Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με έχει πιάσει τον τελευταίο καιρό μια μανία να έχω τα δικά μου μυρωδικά στο σπίτι με την χρήση του μικρού μπαλκονιού.


    Θα ήθελα λοιπόν εδώ να ανταλλάξουμε γνώση για το πώς θα το καταφέρουμε!
    Δυστυχώς ώς τώρα οι δυο απόπειρές που έκανα απο σπόρους για μαϊντανό και βασιλικό δεν δώσανε αποτέλεσμα, η τρίτη βέβαια δείχνει να πάει καλά!

    Εχτές πήρα και κάποια έτοιμα απο την αγορά, μέντα και δυόσμο, πώ πω, μιλάμε για άρωμα!! ελπίζω να τα καταφέρω και να μην μου πεθάνουν


    δυο καλά που βρήκα

    Αν έχεις μικρά σκουληκάκια, ρίξε σκόνη απο μουστάρδα και πότισε την γλάστρα, για την ώρα δείχνει ότι έχουν φύγει τα σκουληκάκια.

    Βάζουμε ένα κρεμμύδι κομμένο σε χοντρά τετράγωνα κομμάτια 2 σκελίδες σκόρδο και αυτό σε τετράγωνα κομμάτια, 1 κουταλιά πιπέρι καγιεν, σε ενα βάζο, το γεμίζουμε με νερό, το αφήνουμε για τουλάχιστον 24 ώρες και μετά ψεκάζουμε τα φυτά για προστασία απο μυγάκια κλπ

  2. #2
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Η μανα μου εχει στο μπαλκονι και πιπεριες και πιανουν μια χαρα στη γραστα!! Και κρεμμυδια

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα κατακάθια του espresso (και του ελληνικού- γαλλικού) είναι εξαιρετικό λίπασμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-08-2010
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχεις χώρο μπορείς να χρησιμποιήσεις ένα μικρό πλαστικό δοχείο για να φτιάχνεις το δικό σου κομπόστ από οργανικά σκουπίδια και χώμα. Επίσης μπορείς να αγοράσεις και έτοιμο. Τα πλεονεκτήματά του είναι ότι διαρκεί περισσότερο από ότι το λίπασμα και επίσης δεν καίει τα φυτά όπως κάνει το δεύτερο. Κάτι άλλο που μπορείς να βάλεις στο μπαλκόνι σου και να σου αποδώσει πολύ καλό αρωματικό αποτέλεσμα είναι το αγιόκλημα. Είναι αναριχητικό , κατεξοχήν ελληνικό φυτό με μεγάλη ανοχή στο κλιμα και στις κακουχείες της πόλης, ενώ και οι ανάγκες του σε νερό είναι μικρές για αναριχητικό φυτό. Η μυρωδιά του θυμίζει λεμόνι αλλά χωρίς την ξυνίλα. Αν ρωτήσεις καμιά γιαγιά θα το ξέρει σίγουρα και θα σου πει τα καλύτερα.
    Κάλυπτα κι εγώ τον Κώστα Κατσουράνη !!

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Για να μην ανοίγω άλλο τόπικ ρε παιδιά μιας και είχα σκοπό, θέλω κι εγώ να φυτέψω τις καυτερές πιπερίτσες, στον κήπο αλλα δεν ξέρω αν θα πιάσει... έχετε καμιά ιδεά.?

  6. #6
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jdtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις χώρο μπορείς να χρησιμποιήσεις ένα μικρό πλαστικό δοχείο για να φτιάχνεις το δικό σου κομπόστ από οργανικά σκουπίδια και χώμα. ..
    Σωστη λυση. Υπαρχουν ειδικοι καδοι που κανουν αυτη τη δουλεια στο εμποριο.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-08-2010
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νikosanagn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοίγω άλλο τόπικ ρε παιδιά μιας και είχα σκοπό, θέλω κι εγώ να φυτέψω τις καυτερές πιπερίτσες, στον κήπο αλλα δεν ξέρω αν θα πιάσει... έχετε καμιά ιδεά.?
    Θα πιάσουν αλλά μην περιμένεις καμιά μεγάλη παραγωγή. Επίσης αν είναι να βάλεις τώρα καλύτερα να προμηθευτείς φυτά και όχι σπόρο καθώς η εποχή σποράς για τα περισσότερα ζαρζαβατικά έχει περάσει.
    Κάλυπτα κι εγώ τον Κώστα Κατσουράνη !!

  8. #8
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jdtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πιάσουν αλλά μην περιμένεις καμιά μεγάλη παραγωγή. Επίσης αν είναι να βάλεις τώρα καλύτερα να προμηθευτείς φυτά και όχι σπόρο καθώς η εποχή σποράς για τα περισσότερα ζαρζαβατικά έχει περάσει.
    Xμ... κρίμα, σε ευχαριστώ πάντως.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Εγώ είχα μαζέψει σπόρους από καυτερές πιπερίτσες (μικρές) πριν 1-2 χρόνια, τους φύτεψα σε 2 γλάστρες περίπου τέτοιο καιρο, τους πήρε μεν κάμποσο αλλά κατά Ιούλιο αν θυμάμαι καλά η μια γλάστρα κάαααατι έβγαλε, αλλά προς το αποτυχία, η 2η όμως γέμισε πιπεριές (γέμισα ένα μεγάλο βάζο και είχα να τρώω για καιρό).
    Βασιλικός πιάνει πολύ εύκολα, αλλά όντως αντί για σπόρους πάρε μικρό έτοιμο φυτό (έχει π.χ. 0.5 ευρώ).Μαϊντανό - δυόσμο-άνιθο σπόρους έχω ήδη βάλει βεβαια εγώ, μια χαρά βγαίνει.. Καλό είναι γενικά μόνο να μην τα πιάνει και ΠΑΑΑΡΑ πολύ αέρας (δηλαδή στην ταράτσα όταν έβαλα κάποια ζορίστηκαν περισσότερο..). Και ο δυόσμος θελει πολύ περισσότερο νερό από τα άλλα (τουλάχιστον στην πραξη τα πότιζα το ίδιο και ο δυόσμος μου ξεράθηκε 1-2 φορές..).
    Τώρα και για άλλα, κρεμμυδάκια χλωρά (πράσινα) αν έχεις όρεξη βγαίνουν ΠΟΛΥ εύκολα (αγοράζεις το "κροκάρι" όπως λέγεται, σαν πολύ μικρό βολβό, με το κιλό τα παίρνεις), το βάζεις στο χώμα, ποτίζεις τακτικά και μεσα σε λίγες μέρες έχεις έτοιμο κρεμμύδι, ασχέτως καιρού, οποιοδήποτε διάστημα του χρόνου! Κι επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα, αν κάτσεις να κάνεις τέτοια δουλειά κι έχεις χώρο :
    ΦΡΑΟΥΛΕΣ!! Αγοράζεις μικρό φυτό (πάρε π.χ. και 2 μόνο αν θές, με 1 ευρώ το καθένα..), τα βάζεις σε μεγαλούτσικη (σε εμβαδόν) γλάστρα (εγώ τα έχω βάλει σε πλαστικό τελάρο να καταλάβεις), τα ποτίζεις αρκετά, και από αυτόν τον καιρό μέχρι και οκτώβρη τρως φράουλες!! και μάλιστα πολλαπλασιάζονται μόνες τους (όπου ακουμπήσουν χώμα ξαναβγάζουν νέα ρίζα, κι απο εκεί επεκτείνονται παραπέρα κτλ) και ξεραίνονται το φθινόπωρο κάποια στιγμή, και άνοιξη αρχίζουν και ξαναβγάζουν! (εμένα τώρα είναι η 2η χρονιά τους, ξαφνικά τελείως βγήκαν φραουλίτσες από τις περσινές ρίζες που είχα και βγάζουν π.χ. 2 φραουλιές 10 φράουλες κάθε λίγες μέρες, εντάξει δεν είναι να πουλήσεις, αλλά τρως φρουτάκι φρέσκο όποτε σου'ρθει!)

  10. #10
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Να ξεκινήσεις με "άσκηση επί χάρτου" ώστε να ορίσεις τον διαθέσιμο χώρο που θα σου απομείνει αφού αφαιρέσεις όλες τις άλλες χρήσεις πχ τραπεζοκάρεκλα κλπ
    (να προβλέψεις και ένα χώρο όπου θα βάζεις τα μίνι θερμοκήπια σου αργότερα όταν θα καλλιεργείς σπόρους)
    (ξέχνα επίσης τον κάδο κομποστοποίησης, πιάνει πολύ χώρο για λίγο και αργό αποτέλεσμα)

    Σημαντικό στοιχείο για την επιτυχία του εγχειρήματος είναι ο προσανατολισμός ...νότια είναι πολύ καλά, ανατολικά λιγότερο, δυτικά άσχημα και βόρια άστα να πάνε στον διαο....

    Επίσης αν πιάνει πολύ αέρας τότε έλεγξε αν μπορείς να βάλεις νάϋλον διαφανή αερασπίδα πχ μεταλλικά κάγκελα

    Επιπλέον αν έχεις και βρύση στο μπαλκόνι θα μπορείς να μελετήσεις σύστημα αυτόματου ποτίσματος (δεν κοστίζει κάτι ιδιαίτερο)

    Στην συνέχεια κάνεις λίστα με τα φυτά που προτιμάς και που φυσικά αξίζει τον κόπο
    Κατά την γνώμη μου τα αρωματικά είναι η νούμερο 1 επιλογή

    Ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο, φασκόμηλο θα τα έχεις όλο τον χρόνο
    Βασιλικός (για να φτιάχνεις το δικό σου "πέστο"), μαϊντανός, άνιθος, δυόσμος, μέντα στην εποχή τους
    Όλα διατηρούνται ψιλοκομμένα σε βαζάκια στην κατάψυξη

    Για την μέντα και τον δυόσμο θα σε συμβούλευα να τα καλλιεργήσεις μέσα σε τενεκέ διότι εξαπλώνονται οι ρίζες τους εις βάρος των άλλων φυτών

    Παίρνοντας υπόψην μου ότι ο χώρος είναι μικρός θα σου έλεγα να σκεφτείς επίσης τις τομάτες τσέρυ (είναι μια χαρά μεζές για απεριτίφ) μπορείς να τις βάλεις κόντρα σε τοίχο με υποστήριξη φυσικά
    Ομοίως μπορείς να σκεφτείς και τα μικρά αγγουράκια για τουρσί
    Υπάρχουν ακόμα και φασολιές που θα αναπτυχθούν σε ύψος και θα έχουν μπόλικη παραγωγή
    Ακόμα και ο καπουτσίνος που στην ουσία είναι αναρρηχόμενο διακοσμητικό φυτό θα σου προσφέρει απλόχερα τα λουλούδια του για να φτιάξεις πρωτότυπες σαλάτες (έχουν πιπεράτη γεύση σαν την ρόκα)
    Πολύ εύκολα επίσης θα πιάσουν οι πιπεριές "κέρατα" που είναι ωραίος μεζές 'οπως και οι διάφορες καυτερές πιπεριές
    Υπάρχουν επίσης και μίνι μελιτζανιές ιδανικές για μπαλκόνι
    Μιά δυό ρίζες σέλινο επίσης θα είναι χρήσιμες
    κλπ κλπ

    Τον χειμώνα θα βάλεις μόνο κουκιά και κρεμυδάκια και θα ετοιμάζεις τα μίνι θερμοκήπιά σου με τις ανοιξιάτικες φυτεύσεις

    Όπως έγραψαν οι προηγούμενοι συμφουρίτες είναι (σχεδόν) αργά για σπορά και το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις έτοιμα φυτά κατά προτίμιση όχι υβρίδια για να μπορείς να κρατήσεις σπόρους

    Τώρα ιδιαίτερη προσοχή για την επιτυχία του εγχειρήματός σου πρέπει να δώσεις :

    1) στην ποιότητα του χώματος που θα χρησιμοποιήσεις, το καλλίτερο θα είναι να φτιάξεις ένα μίγμα από χώμα κοινό με χώμα σποράς που θα βρεις στους γεωπόνους (substrat) και να προσθέσεις περλίτη, λίπασμα βιολογικό ή χημικό και κομπόστ έτοιμο (υπάρχει σε μορφή σβόλων και είναι φθηνό)
    Το μίγμα θα είναι ελαφρύ, αεράτο και εύφορο ιδανικό για καλό ρίζωμα και μεγάλωμα των φυτών
    2) αν έχεις την δυνατότητα να καλύψεις το χώμα μετά την φύτεψη με μίγμα από άχυρο με ξεραμενο γκαζόν ή με ξαλμυρισμένα φύκια τότε θα πετύχεις να κρατάς σχετικά σταθερή και καλή θερμοκρασία στο χώμα όπως και υγρασία και θα μειώσεις έως εξαφανίσεις την παρουσία ζιζανίων

    Αυτά προς το παρόν

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Εδώ μια χαρά έχω βάλει σε ζαρντινιέρες δυόσμο, δεντρολίβανο, θυμάρι, ρίγανη, λεμονοθύμαρο, σχοινόπρασο, λεβάντα, λουίζα, αγιορίτικο βασιλικό και εποχιακό και θα ακολουθήσει σύντομα και εστραγκόν. Με αυτά κλείνει το κεφάλαιο αρωματικά και χρήσιμα για τις δικές μου ανάγκες

  12. #12
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μια χαρά έχω βάλει σε ζαρντινιέρες δυόσμο, δεντρολίβανο, θυμάρι, ρίγανη, λεμονοθύμαρο, σχοινόπρασο, λεβάντα, λουίζα, αγιορίτικο βασιλικό και εποχιακό και θα ακολουθήσει σύντομα και εστραγκόν. Με αυτά κλείνει το κεφάλαιο αρωματικά και χρήσιμα για τις δικές μου ανάγκες
    Το εστραγκόν το έχεις από σπόρο ή από καταβολάδα φυτού ;

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    το πήρε χθες σε γλάστρα φίλη από την ανθοκομική στην κοτζιά

  14. #14
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πήρε χθες σε γλάστρα φίλη από την ανθοκομική στην κοτζιά
    Οπότε δεν γνωρίζεις τι είδους ποικιλία είναι .....

    ...εστραγκόν υπάρχουν δύο ειδών
    ..το ένα που είναι και το πλέον αρωματικό (λέγεται Artemisia dracunculus sativa) πολλαπλασιάζεται μόνο με μοσχεύματα και παραφυάδες
    ....ενω το άλλο που δεν έχει σπουδαίο άρωμα (λέγεται Artemisia redowski ή εστραγκόν ρώσικο) πολλαπλασιάζεται με σπόρους

    Το δεύτερο δεν με ενδιαφέρει καθόλου ...από το πρώτο είχα φέρει φυτό από Γαλλία αλλά φέτος διαιρώντας το έκανα μακ@κία και μου ξεράθηκε
    ...τώρα περιμένω τον αύγουστο να μου ξαναφέρουν τα παιδιά μου

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    μια και αναβίωσε το νήμα λόγω της διαφήμισης

    πήρα ένα εξαιρετικό αρωματικό, δεν το είχα ξαναδεί, το λένε μαστιχοθύμαρο
    Είμαι πλήρης πλέον
    Όχι με κιτς φωτιζόμενες γλάστρες. Τι άλλο θα σκεφτεί ο νεόπλουτος ελληναράς;
    Αλλά με λουίζα, θυμάρι, λεμονοθύμαρο, λεβάντα, δυόσμο, μαστιχοθύμαρο, φασκόμηλο, ματζουράνα, θρούμπι και ρίγανη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 12-10-13 στις 10:36.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-11, 15:18
  2. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26
  3. Case στο μπαλκόνι
    Από Darkman_ στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-07, 01:43
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-06, 01:17
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-05, 16:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας