατω απο το οριο ειναι σχετικα ΟΚ.
    Αλλωστε αυτο ενουν ((οχι σιγουρη ταχυτητα))
    Ομως το να εχω 384Kbps και να κατεβαζω με 16 και 24 kb/sec ειναι το λιγοτερο αδικο.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    84
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109994/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    13.2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΙΡΕΤΩ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM.EIMAI KAI ΕΓΩ ΚΑΡΦΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟ DSLAM ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟΥ.ΕΧΩ ΓΡΑΜΜΗ PSTN KAI ADSL 384KBPS EΔΩ KAI 20 ΜΕΡΕΣ.ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ. Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 340KΒPS ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ.ΕΧΩ ΤΟ DUMETER KAI MEΤΡΑΩ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ Ο ΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΕΒΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑ ΜΕΣΩ ΟΡΟ ME 25 ΚBYTES KATEBAZΩ.ΔΗΛΑΔΗ 25 Χ 8=200 KBPS MEXRI TA 384 MAS ΛΕΙΠΟΥΝ 184KBPS.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ,ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Nick_D
    Nick_D Guest
    ΟΚ TAKIS K καλως ηλθες και εσυ για να αρχισουμε να γινομαστε πολλοι!

    Ενοειται πως καθε φιλος που γραφει εδω και εχει προβλημα με το dslam Σκαγιοπουλειου προσθετει στη λιστα για τον ΟΤΕ ενα ακομα ονομα!
    Οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα.
    Παρακαλω να επικοινωνειτε μαζι μου στο MSN Messenger cassiussgr@hotmail.com
    ή με mail για να τα λεμε και να οργανωθουμε.

    Θα τους παρουμε το sculp λεμεεεεεε!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    24-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Λοιπόν μετακόμισα στην Πάτρα (από Αθήνα) εδώ και 15 ημέρες. Έκανα αίτηση για Isdn σύνδεση ( και την τοποθέτησαν μετά από μια εβδομάδα αφού δεν υπήρχαν netmod και κατά τύχη είχα φέρει το δικό μου από την Αθήνα ) αφού είχα πάρει διαβεβαίωση από την υπάλληλο ότι δε θα έχουμε πρόβλημα με την παροχή dsl ( μένω προς Αρόη ).
    Μετά από 15 ημέρες και αφού φρόντισα να επικοινωνήσω με το 134 με πληροφόρησαν ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες για dsl over isdn και σε ερώτησή μου σχετικά με το πότε θα υπάρχουν μου απάντησαν ότι δε γνωρίζει κανείς (όπως πάντα άριστη οργάνωση ο ΟΤΕ).
    Σήμερα έκανα αίτηση για μετατροπή της ISDN σε PSTN ( +30 ευρώ χρέωση και με ότι καθυστερήσεις συνεπάγεται αυτό ) καθώς με πληροφόρησαν, μετά από συνεχείς διαβουλεύσεις 134, τεχνικών και τοπικού υποκαταστήματος ΟΤΕ, ότι για dsl over pstn υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες.
    Με αυτά που βλέπω στο συγκεκριμένο topic όμως έχω αρχίσει να ανησυχώ. Έχει δοκιμάσει κανείς τη λύση Vivodi; Μήπως πρέπει να στραφούμε προς τα εκεί;

  15. #15
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dslmaniac
    Με αυτά που βλέπω στο συγκεκριμένο topic όμως έχω αρχίσει να ανησυχώ. Έχει δοκιμάσει κανείς τη λύση Vivodi; Μήπως πρέπει να στραφούμε προς τα εκεί;
    την vivodi τουλαχιστον μπορεις να την απειλησεις οτι θα την κοψεις και να κανουν κατι, στον οτε σε γραφουν κανονικα, το μεγαλο της κακο ειναι η διαθεσιμοτητα που ειναι κατα πολυ χειροτερη απο του οτε.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 00:38
  2. ADSL - Πάτρα - Σκαγιοπούλειο
    Από docthis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-07, 13:12
  3. Επιτέλους DSL, ταχύτητες χαμηλές?
    Από MadMax7326 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-05, 00:57
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-04, 11:49
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-03, 05:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας