Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 61
  1. #31
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nodasz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φιλε kerkiss , ετσι απο περιεργεια μια και πρεπει να εισαι γνωστης του θεματος , ποιος δινει σε καποιον ολες αυτες τισ συμβουλες και κατευθυνσεις ? ( ειμαι ανθρωπος της πολης και συγγνωμη αν η ερωτηση ειναι χαζη ).
    Καταρχήν δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις από μη γνώστες.
    Υπάρχουν μόνο ερωτήσεις που δεν γίνονται μήπως τυχόν και φανούν χαζές

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nodasz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν στις αγροτικες περιοχες γεωπονοι (ή καποιος αλλος αν αυτη δεν ειναι η καταλληλη ειδικοτητα) που μπορουν να σε καθοδηγησουν ακομα και στις πιο συγχρονες ιδεες ?
    Θέλω να ξεχωρίσουμε τρία πράγματα
    Τον γεωπόνο που εργάζεται σε κάποια κρατική ή συνεταιριστική υπηρεσία
    Τον γεωπόνο που κάνει μελέτες στο είδος του
    Τον γεωπόνο που κύρια αν όχι αποκλειστική εργασία του είναι να πουλάει φυτοφάρμακα κλπ

    Βέβαια και οι τρεις κατηγορίες έχουν ξεκινήσει από τις ίδιες σπουδές αλλά είχαν διαφορετικές εξελίξεις έστω και αν ασχολούνται με το ίδιο αντικείμενο

    Καλώς εχόντων των πραγμάτων πληροφορίες και ενημέρωση μπορείς να έχεις και από τους τρεις και φυσικά καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε άτομα και στις τρεις κατηγορίες
    Από τις μεταξύ σας συναλλαγές θα διαπιστώσεις ποιός φαίνεται πιο ενήμερος με συγχρονες αντιληψεις και καλλιέργειες και ποιός έχει μεράκι για αυτό που κάνει
    Παλιά υπήρχαν γεωπόνοι σε κάθε Νομαρχία ...τώρα δεν ξέρω που μπορεί να τους έχουν στείλει ...λογικά στον Δήμο αλλά θέλει ψάξιμο
    Λογικά στα χωριά θα πρέπει να ξέρουν να σου απαντήσουν για το που έχει πάει ο γεωπόνος της Νομαρχίας, αν υπάρχει αγροτικός συνεταιρισμός και αν διαθέτει γεωπόνο καθώς επίσης που υπάρχουν γεωπονικά καταστήματα στην περιοχή
    Δεν θα πρέπει να αμελήσεις στην έρευνά σου τους ίδιους τους αγρότες αν και οι περισσότεροι έχουν παλαιά μυαλά
    Επίσης κάθε φορά που πέφτει στα χέρια σου (μάτια σου) κάτι σχετικό με τον Τάδε αγρότη που κάνει την Χ μοντέρνα καλλιέργεια μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί του
    Στην πλειψηφία τους θα είναι φιλικοί και εξυπηρετικοί μαζί σου
    Υπάρχουν φυσικά διάφορα σχετικά περιοδικά και φυσικά το Διαδίκτυο αν και η ελληνική βάση δεδομένων είναι αρκετά φτωχή

    Από Αθήνα που βρίσκεσαι ψάξε τόσο σε Υπουργείο όσο και σε Γεωπονική Σχολή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nodasz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα μπορουσε να κανει καποιος που απο την πολη θελει να φυγει για επαρχια χωρις να εχει δεσμο με καποιο συγκεκριμενο μερος , εχει ενα μικρο κεφαλαιο και θελει να ασχοληθει ΣΟΒΑΡΑ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ με τη γεωργια ? Πως μπορει να ενημερωθει ?
    Αυτό για μένα προϋποθέτει ότι ο κάθε ενδιαφερόμενος έχει βάλει κάτω τα υπέρ και τα κατά και τα έχει ζυγιάσει χωρίς προκαταλήψεις και με απόλυτη ειλικρίνεια
    Η γεωργία δεν έχει ωράρια δεν έχει αργίες
    Την δουλειά την καθορίζει ο καιρός και τα παραγόμενα προϊόντα οπότε θα πρέπει το σχέδιο να αποτελεί απόφαση ζωής για το σύνολο ανεξαιρέτως των μελών της οικογένειας

    Η σύγχρονη τάση είναι ο συνδυασμός γεωργικής παραγωγής και τουρισμού σαν συμπληρωματικό εισόδημα
    Προϋποθέτει φυσικά μια μεγαλύτερη επένδυση τόσο κεφαλαίου όσο και προσωπικής εργασίας αλλά μπορεί να γίνει σε διάφορες κλίμακες ή και σταδιακά
    Η λογική είναι 1-2 άντε 3 βασικές καλλιέργειες που εξασφαλίζουν το εισόδημα + τον λαχανόκηπο + κάποια ζώα και αν προσθέσεις και τον τουρισμό τότε και κάποια ανεξάρτητα δωμάτια τουλάχιστον
    (Τώρα αν πρόκειται για ζωϊκή παραγωγή η συνηθέστερη επιλογή είναι ένα μόνο είδος διατρεφόμενου ζώου)
    Επιπλέον σημαντική μέριμνα δίνεται στην ενεργειακή ανεξαρτητοποίηση της εκμετάλλευσης είτε πχ με υδροηλεκτρικές γεννήτριες αν έχεις τρεχούμενα νερά, φωτοβολταικά, ανεμογεννήτριες, συστήματα παραγωγής βιοαερίου κλπ όπως επίσης και στην διασφάλιση των φυσικών πόρων

    Όπως αντιλαμβάνεσαι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι παράγοντες να ερευνήσει κανείς αναφορικά με το προηγούμενο θέμα μας
    Στην ουσία όμως πρόκειται απλά για ένα επιχειρηματικό σχέδιο το μέγεθος καθώς και η πορεία υλοποίησης του οποίου εξαρτόνται από τις οικονομικές και γνωσιακές ικανότητες του ενδιαφερόμενου
    Δηλαδή για να το κάνω πιο λιανά, σημασία πρωταρχική έχει να εδραιωθεί όσο το δυνατόν πιο σταθερά ο κύριος επαγγελματικός άξονας και στην συνέχεια και προοδευτικά να προχωρήσεις στις επεκτάσεις και συμπληρώσεις του πχ δεν είναι απαραίτητο να φτιάξεις σπίτι (ή να αγοράσεις) μπορεί να νοικιάσεις για κάποιο διάστημα

    Απαραίτητο είναι να αποφασίσεις για τον χώρο
    Δεν πας διακοπές για να πεις "φέτος δεν μας έκατσε ο χώρος του χρόνου θα πάμε αλλού"
    Εκεί θα ζήσεις οπότε είναι απαραίτητο να γνωρίσεις τον τόπο και τους ανθρώπους του (τους μελλοντικούς σου γείτονες που συχνά θα χρειαστείς την βοήθεια τους) και να τον αγαπήσεις για αυτά που έχει να σου προσφέρει
    Είπαμε, είναι απόφαση ζωής και όχι καταναγκαστικά έργα

    ΥΓ 1)ότι μου κατεβαίνει θα στο γράφω σιγά σιγά ...τώρα έχω ένα κεφάλι καζάνι συν ότι έχω υποστει επιδρομή από κουνούπια

    ΥΓ 2) επιδοτήσεις εγκατάστασης νέων αγροτών δεν σε αφορούν, έχεις περάσει το όριο ηλικίας .....εκτός και η δραστηριότητα μπει σε άλλο όνομα δικαιούχου

  2. #32
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Ευχαριστω φιλε μου. Ειλικρινα εκτιμω τον κοπο σου να γραψεις μια τοσο εμπεριστατωμενη απαντηση ... ακομα και με κουνούπια . Να σαι καλα.

  3. #33
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    kerkiss, σου είπα να το αφήσεις, δε με ενδιαφέρουν πλέον οι πληροφορίες που μπορείς να μου δώσεις. Σου αρέσει όμως βλέπω να κρίνεις τους άλλους και για τους όποιους προσωπικούς λόγους έχεις ψάχνεσαι για καβγά, οπότε δεν μπορώ παρά να σου απαντήσω αφού το πας στο προσωπικό.



    ΥΓ 2) Αν επιτέλους κατόρθωσες να καταλάβεις δεν φταίει όπως γράφεις

    αλλά το χάσμα σοβαρότητας το οποίο είναι ομολογουμένως τεράστιο
    Εγώ επιλέγω το Α επίπεδο "σοβαρότητας" για να μάθω και να ασχοληθώ με το θέμα της γεωργίας τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Έτσι μ' αρέσει. Λογαριασμό θα σου δώσουμε πόσο σοβαρά θα πάρουμε το κάθε τι; Η ζωή είναι ένα όνειρο και μετά πεθαίνεις. Έτσι προσεγγίζω και τη γεωργία. Έχεις πρόβλημα;



    Εσύ απευθύνεσαι στο φόρουμ σαν τσαρλατάνος και εγώ σου απαντώ όπως με έχει διδάξει η εμπειρία μου σαν συμβουλος ανάπτυξης για Δήμους και Ιδιώτες (μεταξύ των οποίων είχα και "νέους αγρότες")
    Και αν έγραψα τα παραπάνω είναι όχι για πάρτη σου γιατί απλά θα αδιαφορούσα αλλά γιατί τα φόρουμ και τα εκεί γραφόμενα μπορούν να προσφέρουν υπηρεσία και σε άλλους ανθρώπους
    Και στο ερώτημά σου :

    Ασφαλώς και σου επιστρέφω ατόφιο τον χαρακτηρισμό του τσαρλατάνου, προσθέτοντας και αυτόν του γερο-περίεργου που ψάχνεται για καυγάδες, τη στιγμή που οι άλλοι απλά ψάχνουν πληροφορίες. Αυτή είναι υποθέτω η ευγένεια που δήλωσες ότι μου λείπει; Ναι, την "ευγένεια" να αποκαλώ τα άλλα μέλη τσαρλατάνους δεν την έχω, την έχεις μόνο εσύ. Το ότι εγώ είμαι ένας άσχετος που ψάχνει πληροφορίες ενώ εσύ ασχολείσαι με αυτά προφανώς για δεκαετίες δεν λέει κάτι σε σχέση με τη σοβαρότητα προθέσεων του καθενός.
    Η εποχή της ευγένειας πέθανε. Ζούμε στην εποχή της επιβίωσης.

    Εκείνο που σου προσέφερα είναι μέθοδος ανάλυσης και αντιμετώπισής
    Αλλά όταν εσύ ο ίδιος αντιμετωπίζεις αντιμετωπίζεις το ζήτημα που σε απασχολεί με σοβαρότητα 6χρονου τότε είναι φυσικό να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο το μεταξύ μας χάσμα
    Το να σου αραδιάζω μπάμιες, σμέουρα, παπάγια και κουκιά είναι ανούσιο και άχρηστο σύμφωνα με την αντίληψή μου
    Αν εσένα σε ικανοποιεί τότε ευκαιρία να σου δώσω λίγη ακόμα χαρά ...και διπλή μάλιστα
    Κάνε εκτροφή βατράχων για βατραχοπόδαρα ή ακόμα καλλίτερα πασχαλίτσες ...έχουν μεγάλη περαση στην βιοκαλλιέργεια για την καταπολέμιση της μελίγκρας

    ΥΓ 3) Υπάρχει μια πολύ γνωστή καλλιέργεια στην Ελλάδα η οποία δεν απαιτεί ούτε κόπο, ούτε χρόνο, ούτε χρήμα
    Ενίωτε δεν απαιτεί καν και καλλιεργήσιμη έκταση
    Λέγεται "της αρπαχτής" ή κοινώς "επιδοτήσεις" και έχουμε διαπρέψει σαν λαός με τα γνωστά σε όλους μας σήμερα χάλια
    Είμαι σίγουρος ότι μια τέτοια θα σου πήγαινε γάντι
    Δε χρειάζομαι τις μεθόδους ανάλυσης και αντιμετώπισής σου. Θα τα καταφέρω καλύτερα με τη προσωπική διαισθητική μου μέθοδο. Θα βάλω χαϊμαλιά και θα μου πούνε τι καλλιέργεια ταιριάζει στην περιοχή. Έτσι γουστάρω.
    Εσείς οι άνω των 55-60, έχετε μια απροσδιόριστη εριστικότητα ώρες ώρες, άκρως χαρακτηριστική της γεννιάς σας, της περίφημης γεννιάς του Πολυτεχνείου δηλαδή. Όπως και την μεγάλη επιθυμία να παρουσιαστείτε ως "ειδικοί". Άργησες λίγο, αλλά τα κατάφερες στο θέμα αυτό. Αποκάλυψες ότι είσαι ένας "ειδικός" κατακεραυνώνοντας αυτούς που έτυχε να μην ασχολούνται δεκαετίες με το θέμα αλλά να ενδιαφέρονται. Και μου μιλάς και για επιδοτήσεις; Εσύ; Ένας "σύμβουλος ανάπτυξης"; Τι είσαι, οικονομολόγος ή δικηγόρος; Οι σύμβουλοι στην Ελλάδα είναι τα μεγαλύτερα λαμόγια, αυτό είναι πασίγνωστο! ΕΣΥ είσαι που ασχολείσαι με τις επιδοτήσεις ως σύμβουλος και φαντάζομαι το ξέρεις καλά το είδος του αεριτζή με το οποίο επιθυμείς να με παρομοιάσεις, αφού αποτελεί συνεργάτη σου, είτε ως φυσικό πρόσωπο είτε και ως Δήμοι και Κοινότητες.
    Ο θεσμός της επιδότησης σε φυσικά πρόσωπα είναι άδικος από τη φύση του, αλλά σε μια χώρα που κυριολεκτικά εχθρεύεται την εργασία, από το να πεινάσει ο άλλος, θα προτιμήσει να εκμεταλευτεί αν μπορεί τον άδικο αυτό θεσμό. Αλλά βέβαια, αρκετά έφαγε όσα έφαγε από επιδοτήσεις η γεννιά σου, η γεννιά του Πολυτεχνείου επαναλαμβάνω, οι νέοι τώρα ας φάνε παξιμάδι απ' τη σύνταξη της μάνας τους αν δεν έχουν κανενός άλλου είδους κεφάλαιο.. σωστά;

    Τώρα λοιπόν που σου ανταπέδωσα και εγώ την προσωπική κριτική στην οποία αρέσκεσαι να επιδίδεσαι...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον σοβαρό νέο αγρότη TheUser

    1) Η απόδοση ενός προϊόντος μετριέται ανά στρέμα πχ Χ κιλά φασόλια στο στρέμα ή Ψ κιλά τομάτες στο στρέμα

    2) Η απόδοση ποικίλει από την μέθοδο παραγωγής
    Βασικά υπάρχουν τρεις μέθοδοι :
    α) η συμβατική με τα χημικά λιπάσματα και φυτοφάρμακα
    β) η βιολογική
    γ) μια μεικτή μέθοδος η οποία αναπτύσεται τα τελευταία χρόνια και ονομάζεται είτε ολοκληρωμένη διαχείριση είτε ορθή γεωργική πρακτική
    (ΣΗΜ αυτά είναι θεωρητικά βέβαια διότι ένα χωράφι μπουχτισμένο στα χημικά χάνει την γονιμότητά του με αποτέλεσμα ο καλλιεργητής είτε να το εγκαταλείπει είτε να είναι αναγκασμένος να καλλιεργεί σε φυτικό υπόστρωμα)

    3) Η καλλιέργεια του Χ ή του Ψ είδους εξαρτάται από την σύνθεση του εδάφους (αργιλώδες, αμμώδες κλπ) , το PH του (αλκαλικό, όξινο κλπ) , και τον βαθμό γονιμότητάς του

    4) Εξαρτάται από την γεωγραφική του θέση πχ ορεινό, πεδινό, παράκτιο

    5) Εξαρτάται από τον προσανατολισμό του σε σχέση με τον ήλιο και τους κυριαρχούντες ανέμους

    6) Εξαρτάται από το κλίμα της περιοχής (μικροκλίμα)

    7) Εξαρτάται από την ποσότητα και την ποιότητα του διαθέσιμου νερού άρδευσης

    Αυτά είναι τουλάχιστον τα πρώτα στοιχεία τα οποία οφείλεις να ελέγξεις

    Στην συνέχεια και με βάση τα παραπάνω στοιχεία προχωράς σε ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα και σε μια λίστα προϊόντων συμβατών με τα δεδομένα σου (πχ δεν θα επιλέξεις ένα φυτό που θέλει όξινο έδαφος αν το δικό σου είναι αλκαλικό ή ουδέτερο)

    Εκεί αρχίζεις να μετράς : (ανά μέθοδο καλλιέργειας εκτός και έχεις προαποφασίσει)

    1) Το κόστος πρώτης εγκατάστασης πχ προετοιμασία εδάφους, αγορά φυτών κλπ

    2) Το κόστος ετήσιας παραγωγής πχ απαιτήσεις σε λιπάσματα κλπ

    3) Τις απαιτούμενες εργατοώρες πχ θα μπορέσω να τα κάνω μόνος μου, τι προσωπικό θα χρειαστώ και κάθε πότε, υπάρχει διαθέσιμο γεωργικό προσωπικό στην περιοχή και με τι μεροκάματα κλπ

    4) Τον απαιτούμενο (βέλτιστο) βαθμό μηχανοποίησής του πχ χρειάζομαι καλλιεργητή, αντλία νερού κλπ

    5) Την ευαισθησία του παραγώμενου είδους πχ ποσότητα και συχνότητα φροντίδας, ευαισθησία στις ασθένειες κλπ

    Εκεί αφού βάλεις κάτω τα διαθέσιμα κεφάλαια (ίδια ή δάνεια) και την προσωπική διαθεσιμότητα και συγκρίνεις τις επιδόσεις των διαφόρων καλλιεργειών σε σχέση με τα παραπάνω κριτήρια θα περάσεις στο δεύτερο ξεσκαρτάρισμα οπότε θα σου μένει να ελέγξεις : (εννοείται και πάλι ανά μέθοδο καλλιέργειας)

    1) Την ύπαρξη εγχώριας ή ξένης αγοράς

    2) Την τιμή διάθεσης στην αγορά

    3) Την προσβασιμότητα της αγοράς πχ σαν παραγωγός απευθείας ή μέσω μεσαζόντων

    3) Τις απαιτήσεις διείσδυσης στις αγορές πχ διαφήμιση, προσφορές κλπ

    Έτσι καταλήγεις σε 5-10 προϊόντα και παίρνεις τις αποφάσεις σου

    ΣΗΜ 1) Αυτά τα κάνεις εις τριπλούν
    α) για το μισό στρέμα μόνο
    β) για τα 3μισυ στρέματα
    γ) το άθροισμα δίνει για το σύνολο της έκτασης (και να χρειάζεσαι θα βρεις και εκτάσεις να ενοικιάσεις με χαμηλό τίμημα)

    ΣΗΜ 2) Αναφέρομαι σε διαδικασία καλλιέργειας ανοιχτής υπαίθρου και όχι σε θερμοκήπια
    Δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό από την προαναφερόμενη διαδικασία απλώς το αρχικό κόστος είναι αρκετά υψηλό (υπάρχουν πολλές ποιότητες θερμοκηπίων)

    ΣΗΜ 3) Δεν αναφέρομαι καθόλου σε υδροπονικές μεθόδους καλλιέργειας διότι είναι εξαιρετικά ακριβές και συνάδουν με σοβαρές επενδυτικές προτάσεις και όχι με "αέρα πατέρα"

    ΣΗΜ 4) Δεν σου αναφέρω τα σχετικά με επιδοτήσεις εγκατάστασης "νέων αγροτών" διότι δεν πληρείς τις σχετικές προϋποθέσεις ...έχεις μόνιμη απασχόληση
    Αν σου προκύψει από την έρευνά σου να εγκαταλείψεις την εργασία σου και να ασχοληθείς με τα γεωργικά τότε οφείλεις να το ερευνήσεις

    ΣΗΜ 5) Η οποιαδήποτε λύση που θα επιλέξεις δεν μπορεί να πάρει υπόψην της τον παράγοντα αστάθμηστου ρίσκου με κίνδυνο να χάσεις όλη ή σημαντικό μέρος της παραγωγής σου πχ πέρυσι το καλοκαίρι έπεσε επιδημία από το έντομο tuta absoluta στην περιοχή (και σε άλλες της Ελλάδας) με αποτέλεσμα η παραγωγή τομάτας να φάει άγρια σφαλιάρα και οι παραγωγοί να έχουν πληρώσει τα κέρατά τους σε φυτοφάρμακα και άπειρα ψεκάσματα στις τομάτες ενώ δεν υπάρχει κανένα απολύτως αποτελεσματικό φυτοφάρμακο
    Έφτασε να τους έχει κοστίσει 10 ευρώ η τομάτα (που λέει ο λόγος) και να τις πουλάνε 1μισυ ευρώ το κιλό


    ΥΓ 1) Σου εγραψα σε προηγούμενη απάντηση σχετικά με την permaculture
    Μπήκες στον κόπο έστω από περιέργεια να δεις περί τίνος πρόκειται ;
    Εν περιλήψει είναι μια μέθοδος καλλιέργειας που απαιτεί ιδιαίτερη εργασία-προετοιμασία στην αρχή και ελάχιστη στην συνέχεια (ότι ακριβώς ζήταγες στο αρχικό σου μήνυμα)
    Επίσης είναι 100% βιολογική και με υψηλές αποδόσεις ανά στρέμα
    Δες επίσης και σαν συμπλήρωμά της τα σχετικά με Ramial Chipped Wood
    ...δε με ενδιαφέρουν όλα αυτά για την ώρα και τζάμπα κόπος να τα γράφεις για μη σοβαρά άτομα σαν εμένα. Εξάλου γιατί θα τον πληρώσω τον γεωπόνο; Για να μου βρει όλα αυτά για την έκτασή μου. Αυτό που ψάχνω για την ώρα είναι πρώτα ιδέες προϊόντος για καλλιέργεια και μετά αν υπάρχει εξασφαλισμένη αγορά. Όλα τα άλλα θα ρθουν μόνα τους... just keep walking.... είναι η φιλοσοφία μου...

    με τη βοήθεια και της Γης και των πνευμάτων της, η Γη θα πληρώσει με πλούσιους καρπούς το τέκνον της που την αγαπά, εμένα, yeah man, rock on..

  4. #34
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    O συγγραφεας Καρλος Καστανεντα σε ενα υπερβατικο του ταξιδι, πεταει με ενα κοπαδι χρυσα πουλια. Αργοτερα, μεταφερει την εμπειρια στον Δον Χουαν, το σαμανο του. <<Ηταν κορακια>> του εξηγει ο σοφος ινδιανος. <<Μα, τα κορακια ειναι μαυρα>>. <<Για τους ανθρωπους. Εσυ ομως στο ταξιδι σου ησουν κορακι και εβλεπες γυρω σου με τα δικα τους ματια>>....

    Φιλικα ΤheUser αλλα εισαι αδικος, καποιος καθεσαι και σου-μας εγραψε συμβουλες που δυσκολα τις βρισκεις..

  5. #35
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σύμφωνοι ρε Vasilis, αλλά προσωπικά, να μου δίνουνε γνώση με 'αντάλλαγμα' προσβολές, όχι, δεν το εκτιμώ.

  6. #36
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Με αμπελι θα βγαλεις απο 300 ευρω μικτα τ χρονο εως 1200, η διαφορα βρισκεται στο πως θα το διαθεσεις κ κυριως (οπως κ σ οτι κα να κανεις) αν εισαι ανθρωπος του κερδους η σκατοφιλοτιμος.. Παρανομος φυσικα, αλλα ποιος τους χεζει, μας εχουν σβησει τα καθικια, για μαρουλια στ μπαξε αδεια θα πρεπει να εχουμε οπως μας πανε, αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα για αυτους αρκει που μπορουν και χτυπανε την παραγωγη (καθε παραγωγη στην Ελλαδα).

  7. #37
    φιλε kerkiss πραγματικα αξιολογο το κειμενο σου.Θεωρω οτι ειναι μεγαλη βοηθεια για οσους αναζητουν πληροφοριες για ενα τετοιο εγχειρημα....μια υγιης αγροτικη δραστηριοτητα.

  8. #38
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ευχαριστούμε kerkiss για τις πληροφορίες σου, ελπίζω να μπορώ να σε "ενοχλήσω" ζητώντας συμβουλές για το θέμα που φαίνεται να γνωρίζεις αρκετά καλά.

  9. #39
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ssotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστούμε kerkiss για τις πληροφορίες σου, ελπίζω να μπορώ να σε "ενοχλήσω" ζητώντας συμβουλές για το θέμα που φαίνεται να γνωρίζεις αρκετά καλά.
    Ευχαρίστως

  10. #40
    Εγγραφή
    16-08-2010
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάτι που στην εποχή μας και στη χώρα μπορεί να μπει σε μισό στρέμμα έκταση και να δημιουργεί κάποιο έστω μικρό κέρδος; Φρούτο, λαχανικό, θάμνος, κάκτος,, οτιδήποτε μπορεί εύκολα να πουληθεί, δεν θέλει πολλά χρόνια για να αρχίσει να αποδίδει καρπό και δεν είναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο ή εξωτικό να καλλιεργήσεις. (Δεν είναι η κύρια ασχολία μου, το σκέφτομαι σαν εξτρά απασχόληση).
    Ξεχνα το πανε οι μερες που ειμασταν κτηματιες. Οι αγροτες στο καφενειο και ασε τους αλβανους να κλαδευουν στο χωραφι.Τωρα τελειωσαν αυτα γι αυτο φτασαμε ως εδω.
    Θα το πω υπαρχαν και καλες εποχες για τον αγροτη .
    Αλλες φορες επαιρνες λεφτα που μπορουσες να παρεις μεχρι και 2 διαμερισματα.
    Αλλες φορες ομως δεν παιρνεις τιποτα.
    Εδω η περιοχη εχει πολους ροδακινοπαραγωγους.Βγαλαν τα μηλα για ροδακινα. Ξαφνικα ολοι γιναν παραγωγοι πολυτελειας με τις εξαγωγες στην ρωσια και δεν σημαζευεται.
    Τωρα ομως βαλαν ροδακινα και αλλου και η τιμη του ροδακινου εχει πεσει πολυ.Ακριβα φαρμακα και πολλα μεροκαματα σε εργατες, γιατι αν το ροδακινο γινει πρεπει να μαζευτει το πολυ +-1 μερα.

    Αν θες να γινεις αγροτης πρεπει να πηγαινεις καθε μερα στο χωραφι.χωρια που με μισο στρεμα δεν κανεις τιποτα και χωρις εργαλεια.
    Καλυτερα βαλε καμια ντοματα γιατι θα πεσει πεινα..

  11. #41
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς με το μελίσσι ? (σε συνεργασία με αρωματικά φυτά στο μισό σου στρέμμα).

  12. #42
    Εγγραφή
    02-09-2004
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    Router
    ZTE H268N
    SNR / Attn
    21.9(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την καλησπέρα μου σε όλες και όλους. Μένω χωρίς δουλειά αυτήν την εβδομάδα και πρέπει να βρω άλλον τρόπο να συντηρήσω την οικογένειά μου. Είμαι 34 χρόνων και η μόνη διέξοδο που μου μένει είναι να ασχοληθώ με τα 45 στρέμματα κληρονομιά από τους γονείς στο χωριό μου. Δεν έχω εμπειρία από αγροτιά και καλλιέργειες και ούτε αρχικό κεφάλαιο. Αυτό που έχω είναι το σπίτι των παππούδων, τα χωράφια που είναι σε κάμπο, ενιαιό κομμάτι, ποτιστικό(καλλιεργούν/σαν σιτάρι, καπνό, πατάτες, καλαμποκι, βαμβάκι, ντομάτα κ.α.), δυο συγγενείς αγρότες με εξοπλισμό και μηχανήματα, τα δυο γερά μου χέρια την γυναίκα μου και την κόρη μου. Αυτή την στιγμή το τεμάχιο ενοικιάζεται από συγγενή για ένα πολύ χαμηλό αντίτιμο το χρόνο. Ρωτώ πως να κινηθώ, από τι καλλιέργεια να ξεκινήσω, μπορώ τελικά να συντηρήσω την οικογένειά μου από αυτό το χωράφι; αξίζει να το κυνηγήσω. Οποιαδήποτε συμβολή - υπόδειξη θα εκτιμηθεί πολύ.

  13. #43
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beginer_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καλησπέρα μου σε όλες και όλους. Μένω χωρίς δουλειά αυτήν την εβδομάδα και πρέπει να βρω άλλον τρόπο να συντηρήσω την οικογένειά μου. Είμαι 34 χρόνων και η μόνη διέξοδο που μου μένει είναι να ασχοληθώ με τα 45 στρέμματα κληρονομιά από τους γονείς στο χωριό μου. Δεν έχω εμπειρία από αγροτιά και καλλιέργειες και ούτε αρχικό κεφάλαιο. Αυτό που έχω είναι το σπίτι των παππούδων, τα χωράφια που είναι σε κάμπο, ενιαιό κομμάτι, ποτιστικό(καλλιεργούν/σαν σιτάρι, καπνό, πατάτες, καλαμποκι, βαμβάκι, ντομάτα κ.α.), δυο συγγενείς αγρότες με εξοπλισμό και μηχανήματα, τα δυο γερά μου χέρια την γυναίκα μου και την κόρη μου. Αυτή την στιγμή το τεμάχιο ενοικιάζεται από συγγενή για ένα πολύ χαμηλό αντίτιμο το χρόνο. Ρωτώ πως να κινηθώ, από τι καλλιέργεια να ξεκινήσω, μπορώ τελικά να συντηρήσω την οικογένειά μου από αυτό το χωράφι; αξίζει να το κυνηγήσω. Οποιαδήποτε συμβολή - υπόδειξη θα εκτιμηθεί πολύ.
    έχεις κάποιο αρχικό κεφάλαιο για να μπορέσεις να ζήσεις μέχρι να σου αποδώσουν (εάν και εφόσον) χρήματα τα 45 στρέμματα σου ?

  14. #44
    Εγγραφή
    02-09-2004
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    Router
    ZTE H268N
    SNR / Attn
    21.9(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το "εάν και εφόσον" τι μπορεί να είναι; Αν αξίζει τον κόπο θα φροντίσουμε να μπορέσουμε να ζήσουμε μέχρι να αποδώσουν...

  15. #45
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beginer_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το "εάν και εφόσον" τι μπορεί να είναι; Αν αξίζει τον κόπο θα φροντίσουμε να μπορέσουμε να ζήσουμε μέχρι να αποδώσουν...
    τι σημαινει αξιζει τον κόπο; Με τι εισόδημα με την εργασία σε 45 στρέμματα θα ήσουν ικανοποιημένος;
    Κανε την αναγωγή, δες εαν υπάρχει καλιέργεια που μπορει να αποδώσει τόσο και θα έχεις την απάντηση.
    Εφοσον έχεις και συγγενείς μπορείς να πάρεις και αποψη απο πρωτο χέρι

    - - - Updated - - -

    Γνωμη μου πάντως να το κοιταξεις και να το κυνηγήσεις, σίγουρα τον πρώτο καιρο θα χρειαστεί συμπληρωματικό μεροκάματο απο άλλες ασχολίες.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγροτική Άδεια
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-08, 12:04
  2. Πρόβλημα με αγροτική τράπεζα
    Από maxcp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 22:45
  3. Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 21:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας