Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 102
  1. #1
    νοικιασα το σπιτι σε ενα ζευγαρι,μου εδωσαν μια μικρη προκαταβολη και την επομενη μερα που πηγα για το συμβολαιο και για τα υπολοιπα χρηματα,ουτε φωνη ουτε ακροαση.μονο η γυναικα του ανοιγε την πορτα αυτος πουθενα.εχουν περασει δυο μηνες τους λεω να φυγουν και τιποτα δεν ξερω τι να κανω.το ρευμα και το νερο πανε για κοψιμο ειναι απληρωτα.τι μπορω να κανω?μπορω να τους πεταξω εξω?δεν μου δινουν και τα στοιχια τους για να κανω μηνυση.αν ξερει καποιος ας μου πει σας παρακαλω.εχω τρελαθει

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πας σε δικηγόρο. Τι ψάχνεις σε φόρουμ;

  3. #3
    πηγα και μου λεει να κανω αγωγη αλλα με τι στοιχια

  4. #4
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    με το στοιχείο ότι μπήκαν σπίτι σου και μένουν χωρίς να έχουν συμβόλαιο που να τους επιτρέπει να μένουν

  5. #5
    ναι και η αγωγη θα κανει κατι μηνες,πηγα και στην αστυνομια και αυτη δεν ξερουν τι τους γινεται, δεν μου λεει καποιος στανταρ αν μπορω εγω να τους βγαλω τα πραγματα τους εξω.το μονο που μου λενε πρεπει να γνωριζω ονομα για να γραφτει στην μηνυση(δεν ειναι ελληνες)

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον εννοεί ότι δεν έχει τα στοιχεία τους; Δεν κατάλαβα ακριβώς. Αν δεν υπάρχει καν συμβόλαιο, δεν πας σε δικηγόρο. Στην αστυνομία πας. Αναφέρεις το πρόβλημα καθώς μιλάμε για κατάληψη ιδιόκτητου χώρου από τρίτους χωρίς άδεια του ιδιοκτήτη και ειδικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει συμβόλαιο ή άλλο ιδιωτικό συμφωνητικό που συνέταξαν οι δύο πλευρές.

    ........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αν επιτρέπεται, από ποια χώρα είναι; Πολλοί δεν ξέρουν καν αν πρέπει να κάνουν συμβόλαιο, ότι πρέπει να πληρώνουν λογαριασμούς κλπ. Αγγλικά/Ελληνικά ξέρουν να διαβάζουν; Να έγραφες ένα γράμμα και να τους το έδινες εξηγώντας τους ότι θα έρθει η αστυνομία και μετά μπορεί να γίνει και δικαστήριο αναλόγως την στάση τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manicx : 06-05-11 στις 11:17. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Δεν καταλαβαίνω γιατί δε σε βοηθά ο δικηγόρος σου...

    Μήνυση κατά αγνώστων, ασφαλιστικά μέτρα (αυτά εκτελούνται άμεσα!)... αφού δεν έχουν συμβόλαιο μαζί σου δεν έχουν λόγο να βρίσκονται στο σπίτι σου ούτε τους προστατεύει η νομοθεσία περί ενοικιαστών (λογικά). Ίσως μπορεί να εφαρμοστεί και διαδικασία αυτοφώρου, οπότε τα πράγματα θα τρέξουν ακόμη πιο γρήγορα. Νερό και ρεύμα εφόσον είναι στο όνομά σου, τα κόβεις επιτόπου! Βασικά έπρεπε να το έχεις ήδη κάνει πρωτού νοικιάσεις το σπιτι!!!!

    Εφόσον μπορείς να αποδείξεις πως το σπίτι σου ανήκει, πας με το δικηγόρο σου. Εδώ τα περισσότερα που θα σου πούμε δεν έχουν βάση αν δεν στα υποστηρίξει κάποιος νομικός. Και ναι, μάλλον θα μπλέξεις με την αστυνομία προκειμένου να τους εκδιώξει. Αλλά την εντολή στην αστυνομία θα την δώσει εισαγγελέας μάλλον.

    Πας σε δικηγόρο που ασχολείται με τέτοια ζητήματα. Τελεία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 06-05-11 στις 11:27.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Χανιά - Χαλέπα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13852/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Baudtec TW263R4
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 12.0(dB)
    Αν κατάλαβα καλα, δεη και νερο είναι στο όνομα σου. Αν ναι, κάνε διακοπη και στα 2 άμμεσα. Πες τους το προβλημα σου, οταν πας στη δεη-δευα, για να γίνει διακοπη χωρις να πληρωσεις.
    Motherboard :Asus P6T - Deluxe
    Cpu :Intel Core I7 920 2,66
    Ram :Corsair Dominator CM3X2G1600C8D 3*2G
    Psu :Thermaltake W0116 Toughpower 750W
    Vga : Sapphire ATI 4870 1GB
    Case :Thermaltake Vh6000bws Armor+ Window Black
    HDD : 2x Western Digital 640GB WD6400AAKS Caviar SE16 SATA RAID0
    Monitor :LG M2294D-PZ 22'' LCD TV

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Aπο τη στιγμη που δεν υπαρχει συμβολαιο, καθορισμενος χρονος, ονοματα και ενοικιο εστω 1€, ο δικηγορος δεν μπορει να κανει τιποτα περα απο το να σου δωσει κατευθυνση και οδηγιες για την αστυνομια και τον εισαγγελεα ισως. Αρα τον ξεχνας.

    Πηγαινε στο τοπικο τμημα, ζητησε να μιλησεις με τον διοικητη, υποδιοικητη με την ελπιδα να πεσεις σε καποιον σοβαρο που θα ενδιαφερθει, εξηγησε του το προβλημα και ζητησε τις εστω ατυπες και ανεπισημες συμβουλες του.

    Εχεις κανει μεγα σφαλμα στην ολη διαχειριση της υποθεσης και θα πρεπει σε καθε περιπτωση να κινηθεις αμεσα, σημερα κιολας και αποφασιστικα.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από τη στιγμή που δεν είχαν υπογραφεί συμβόλαια δεν έπρεπε να δεχτείς να μετακομίσουν.
    Οι οδοί που έχεις είναι δύο:
    1. Ο βίαιος. Ένα ΣΚ που θα λείπουν μπαίνεις μέσα, βγάζεις τα πράγματά τους στο διάδρομο-δρόμο και αλλάζεις τα κλειδιά. Τους ενημερώνεις να έρθουν να πάρουν τα πράγματά τους.
    2. Ο λογικός. Τους ενημερώνεις ότι αν σε 24 ώρες δεν έχουν πληρώσει όλες τις οφειλές θα αναγκαστείς να πας στην αστυνομία και να υποβάλλεις μήνυση αφού κάνουν κατάληψη σε ιδιόκτητο χώρο. Χωρίς συμβόλαιο δεν είναι ενοικιαστές!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 06-05-11 στις 11:43. Αιτία: auto merged post
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #11
    πηγα εισαγγελεα μου εδωσε ενα χαρτι για να τους καλεσουν στο τμημα αλλα στην αστυνομια μου λενε πως αν θελουν ερχοντε δεν μπορουν να τους υποχρεωσουν, ειναι απο αλβανια ξερουν ελληνικα καλα.δεν ηξερα οτι ειχα δικαιομα να κοψω το ρευμα τωρα ομως θα το κανω, η γυναικα του μου λεει και καλα οτι οταν θα βρει σπιτι αλλο τοτε θα φυγουν,εχουν και δυο μωρα παιδια....δεν ξερω, θα παω και σε αλλους δικηγορους να δω τι θα κανω. ευχαριστω παρα πολυ παντος....πιστευω πως αν δεν εχουν ρευμα τι θα κανουν θα φυγουν.

    ........Auto merged post: konstantina36 πρόσθεσε 7 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    μου λενε στην αστυνομια πως αν μπω μεσα μπορει αυτη να με κατηγορισουν οτι τους εκλεψα και διαφορα αλλα,τους εχω εημερωσει εδω και μια βδομαδα να φυγουν.η μονη λυση που βλεπω ειναι να μην εχουν ρευμα και νερο και τοτε τι θα κανουν θα φυγουν,την πατησα σαν πρωταρα που ειμαι, δεν ηξερα,τους ειδα με τα παιδακια δυο ετων και 3 μηνων και την πατησα.ευχαριστω ολους σας παρα πολυ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konstantina36 : 06-05-11 στις 11:51. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstantina36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου λενε στην αστυνομια πως αν μπω μεσα μπορει αυτη να με κατηγορισουν οτι τους εκλεψα και διαφορα αλλα,τους εχω εημερωσει εδω και μια βδομαδα να φυγουν.η μονη λυση που βλεπω ειναι να μην εχουν ρευμα και νερο και τοτε τι θα κανουν θα φυγουν,την πατησα σαν πρωταρα που ειμαι, δεν ηξερα,τους ειδα με τα παιδακια δυο ετων και 3 μηνων και την πατησα.ευχαριστω ολους σας παρα πολυ.
    Ας σε κατηγορήσουν. Μετά πρέπει να το αποδείξουν. Σιγά μην μπουν σε αυτή τη διαδικασία!
    Δεν πειράζει που την πάτησες, όλοι την πατάνε (και ενοικιαστές και ιδοκτήτες) κατά καιρούς.
    Σκέψου ότι τουλάχιστον στη δική σου περίπτωση μιλάμε για 2-3 χαμένους μήνες. Υπάρχουν ιδιοκτήτες που τραβιούνται πολύ περισσότερο από αυτό!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #13
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    αν εχει και αυτονομη θερμανση και το καινε/καιγαν ολη μερα ξερεις οτι εσυ θα πληρωσεις και τα κοινοχρηστα ετσι?
    αλλα τετοιο θρασος,καπου στηριζονται.δεν νομιζω να το επιχειρουν 1η φορα.(μαλλον πανε να στο γυρισουν σε φαση μας ειχε μεσα με "μαυρα" λεφτα,χωρις αποδειξεις/συμβολαιο..)
    σε ρωτησαν αν εχει νερο,ρευμα και συ ειπες ναι στο ονομα μου?

  14. #14
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιτρέπεται, από ποια χώρα είναι; Πολλοί δεν ξέρουν καν αν πρέπει να κάνουν συμβόλαιο, ότι πρέπει να πληρώνουν λογαριασμούς κλπ. Αγγλικά/Ελληνικά ξέρουν να διαβάζουν; Να έγραφες ένα γράμμα και να τους το έδινες εξηγώντας τους ότι θα έρθει η αστυνομία και μετά μπορεί να γίνει και δικαστήριο αναλόγως την στάση τους.
    Τι να μη ξερουν βρε πουλακι μου; Οτι οταν κατοικουν σε σπιτι που δεν τους ανηκει πρεπει να πληρωσουν νοικι; Ελληνικο εφευρημα ειναι το νοικι; Σε ολο τον πλανητη υπαρχει το νοικι. Ομοιως και ο λογαριασμος του νερου, του ηλεκτρικου κλπ.
    Μονο αν ειναι απο την φυλη των ζουλου δικαιολογουνται να μην ξερουν τι σημαινει "πληρωνω λογαριασμους"...
    Μα κανετε πλακα ή ειστε τοσο αφελεις μερικοι εδω μεσα;;

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να μη ξερουν βρε πουλακι μου; Οτι οταν κατοικουν σε σπιτι που δεν τους ανηκει πρεπει να πληρωσουν νοικι; Ελληνικο εφευρημα ειναι το νοικι; Σε ολο τον πλανητη υπαρχει το νοικι. Ομοιως και ο λογαριασμος του νερου, του ηλεκτρικου κλπ.
    Μονο αν ειναι απο την φυλη των ζουλου δικαιολογουνται να μην ξερουν τι σημαινει "πληρωνω λογαριασμους"...
    Μα κανετε πλακα ή ειστε τοσο αφελεις μερικοι εδω μεσα;;
    Όχι ακριβώς. Σε πολλές χώρες υπάρχουν κατοικίες που δεν πληρώνεις προσωπικά κανέναν λογαριασμό. Όλα τα κανονίζει η διαχείριση του συγκροτήματος στο οποίο μένεις (και βέβαια έχεις συμβόλαιο, νοίκι κτλ.).
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-11, 19:07
  2. Ιδιoκτητης καταστηματος vs Ενοικιαστη
    Από jim7 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-10, 14:58
  3. υποχρεώσεις ενοικιαστή
    Από ALEJIA στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-10, 02:29
  4. Πρόβλημα με απόδοση μισθωμάτων ενοικιαστή.
    Από nikoik στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 20:20
  5. εξωση ενοικιαστη
    Από Βετη στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-09, 09:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας